یکی از جنبه های مهم در دنیای هوش ممصنوعی، شناخت مفاهیم موجود در یک عکس، تصویر، گفتار توسط هوش مصنوعی است، مایکروسافت ید طولانی در این زمینه داشته و اخیرا سه API مهم در این زمینه را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است.

مایکروسافت اخیرا سه سرویس شناختی خود با نام ها Face API، و Computer Vision API و در آخر Content Moderator API را به صورت عمومی در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است. با استفاده از Face API توسعه دهندگان می توانند مشخصاتی نظیر سن، جنسیت، ویژگی های حالت چهره، و شکل قرار گیری سر را احراز کنند. از دیگر موارد جالب این API امکان درک احساسات با توجه به صورت فرد است. Computer Vision API هم ابزار های متعددی را برای شناخت و درک سوژه ها و موارد موجود در یک تصویر فراهم می سازد. برای مثال این API قادر است ۹۰۰۰ سازه طبیعی و یا ساخته شده به دست انسان را در سراسر دنیا شناسایی کند. از سوی دیگر در آخرین به روز رسانی این API قادر است تا دست خط ها را تصاویر شناسایی کند.

  • Face API: قادر به شناسایی چهره انسان های مختلف بوده و می تواند چهره های شبیه به هم را با یکدیگر مقایسه کند، از سوی دیگر این API قادر است تا انسان ها را بر حسب شباهت های چهره دسته بندی کرده، و چهره های جدید را بر حسب دسته بندی تعریف شده شناسایی سازد، از دیگر قابلیت های این API امکان تشخیص احساسات چهره است.
  • Computer Vision API: ابزارهایی را فراهم می کند تا امکان تشخیص محتوای هر عکس میسر شود. این API نشانه هایی را از هر عکس تشخیص داده که باعث می شود امکان قیاس اشیا و هر مورد دیگر در یک عکس فراهم شود، برای مثال می تواند تصویر یک فرد را بررسی و فرد مشهوری شبیه به وی را معرفی کند، و یا اینکه می تواند فعلی که در یک عکس در حال انجام است را شناسایی کند و در ادامه جملاتی در وصف این فعل بیان کند. از دیگر قابلیت های این API توانایی تشخیص سازه های طبیعی و انسانی، تشخیص دست نوشته ها در یک عکس و تبدیل آن به متن است.
  • Content Moderator: این API توانایی جالبی در نوع خود دارد، چرا که امکان اصلاح هوشمندانه عکس و یا متن را فراهم می سازد. این API در حال توسعه است و امکان اصلاح ویدیو نیز که در حال حاضر به صورت پیش نمایش در Azure Media Services وجود دارد بدان افزوده خواهد شد.

در صورت تمایل به کسب جزییات بیش تر در این موارد می توانید به این صفحه از سایت مایکروسافت مراجعه کنید.

منبع :

MSPU

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
HaMeD
پاسخ دهید پنجشنبه 31 فروردین 1396

الان این api ها برای ویندوز ۱۰هستش؟؟؟
ینی مثلا میتونن از api سومیه تو اپلیکیشن دوربین یا فوتوز استفاده کنن؟؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,