در ابتدای سال جاری میلادی در خبری به اطلاع شما رساندیم که مایکروسافت مشغول کار بر روی پوسته جدید ویندوز ۱۰ است، پوس ته ای که ردموندی ها نام پوسته ترکیبی یا CShell را برای آن انتخاب کرده اند. امروز تصاویر و ویدیویی از این پوسته منتشر شده است، پس با وینفون همراه باشید.

پوسته ترکیبی یا CShell در حقیقت رابط کاربری جدید ویندوز ۱۰ است که بر اساس اندازه دستگاه و فرم فکتور آن تغییر شکل می دهد، به بیان دیگر این پوسته می تواند با دستگاه های مختلف نظیر کامپیوترها، گوشی های هوشمند، اکس باکس و هالولنز خود را تطبیق دهد.

به واسطه انتشار اتفاقی بیلد ۱۶۲۱۲ اکنون می توانید در وینفون پوسته جدید ویندوز ۱۰ را از نزدیک مشاهده کنید:

اگر بخواهیم قبل از بررسی عمیق به صورت مختصر به بررسی CShell بپردازیم، باید عنوان کنیم که CShell در حقیقت پوسته جدید ویندوز ۱۰ است که جایگزین پوسته فعلی ویندوز ۱۰ خواهد شد.

این پوسته می تواند در لحظه و با توجه به شکل استفاده از دستگاه، خود را با کارکرد دستگاه، اندازه متفاوت صفحه نمایش، و حالت قرارگیری آن تطبیق دهد.

CShell از زیر اجزایی تشکیل شده که می توانند در شرایط مختلف تغییر وضعیت داده و در نتیجه تجربه کاربری منعطف تری را در دستگاه هایی که به اشکال مختلف استفاده می شوند فراهم آورد.

به بیان دیگر به واسطه این پوسته جدید می توان رابط کاربری دسکتاپ را به گوشی هوشمند آورد و با توجه به اندازه دستگاه رابط کاربری کاملا بهینه و مناسب گوشی موبایل می گردد.

رابط کاربری اشتراکی و کانتینیوم

CShell انقلابی بزرگ است، چرا که به مایکروسافت این امکان را می دهد تا یک پوسته واحد را برای دستگاه های مختلف و کارکردهای متفاوت توسعه دهد.

برای شروع بهتر است از منو استارت در پوسته جدید شروع کنیم، منو استارت در ویندوز ۱۰ موبایل به صورت کاملا واضحی با منوی استارت در ویندوز ۱۰ دسکتاپ تفاوت دارد.

برای مثال منوی استارت ویندوز ۱۰ دسکتاپ کاشی های زنده با اندازه بزرگ را دارا است، از سوی دیگر واجد منو های زمینه و برخی از گزینه های اضافی است که در منوی استارت ویندوز ۱۰ موبایل موجود نیست.

اما به واسطه CShell تمامی این موارد تغییر خواهد کرد. CShell تجربه منوی استارت واحد و یکسانی را بین کامپیوتر و موبایل فراهم می آورد، برای مثال اجزایی نظیر اندازه های انتخابی بیش تر سایز کاشی زنده، منوهای زمینه، امکان خاموش کردن کاشی زنده یک اپلیکیشن خاص و دیگر مواردی که پیش از این در منوی استارت ویندوز ۱۰ دسکتاپ قابل دسترس بود، در منوی استارت ویندوز ۱۰ موبایل نیز موجود می گردد.

اکشن سنتر نیز به واسطه CShell تجربه واحدی را بین کامپیوتر و گوشی هوشمند به ارمغان خواهد آورد. هنگامی که اکشن سنتر را به سمت پایین می کشید، با اکشن سنتر مشابهی که مدت ها در کامپیوتر مشاهده کرده اید، مواجه خواهید شد.

در اکشن سنتر جدید ویندوز ۱۰ موبایل که به واسطه CShell فراهم شده است، می توانید به Quick Actions دسترسی داشته باشید، و درست مانند اکشن سنتر کامپیوتر آن را شخصی سازی کنید.

در قسمت بالای اکشن سنتر اعلانات به نمایش در می آیند، و پس از رویت می توانید آن ها را به سادگی به کنار برانید.

مورد دیگری که به واسطه CShell به ویندوز ۱۰ موبایل افزوده می شود، حالت یونیورسال افقی است که در صفحه استارت و منوی اپلیکیشن ها قابل رویت است.

به عبارت ساده تر هنگامی که گوشی هوشمند ویندوزی خود را به حالت افقی قرار می دهید، تمام رابط کاربری تغییر شکل می دهد، و مناسب حالت افقی می گردد.

حالت افقی منوی استارت در حال آزمایش و البته بهتر شدن است. این قابلیت یکی از مورد انتظار ترین قابلیت هایی بود که اینسایدرها خواستار افزوده شدن آن به ویندوز ۱۰ موبایل بودند، و به نظر می رسد مایکروسافت بالاخره پاسخی مناسب به خواسته کاربران داده است.

از سوی دیگر CShell تعدادی بهبود را هنگام استفاده از کانتینیوم فراهم می آورد. با ورود به تجربه جدید کانتینیوم به وضوح مشاهده خواهید کرد که مایکروسافت تا چه اندازه برای بهبود این قابلیت تلاش و کار کرده است.

بالاخره حالت پنجره در پنجره آماده شده است، این حالت این امکان را می دهد تا کاربر چندین اپلیکیشن را در آن واحد در حالت کانتینیوم اجرا کند، بنابراین تجربه کانتینیوم به شدت نزدیک به تجربه ویندوز ۱۰ دسکتاپ شده است.

در حالت جدید کانتینیوم پشتیبانی از پیش نمایش پنجره ها، و Task View نیز گنجانده شده است، یکی دیگر از موارد هیجان انگیز ورود زبان طراحی فلوئنت به حالت کانتینیوم است، که یقینا تجربه دلچسب تری به شمار می آید.

اسکرین شات هایی که مشاهده می کنید، در حقیقت نگاهی نزدیک به ابتدای این تحول بزرگ هستند، تصویری که کامپیوترها با ورود CShell پیدا خواهند کرد. به این مسئله پشتیبانی از اپلیکیشن های Win32 را نیز اضافه کنید.

همان طور که اشاره کردیم CShell آمده تا تجربه کاربری یکسانی بین محیط کاربری کامپیوتر و گوشی هوشمند فراهم آورد، پس تجربه کانتینیوم پس از ورود CShell به ویندوز، درست مانند دسکتاپ خواهد بود، چرا که پوسته ترکیبی محیط ویندوز موبایل در حالت کانتینیوم را درست مانند محیط ویندوز دسکتاپ شناسایی می کند، و تغییر می یابد. پس در حالت کانتینیوم با یک دسکتاپ حقیقی روبرو هستید.

در ادامه باید مجددا یادآوری کنیم که آنچه مشاهده می کنید، نمونه های پیش نمایش و آزمایشی است، پس آنچه که دیده شد دقیقا در پوسته ویندوز دسکتاپ پیاده نخواهد شد و مطمئنا تغییرات بیش تری خواهد یافت.

برای مثال منوی استارت ویندوز دسکتاپ که در تصاویر و ویدیو این مقاله مشاهد می کنید، عینا مطابق محصول نهایی نخواهد بود، چرا که منوی استارت ویندوز دسکتاپ در این وضعیت مقداری احمقانه به نظر می رسد.

تلاش بزرگ بعدی مایکروسافت برای عرضه ویندوز بر روی گوشی هوشمند

اپلیکیشن های Silverlight امکان اجرا در CShell را نخواهند داشت، تپ کردن بر روی یک اپلیکیشن سیلورلایت نظیر واتس اپ منجر به اتفاق خاصی نمی شود، چرا که مایکروسافت برای عملکرد بهتر سیستم عامل پشتیبانی از اپلیکیشن های سلورلایت را در ویندوز ۱۰ موبایل قطع خواهد کرد.

هنگامی که صحبت از تلاش بزرگ بعدی مایکروسافت برای حضور قدرتمند در بازار و عرضه ویندوز بر روی گوشی هوشمند می شود، CShell نقش بسیار بزرگی در این برنامه و تلاش خواهد داشت.

ما هنوز نمی دانیم آیا مایکروسافت CShell را به گوشی های ویندوز ۱۰ موبایل که اکنون در دست کاربران هستند، خواهد آورد و یا خیر؟ اما آنچه که مسلم است آن است که، عرضه CShell توسط مایکروسافت زودتر قدم بزرگ بعدی در بازار موبایل که در سال ۲۰۱۸ رخ خواهد داد، انجام نخواهد گرفت.

اگر مایکروسافت قصد داشته باشد تا CShell را برای گوشی های ویندوزی موجود نیز عرضه کند، پس احتمالا عرضه آن زودتر از ۲۰۱۸ انجام خواهد شد. به هر صورت باید توجه داشته باشیم که حرکت مایکروسافت در ساخت این پوسته جدید حرکتی بسیار بزرگ است و نمی توان زمان دقیقی برای عرضه آن پیش بینی کرد، کما اینکه منابع اطلاعاتی ما نیز زمان دقیقی را اعلام نکردند.

اما مورد دیگری که نسبت بدان یقین داریم آن است که CShell ابتدا برای گوشی های هوشمند عرضه خواهد شد و در ادامه راه خود را به کامپیوترها پیدا خواهد کرد.

تصاویری که در این مقاله مشاهده کردید، به خوبی چگونگی ظاهر و عملکرد CShell را بر روی یک گوشی به شما نشان می دهند. البته با توجه به همین تصاویر، تصور شکل این پوسته در ویندوز کامپیوتر چندان دشوار نخواهد بود، چرا که CShell آمده تا تجربه واحدی در دستگاه های مختلف فراهم آورد.

دسکتاپ شما با آمدن CShell همچنان شبیه یک دسکتاپ خواهد ماند، این مسئله در مورد اکس باکس، هالولنز و هر دستگاه دیگری که از یک رابط کاربری بهره می برد صدف می کند.

در نهایت باید CShell را قدم استوار ومحکم دیگری از سوی مایکروسافت در جهت نیل به هدف One Windows از سوی مایکروسافت دانست، این هدف برای مایکروسافت و به صورت خاص ویندوز بسیار حیاتی و مهم خواهد بود.

ما نیز بی صبرانه مشتاق رویت و مشاهده تلاش ها و برنامه های آتی مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ هستیم، پس همراه ما بمانید.

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Ali
پاسخ دهید دوشنبه 15 خرداد 1396

به این میگن برنامه ریزی بلند مدت بعد از دو سال واقعا جذاب بود سی شل فوق العاده ست قدرت ویندوز ۱۰ رو ببینید که با اسنپ ۸۲۱ چی کار میکنه چه در حالت موبایل چه کانتینیوم استارت افقی هم اومد این نشون دهنده ی اهمیت مایکروسافت به تمام بخش هاست و همچنین توجه به فیدبک های اینسایدرها بر خلاف دو سیستم عامل دیگه

  Beautiful Mind
  پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

  حالا مثلا خیلی چیز خفنیه!!!؟
  بعد چند سال تازه میخواد استارت افقی بزاره که چی..به قول این آقا محمود هم که فقط برای یه سری خاص این بیلد منتشر میشه.
  چقدر سطح توقعاتتون پایین اومده…..
  فقط یه تلاش نا کام دیگه تو عرصه موبایله.من و شما هم که موش آزمایشگاهی.ولی سینه چاکان عزیز میتونید ذوق کنید و به به و چح چح راه بندازید.

   sadegh
   پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

   نفهمیدی چیه
   یه رابط کاربری ریسپانسیو هست
   اگه انجام بشه واقعا کار بزرگی هست
   ولی این ربطی به موش آزمایشگاهی بودن شما نداره… میتونی تصمیم بگیری اگه خوشت اومد گوشی ویندوزی بخری اگرم نه نگیری!
   ولی این که تو این مدت طولانی هیچ کاری نکرد، حتی در حد بهینه کرد سیستم عامل، توهین بزرگی بود به کاربراش

   alli
   پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

   دوست گرامی هر کسی بر اساس علاقه و سلایق شخصیش یک کالا یا خدمات رو انتخاب میکنه بنده بعد از ۳ ماه بررسی اومدم ویندوزی شدم و نه مثل خیلی از دوستان عاشق برند نوکیا بودم فقط مثال زدم نظر همه ی دوستان محترم قصد بی احترامی به هیچ شخصی رو ندارم تا الان هم حاضر نیستم رابط کاربری ویندوز موبایل رو با هیچی عوض کنم الانم برای من که ۳ سال اینسایدر بودم و فیدبک دادم و دیدم تو این سال ها بیشترشون عملی اجرا شده خوشحالم و همین طور سی شل که یک پوسته تغییر پذیر هست شما اگر فکر میکنی موش آزمایش گاهی شده کسی مجبورتون نکرده بفروش برو هر چی دوست داری بگیر این که بیای بگی هیچ کاری نکردن! یک بار دیگه از اول کامل بخون هیچ وقت روی تیتر یه خبر کامنت نزار من الان پایین رده ۶۴۰ ایکس ال دارم راضیم مشکلاتی هست ولی خیلی کمتر از اندروید با این سخت افزار هست و گوشی بعدیم هم حتما ویندوز خواهد بود

   mohammad
   پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

   هر وقت تسک منیجر و ریسورس مانیتور رو کانتینیوم کرد اونوقت تازه یعنی داره راه می افته …

BIKING
پاسخ دهید دوشنبه 15 خرداد 1396

داشتیم از نقشه آفلاین گوگل استفاده میکردیم خوب بود . آپدیت شد گند زد تو نقشه ایران دوباره . راه حلی نیست ؟ !!!

  hamed
  پاسخ دهید دوشنبه 15 خرداد 1396

  نقشه ایران به ویندوز مپ اومده
  منتها واسه بعضیا هست واسه بعضیا نه

  خیلی دیر مایکروسافت داره اینارو میاره
  حالاکه ما ولش کردیم بعد ۴ سال انتظار حالا
  نـــــوش دارو پـــــــس از مــــــــــرگ سهـــــــــــــرابـــــــــ چه حاصــــــل اســــت…..

   BIKING
   پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

   آقا ممنون از پاسخ شما .
   ملت مریض و جو گیری داریم ها .
   واقعآ مثبت و منفی دادن به نظرات و کامنت ها برای برخی بر اساس عقده و تعصب هست تا منطق و واقعیت .
   اونی که نظر منفی دادی و جو گیر و متعصبی . من ورزشکارم . روزانه ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر دوچرخه سواری میکنم .
   با انواع و اقسام برنامه های ترکینگ کار میکنم . بعد از حذف نقشه ی ایران مجبور به نصب نقشه ی آفلاین شدیم . همون گوگل مپ .
   جزئیاتش کامل و ترکینگ دقیق بود . حالا بعد از آپدیت کریترز و بازگشت ایران به نقشه ها خوشحال بودیم ولی …
   متاسفانه نقشه با جزئیات که نیست هیچ … همون راه های اصلی و مناطق رو قاطی کرده خیلی افتضاح شده . مسیریابی که هیچ حتی برای ترکینگ هم صحیح نیست .
   خوب این یک واقعیته .
   اونی که میایی منفی میدی میری
   بی فرهنگ اگر راه حلی داری بگو وگرنه عقده و تعصب خودتو اینجوری نشون میدی .
   درک و فهم نداری که من هم ویندوزی هستم و گوشی ویندوزی دارم وگرنه این مشکل رو نداشتم ؟ !!!!

    hamed
    پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

    اگه گوشیت ۹۵۰ است یه گوشی ارزون اندرویدی بخر کارتو راه میندازه راحت
    اگه نه بفروش خلاص شو راحت،
    من که حالا حالا به ویندوز موبایل برنمی گردم جام خوبه بذار keyone رو هم بخرم….

   mohammad
   پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

   وقتی open street map رو می شه تو نرم افزار map factor استفاده کرد چه نیاز به نقشه های مایکروسافت یا حتی گوگل هست. مگرا برای ترافیک بخواین که اونم باید آنلاین بشین.

    BIKING
    پاسخ دهید چهارشنبه 17 خرداد 1396

    محمد جان برای ترکینگ میخوام .
    خیلی وقته با map factor کار نکردم امروز تست میکنم ببینم چطوره .
    البته map factor برای مسیر یابی هست نه ترکینگ !

red death
پاسخ دهید دوشنبه 15 خرداد 1396

قطعا گوشی های حال حاضر به زباله دان میرند .
عمرا در گوشی های حال حاضر این پروژه نمیاد . حداقل اونطور که از مایکروسافت وسیاست هاش پیداست .

محمود
پاسخ دهید دوشنبه 15 خرداد 1396

الکی خوشحال نشید اینا مال اچ پی و ایسرو الکاتلو لومیا ۹۵۰ هست طبق اطلاعات قبلا هم گفتم فقط همینا این اپدیتو میگیرن بقیه کشش،ندارن سخت افزاری منظورمه ولی نگران نباشید گوشیهاتون از کار افتاده هرگز نمیشه چون یونیورسال روی هر دو نوع نصب میشه مهم برنامه هست که طبق قبل پشتیبانی میشید چون یونیورسالو پشتیبانی میکنیدش اینم واسه اونایی که نگرانن گوشی های الانن البته بگم با هک شدنی خواهد بود که اون بیلدارو بشه نصب کرد …

  sadegh
  پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

  مگه حتما باید همه گوشی‌ها آپدیت بشن که خوشحال بشیم یا نشیم؟؟
  همین که بالاخره استارت یه پروژه به این مهمی زده شده جای خوشحالی داره…

   mohammad
   پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

   بله که باید بشن. مگرا دلمون به هک خوش باشه تازه هک بهترم هست راحت همه نرم افزارارو می ریزیم حال می کنیم.

  hamed
  پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

  درد این چهارتا نرم افزار اشغال ینیورسالم کم:/ میخوام اجرا نشن
  بعد عمری منوی استارت افقی اونم هنوز ابتدایی،اونم برای ما که سوختیم پای این قابلیتا و فید بک دادیم نه
  ۴ سال دیه شاید برگردم گوشی ویندوزی بخرم البته به شرط و شروطی

Iman Balaa
پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

در حال حاضر تنها قسمتی از موبایل که شبیه دسکتاپ هست ، قسمت setting هست.. وقتی در حالت افقی قرار میگیره کاملا شبیه نسخه دسکتاپ میشه….

فرهاد
پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

بهتر هست وقتی گوشی در حالت کانتینیوم قرار میگیره استارت ویندوز ۱۰ دسکتاپ نمایش داده باشه اون موقع هشت که پروژه رابط cshell به هدفش رسیده

سامان
پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

احتمال زیاد این نسخه آزمایشیشه و مطمئنم در نسخه نهایی خیلی از اینی که هست بهتر خواهد شد.چه بر روی موبایل و چه درحالت کانتینیوم
و بنظر من اگر وقتی موبایلو ب صورت افقی میگیری هم منوی استارت هم همه‌ی برنامه‌ها در همون صفحه اصلی نمایش داده بشه خیلی قشنگتر میشه.مثلا استارت سمت راست و بقیه برنامه‌ها سمت چپ مثل چیزی که الان تو دسکتاپ هست
ب امید روزی که دهن اندروید و آی‌او‌اس سرویس بشه🤗😁

alireza
پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

این شد یه حرکت درست و حسابی معلومه ارزش صبر رو داشت
بلاخره مایکروسافت کاری کرد که منتقدانش در این سایت سکوت کنن.
سرفس فون حتما چیز جالبی خواهد بود

پرهام
پاسخ دهید سه شنبه 16 خرداد 1396

sadegh

من فقط یه پیشنهاد دارم براتون. یه لومیا ۵۲۰ بردارید رام بلک روش فلش بزنید بعد با لومیا ۹۵۰ ایکس ال رو ردستون مقایسه کنید. خودتون متوجه میشید مایکروسافت رو بهینگی چقدر کار کرده وقتی لومیا ۵۲۰ روی بلک لومیا ۹۵۰ ایکس ال رو توی روونی و‌ بهینگی قشنگ نابود کنه!

مایکروسافت بعد از دنیم رسما گند زد تو تمام بهینگی که زمان امبر و‌ بلک داشت بعد شما میگید بهینه شده؟؟؟ شاید البته کاربر قدیمی وینفون نیستید و طبیعیه درک نکنید وینفون زمان امبر و‌ بلک چی بود و الان چی شده!

  sadegh
  پاسخ دهید چهارشنبه 24 خرداد 1396

  احتمالا منظورت منم چون sadegh دیگه ای تو این صفحه نیست!
  احتمالا متوجه منظورم نشدی! (البته یه «ن» هم جا افتاده بود تو جملم)
  «ولی این که تو این مدت طولانی هیچ کاری نکرد، حتی در حد بهینه کرد(ن) سیستم عامل، توهین بزرگی بود به کاربراش»
  من گفتم تو این مدت بهینه هم نکرد که حداقل روون بشه مثل قدیم هرچند که هیچی هم نداره! فقط باگ ایجاد میشد رفع میشد!

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,