مایکروسافت در نهایت با پروژه آیان با کاروان Bitcoin، توسط یک زیرساخت هویت غیرمتمرکز ساخته شده در بیت کوین، همراه می‌شود.
بیت کوین ارز دیجیتالی است که بر بستر غیر متمرکز بلاک چین پیاده شده است. اینکه این حرکت مایکروسافت یا حتی وجود چنین بستری صحیح است یا خیر، بر چشمان بسیاری از جمله اینجانب پوشانده است. اما چنین حرکتی اتفاق افتاده و بسیار بزرگ هم شمرده می‌شود.

مایکروسافت معتقد است که هر فردی نیاز به یک هویت غیر متمرکز و دیجیتالی دارد که متعلق به او است و کنترل آن هم در دست او است، هویتی که تعاملات ایمن و حفظ حریم خصوصی را تأمین می‌کند. این هویت شخصی باید به طور یکپارچه در زندگی ادغام شود و افراد را در مرکز همه چیزهایی که در دنیای دیجیتال انجام می‌دهند، قرار دهد.

برای کمک به این دیدگاه، مایکروسافت هاب‌های هویت را توسعه داد. هاب‌های هویت ذخیره‌سازی داده‌های شخصی امن و رمزگذاری شده را فراهم می‌کنند و به سیستم‌های غیر متمرکز (blockchains و کتابچه‌های توزیع شده) متکی هستند تا شناسه‌های آنها را لنگر اندازی کند.

امروز مایکروسافت یک ارتقاء به آن سرویس را با یک پیش نمایش اولیه از یک شبکه DID مبتنی بر Sidetree، به نام ION (یا همانIdentity Overlay Network) اعلام کرد.

ION بر پایه یک مجموعه در حال ظهور استانداردهای باز است که مایکروسافت با همکاری بسیاری از شرکای خود در بنیاد هویت غیر متمرکز روی آن کار می‌کند. این روش به میزان قابل توجهی توانمندی سیستم های DID را برای رسیدن به ده‌ها هزار عملیات در ثانیه افزایش می‌دهد.

انتظار می رود که به فرزندی قبول کردن Blockchain Bitcoin برای این پروتکل تاثیری وسیع بر این صنعت داشته باشد.

شاید به طور کامل متوجه نشده باشید اما درست اجرا شدن این خواسته مایکروسافت معنای بسیار مهمی دارد. بسیار با اهمیت‌تر از آنچه فکرش را کنید. پیشرفت تکنولوژی در این دوره باعث شده است افراد جامعه به راحتی امنیت خود را از دست بدهند و اطلاعات شخصی خود را با یا بدون اطلاع در اختیار دولت‌ها و ساختارهای سیاسی خود یا دیگران قرار دهند. یا حتی بدتر از آن در ختیار شرکت‌های خصوصی قرار دهند که فیسبوک و گوگل نمونه‌‌های بد بسیار مشهودی از آنها هستند.

اما با به وجود آمدن چنین سیستمی تمام جهان یک هویت جدید خواهد داشت که از این جاسوسی و سرقت اطلاعات جلوگیری می‌کند. این حرکت مایکروسافت دو چیز را نشان می‌دهد. یکی اینکه مایکروسافت علاقه دارد امنیت کاربران جهانی تکنولوژی را افزایش دهد. و دوم اینکه قصد دارد راه سود شرکت‌های رقیب از فروش اطلاعات مردم را ببندد. در هر دو حالت این به سود مردم و به سود مایکروسافت است.

منبع :

MSPOWERUSER

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,