hp_elite_x3_lapdock_teaserدر این مقاله نگاهی داریم به قابلیت مایکروسافت کانتینیوم یکی از بحث برانگیزترین ابداعات مایکروسافت در دنیای رایانش. این قابلیت به کاربر امکان می دهد که با کمک یک داک یا با استفاده از فناوری بی سیم تلفن همراه خود را به یک صفحه نمایش، موس و صفحه کلید متصل کرده و از آن به عنوان رایانه استفاده نماید. لازم به ذکر است خود تلفن همراه هم در حین کار به عنوان تلفن همراه قابل استفاده است.

آیا کانتینیوم یک پدیده خام و نو ظهور است و یا یک ویژگی متحول کننده که یک دستگاه جیبی را جایگزین چندین دستگاه دست و پا گیر خواهد کرد؟ شرکت HP سرمایه گذاری خوبی انجام داده تا کانتینیوم را به یک قابلیت کاربردی تبدیل نماید. آن ها از طریق کانتینیوم نه تنها اپ های موبایلی را در حالت دسکتاپ استفاده می کنند بلکه نرم افزارهای دسکتاپی را نیز استریم کرده و از آن ها استفاده می کنند. در این مقاله به بررسی کانتینیوم در آخرین به روز رسانی ویندوز ۱۰ موبایل در پرچمدار مایکروسافت یعنی لومیا ۹۵۰ اکس ال می پردازیم. در ادامه پنج نکته مهم را که باید بدانید به شما گوشزد می کنیم.

۱- اولین باری که از کانتینیوم استفاده کنید، شگفت زده خواهید شد.

hello_continuumدر این نقطه می توان فهمید که مردم چرا کانتینیوم را بسیار جدید می دانند. تجربه استفاده از این قابلیت بسیار تازه و جدید است. در اولین نگاه تحت تاثیر قرار گرفتن، اجتناب ناپذیر است. تلفن همراه شما واقعا به شکل رایانه در می آید. همان ظاهر، همان منوی استارت، همان تصویر زمینه، همان میل و همان نرم افزارها!

اج در آخرین بیلد ویندوز ۱۰ موبایل واقعا نسخه درخشانی است. ما بسیار تلاش کردیم که از آن در حالت کانتینیوم ایرادی پیدا کنیم اما دقیقا مانند نسخه رایانه بی نقص عمل می کرد. تنها ایراد این است که در ویندوز ۱۰ موبایل از افزونه ها خبری نیست.

۲- سریع تر و بدون باگ تر از قبل

اتصال رابط، قطع رابط و استفاده: این قسمت های بنیادین استفاده از کانتینیوم بسیار پایه ای هستند و بایستی بی نقص عمل کند. شما نباید در هنگام انجام کانتینیوم با صفحه آبی مرگ موجه شوید یا تلفن همراه شما هنگ کند. حقیقت این است که تا پیش از این هر چند وقت یک بار با چنین اتفاقاتی رو به رو می شدید.

بهتر کردن تجربه کانتینیوم به وضوح یکی از نقاط تمرکز مایکروسافت در سال گذشته بوده است. در حال حاضر تنها کافی است که اتصالات را وصل کرده و از آن لذت ببرید. به عنوان مثال متوجه شدم، هر بار که اتصالات را جدا می کنم یک پیام مودبانه از من سوال می کند که آیا می خواهم از کابل یا روش بی سیم استفاده کنم؟ این پیام در واقع در ابتدا نمایش داده شده است اما به دلیل سرعت آماده شدن تاچ پد بر روی صفحه نمایش، در ابتدا آن را مشاهده نمی کنید.

همچنین به تازگی به محض اتصال یک هدست USB، کانتینیوم به صورت هوشمند  خروجی صدا را تغییر می دهد.

۳- بازده تلفن همراه با مشکلی مواجه نمی شود

در اینجا از دو گوشی لومیا ۹۵۰ و ۹۵۰ اکس برای تجربه کانتینیوم استفاده شده است که اولی به خاطر گرمایش بیش از حد پردازنده اسنپدراگون ۸۱۰ بدنام است و دومی پردازنده یک رده پایین تره اسنپدراگون ۸۰۸ را بر روی خود می بیند. اما می دانید چطور است؟ واقعاً هیچ تفاوتی نمی کند که از کدام یک از این دو تلفن همراه استفاده کنید. در هنگام اجرای کانیتینیوم عملکرد خود تلفن همراه کمی با تاخیر مواجه است اما تاخیر بسیار ناچیز در جا به جایی بین اپ ها. در حد چند دهم ثانیه و کاملا قابل چشم پوشی است.

۴- اپ ها را تنها می توان در حالت فول اسکرین اجرا کرد

این جا نقطه ای است که شگفتی تمام شده و با واقعیت رو به رو می شوید. کانتینیوم تنها از اپ های یونیورسال ویندوز پشتیبانی کرده و مایکروسافت نیز تعداد کمی اپ برای آن توسعه داده است. در حال حاضر از طرف مایکروسافت اپ های اوت لوک میل، تقویم و آفیس در دسترس می باشد. چیزی که کانتینیوم به شدت نیازمند آن است، اپ های یونیورسال مناسب سازی شده است که در حال حاضر از فقدان آن رنج می برد. اپ های یونیورسال هم که وجود دارند، به صورت تمام صفحه اجرا می شوند که گاهی اوقات مسخره به نظر می رسد.

حالت تمام صفحه برای ورد یا اکسل یا زمان هایی که می خواهید از تمامی پیکسل های صفحه نمایش استفاده کنید بسیار عالی است. اما برای یک اپ ساده ToDoist کمی عجیب می شود که دو ستون را در یک صفحه بزرگ اچ دی ببینید. هنوز متوجه نمی شوم که چرا اولویت تیم کانتینیوم به جای گشتن به دنبال راهکاری برای حل این مشکل در حال تلاش بر روی پیدا کردن راه های خلاقانه جهت اتصال صفحه نمایش است؟

continuum_giant_w648pxاجرای نرم افزار ToDois در یک صفحه نمایش بزرگ اچ دی

همان طور که می بینید گزینه برای بستن اپ ها وجود ندارد. شما بایستی این کار را از لیست وظایف انجام دهید (با کلید Alt+Tab). برخی از اپ ها از فضای صفحه نمایش به خوبی استفاده می کنند اما برخی دیگر به طرز عجیبی فضای خالی زیادی را به نمایش می گذارند.

۵- و اما برخی از اپ ها اصولا در حالت کانتینیوم کار نمی کنند

و حالا به بزرگترین مشکل کانتینیوم می رسیم. اپ هایی که بر روی موبایل خود می بینید و گمان می کنید در حالت کانتینیوم می توانید از آن ها استفاده کنید در واقع نمی توانید این کار را انجام دهید. کانتینیوم تنها برای کار با اپ های یونیورسال طراحی شده است و این اپ ها هنوز در استور کم هستند. البته در این میان اپ هایی مثل فیسبوک و توییتر هستند که به صورت یونیورسال توسعه پیدا کرده اند ولی در حالت کانتینیوم تجربه ای کابوس وار را در اختیار شما قرار می دهند. در اجرای آن ها در صفحه نمایش اچ دی، پیکسل ها مشخص هستند.

اما نرم افزار هایی مانند Slack و EverNote اصلا یونیورسال نیستند و بنابراین نمی توانید آن ها را حتی اجرا کنید.

mixed_bag_

البته این سیاست مایکروسافت جهت تشویق توسعه دهندگان به ارائه برنامه های یونیورسال بسیار شایان تقدیر است اما نکته اصلی در استفاده از کانتینیوم این است که بتوان وابستگی به حمل سیستم رایانه را کاهش داد و با تلفن همراه نیازها را مرتفع نمود. این هدف بسیار خوبی است اما در حال حاضر استفاده از این قابلیت گاهی اوقات ناراحت کننده می شود.

continuum_says_no_small

جمع بندی

کانتینیوم به وضوح یک فناوری نیمه کاره است که مایکروسافت بر روی آن فعالیت انجام می دهد. اگر آن ها می خواهند با استفاده از کانتینیوم کاری کنند که شما تنها یک دستگاه حمل کنید باید بر روی اجرای چند پنجره فعالیت کنند.

تلفن همراه اچ پی Elite x3 یک تلفن همراه هیولا است که از دو داک بهره می برد. یکی داک ثابت استاندارد و دیگری داکی مانند لپتاپ که می توانید آن را می توانید حمل کنید. این داک لپتاپ مانند دارای صفحه نمایش ۱۲.۵ اینچ از نوع اچ دی و باتری داخلی است. به نظر می رسد که آن ها نیز سرمایه گذاری عظیمی بر روی کانتینیوم انجام داده اند.

در هر صورت  کانتینیوم به وضوح جای کار دارد. در حال حاضر این ویژگی یک راه گران قیمت برای تبدیل تلفن همراه به یک نوت بوک کند است. اما قطعا پتانسیل بی نظیری در این فناوری نهفته است که می تواند باعث تغییرات بسیار شود.

منبع : وینفون
306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
SiaMaK
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

درود لومیا ۵۲۵ دارم، اگه رجیستریش رو به ۹۵۰ تغییر بدم آپدیت های رداستون ۲ رو میگیریم یا نه؟

  cjhabib
  پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

  بله دوست عزیز من هم رو ۵۲۰ انجام دادم و هم رو ۵۲۵ بدون هیچ مشکلی رداستون رو اجرا میکنه خیلی هم روان و سریعتر از بیلد های قبلی .به نظر من این سیاست مایکروسافت هست که برای گوشی های رده پایین ویندوز ۱۰ با باگهای فراوان داد تا گوشی های ما کند بشه و ما بریم به سمت گوشی های جدیدتر مایکروسافت .اما به نظر من این اشتباه بود چون خیلی ها از ویندوز فون زده شدن و رفتن سمت هنگروید . خود من الان ی k10 ال جی خریدم در کنار ۵۲۵ .

   محسن
   پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

   منم ۵۲۵ دارم با تغییر رجیستری به ۹۲۵ تغییر دادم. رداستون۱ رو گرفتم. فقط دوربین آپدیت نشده و گلنس از کار افتاده

alireza
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

دوستان یع نرم افزار خوب برای عکس برداری time-lapse معرفی کنید با تشکر

  امیر زمانی
  پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

  علیرضا جان بزودی مقاله ای در این رابطه تو سایت منتشر میشه و بهترین اپلیکیشن های موجود هم معرفی میشن 😉

سهیل بالینی
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

با تمام احترام برنامه های یونیورسال و کانتینیوم ابدا شرکت مایکروسافت نیست بلکه ابدا شرکت کانونیکال، تولید کننده محصولات برند اوبونتو هستش. مایکروسافت از این ایده ی اوبونتو کپی برداری کرد که معمولا توی دنیای فناوری زیاد اتفاق می افته

  sadegh
  پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

  ایدش یعنی به ذهن شما نرسیده بود؟؟ به نظر من یکی از مورد انتظار ترین کارهایی بود که باید اجرا میشد و هر کی دیر تر انجام بده نشون از ضعف شرکت هست…
  در ضمن اولین باری که این ایده رو یک شرکت مطرح کرد هم فکر کنم خود مایکروسافت سالها پیش با مجموعه ویدئو های آیندش بود…

   سهیل بالینی
   پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

   اولا که باید بگم بخش replay سایت و نظردهی مشکل داره. با یه تست ساده می تونید متوجه بشید
   دوما اینکه صرف Thumb down کردن یه نظر بدون اینکه بدونید درسته یا غلط اشتباس

   من خودم گوشی ویندوزی دارم در نتیجه بدون هیچ قصدی توضیح میدم که ایده ی اوبونتو ubuntu convergence نام داره که اولین شرکتی بود که به صورت رسمی این پروژه رو معرفی کرد. اینکه ما تو خونه هامون به یه چیزی فکر می کنیم معنیش اختراعش نیست. مثلا من نمی تونم بگم چون من وقتی بچه بودم به اسکیت های پرنده فکر کردم در نتیجه من اختراعشون کردم. اولین شرکتی که کانتینیوم رو اونجوری که مایکروسافت اسمش رو گذاشته البته، ساخت شرکت کانونیکال بود. الانم میشه گفت هر دو شرکت تقریبا در یه سطح پیشرفت قرار دارن توی این فناوری اما خوب مایکروسافت ریسورس های بیشتری داره و طرفدارای بیشتری.

    sadegh
    پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

    خب اینو که همه میدونن
    ولی اینکه بگیم ابدا کرد به زمانی بر میگرده که بعد مدتی از توسعه ی و تکامل یک چیز، کپی اون رو اجرا کنن… مثل تیلت که مایکروسافت مبدعش بوده یا نقشه ی هوایی یا …
    ولی ایده ای که همه ی شرکت ها هم زمان در حال توسعش هستند و هنوز هیچ کدوم به تکاملش نرسیده رو که به اسم یه شرکت نمی زنن که!

جهانگیر
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

نمیدونم من فقط با قسمت ورود به سایت مشکل دارم یا همه اینطور هستن
من این داگ کانتینیوم رو دارم و خیلی هم ازش راضی ام
شرایط کاری من طوری هست که زیاد سفر میکنم و برای اینکه فیلم یا کارهای اداریمو انجام بدم لپ تاب با خودم حمل میکردم که هم سنگین بود و هم تو فرودگاه همیشه دردسر میشد برام در بازرسی سپاه،تا حدی بگم که من یه هارد اکترنال ۵۰۰ گیگابایتی رو بهش وصل کردم و کار کرد و اطلاعاتشو برام آورد.کسی میتونه با اپل ۳ میلیونیش یا آندروید نمیدونم ورژن چند یه هارد ۵۰۰ گیگ رو باز کنه؟ویندوز آینده خوبی داره من بهش ایمان دارم

  MSK
  پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

  منم همینطور با قسمت ورود به سایت مشکل دارم
  حتی بیشتر مواقع (مثل همین الان) به صورت مهمان نظر میدم 😐
  مسئولان وینفون لطفاً رسیدگی کنن .

dark.side
پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

من از حالت بی سیم استفاده میکنم ولی موقع استریم کردن فیلم یا اهنگ هی مکث میکنه نمیدونم طبیعی هست یا نه! چون با وای فای دایرکت کار میکنه

  jahangir1939
  پاسخ دهید یکشنبه 30 مرداد 1395

  نه من که از داگ استفاده میکنم این مورد رو ندارم.

kian
پاسخ دهید دوشنبه 31 مرداد 1395

پدیده ای خام :\

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,