_ویندوز پنل جدید

ویندوز ۱۰ کامپیوتر به تکامل خود ادامه می دهد، اما آینده آن نامعلوم است بدون تغییر محکوم به فنا هستی!

ویندوز ۱۰ را باید بهترین نسخه ویندوز کامپیوتر تاکنون دانست، تغییرات و بهودهای پیوسته این سیستم عامل از زمان عرضه اولیه تاکنون باعث شده تا هنگام کار کردن با آن کاملا حس کنیم که دیگر به بلوغ خود رسیده و سیستم عاملی کامل است. طیق اعلام پیشین مایکروسافت این سیستم عامل سالانه دو به‌روزرسانی عمده دریافت خواهد کرد، که تا اینجا مایکروسافت در انجام این مهم موفق بوده است. اما این وضعیت تا کحا می‌تواند ادامه یابد؟ 

ویندوز ۱۰ شاید خاص ترین سیستم عامل حال حاضر دنیا باشد، این خاص بودن را صرفا از بابت قابلیت ها و جنبه های بصری نمی‌گوییم. علت اصلی این مدعا را باید در نحوه تکامل و ساخت آن جستجو کرد. از زمان شروع عرضه آن ویندوز اینسایدرها بودند که با نظرات خود این سیستم عامل را شکل دادند و الگوی حرکتی را برای ردموندی ها ایجاد کردند. من در دنیا سیستم عامل دیگری را سراغ ندارم که کاربران آن، اینگونه در توسعه سیستم عامل مشارکت داشته باشند.

اکنون در آستانه پاییز سال ۲۰۱۷ هستیم، برنامه ویندوز اینسایدر نیر همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، هنوز اینسایدرها درخواست های خود را مطرح می‌کنند، مشکلات و ایرادات را شناسایی می‌کنند و در نتیجه ویندوز ۱۰ روند تکاملی خود را ادامه می‌دهد. سوال خود را دوباره می‌پرسم، ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۸ و بعد از آن چه وضعیتی خواهد داشت؟

علت اصلی که باعث شده این سوال در ذهن من مطرح شود، مسئله ای است که می‌تواند گریبان‌گیر تمامی پلتفرم ها اعم از ios، مک او اس، اندروید گردد، از تکراری شدن سیستم عامل و فقدان ویژگی های جدید صحبت می‌کنم. البته که ویندوز ۱۰ سیستم عامل کاملی است، اما برخی علایم مثل موارد اضافه شده در به‌روزرسانی فال کریترز نشانه ای از فقدان تغییرات عمده را با خود دارند.

به‌روزرسانی های منظم باعث افزایش سطح توقعات شده است

یکی از مشکلاتی که سیستم عامل های مدرن در رقابت تجاری امروزی به خصوص در عرصه موبایل دارند، توقع پیوسته کاربران برای دیدن تغییرات بسیار بزرگ در به‌روزرسانی های سالانه است. همه ساله مایکروسافت، اپل و گوگل مجبور هستند تا برگ برنده جدیدی نشان دهند تا مردم به سیستم عامل آنها توجه کنند و در مورد آن صحبت کنند.

ماندن در میدان چنین رقابتی نیاز به سرمایه گذاری پیوسته و زیادی دارد، که البته بخش عمده ای از این سرمایه گذاری صرف توسعه و ایجاد فناوری های مرتبط با سخت افزار می‌گردد. در عرصه گوشی های هوشمند، سال جاری را باید سال واقعیت افزوده دانست، واقعیت افزوده برگ برنده ای است که شرکت ها امسال نشان داده اند تا مشتریان را همراه خود سازند، این برگ برنده البته پیش نیازهای سخت افزاری خاص خود را داشته که البته به لطف پیشرفت های صورت گرفته در زمینه دوربین، سنسورها، عمر باتری، پردازنده و مواردی از این دست ارایه پلتفرم واقعیت افزوده روی گوشی های هوشمند ممکن شده است.

در میان غول های دنیای فناوری، مایکروسافت در وضعیت ویژه ای قرار دارد، حضور محو شده این شرکت در عرصه گوشی های هوشمند باعث شده تا این شرکت نتواند در این بازار حرفی برای گفتن داشته باشد و سهمی در این پدیدهای نو ظهور نداشته باشد. بیشتر تمرکز ویندوز ۱۰ در حال حاضر روی دسکتاپ ها و لپ تاپ ها است، که البته با توجه به قدرت بلامنازع مایکروسافت در این بخش از دنیای فناوری، این تمرکز کاملا منطقی است.

در پلتفرم مایکروسافت نوآوری به مواردی نظیر قلم های دیجیتال، ویندوز هلو و نمایشگرهای HDR برای کامپیوترها محدود شده است. البته این شرکت برنامه های زیادی برای ویندوز واقعیت ترکیبی دارد، این فناوری بسیار جالب و نوآورانه است، اما حقیقت این است که در آینده نزدیک نقش پررنگی در زندگی کاربران معمولی پیدا نخواهد کرد. البته باید اذعان کرد که اقدام مایکروسافت مبنی بر آینده نگری و مهیا کردن ویندوز برای دنیای وراء نمایشگرهای دو بعدی امری بسیاری هوشیارانه است، اما خوب تا آن زمان مطمئنا چندین سال فاصله داریم.

همانطور که اشاره کردیم مایکروسافت سالانه دو به‌روزرسانی بزرگ را برای سیستم عامل خود درنظر گرفته است، بنابراین مایکروسافت هر سال دو بار فرصت دارد تا پدیده ای عرضه کند که کاربران را به وجد آورد، احساس من به من می‌گوید که چشمه ایده های نوآورانه در عرصه کامپیوترها در حال خشکیدن است. اگر نگاهی به موارد اضافه شده در به‌روزرسانی فال کریترز داشته باشیم، حتی مواردی که قرار بود در آن عرضه شوند اما عرضه آنها به آینده موکول شد، مواردی نظیر تایم لاین، Cortana pickup, Cloud Clipboard و ۳D Story Remix با آنکه بسیار کاربردی هستند اما وجود آنها یک الزام نیست.

البته هیچ کدام از مواردی که اشاره شد به معنی فقدان بهبود، رشد و توسعه و بهینه سازی نیست، چرا که مایکروسافت موارد متعددی از این دست را درنظر گرفته و ویندوز ۱۰ پس از هر به‌روزرسانی عمده بهتر و بهتر شده است، اما حقیقت این است که از زمان عرضه اولیه ویندوز ۱۰ تاکنون به‌روزرسانی فال کریترز اولین به‌روزرسانی عمده است که تغییر بزرگی ندارد و تا حدی از هیجان دور شده است. من معمولا روی چندین کامپیوتری که در اختیار دارم بیلدهای مختلفی را اجرا می‌کنم در این چند سال گاهی از شدت هیجان نسبت به یک تغییر بزرگ یا قابلیت جدید تصمیم گرفتم که دستگاه اصلی خود را به حلقه فست ارتقا دهم. اما این بار و در آستانه عرضه به‌روزرسانی فال کریترز چنین اتفاقی رخ نداده است.

شاید تمام این حالات تقصیر مایکروسافت نیست، به هر صورت ویندوز ۱۰ در حال حاضر در شرایط کمال خود به‌سر می‌برد، اما سنت این شرکت در سالهای اخیر نوعی فضای توقع را ایجاد کرده که به تبع آن، کاربران پیوسته منتظر تغییرات بسیار عمده هستند. شاید مهمترین عاملی که باعث آسیب دیدن مایکروسافت در این عرصه شده فقدان حضور در بازار گوشی های هوشمند است، بازاری که در حال حاضر بیشترین میزان نوآوری در آن در حال وقوع است.

 

به‌روزرسانی رد استون ۴ ویندوز ۱۰ و آینده دسکتاپ

دلیل اینکه من تمامی موارد فوق را مطرح کردم حقیقتی است که همه ما از آن آگاه هستیم. مایکروسافت درنظر دارد تا پس از به‌روزرسانی رد استون ۳ نسخه های آتی رد استون یعنی ۴، ۵، ۶ و ۷ را نیز عرضه کند. البته نباید از یاد برد که مایکروسافت هنوز نقاط عطف و برنامه های انجام نشده بزرگی نظیر Home Hub، نوآوری بیشتر در برند سرفس، ویندوز واقعیت ترکیبی، فلوئنت دیزاین و مواردی دیگر را پیش روی خود می‌بیند که تغییرات خوبی هستند. اما سوال اینجا است که ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۹ چه میزان با وضعیت کنونی خود تفاوت خواهد داشت؟ تغییر نام اپلیکیشن ها و جابجایی گزینه ها در نوار وظیفه یا اکشن سنتر مواردی هستند که تغییر عمده ای را در سیستم عامل ایجاد نخواهند کرد.

شاید این سوال ناشی از فقدان تخیل کافی در من است. اگر از من در مورد ویژگی های جدید درخواستی خود در مورد ویندوز ۱۰ سوال کنید، من جوابی برای شما نخواهم داشت، چرا که ویندوز ۱۰ به‌عنوان یک سیستم عامل کامپیوتر تقریبا به کمال خود رسیده است. البته اضافه شدن اپلیکیشن Movie Maker جدید بسیار خوب و مفید خواهد بود. و البته من دوست دارم که پلتفرم یونیورسال ویندوز ۱۰ روز به روز بزرگتر شود و اپلیکیشن های بیشتری بدان افزوده گردد، اما قابلیت جدیدی که باعث تعجب شدید من گردد به ذهنم خطور نمی‌کند.

شخصا بعید می‌دانم که عرضه به‌روزرسانی رد استون ۴ در بهار پیش رو به‌صورت ناگهانی ویژگی های خلاقانه خارج از تصور را همراه داشته باشد، این مسئله بدون حضور پررنگ در بازار موبایل تقریبا نشدنی است. گوشی های هوشمند، تبلت های شخصی یا هر سخت افزار دیگری که مایکروسافت مشغول کار روی آن است آینده پردازش های شخصی را رقم خواهد زد.

زمانی برای فراموش کردن به‌روزرسانی های عمده ویندوز ۱۰؟

شاید راه حل تمامی این مسایل قناعت کردن مایکروسافت به همین تغییرات اندک است، قناعت به همین به‌روزرسانی ها و تغییراتی که مایکروسافت در وبلاگ خود اعلام می‌کند. عرضه اپلیکیشن Story Remix جدید یا اضافه کردن برخی ویژگی های کوچک اما کاربردی بدون برگزاری رویداد بزرگ خبری، به هیچ وجه باعث شرمندگی نخواهد بود. بله مایکروسافت می‌تواند از مسیری که در پیش گرفته باز گردد و صرفا تلاش خود را معطوف به همین تغییرات کوچک کند تا ویندوز ۱۰ روز به روز بهتر شود و به عنوان فاتح بلامنازع سیستم عامل های دسکتاپ به حیات خود ادامه دهد.

اگر مایکروسافت مایل است تا همچنان توجه مخاطبان را به‌خود جلب کند، این شرکت نمی‌بایست صرفا به سرپا نگه داشتن ویندوز ۱۰ برای کامپیوترهای شخصی اکتفا کند. مایکروسافت تاکنون مانور زیادی روی ویندوز ۱۰ به‌عنوان یک سیستم عامل دسکتاپ داده است، اما باید توجه داشت که در گذر زمان کامپیوترها و سیستم عامل های دسکتاپ از مد افتاده اند و مورد توجه کاربران معمولی نیستند، مایکروسافت تاکنون کارهای زیادی در این عرصه انجام داده، ایجاد هسته واحد برای ویندوز ۱۰، پلتفرم یونیورسال و البته تغییر پوسته ویندوز و ایجاد پوسته تطبیق پذیر اقدامات بسیار خوب و بزرگی هستند، اما حقیقت این است که کار ویندوز ۱۰ کامپیوتر تمام شده و این سیستم عامل به نقطه کمال خود رسیده است و نمی‌توان انتظار تغییرات عمده ای را درآن داشت.

دنیای فناوری در حال حرکت به‌سوی دستگاه های هوشمند، تجهیزات پوشیدنی، گوشی های قدرتمندتر، بلندگوهای متصل هوشمند و احتمالا واقعیت افزوده است. در این زمینه مایکروسافت به هیچ وجه وضعیت خود در دنیای کامپیوترهای شخصی را ندارد و به نوعی در حال تلاش و مبارزه برای جلب توجه مخاطبان است. این نقطه دقیقا همان محلی است که مایکروسافت باید تمام تلاش خود را روی آن معطوف کند. مایکروسافت باید کنفرانس های سالانه خود را روی مواردی که در جملات فوق اشاره شده، متمرکز سازد چرا که ویندوز ۱۰ دیگر به بلوغی رسیده که به‌صورت خودکار روی موج موفقیت حرکت خواهد کرد. به عبارت دیگر بهتر است این شرکت به جای پرداختن به کامپیوترهای شخصی در کنفرانس های سالانه خود، زمان زیادی را روی دسته بندی های داغ و محبوب امروزی دنیای فناوری بگذارد.

“مایکروسافت، ویندوز ۱۰ برای کامپیوترهای شخصی به کمال رسیده و ما از آن راضی هستیم.”

منبع : وینفون
1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
SJ
پاسخ دهید شنبه 18 شهریور 1396

مایکروسافت پروژه ی اینسایدر رو داره، که بر پایه ی درخواست های کاربراس، اینو ک دیگه همه میدونیم. پس تا زمانی که ما کاربرا ایده و درخواست اضافه شدن ویژگی خاصی رو داشته باشیم، اپدیت های جذاب هم خواهیم داشت

sn
پاسخ دهید یکشنبه 19 شهریور 1396

این نگرانی ها خیلی بی مورده، راه پیشرفت پایان نداره
ویندوز هالوگرافیک انقلابیه که در ابتدای راه قرار داره، تو سعه ی هوش مصنوعی و راه های جدید تعامل با کامپیوتر پتانسیل های سیستم عامل ها محسوب میشه
گرچه در مورد شرکت وا مونده ایی مثل اپل این مشکل وجود داره، چون هنوز نتونسته سیستم عامل دستکتاپش رو لمسی کنه اما به لطف تبلیغات و هوش پایین خریدارن، تاچ بار مک بوک یه نوآوری محسوب میشه و هیچکی متوجه ضعف اپل تو این زمینه نمیشه

    محسن توکلی
    پاسخ دهید یکشنبه 19 شهریور 1396

    سلام، صد البته که نوآوری مایکروسافت در زمینه دسکتاپ قابل قیاس با هیچ شرکت دیگه ای نیست، اشاره این مقاله به تغییر دستگاه های مورد استفاده کاربران هست، ویندوزهالوگرافیک انقلابی هست برای آینده که البته نیاز به تغییر سخت افزار داره، به نوعی کامپیوترها اون مرکزیت رو در دنیای فناوری بیش از پیش از دست خواهند داد، هدست های واقعیت ترکیبی مقوله ای هست که مایکروسافت خیلی روش تمرکز داره و البته در آینده بیشتر ازش خواهیم شنید، فکر کنم پوسته تطبیق پذیر تحول بعدی ویندوز و مایکروسافت در آینده نزدیک باشه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,