satya-nadella-at-dreamforce-productivity-is-about-getting-more-out-of-every-moment-of-our-life

در دو سال گذشته، ساتیا نادلا مدیر عامل مایکروسافت قدم های بزرگی را در جهت باز سازی چهره مایکروسافت در پیشگاه افکار عمومی جهان، برداشته است. مایکروسافت که پیش تر، تنها به عنوان یک ابر قدرت در دنیای فناوری شناخته می شد، اما اکنون به عنوان غولی مهربان که می خواهد با همه همکاری کند، دیده می شود.

از توسعه نرم افزار های فراوان در اندروید و iOS گرفته تا ارائه فناوری ها درجه یک خود برای پلتفرم های رقیب همچون لینوکس، این ها نشان از گشودگی آغوش مایکروسافت به روی دنیای فناوری، بیش تر از هر زمان دیگر دارد. اما این هفته و در خلال نمایشگاه سالیانه بازی های ویدیویی E3، فلسفه آشتی جویانه نادلا در معرض بزرگ ترین آزمون قرار خواهد گرفت. بر آورده کردن انتظار جامعه به شدت حساس و زود رنج گیمر، یعنی یکپارچه سازی پلتفرم اکس باکس و ویندوز ۱۰ بزرگترین ماموریت او در روز های آتی خواهد بود.

یکی از شایعاتی که این روز ها درباره برنامه مایکروسافت در E3 بسیار به گوش می رسد، اعلام همکاری این شرکت و فیسبوک در یکپارچه سازی اکس باکس و محصول هیجان انگیز غول شبکه های اجتماعی یعنی هدست واقعیت مجازی Oculus Rift است. همچنین انتظار می رود بازی های واقعیت مجازی را بتوان از طریق فروشگاه دیجیتالی ویندوز ۱۰ و اکس باکس تهیه کرد.

وجود شایعاتی از این دست، کاملا با جاه طلبی ها بی حد و حصر نادلا هم خوانی دارد. مایکروسافت، ویندوز ۱۰ را که برای اکس باکس وان نیز عرضه شده است، به عنوان سیستم عاملی برای تمامی دستگاه ها می بیند. رایانه ها، تبلت ها، تلفن های همراه، عینکهای واقعیت افزوده، هدست های واقعیت مجازی و البته کنسول های بازی همگی جزو دستگاه هایی هستند که ویندوز ۱۰ می تواند بر روی آن ها اجرا شود. بنا بر این نرم افزار ها و داده های شما می توانند در تمامی دستگاه ها شما را دنبال کنند.

Piers Harding تحلیل گر IHS در این زمینه می گوید:

مایکروسافت نقش منحصر به فردی را در پلتفرم ها بازی می کند. آن ها می توانند پلی بین جامعه گیمر ها رد رایانه های شخصی و کنسول ها به شکل پل ارتباطی عمل کنند.

Phil spencer

مایکروسافت در نقطه یا اکنون یا هیچوقت قرار دارد. در حالی که سونی ۴۰ میلیون واحد پلی استیشن ۴ فروخته است آمار ها حاکی از نصف این میزان فروش برای اکس باکس وان است (مایکروسافت تا کنون آمار فروش اکس باکس وان را در گزارش های مالی خود نیاورده است)، آن هم در حالی که ویندوز ۱۰ با ۳۰۰ میلیون کاربر تعداد زیادی مخاطب بکر را در اختیار اکس باکس وان قرار خواهد داد. در واقع بعد از تلفن های همراه که با موفقیت درخشانی همراه نبودند، اکس باکس دومین دستگاهی است که در معرض ایده استور واحد قرار خواهد گرفت.

مشکل این جاست که نزدیک کردن رایانه های شخصی و اکس باکس به یک دیگر ممکن است باعث جدایی حساس ترین و سختگیر ترین مشتریان مایکروسافت یعنی گیمر ها از آن ها شود.

اکنون یا هرگز

اکس باکس وان یک رونمایی پر درد سر را در سال ۲۰۱۳ تجربه نمود. اکس باکس وان در ابتدا به عنوان یک دستگاه چند رسانه ای طراحی شده بود و قرار بود ترکیبی از تلویزیون و بازی های ویدیویی باشد. طرحی که با واکنش منفی جامعه گیمر ها مواجه شد. مایکروسافت چندین اشتباه را در ابتدا انجام داد. از جمله اینکه ابتدا اکس باکس ها فقط در حالت آنلاین قادر به فعالیت بودند که البته این کار را می توان اقدامی علیه ناقضان حق نشر دانست. مورد دیگری که مسأله ساز شد، برچسب قیمتی گرانتر آن نسبت یه محصول شرکت سونی بود. این قیمت بالاتر به لطف فروش اجباری حسگر کینکت بر روی دستگاه بود که البته بازی های زیادی هم برای آن توسعه داده نشده است.  تمامی این مسائل باعث شد در حالی که فروش پلی استیشن به اوج خود رسیده بود، اکس باکس با بی مهری گیمر ها در ابتدای راه مواجه شود و زخمی را بر پیکره آمار فروش این محصول بر جای بگذارد که البته هنوز درمان نشده است.

البته مایکروسافت برخی از اشتباهات را جبران کرد و چندین بهبود در سامانه خود به وجود آورد اما سایه عملکرد ابتدای کار هنوز از تیم اکس باکس وان جدا نشده است.

xboxonesystem

اما حالا مایکروسافت مجددا گام در راه خطرناکی نهاده است که ممکن به گرفتاری در کلاف سر در گم بازی در رایانه بیانجامد. رایانه ها نسبت به کنسول ها ابزار های پیچیده تری برای بازی کردن، هستند. در حالی که کنسول تنها برای هدف بازی کردن طراحی شده و استفاده از آن در این امر به سادگی امکان پذیر است ولی بازی کردن با رایانه های شخصی با اما و اگر های فراوانی رو به رو خواهد بود، از جمله این که باید سخت افزار مناسب را تهیه کنید. بنابر این، قرار دادن ویندوز در اکس باکس، این نگرانی را ایجاد کرده است که دستگاه ساده مخصوص بازی ها رایانه ای را تبدیل به یک سیستم پیچیده نماید.

علاوه بر این ها، گیمر ها نگران این هستند که مایکروسافت به خاطر اصرار به افزایش آمار ویندوز ۱۰ تمرکز خود را در مسأله بازی های رایانه ای در اکس باکس از دست داده و آن را تبدیل به یک رایانه عمومی نماید.

تصویر بزرگتر

در جواب تمامی اتهامات سرازیر شده به مایکروسافت مبنی بر فاصله گرفتن آن ها از مبحث بازی های ویدیویی مایکروسافت این پیام را ارسال می کند که آن ها در تلاش هستند تا این بازی ها را در همه جا در دسترس علاقه مندان قرار دهند. وجود یک فروشگاه گسترده الکترونیکی که با Oculus Rift ادغام گشته است، این معنا را می دهد که اکس باکس وان به بازی های ویندوز، کنسول و واقعیت مجازی دسترسی خواهد داشت. این فروشگاه از کل پلتفرم بازی های سونی حتی همراه با هدست واقعیت مجازی آتی آن ها یعنی پلی استیشن وی آر بسیار بزرگتر خواهد بود. حتی اگر سونی در پایان امسال یک نسخه قدرتمند تر از پلی استیشن را عرضه کند، دستگاه مذکور منحصر به بازی های پلی استیشن ۴، توسعه دهندگان پلی استیشن ۴ و دارندگان پلی استیشن ۴ خواهد بود اما مایکروسافت به توسعه دهندگان ویندوز ۱۰ و ۳۰۰ میلیون کاربر آن دسترسی خواهد داشت.

ps4

بنا بر این مایکروسافت می خواهد رشد هماهنگی دستگاه های ویندوز ۱۰ را نظاره کند، فارغ از این که شما در اکس باکس بازی می کنید یا در رایانه، مهم این است که شما در ویندوز بازی کنید. با رشد هرچه بیشتر ویندوز ۱۰، مایکروسافت منتظر افزایش در آمد ها از استور یک پارچه و پلتفرم بازی های آنلاین خود یعنی شبکه لایو خواهد بود.

آمیختن پلتفرم اکس باکس و ویندوز ۱۰ البته در پی هدفی دیگر نیز انجام می شود. نادلا قبلا اشاره کرده بود که اکس باکس مهره اساسی شرکت برای خانه های هوشمند و اتاق های سرگرمی خواهد بود و با دستگاه اکو ساخت شرکت آمازون و اپل تی وی به رقابت خواهد پرداخت.

بنا بر این آزمون واقعی برای مایکروسافت جدید این است که چه قول هایی می دهد و چه چیز هایی معرفی می کند. شرکت ممکن است در چند وقت اخیر بسیار دوست داشتنی به نظر بیاید، اما باید منتظر ماند و دید کدام یک از وعده های آن ها به عملی شدن خواهد انجامید.

منبع :

BUSINESS INSIDER

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حمید
پاسخ دهید یکشنبه 22 خرداد 1395

آخه نمیدونم چرا الان که باید یکه تازی کنیم شدیم غول مهربون… بیل گیتس کجایی.

Mikail
پاسخ دهید یکشنبه 22 خرداد 1395

هیچوقت دیگر مایکروسافت شخصی چون ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس (Bill Gates) رئیس و موسس شرکت مایکروسافت *سوداگری نابغه* را به خود نخواهد دید .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,