در طول چند هفته گذشته، مایکروسافت چندین رویداد سخت افزاری برگزار کرده است، که در جریان آن ها از دستگاه های جدیدی برای مصرف کنندگان عادی، افراد حرفه ای و “خالقان” پرده برداشت. در سال ۲۰۱۲، سرفس فقط یک آزمایش بود، ایده ای که سازندگان شخص ثالث را تشویق به ساخت سخت افزار هایی عالی کند. در سال ۲۰۱۷ همه چیز بسیار متفاوت است. اکنون سرفس یک برند است که مردم آن را می خواهند، دوستش دارند و می تواند به طور مستقیم با مک و آیپد اپل رقابت کند.

برای مدت زمان های بسیار طولانی، سخت افزار ویندوز کاملا یکدست و کسل کننده بود. لپ تاپ ها سنگین، کُند و زمخت و ناخوشایند بودند. تنها هفت سال پیش، ویندوز شهرت و اعتباری به واسطه ی سیستم عامل مورد استفاده برای انجام کار بزرگ داشت. این سیستم عامل و سخت افزار های آن، آن چیزی نبود که توسط افراد خاص مورد استفاده قرار گیرد. این دسته افراد، مجبور بودند که مک یا آیپد بگیرند، به طوری که در سال ۲۰۱۰، مک بوک ایر و آیپد شرکت اپل به شدت مورد توجه قرار گرفتند. در این زمان آیپد و مک بوک ایر با سخت افزار سطح بالا و با کیفیت دستگاه های ویندوزی را کنار زدند.

حتی امروز، مک بوک ایر از نظر بسیاری از افراد به عنوان یکی از بهترین لپ تاپ ها در تمام دوران ها شناخته می شود. مطمئنا در حال حاضر این دستگاه دیگر از نظر مشخصات قابل دفاع نیست، اما طراحی آن هنوز هم یکی از رقبای لپ تاپ های ویندوز ۱۰ جدید به شمار می رود. شما می توانید آن چه را که دوست دارید درباره اپل بگویید، اما این شرکت با مک بوک ایر موفق بوده است. درست مانند آیفون که گوشی های هوشمند را بازطراحی کرد، مک بوک ایر نیز یک کلاس جدید لپ تاپ را ایجاد کرد که امروزه به آن ها “اولترابوک” می گوییم.

با این حال، طی چند سال گذشته، همه چیز تغییر کرده است. معرفی سرفس توسط مایکروسافت در سال ۲۰۱۲ بازار دستگاه های ویندوزی را تغییر داد. این دستگاه سخت افزار ویندوز را ارتقا داده و به جایگاه بالایی رساند و گفت: “خب، سازندگان سخت افزار، این چیزی است که می توان انجام داد. بهتر از آن را انجام دهید!”. بازار ویندوز در حال حاضر پر از دستگاه های فوق العاده و اولترابوک های رده بالا است، اما هیچ چیز نتوانسته مجموعه دستگاه های سرفس کنونی مایکروسافت را در سال ۲۰۱۷ شکست دهد. خانواده جدید سرفس از دستگاه هایی هستند که به طور مستقیم با آیپد و مک به رقابت می پردازند، جایگاهی که مایکروسافت برای مدت طولانی وارد آن نشده بود.

خانواده جدید مایکروسافت سرفس

سرفس لپ تاپ یک رقیب مستقیم برای مک بوک ایر است. نه از لحاظ مشخصات، بلکه از لحاظ طراحی و تاثیر محصول روی مصرف کننده. این یک دستگاه باحال است که هر کسی دوست دارد ن را داشته باشد. سرفس لپ تاپ دستگاهی فوق العاده نازک، کاملا جذاب و خوشایند برای استفاده است. سرفس لپ تاپ دقیقا به طور مستقیم به همان بازاری عرضه می شود که مک بوک ایر را خریداری می کنند، یعنی بیش تر دانش آموزان، جوانان و یا افرادی که نیاز به انجام کارهای سنگین بر روی لپ تاپ های خود ندارند. اگر شما از لپ تاپ خود برای مرور صفحات وب، تماشای محتوا، گوش دادن به موسیقی و ویرایش اسناد استفاده می کنید، شما می توانید یک مک بوک ایر یا یک سرفس لپ تاپ را انتخاب کنید.

سرفس پرو پاسخ مایکروسافت به آیپد پرو است. یا شاید بهتر است بگویم آیپد پرو پاسخ اپل به سرفس پرو است! مایکروسافت رده جدیدی از محصولات به نام ۲ در ۱ را با سرفس تعریف کرد و اپل نیز با ساخت آیپدی که می تواند به عنوان یک لپ تاپ مود استفاده قرار گیرد، به این موضوع واکنش نشان داد. همه ما می دانیم که سرفس پرو بر اساس قابلیت هایی که ارائه می دهد انتخاب بهتری نسبت به آیپد است. آپید پرو در حال اجرای سیستم عامل موبایلی iOS می باشد که هنوز هم بسیار محدود است و تونایی انجام بسیاری از کارها را ندارد. این دستگاه هنوز هم از ماوس پشتیبانی نمی کند و استفاده از آن با صفحه کلید بر روی پا راحت نیست. مایکروسافت مسئله lapability و یا استفاده از دستگاه بر روی پا را با سرفس پرو و تایپ کاور حل کرده است.

در کنار همه موارد بالا، مایکروسافت سرفس استودیو را ارائه کرده است که که می تواند با iMac رقابت کنید. هر چند که سرفس استودیو بیش تر برای یک بازار محدود و خاص است. این دستگاه در اصل برای مصرف کنندگان غیر معمول و بیش تر برای خالقان مشتاق است که دوست دارند کارهای خود را در یک صفحه نمایش ۲۸ اینچی PixelSense بی نظیر انجام دهند. با این حال، سرفس استودیو بسیار شبیه آی مک می باشد که برای ویرایش ویدیو، فتوشاپ و استفاده معمول مانند ایمیل، موسیقی و غیره بسیار عالی است. این یک دستگاه سودمند و کاربردی است که مزایای اضافه ای همچون امکان کار با قلم را نیز به کاربر ارائه می دهد.

سرانجام، دستگاه دیگر به نام سرفس بوک وجود دارد. می توان گفت که این دستگاه به طور مستقیم قصد رقابت با مک بوک پرو را داشته است. شاید نه با نسخه رده بالای مک بوک پرو، اما قطعا با مدل ۱۳ اینچی مک بوک پرو توان رقابت دارد. سرفس بوک یک لپ تاپ زیبا است که توانایی این را دارد که به تبلت نیز تبدیل شود، اگر چه شما حتی اگر بخواهید سرفس بوک را خریده و از آن به عنوان لپ تاپ استفاده کنید، هیچ کس شما را سرزنش نخواهد کرد. سرفس بوک “لپ تاپ رده بالا” مایکروسافت بوده و یک تکه ی مجلل و زرق و برق دار از سخت افزار این شرکت به حساب می آید.

خانواده اکس باکس وان مایکروسافت

در کنار خانواده دستگاه های سرفس، مایکروسافت اکنون دارای یک خانواده از دستگاه های اکس باکس وان نیز می باشد. با این که اپل تا به حال کنسول رقیبی را نساخته است، اما اکس باکس جدید همچنان مورد توجه و با ارزش است.

دستگاه های One S و One X بخشی از یک خط داستان هستند و این واقعیت مهمی است که باید به آن اشاره کرد. آن ها دو نسخه ای هستند که بخشی از یک اکوسیستم به شمار می آیند، به این معنی که آن ها کاملا دارای بازی ها و لوازم جانبی مشابهی هستند. One S یک نسخه سطح پایین از دستگاه اکس باکس وان است که به گیمر ها و حتی غیر گیمر ها اجازه می دهدبا هزینه ای پایین تر وارد اکوسیستم اکس باکس شوند.

اکس باکس وان اس یک کنسول سرگرمی فوق العاده است. این دستگاه یک کنسول بازی نیست. این دستگاه می تواند برای اجرای نت فلیکس، BBC iPlayer، یوتیوب، Amazon Video و طیف گسترده ای از برنامه های ویندوز ۱۰ استفاده شود. شما می توانید بگویید که اکس باکس وان اس رقیب Apple TV است، زیرا که One S به مراتب قدرتمندتر بوده و با امکانات فراوانی مانند قابلیت اجرای آخرین نسل بازی های کنسولی را دارا است. این دستگاه یک جعبه عالی برای هزینه ی پرداختی توسط شما می باشد که برای بازارهای مختلف در دسترس و موجود است.

اکس باکس وان اکس بیش تر برای گیمر های حرفه ای تر و علاقه مندان کیفیت مناسب است. اگر شما علاقه مند به محتوای ۴K هستید، اکس باکس وان اکس مناسب شما است. One X همه چیزهایی که One S می تواند انجام دهد را انجام می دهد، اما دارای ابعاد کوچک تری بوده و به واسطه سخت افزار قدرتمندتری که دارد، می تواند محتوای بازی ۴K واقعی را ارائه دهد.

گام بعدی چیست؟

مایکروسافت در حال حاضر به طور مستقیم در حال رقابت با اپل در بازارهای مختلف است. این شرکت در بازار لپ تاپ، دسکتاپ و تبلت، و همچنین بازار گیمینگ با اکس باکس وان اس در حال فعالیت است. بنابراین، در آینده مایکروسافت چه هدفی دارد؟ پاسخ واضح این است که قصد ورود (یا شاید هم ورود دوباره) به بازار موبایل را دارد. البته این حوزه جایی است که مایکروسافت در گذشته در آن حضور داشته، ولی به خوبی نتوانسته به موفقیت برسد.

گوشی تنها بازاری بوده که مایکروسافت در آن بارها و بارها برای رسیدن به اهدافش شکست خورده است. هر تلاشی که در این راستا انجام شده با نتیجه بدی به پایان رسیده است. مسلما، مایکروسافت تا به حال “سرفس فون” نساخته است، اما سابقه شکست همچنان وجود دارد. با این حال، واقعیت این است که آینده محاسبات به دستگاه های همراه تعلق دارد و مایکروسافت اگر بخواهد که ویندوز موفق شود، باید وارد این حوزه شود.

آیا “سرفس فون” رقیب آیفون خواهد بود؟ ما نمی دانیم! ما حتی نمی دانیم که آیا سرفس فون دستگاهی شبیه به یک گوشی سنتی خواهد بود. با این حال، زمانی که این دستگاه به نتیجه برسد، باید عملکرد خوبی داشته باشد و بتواند نظرهای زیادی را به خود جلب کند.

نظر شما در مورد اقدامات مایکروسافت در حوزه های نام برده شده چیست؟

منبع :

WINDOWSCENTRAL

2158 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
علی
پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

دستگاه های مایکروسافت روز اولی که میخریم عالیه. گام بعدی اینه که از مایکروسافت خواهش کنیم آپدیت های فریمورها رو انجام نده و بذاره توی همون شرایط دستگاه خوب کار کنه.
😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
گام بعدشم خواهش کنیم هر روز دلش خواست دستگاه ها رو کنار نذاره.
اگه این کار ها رو انجام بده دیگه همه چیز از نظر سخت افزاری عالیه که البته اونم کار شرکای مایکروسافته که دستگاه های سرفیس را تولید میکنن که عالیه کارشون.

دنیز
پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

سلام
از دیروز برای من آپدیت تلگرام نسخه پیش نمایش اومده ولی نصب نمیشه! از دوستان کسی با این مشکل مواجه شده؟
ضمنا اپ B612 نسخه کاملش برای ویندوز موبایل هستش؟
مرسی

  ariamehr
  پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

  برای منم اینطوری شده نمیدونم باید چیکارش کنم

  sab2020
  پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

  استور مشکل داره

  محمد
  پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

  تلگرام منم همینطور بود، پاکش کردم دوباره نصبش کردم درست شد.

  فرزام
  پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

  تلگرام نسخه چند اومده که میخوای اپدیت کنی؟

   دنیز
   پاسخ دهید دوشنبه 5 تیر 1396

   فرزام من آپدیت نمیکنم استور داره آپدیت میکنه و هی گیر میکنه موفع نصبش.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,