cloud azureمایکروسافت خیلی آهسته و بی صدا رهبری بازار رایانش ابری را به دست گرفته و گوی سبقت را از رقبای خود در رسیدن به درآمد ۱۰ میلیارد دلاری ربوده است. مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ موفق شد درآمد ۹.۵ میلیارد دلاری را از محصولات ابری خود یعنی آفیس ۳۶۵ و پلتفرم اژور به دست آورد. به این معنی که در سال جاری آن ها حتما از مرز درآمد ۱۰ میلیارد دلاری گذشته اند. آن هم درحالی که رقبای سرسختشان در حال تلاش برای رسیدن به این میزان درآمد هستند.

Salesforce یکی از رقبای قدرتمند مایکروسافت در زمینه رایانش ابری است که پیش بینی می شود در سال مالی آینده خود موفق به کسب چنین درآمدی شود، Oracle پشت سر Salessforce قرار گرفته و در تلاش برای رسیدن به ۱۰ میلیارد درآمد است (که البته برای تحقق این امر بایستی درآمد خود را سه برابر کند!) و آمازون امید بسیاری دارد که در سال مالی جاری خود بتواند رکورد ۱۰ میلیارد دلار را بشکند.

بیشترین درآمد مایکروسافت از نسخه تجاری (نسخه ای که جهت کسب و کارها عرضه می شود) آفیس ۳۶۵ به دست می آید و بخش دیگری از آن نیز از پلتفرم ابری اژور به عنوان رقیب اصلی آمازون وب سرویس و مایکروسافت داینامیک به عنوان رقیب Salesforce  به دست می آید. البته تمام این درآمد ها با ایجاد نام تجاری جدید به وجود نیامده است. به طور مشخص آفیس ۳۶۵ در حال جایگزینی با نسخه سوئیت آفیس است زیرا کسب و کار ها می خواهند مسیر و میل خود را از سمت و سوی خرید نرم افزار به خرید سرویس های ابری سوق دهند. به این معنا که بخشی از درآمد های ابری مایکروسافت به قیمت کاهش درآمد های نرم افزاری آن ها رقم خورده است.

با تمام این تفاسیر برخی از نکات جای تعجب دارد. به عنوان مثال استیو بالمر، بزرگترین سهام دار و مدیر عامل سابق این شرکت صحبت هایی کرد و اما و اگر هایی را ایجاد نمود. بالمر که رابطه او و بیل گیتس بنیانگذار و دیگر مدیر عامل پیشین مایکروسافت در سال های اخیر دچار چالش شده و اختلاف نظر هایی را پیدا کرده اند، در حالی که دیگر هیچ سمت رسمی در اداره این شرکت بر عهده او نیست از نحوه ارائه درآمد خدمات ابری در گزارش مالی سال گذشته به انتقاد پرداخته است. او اعتقاد دارد که در این گزارش بایستی عدد دقیق درآمد حاصل از خدمات ابری اعلام می شده است و تنها به اعلام نرخ رشد (Run rate) اکتفا نمی گردید.

اعلام نرخ رشد، راهی است که به وسیله آن رشد یک کسب و کار بدون اعلام رسمی عدد واقعی درآمد، در گزارش های مالی انتشار می یابد. مایکروسافت با استفاده از رشد ماه آخر سال میلادی و محاسبه آن، درآمد را برای تمامی سال آینده احتساب کرده بود. در همین زمینه مایکروسافت گفته بود که با احتساب نرخ رشد درآمد آن ها از ۱۲.۱ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. این عدد شامل درآمد های آفیس ۳۶۵ و اژور می شود.

مدیر عامل شرکت، ساتیا نادلا قول داده است که شرکت متبوعش تا سال ۲۰۱۸ به درآمد ۲۰ میلیارد دلاری از خدمات ابری دست پیدا کند. هدفی که با توجه به تصاحب لینکدین و اضافه شدن درآمد های آن قابل دسترس به نظر می رسد.

منبع :

BUSINESS INSIDER

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
حجت
پاسخ دهید چهارشنبه 12 مرداد 1395

برنامه network data رایگان شده

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,