پیش از سال ۲۰۰۷ ویندوز موبایل جایگاه مناسبی در بازار داشت، تا چندی پیش یعنی تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ مایکروسافت رهبری فناوری واقعیت افزوده را در دنیا برعهده داشت. در هر دو مثال اپل با گستاخی خود را جلو انداخت. ماجرا از چه قرار است؟

تا پیش از سال ۲۰۰۷ مایکروسافت بازار مشتریان سازمانی و تجاری را با گوشی های هوشمند سنگین که از قلم استایلوس و کیبورد فیزیکی برخوردار بودند هدف گرفته بود. این گوشی ها که در حقیقت پیش‌درآمدری بر گوشی های هوشمند امروزی بودند قارد به اجرای موسیقی، مرور وب، عکسبرداری و اجرای اپلیکیشن ها بودند.

بله این اپل نبود که گوشی هوشمند با امکان اتصال به اینترنت و اجرای فایل های mp3 را برای اولین بار عرضه کرد، در حقیقت آیفونی که استیو جابز معرفی کرد، نمونه ای بهبود یافته از فناوری های موجود بود. حدف کیبورد فیزیکی، معرفی اپ استور و مهمتر از همه معرفی و تبلیغ این دستگاه به عنوان انقلاب دستگاه های موبایل کاری بود که در آن زمان انجام  گرفت. از آن زمان دیگر مایکروسافت برای حفظ موقعیت خود در بازار گوشی های هوشمند همواره تقلا کرده است و اپل اکنون به سمت واقعیت افزوده حرکت می‌کند، به نوعی تاریخ در حال تکرار است مگر آنکه رویه مایکروسافت تغییر یابد.

نگاهی به گذشته

در سال ۲۰۱۵ مایکروسافت هالولنز و ویندوز هالوگرافیک را (که البته اکنون با نام ویندوز واقعیت ترکیبی شناخته می‌شود) معرفی کرد. هالولنز اولین هدست واقعیت افزوده در دنیا بود که از ویندوز ۱۰ بهره می‌برد و برای کار کردن به هیچ دستگاه یا کامپیوتر دیگری نیاز نداشت. این هدست قادر است تا هالوگرام ها را به دنیای ما بیارد، صدای سه بعدی را نیز به امکانات این هدست اضافه کنید، اکنون می‌توان لمس کرد که چرا این هدست انقلابی خوانده می‌شود.

رابط کاربری این هدست بر اساس حرکات دست و فرامین صوتی کاربر تعریف شده است، مجموعه این عوامل باعث شده تا هالولنز به پیشرفته ترین هدست واقعیت افزوده بازار تبدیل شود.

ای پی آی های ویندوز واقعیت ترکیبی بخشی از ویندوز ۱۰ هستند، که باعث می‌شود این پلتفرم واقعیت افزوده پلتفرمی رو به رشد با جمعیت ۵۰۰ میلیون کاربر تبدیل گردد.

درست مانند روالی که مایکروسافت در مورد گوشی های هوشمند در نظر گرفته، در عرصه واقعیت افزوده این شرکت تمرکز خود را بر روی مشتریان سازمانی و صنایع گذاشته است. تاکنون مشتریان معمولی بخشی از پروژه این شرکت در عرصه واقعیت افزوده نبوده اند.

اکنون درست مانند سال ۲۰۰۷ اپل فناوری واقعیت افزوده خود را به همراه ios 11 معرفی کرده است، این فناوری بسیار پیش پا افتاده است اما به صورت مستقیم کاربران معمولی را هدف قرار داده است. با اینکه این فناوری چیز تازه ای نیست اما به واسطه وجود چند صد میلیون آیفون و آیپد در جیب کاربران، احتمالا این فناوری با سرعتی بیش از سرعت رشد آیفون اولیه، در میان کاربران مطرح خواهد شد و مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ممکن است مایکروسافت دوباره در زمینه مشتریان معمولی به دردسر بیافتد.

مایکروسافت نباید دست روی دست بگذارد تا خلاقیت های انجام شده در توسعه هالولنز و ویندوز واقعیت ترکیبی در پوشش رسانه ای و تبلیغاتی کیت واقعیت افزوده اپل، سوخت گردد. مایکروسافت نیاز دارد تا هم در عرصه گوشی هوشمند و هم واقعیت افزوده راهکارهایی برای جذب مخاطب عامی و کاربران معمولی پیدا کند.

این تصمیم گیری یک قمار است اما آنچه که مسلم است دست روی دست گذاشتن به شکست حتمی ختم خواهد شد. مایکروسافت باید سرفس فون به همراه قلم و عینک واقعیت افزوده را در سال ۲۰۱۸ رونمایی کند. کلام امروز بنده را به خاطر داشته باشید.

حضور همه جانبه تنها گزینه روی میز است

گام های سنجیده مایکروسافت برای ورود به بازار واقعیت افزوده حرکتی هوشمندانه بود، این شرکت آهسته و پیوسته با صنایع و شرکت های مختلف وارد همکاری شد تا از یک سو اپلیکیشن های حرفه ای را برای پلتفرم خود گسترش دهد و از سوی دیگر مشتریان ثروتمندی را همراه خود سازد.

وجود همکاران و مشتریانی نظیر ناسا، وزارت دفاع آمریکا، غول رسانه ای ایالات متحده یعنی Legendary Entertainment، حضور موثر در بخش آموزشی، فروش خودرو، بخش سلامت و بسیاری زمینه های دیگر باعث شده تا هالولنز به عنوان گزینه ایده‌آل سازمان ها و موسسات تبدیل گردد. اما این پیشرفت ها کافی نیستند.

در دنیای امروز مشتریان و کاربران معمولی موفقیت یا شکست یک صنعت را رقم می‌زنند، مشتریان سازمانی گزینه های بدی نیستند اما حقیقت این است که میزان رشد و افزایش تعداد مشتریان معمولی در قیاس با مشتریان سازمانی امری غیر قابل انکار است.

غیبت مایکروسافت در بخش مشتریان و کاربران واقعیت افزوده باعث می‌شود تا این شرکت و پلتفرم آن از حضور این حجم گسترده مشتریان بی بهره بمانند و در نتیجه توسعه دهندگان نیاز استقبال کمتری از این پلتفرم خواهند داشت. بازار مشتریان سازمانی بازاری محدود است و مایکروسافت علاوه بر توسعه و تحقیق در این بازار باید سراغ بازار مشتریان معمولی برود و حضوری پررنگ در این قسمت داشته باشد.

حجم گسترده تبلیغات تلویزیونی می‌تواند به مشتریان معمولی و سازمانی نشان دهد که مایکروسافت دقیقا چه انقلابی را به راه انداخته است و هالولنز و پلتفرم واقعیت افزوده این شرکت چه پتانسیل بالایی دارد. با توجه به غنا و پختگی پلتفرم واقعیت افزوده این شرکت، پوشش رسانه ای مناسب می‌تواند به راحتی سطح بالاتر فناوری و پیشرفته تر بودن هالولنز را در قیاس با راهکار اپل به نمایش بگذارد.

مایکروسافت باید کمپین تبلیغاتی خود را در سال جاری پیش از عرضه اپلیکیشن های واقعیت افزوده اپل، راه اندازی کند و این کمپین را در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه دهد. این کمپین می‌تواند پیش درآمدی باشد بر عینک واقعیت افزوده مایکروسافت و ابَر موبایلی که انتظار آن را می‌کشیم.

ابَر دستگاه موبایل مایکروسافت به همراه واقعیت افزوده

چند روز قبل در مقاله ای بررسی کردیم که برای موفقیت سرفس فون بایستی تمامی بخش ها و متخصصان مایکروسافت به صورت مشترک در پشت پروژه تولید سرفس فون قرار بگیرند. دستگاه فرضی من از توان مجموعه فناوری هایی نظیر اینکینگ، گیمینگ، CShell، کانتینیوم، واقعیت ترکیبی و دیگر فناوری های بومی مایکروسافت بهره خواهد برد. ساخت چنین دستگاهی مستلزم همکاری بسیار عمیق قسمت های مختلف این شرکت است.

تیم های مدیریتی و بازاریابی نیز در موفقیت ابَر موبایل سرفس نقش زیادی خواهند داشت، چرا که یک محصول هر میزان هم که خوب باشد برای دیده شدن نیاز به تبلیغات و بازاریابی قدرتمند دارد. ابَر دستگاه موبایل این شرکت باید همزمان بازارهای مختلفی را هدف قرار دهد: کاربران معمولی، کاربران سازمانی، و گیمرها بازارهایی هستند که مایکروسافت باید نسبت به همه آنها توجه کافی داشته باشد.

پیش‌بینی ها حکایت از عرضه سرفس فون در سال ۲۰۱۸ دارند، از سوی دیگر عرضه نسل بعدی هالولنز برای سال ۲۰۱۹ زمان‌بندی شده است. من معتقدم که ابَر موبایل سرفس بایستی از هم از قلم و از عینک های واقعیت افزوده پشتیبانی کند، وجود این دو فناوری در کنار هم آن هم در سال ۲۰۱۸ می‌تواند این محصول را از دیگر محصولات بازار متمایز سازد و در عین حال فناوری واقعیت افزوده مایکروسافت را به بخش مصرف کنندگان عادی وارد سازد.

منظور من از عینک واقعیت افزوده به هیچ عنوان نمونه کامل هالولنز به همراه تمامی تجهیزات و فناوری های انقلابی آن نیست. منظور من عینکی مبتنی بر فناوری هالولنز است که فناوری واقعیت افزوده را به صورت ابتدایی اما کاربردی برای کاربران مهیا سازد.

درست مانند سرفس پن که به همراه تمامی اعضا خانواده سرفس قابل استفاده است، این عینک های واقعیت افزوده نیز می‌توانند همراه ابَر موبایل سرفس عرضه شده و با دیگر اعضا خانواده سرفس سازگار باشند. عینکی را تصور کنید که به صورت بی‌سیم (یا هنگام نشستن با استفاده از کابل) به ابَر موبایل سرفس و یا هر کامپیوتر ویندوز ۱۰ متصل شود. این عینک ها قادر به نمایش تصاویر سه بعدی، اعلانات و اپلیکیشن ها در زاویه دید کاربر خواهند بود و با کمک تعداد اندکی سنسور امکان شناسایی حرکات و افراد پیرامون کاربر را خواند داشت.

مایکروسافت قادر است برای این ابَر موبایل اپلیکیشن بسازد

مایکروسافت به عنوان بزرگترین شرکت نرم افزاری دنیا قادر است تا اکوسیستم خود را با استفاده از مجموعه اپلیکیشن های یونیورسال ویژه پلتفرم ویندوز و همین طور اپلیکیشن های واقعیت افزوده در زمینه های کاری و بهره وری، بازی و سرگرمی، پشتیبانی سازد. این اپلیکیشن های اختصاصی می‌توانند با برچسب ویژه سرفس منتشر گردند.

 

مایکروسافت باید از اکنون توسعه، انتشار و تبلیغات این اپلیکیشن ها را آغاز کند. این میزان از تعهد یک شرکت در زمینه توسعه اپلیکیشن برای پلتفرم خود این پیام را به توسعه دهندگان و کاربران خواهد داد که مایکروسافت نسبت به ویندوز، واقعیت افزوده و موبایل متعهد است.

اگر اپلیکیشن های واقعیت افزوده به همراه ابَر موبایل سرفس و عینک واقعیت افزوده سرفس تجربه اغوا کننده ای را در اختیار کاربر بگذارند، ممکن است کاربران جذب ویندوز گردند، درست مانند گیمرها که به خاطر بازی های اختصاصی جذب یک کنسول می‌شوند.

بخش های نرم افزاری های رسمی این شرکت، بخش بازی های ویندوز و اکس باکس، و مایکروسافت گاراژ منابع بسیار قدرتمندی هستند که می‌توانند این اپلیکیشن ها را توسعه دهند و از چنان پتانسیل بالایی برخوردار هستند که بتوانند با کیفیت ترین اپلیکیشن های یونیورسال و واقعیت افزوده را توسعه دهند.

ترجمه همزمان، شناخت چهره، آب و هوا، و اسکن از نمونه اپلیکیشن های واقعیت افزوده هستند که مایکروسافت امکان عرضه آنها را دارد.

تعهد کامل مایکروسافت در زمینه توسعه بازی های و اپلیکیشن های مختلف واقعیت افزوده، از یک سو باعث پختگی بیشتر پلتفرم واقعیت افزوده این شرکت می‌گردد و از سوی دیگر باعث جذب و ایده دهی به توسعه دهندگان می‌گردد.

محصول را وارد بازار کن و در ادامه بهبود ده

عینک واقعیت افزوده متصل به ابَر موبایل سرفس محصولی ساخته شده از دل دشواری های مهندسی خواهد بود. مصرف باتری، حالات تعامل، کیفیت نمایشگر، قیمت و دیگر موارد، از چالش های پیش روی چنین محصولی هستند.

اکنون دو سال از معرفی مایکروسافت هالولنز می‌گذرد، اولین هدست واقعیت ترکیبی دنیا که نیاز به هیچ گونه پردازشگر خارجی ندارد. این شرکت از آن زمان نکات زیادی در مورد این فناوری و اپلیکیشن های آن آموخته است و حتی از عرضه نسخه دوم نیز صرفنظر کرده تا مستقیما سراغ نسخه پیشرفته تر بعدی برود.

مایکروسافت با ساخت هالولنز اکنون دانش کافی را در اختیار دارد تا بتواند عینک واقعیت افزوده ساده‌تری که هنگام کارکردن نیاز به دستگاه دیگری داشته باشد اما در عین حال از توانایی های خوب و قابلیت حمل مناسب برخوردار باشد را بسازد. من متوجه هستم که مایکروسافت در نظر دارد تا نسخه نهایی هالولنز آماده شود و با عرضه آن هوش از سر کاربران ببرد، اما زمان عامل بسیار مهمی است و بازار اجازه این وقفه را به مایکروسافت نخواهد داد. اپل نیز حرکت خود را شروع کرده است.

در ادامه می‌توانید اپلیکیشنی که برای اندازه‌گیری بر بستر پلتفرم واقعیت افزوده اپل ساخته شده را در عمل مشاهد کنید، پلتفرمی ساده اما تجاری که در دسترس کاربران خواهد بود.

۱۶ میلیون توسعه دهنده و صدها میلیون کاربر ios مخاطبان پلتفرم واقعیت افزوده شرکت اپل هستند، تعلل در ارایه محصول کار را بر مایکروسافت سخت خواهد کرد. این شرایط مطمئنا با توجه به نوآوری ها و پیشتازی های مایکروسافت در عرصه واقعیت افزوده شرایط دلخواه ردموندی ها نخواهد بود.

باید وارد میدان شد

مایکروسافت باید ابَر موبایل سرفس را با ویندوز ۱۰ و CSell و پشتیبانی تمامی بخش های شرکت وارد بازار سازد، دستگاهی که با برخورداری از جمیع فناوری های ردموندی ها محصولی مناسب برای کاربران عادی، گیمرها و مشتریان سازمانی باشد. وجود قلم و عینک واقعیت افزوده برای نمایش قابلیت ها و نوآوری های ویندوز ۱۰ در عرصه واقعیت افزوده امری ضروری برای این گوشی هوشمند به حساب می‌آید.

مایکروسافت بایستی پلتفرم یونیورسال و واقعیت افزوده را با استفاده از اپلیکیشن های باکیفیت ساخت خود پشتیبانی کند. درست مانند آنچه که اپل در مورد آیفون و واقعیت افزوده انجام داده است: محصولی را وارد بازار کن، تبلیغات مناسبی انجام ده و در نسل های بعدی محصول را کامل کن.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

953 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
javad
پاسخ دهید پنجشنبه 15 تیر 1396

برید صورتتون رو بشورید شاید خواب از کلتون بپره !! بابا ویندوزفون مرد و به افسانه ها پیوست

بهزاد
پاسخ دهید پنجشنبه 15 تیر 1396

من از ویندوز موبایل خیلی راضی هستم هم مروگر خوبی داره هم هر روز داره استور قویی تری پیدا میکنه و نرم افزارهای زیادی براش میاد همه اینا + اینکه خیلی روون و راحت کار میکنه
ولی تنها چیزی که منو الان داره توش اعذاب میده نبود یکسری برنامه مثل اسنپ و تپسی هستش
و گرنه تمام برنامه هایی که شما برای گوشی چه توی اندروید و یا ios احتیاج داردید رو داره

محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 15 تیر 1396

با عرض معذرت یک ضرب المثلی هست که میگه:شتر در خواب بیند پنبه دانه ….گٙهی لپ لپ خورد گٙه دانه دانه.

علیرضا
پاسخ دهید پنجشنبه 15 تیر 1396

من که چشمم آب نمیخوره تا حالا مایکروسافت فقط حرف مفت زده سر وین ۱۰ موبایلم میگفت که همه آپدیت میشن به گوشی ها او تی جی وصل میشه ولی هیچ کدومش نشد شمام الکی خودتو خسته نکن انقدر مقاله بنویس به کارهای مفیدتر برس

Hadi
پاسخ دهید پنجشنبه 15 تیر 1396

بازگشت زایس به نوکیا . مایکرو دیگه چی داره!

آرمین
پاسخ دهید پنجشنبه 15 تیر 1396

حماسه سازی لازم نیست کافیه یه چیزیو میده درست درمون بده. کلی لگ و کرش داره من ۶۴۰ ایکس ال دارم دوستان میگید رم گوشیت پایینه و رو پرچمدارا لگ و کرش نداریم اما مگه فقط پرچمدار باید روون و خوب باشه تازه برا اپلیکیشن هایی مثه دوربین و فوتو و پیپل واقعا رم دو نیازه؟ کمرا کرش میکنه رو حالت اچ دی ار هم دوتا عکس بگیری نیم ساعت میره رو سیوینگ شارژر گوشیو میزنم بهش همش شارژ اسلولی میشه یه راهکارم تو فروم هاش نیست فیدبک هم میدی جوابگو نیستن یه ۸۳۰ هم دارم و همین مشکلات و انواع دیگش اونجاست

  saeed_detect
  پاسخ دهید جمعه 16 تیر 1396

  سلام دوست عزیز
  برو تو تنظیمات باتری و فعالیت یه سری از اپلیکیشن هارو غیرفعال کن!
  ۹۰درصد مشکلات لودینگ و رزومینگ و کرش و … برطرف میشه!
  موفق باشی

yahys
پاسخ دهید پنجشنبه 15 تیر 1396

وقتی از این حرفا میزنند و مقاله مینویسند به این معنا هست که ترف یک خبرای داره و میدونه اون تو چی خبره پس ابر سرفیس فون هست

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,