در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ بود که مایکروسافت از زبان طراحی جدیدی خود برای ویندوز ۱۰ رونمایی کرد. این زبان طراحی جدید که مایکروسافت آن‌ را Fluent Design System نام گذاری کرده، قصد دارد در تمام محصولات این شرکت اعمال گردد. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش‌تر با وینفون همراه باشید.

قرار است این زبان طراحی جدید بر تمام محصولات این شرکت شامل اکس‌باکس، هالولنز، رایانه‌های شخصی و موبایل‌ها اعمال گردد. Fluent Disign System برپایه‌ی ۵ المان اساسی بنا نهاده شده است؛ روشنی، عمق، تحرک، ماده و مقیاس.

در ویندوز ۱۰ تمام این اجزا برای القای تجربه‌ی کاربری قابل درک با یکدیگر همکاری می‌کنند. مایکروسافت تاکنون چندین طرح اولیه از این سیستم جدید طراحی ویندوز ۱۰ را به نمایش عموم در آورده است که تمام آن‌ها کاملا مجلل و خیره‌کننده بوده است. البته همیشه بین طرح اولیه و طرح نهایی اختلاف زیادی وجود دارد اما همین الان نیز مایکروسافت در حال اعمال برخی از المان‌های این زبان طراحی جدید در اپلیکیشن‌های درون‌ساخت خود است که بسیار هم عالی به‌نظر می‌رسند. اگر شما عضو برنامه‌ی اینسایدر هستید، می‌توانید برخی از آن‌ها را شخصا امتحان کنید. همچنین شرکت واقع در ردموند برخی از API‌های مهم Fluent Design System را برای توسعه‌دهندگان در دسترس قرار داده است که از بین‌ آن‌ها می‌توان به افکت اکریلیک و افکت محو شونده اشاره کرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از این APIها اقدام به تغییر ظاهر اپلیکیشن‌های خود کنند. همچنین طراحان رابط‌کاربری نیز می‌توانند از این پس با استفاده از Design Kit اقدام به طراحی اپلیکیشن‌ها با این زبان طراحی کنند. این APIها به توسعه‌دهندگان اجازه خواهد داد تا اپلیکیشن‌های زیبا و غنی برای ویندوز ۱۰ توسعه‌ دهند.

البته تا همین الان نیز بسیاری از اپلیکیشن‌های درون‌ساخت ویندوز ۱۰ از افکت‌های زبان طراحی جدید مایکروسافت بهره می‌برند. این اپلیکیشن‌ها شامل: گروو موزیک، مایکروسافت فوتوز، Paint 3D، View 3D، ضبط صدا و حتی ماشین‌ حساب نیز می‌شود. اپلیکیشین‌های یاد شده فعلا از موج اول این زبان طراحی بهره می‌برند.

در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷، Paul Gusmorino و Bojana Ostojic به نمایش برخی از اپلیکیشن‌هایی که به‌زودی Fluent Design System را شامل می‌شوند، پرداختند. این اپلیکیشن‌ها شامل Outlook Mail & Calendar، مایکروسافت اج، اپلیکیشن اکس‌باکس، وان‌نوت و My People می‌شوند. همچنین شرکت مورد اشاره تغییرات سیستم طراحی جدید ویندوز ۱۰ بر روی منوی استارت را نیز به نمایش در آورد. شما می‌توانید تصاویر مربوط به این اپلیکیشن‌ها را پایین‌تر مشاهده کنید.(برخی از تصاویر کیفیت پایین‌تری دارند)

در هسته‌ی این سیستم طراحی، مایکروسافت تنها ظاهر را هدف قرار نداده است. کارکرد بخش قابل‌توجهی از هر زبان طراحی را به خود اختصاص می‌دهد و ساختار Fluent Design به خوبی از این موضوع استفاده کرده است.

یکی از قسمت‌های مهم در این زبان، المان عمق است که می‌توان آن‌ را برای نمونه در  رابط‌کاربری لایه‌ای ویندوز استور بر روی رایانه‌های شخصی مشاهده کرد. همچنین افکت Parallax هم در کنار المان عمق در ایجاد تجربه‌ی کاربری مناسب کمک خواهد کرد.

شما می‌توانید افکت Parallax را پایین‌تر مشاهده کنید.

المان عمق، بیش‌تر در زمانی شکوفا می‌شود که شما از یک رایانه‌ی مدرن مانند هالولنز استفاده کنید. مایکروسافت هم‌اکنون در حال آزمایش افکت عمق ۳بعدی است که تجربه‌ی تاثیرگذاری را در Windows Mixed Reality ایجاد می‌کند. البته هنوز مشخص نیست که این افکت با ویندوز ۱۰ عرضه خواهد شد یا خیر اما ایده‌ی اصلی خارق‌العاده است. با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه‌گیری کرد که سیستم طراحی جدید ویندوز ۱۰ تنها برای ماوس و صفحه‌کلید ساخته نشده بلکه تمام دستگاه‌های ویندوز ۱۰ از آن بهره خواهند برد.

بی‌شک Fluent Design سفری برای مایکروسافت و ویندوز ۱۰ به حساب می‌آید. هرگز تصور نکند که ظاهر ویندوز ۱۰ با یک به‌روزرسانی به‌صورت کلی دگرگون خواهد شد. این روند برای اینکه در سرتاسر سیستم اعمال گردد زمان می‌برد.

اما این زبان طراحی در صورتی موفق خواهد شد که مایکروسافت اصول این طراحی را در تمام اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰ یکپارچه نگاه دارد. نکته‌ای که درباره‌ی طراحی فعلی ویندوز ۱۰ صدق می‌کند این است که این زبان طراحی در سراسر سیستم‌عامل یکپارچه نیست و برای نمونه ۳ یا ۴ طرح برای Context Menu وجود دارد. حتی در اپلیکیشن‌های درون‌ساخت مایکروسافت نیز با شاهد این ناهماهنگی هستیم. مایکروسافت برای اطمینان حاصل کردن از پیاده‌سازی درست این طراحی در سراسر اپلیکیشن‌های ویندوز ۱۰ باید کارهای زیادی انجام دهد. این موضوع فقط به اپلیکیشن‌های درون‌ساخت خلاصه نمی‌شود و مایکروسافت باید برای اپلیکیشن‌های دیگر توسعه‌دهندگان نیز تدابیری را حاصل کند.

تمام طرح‌های اولیه‌ای که تاکنون از زبان طراحی Fluent دیده‌ایم به طرز غیرقابل وصفی زیبا به نظر می‌رسند؛ از فروشگاه ویندوز ۱۰ گرفته تا داشبورد اکس‌باکس وان. همچنین المان‌های عملیاتی نیز بسیار خوب به نظر می‌آیند اما، همانطور که مایکروسافت اکنون قصد ادغام این طراحی با ویندوز ۱۰ را دارد، باید از اجرای بی‌نقص آن نیز اطمینان حاصل کند.

فعلا تنها نمایی اولیه از این سیستم طراحی به ویندوز ۱۰ راه پیدا کرده و مایکروسافت راه زیادی را برای اعمال آن بر هسته‌ی ویندوز ۱۰ پیش‌ِرو دارد. اما چیزی که مشخص است، حیاتی بودن این تغییر در اکوسیستم ویندوز ۱۰ است و به نوعی این طراحی به آینده‌ی ویندوز ۱۰ بدل خواهد شد.

با به‌روزرسانی Fall Creators مایکروسافت موج اول از این طراحی را به ویندوز ۱۰ می‌آورد. بنابراین زمان زیادی برای مواجهه ما با این طراحی باقی نمانده و به‌زودی چشم‌مان به جمال Fluent Design System روشن خواهد شد.

دیدگاه خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید. آیا طراحی جدید ویندوز ۱۰ را به طراحی قبلی ترجیح می‌دهید؟

منبع :

MSPU

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
red death
پاسخ دهید شنبه 30 اردیبهشت 1396

اقا کیان خسته نباشی بابت ترجمه . مفید بود .

  كيان زرعكانی
  پاسخ دهید شنبه 30 اردیبهشت 1396

  خواهش می‌کنم. خوشحالم که مورد پسندتون قرار گرفت

sadegh
پاسخ دهید شنبه 30 اردیبهشت 1396

الان که فلوئنت دیزاین معرفی شده میشه این عدم یکپارچگی افتضاح فعلی رو به پای کار کردن مایکروسافت روی یه زبون طراجی یکپارچه برای تمام دیواس‌ها گذاشت…

alirezab.1999
پاسخ دهید شنبه 30 اردیبهشت 1396

یه سال که ملتو با کریترز شخمی نمود الان میخواد یه سال دیگه هم با این فلونت کاربرارو دور خودش بگردونه و اخرش بگه ویژگی های جدید تو رداستون ۴ میاد و فقط رفع باگه 😑😑😑

  ຖ໐rt໐ຖ
  پاسخ دهید یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

  واس دسکتاپ کم نذاشته
  اما روی موبایل هر بیلد توی تغییرات ۳ خط رفع باگ میبینیم که در بیلد بعدی همین رفع اینا باعث شده ۳ تای دیگه بوجود بیاد و به همین منوال …

  Ali
  پاسخ دهید یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

  دقیقا فقط داره دکستاپ رو تغییرات ایجاد میکنه اصلا موبایل رو واسه اینکه الکی دهن کاربرا ببنده ۴ تا دونه برنامه میده که طراحی فلوئنت توش هست 😐 رک بگم من فن ویندوز موبایلم ولی اگر رداستون ۳ چیزی نداشته باشه قطعا تغییر سیستم عامل میدم کاربرا رو مسخره کرده مایکروسافت از سیستم عامل اندروید خیلی خوشم نمیاد ولی ببین دوتا آپدیت بزرگ میده الان نسخه دوم بتا اندروید O داده برو ببین قابلیت تصویر در تصویر آورده من هنوز رو کامپیوترم ندارم 😂 هر گوشی بگیری برنامه های خود مایکروسافت برای دو سیستم عامل دیگه بیشتر سیستم عامل خودشه 😂 بخشید طولانی شد برای اونایی که فکر میکنن این تخریبه اشتباه میکنن اینا انتقاد از عملکرد افتضاح مایکروسافت در بخش موبایل هس.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,