یکی از مهمترین فلسفه های وجودی ویندوز 10 تمرکز روی یک استور واحد است که مایکروسافت از ابتدای شروع عرضه این نسخه از ویندوز تلاش زیادی برای بهبود آن داشته است. تلاش برای آشنا کردن و متقاعد کردن کاربرانی که سالها اپلیکیشن های وین 32 را نصب کرده اند به استفاده از ویندوز استور که البته اکنون مایکروسافت استور نام گرفته کار چندان ساده ای نبوده است. در این نوشتار قصد داریم تا راهکارهای مایکروسافت برای غنای هرچه بیشتر مایکروسافت استور را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.از زمان عرضه ویندوز 10 پلتفرم یونیورسال راهکار مایکروسافت برای جذب کاربران و توسعه دهندگان به ویندوز استور بوده است، که البته در قیاس با ویندوز 8.1 شرایط بهتری را دارا بود. پلتفرم یونیورسال به لطف پتانسیل تعداد بالای کاربران ویندوز 10 کامپیوتر توانست در قیاس با استور ویندوزفون 8.1 موفقیت بیشتری را کسب کند که البته در نهایت با توجه به سیاست‌گذاری های و تصمیمات مایکروسافت در عرصه گوشی های هوشمند استقبال توسعه دهندگان از کمتر شده و خیل عظیمی از آنها جذب پل نرم‌افزاری این شرکت شده اند. پل نرم‌افزاری مایکروسافت که ابتدا با نام سنتنیال شناخته می‌شد، این امکان را به توسعه دهنده می‌دهد تا اپلیکیشن وین 32 خود را بدون نیاز به کدنویسی مجدد به یک اپلیکیشن مدرن بدل ساخته و ویژگی هایی نظیر بهره‌گیری از کاشی زنده، اعلانات ویندوز 10، ادغام با کرتانا را بدان اضافه کند.تاکنون اپلیکیشن های زیادی از طریق این پل نرم‌افزاری وارد مایکروسافت استور شده اند، تلگرام دسکتاپ، ترلو، Enpass و مجموعه آفیس را باید مهمترین موارد از این دست دانست. ظاهرا سادگی بالا و جمعیت روزافزون کاربران ویندوز 10 کامپیوتر توسعه دهندگان را مجاب کرده که بیش از پیش از این پل نرم‌افزاری استفاده کنند.

تلاش مایکروسافت در زمینه بلوغ بیشتر استور البته هنوز به پایان نرسیده است و ردموندی ها نشان داده اند که برای رشد بیشتر آن به همچنان راهکارهای جدیدی را پیش پای توسعه دهندگان قرار می‌دهند. در کنار این تغییرات فنی، مایکروسافت اخیرا نام ویندوز استور را به مایکروسافت استور تغییر داده که برطبق اخباری که از گوشه و کنار این شرکت به بیرون درز کرده، مایکروسافت قصد دارد محصولات سخت افزاری را نیز در این فروشگاه عرضه کند، درست مانند آدرس اینترنتی مایکروسافت استور که در آن محصولات سخت افزاری و نرم افزاری این شرکت یک‌جا عرضه می‌گردد.

یکی دیگر از راهکارهای فنی که این شرکت برای بهبود مایکروسافت استور درنظر گرفته پروژه اپلیکیشن های PWA است که پیشتر با آن آشنا شدیم. با توجه به پشتیبانی مایکروسافت از پلتفرم PWA گوگل، توسعه اپلیکیشن برای پلتفرم ویندوز بیش از پیش ساده خواهد شد و احتمالا در کنفرانس بیلد سال آتی بخش مهمی از کنفرانس بدان اختصاص خواهد یافت.مایکروسافت پشتیبانی خود از پلتفرم PWA گوگل را برای اولین بار در کنفرانس توسعه دهندگان مایکروسافت اج مطرح کرد و به‌صورت رسمی اعلام داشت که اپلیکیشن های PWA پس از عرضه به‌روزرسانی رداستون4  وارد مایکروسافت استور خواهند شد، بنابراین از ماه مارس سال آتی میلادی شاهد حضور این اپلیکیشن ها در مایکروسافت استور خواهیم بود.

مایکروسافت از حالا شروع به تشویق توسعه دهندگان به ساخت این دسته از اپلیکیشن ها و هماهنگ کردن آنها با برخی از ویژگی های ویندوز 10 نظیر اکشن سنتر، کاشی زنده و … کرده است. در همین زمینه Kirupa Chinnathambi در طی گردهمایی Edge Summit عنوان کرده:

این دسته از اپلیکیشن ها تجربه کاربری بسیار خوبی را دارا هستند. این اپلیکیشن ها خیلی سریع بارگذاری و اجرا شده و در دستگاه هایی با اندازه متفاوت نمایشگر قابل اجرا هستند.

ورود اپلیکیشن های PWA از یک سو باعث غنای بیشتر مایکروسافت استور خواهد شد و از سوی دیگر باعث افزایش استفاده کاربران از مرورگر بومی ویندوز 10 یعنی اج خواهد گردید، این دو مسئله به‌خوبی علت پشتیبانی زیاد مایکروسافت را از این پروژه نشان می‌دهند. در ادامه باید منتظر باشیم و روند اجرای این پروژه را بررسی کنیم. شما روند توسعه مایکروسافت استور و افزایش تعداد اپلیکیشن های استور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منبع :

ZDNET

1066 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
assemblyos
پاسخ دهید سه شنبه 11 مهر 1396

سلام
روند توسعه ی مایکروسافت استور برای من خیلی بده . چون استور مایکروسافت برای من اصلا باز نمیشه و یک پیام میده که ترجمه اش اینست (( سرور ما سکندری خورده و رفته توی دیوار . همه ی ما یک روز بد تو زندگی داریم )) !!!!!!!!!!!
جالب اینجاست که همه ی روزهای زندگی من بد هستند چون به هیچ روشی نتوانستم وارد استور ماکروسافت شوم . من همچنان به زبانهای برنامه نویسی win32 وفادار هستم خصوصا اسمبلی . اگر قرار باشد مایکروسافت زبانهای ناتیو کد را نابود کند و کماکان اسمبلی را خانه نشین و بازداشت خانگی کند همان بهتر که هیچوقت به سمت استور مایکروسافت نروم. من روی زبان اسمبلی ناتیو کد تعصب و غیرت دارم . کاری به فناوریهای جدید ماکروسافت ندارم. برنامه های یونیورسال اگر بدستم برسند آنها را با اسمبلی بازنویسی می کنم . هر موجودی زبانی دارد و زبان رایانه و موبایل زبان ماشین است و اسمبلی نسخه ی قابل فهم و انعطاف پذیر زبان ماشین است . باید در اسرع وقت یک گوشی ویندوزی بخرم . شاید چون ویندوز گوشی اوریجینال است استور برایم باز شود و انوقت برنامه های یونیورسال را شکار می کنم و با اسمبلی آنها را مطالعه و آنالیز می کنم. نمی دانید چه لذتی داره که با اسمبلی برنامه های مدرن را مطالعه و آنالیز کنی. فناوریهای جدید نمی توانند اسمبلی را به زانو در آورند. بالاخره یک راهی پیدا میشه که همه ی برنامه های مدرن را با اسمبلی بازنویسی کنیم. و آنوقت قدرت در دستان برنامه نویسان اسمبلی قرار می گیرد. به امید آن روز. زنده باد اسمبلی

    hamidreza
    پاسخ دهید سه شنبه 11 مهر 1396

    شما کلا با مایکروسافت و ویندوز موبایل مشکل داری نمیدونم چطور ویندوز استفاده میکنی و ویندوز موبایل من پست های قبلی شما را خواندم شما چه بخوای چه نخوری این موج حرکت میکنه و شما هم اگر جلوتر و هماهنگ باهاش حرکت نکنی غرق میشی حالا خود دانی بچسب به اسمبلی و IE

Juve
پاسخ دهید سه شنبه 11 مهر 1396

اینقد برنامه نویسی برا استور ویندوز و یونیورسیال کردن راحته اونوخت استورش اینقد خالیه و ازون طرف برنامه هاش اینقد بی کیفیت،اگه سخت بود چی میشد….
وقتی خودش بی کیفیت ترین برنامه هاش رو برا کاربرای خودش میزنه دیگه توضیح بیشتری نیاز نیست…..
هر آپدیت رفع باگ،ولی بازم همونه،فقط حجممون رو داره ب فا.. میده،،،تلگرام ک یهو کرش میشه وسط چت،،اینستا ک دیگه از رم دو پشتیبانی میکنه و رسما بیش از نود درصد گوشیاش رو ک رم یک و ۵۱۲ دارن بادمجون فرض کرده….چند روزه یه ویدیو نمیتونم بزارم….
هی بیاین راجع ب سرفیس فون حرف بزنین،اینا اگه بتونن خفن ترین مشخصات سیستم روز رو روی سرفیس فون پیاده کنن باز با این استور و این کیفیت برنامه ها هیچی نمیشه….
تنها کاری ک با گوشیمون میکردیم یه عکس گرفتن بود ک چند وقتیه ک دیگه کلا چ دوربین عقب چ جلو نویز میندازه تو تصویر و میرینه ب عکس،دیکه خیالمونو ازینم راحت کرد…
باور کنین ویندوز موبایل منو از همه سیستم عامل های مایکروسافت متنفر کرده…حتی پی سی…

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,