مایکروسافت دیروز نسل جدید لپ تاپ بسیار قدرتمند خود یعنی سرفس بوک 2 را رونمایی کرد، دستگاهی که از هر جهت کامل به‌نظر می‌رسد و بدون اغراق می‌توان آن را بهترین لپ تاپ حال حاضر دنیا دانست. مایکروسافت با عرضه سرفس بوک 2 بار دیگر به اپل نشان داد که یک لپ تاپ مدرن چگونه باید باشد.نام مایکروسافت با نرم‌افزار گره خورده است، اما تیم سرفس در سالهای اخیر نشان داده‌اند که این شرکت نه تنها در زمینه نرم‌افزار بلکه در ساخت سخت‌افزار نیز استاد است و شرکت های دیگر می‌توانند از این استاد درس های خوبی برای ساخت محصولی نوآورانه و مدرن بگیرند.

توانایی های لمسی بسیار خوب ویندوز 10 باعث شده تا دستگاه های زیادی بر مبنای آن ساخته شوند که البته بدون شک سرآمد تمامی آنها خانواده سرفس مایکروسافت هستند، مایکروسافت نشان داده که بهترین لپ تاپ ویندوزی را صرفا خالق ویندوز می‌تواند بسازد.سالها بسیاری از کاربران مک بوک ها را نمونه عینی یک لپ تاپ کامل می‌دانستند، شاید دلیل اصلی این برتری فقدان یک رقیب قدرتمند برای اپل بود، اما در چند سال اخیر ردموندی ها نه تنها اپل را از سلطنت خود پایین کشیدند بلکه با محصولات سرفس نشان دادند که مک ها در قیاس با دستگاه های ویندوزی به‌لحاظ فناوری تا چه حد عقب افتاده و خارج از رده هستند.

مایکروسافت توانسته سرفس را به‌عنوان تابلویی تمام نما از قابلیت های ویندوز 10 به‌عنوان یک سیستم عامل مدرن و لمسی به بازار تحمیل کند، اما در نقطه مقابل اپل صرفا به اضافه کردن تاچ بار در مک بوک خود بسنده کرده است.اگر بخواهیم سرفس بوک جدید را در یک جمله برای کاربران مک شرح دهیم باید بگوییم:

سرفس بوک 2 دقیقا همان چیزی است که مک بوک پرو می‌بایست باشد.(که البته نیست و نخواهد بود)

در برخی زمینه ها مک بوک پرو در مقابل این هیولای ردموندی حرفی برای گفتن ندارد و در حقیقت سرفس بوک جدید در این عرصه ها حریف را ضربه فنی کرده است:

 • سرفس بوک تبدیل پذیر است، پس شما می‌توانید آن را در شکل های دیگر به‌جز لپ تاپ نیز استفاده کنید.
 • سرفس بوک 2 مجهز به نسل هشتم پردازنده های اینتل است (این مسئله باعث افزایش بسیار بالای توان پردازشی دستگاه و در عین حال مدیریت بهتر باتری شده است.)
 • سرفس بوک 2 به کارت های گرافیک مجزای قدرتمند GTX 1050 و GTX 1060 تجهیز شده است.
 • سرفیس بوک 2 تا 17 ساعت عمر باتری را دارا است. (دیگر عمر باتری مک بوک پرو شبیه یک شوخی به‌نظر می‌رسد)
 • نمایشگر و سیستم عامل لمسی، سرفس پن، سرفس دایل، سرفس بوک 2 را به یک استودیو قدرتمند و ایده‌آل برای طراحان و هنرمندان بدل کرده است.
 • سرفیس بوک 2 به ارتشی کامل از درگاه ها مجهز است که از آن جمله می‌توان به درگاه USB-A و USB-C، درگاه کارت‌خوان SD  با سایز کامل اشاره کرد، بنابراین هنگام کار با سرفس بوک 2، برخلاف مک بوک ها نیازی به استفاده از دانگل های مزاحم و البته گران‌قیمت نخواهید داشت.

حقیقت این است که دستگاهی که مردم به‌عنوان لپ تاپ بدان نیاز دارند دقیقا همین چیزی است که دیشب مایکروسافت معرفی کرده، نه این عقده روحی که میان برخی شرکت ها به‌راه افتاده تا دستگاه ها را نازک کنند، تعداد درگاه ها را کاهش دهند و در عوض یک دانگل را به کاربران پیشنهاد دهند.

مشکل عمده اپل در این عرصه را باید خود این شرکت دانست، چرا که به‌شدت مایل است تا کاربران مک را به آیپد و آیپد پرو انتقال دهد، مسئله‌ای که البته تنها باعث کاهش تعداد کاربران مک و مهاجرت آنها به ویندوز می‌شود.

باید پذیرفت که هر شرکتی که در دنیای فناوری بخواهد خواست خود را به کاربران تحمیل کند و مطابق خواسته آنها حرکت نکند باید با شکست ملاقات گرمی داشته باشد، مایکروسافت اساس ساخت ویندوز 10 را بر مبنای بازخوردهای کاربران قرار داده و در بخش سخت‌افزاری نیز آنچه را که کاربران بدان نیاز دارند ارایه کرده و نتیجه این دیدگاه سرفس بوک 2، دستگاهی جذاب و قدرتمند و البته بدون نقص است.

 

منبع :

ZDNET

1220 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  احسان رنجبر
  پاسخ دهید چهارشنبه 26 مهر 1396

  عجب متن داغی بود !!!!!!!
  البته نکته مهم این هست که اپل بیشتر روی برند ش کار میکنه تا دیوایس هاش برای همین هم تعداد کاربرانی که از اپل مک بوک محاجرت میکنند خیلی کم تر از کاربرانی هست که از ویندوز محاجرت میکنند

  Saeed
  پاسخ دهید پنجشنبه 27 مهر 1396

  البته یک نقطه ضعف داره اونم قیمتشون 😉😉😢

  Saeed
  پاسخ دهید پنجشنبه 27 مهر 1396

  اپل با این سیاستش داره مک او اس میکشه. فروش این دیوایس ها بیاد پایین کم کم تعداد دولوپر ها میاد پایین و به آینده ویندوز 10 موبایل دچار میشه البته احتمالش هم هست که خود اپل این آینده پیش بینی کرده و سعی به مهاجرت کاربرهاش به ios داره. خیلی وقته که دیگه شاهد نو آوری خاصی توی دیوایس یا خود سیستم عامل Mac OS نبودیم

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,