wc4k7i90

مایکروسافت در ویندوز 10 تنظیمات مربوط به برنامه های پیش‌ فرض (Default App) را تغییر داده، بنابراین کاربران باید دقیقا برنامه های پیش فرض ایمیل، تقویم و یا مرورگر وب خود را مشخص کنند. این بدان معناست که برنامه‌هایی مانند کروم و فایرفاکس نمی‌توانند طی مراحل نصب، خود را به عنوان برنامه پیش‌فرض به سیستم معرفی کنند. موزیلا به عنوان صاحب مرورگر فایرفاکس از این تغییر راضی نیست و در نامه‌ای از مایکروسافت خواسته که “این حرکت سلطه‌ جویانه برای نادیده گرفتن حق انتخاب کاربران ویندوز 10” را متوقف کند.

Chris Beard مدیر عامل موزیلا در وبلاگ سایت خود، نامه سرگشاده ای را مدیر عامل مایکروسافت، ساتیا نادلا ارسال کرده و نگرانی های خود را مطرح کرده است. به گفته وی “در ویندوز 10 باید دو برابر بیش از ویندوز های قبلی زمان صرف کلیک‌ کردن ماوس و اسکرول بین تنظیمات ویندوز کرد تا برنامه‌ای را به صورت پیش‌ فرض به ویندوز معرفی کرد.بییرد اعتقاد دارد که این فرایند برای کاربران “گیج‌کننده است و پیدا کردن این مکان ها سخت است و گم شدن در آن بسیار ساده است.” موزیلا حتی ویدیویی را منتشر کرده تا تعداد کلیک هایی که باید برای تنظیم فایرفاکس به عنوان مرورگر پیش فرض شود را نشان دهد. این ویدیو را تماشا کنید:

دانلود ویدیو

در ویندوز 10 اگر برنامه ای مانند کروم یا فایرفاکس بخواهد خودش را به عنوان برنامه ی پیش فرض تعریف کند، همان پیام قبلی کسب اجازه برای تنظیم برنامه ی پیش فرض نمایش داده می شود، اما با کلیک بر روی آن، صفحه ی جدیدی باز می شود که تمام برنامه هایی که می توانند آن کار را انجام دهند را نمایش داده و شما باید از بین آن ها یکی را به عنوان برنامه ی پیش فرض انتخاب کنید.

استدلال مدیرعامل موزیلا از این لحاظ منصفانه به نظر می‌ رسد. فرایند پیش‌ فرض‌ سازی در ویندوز 10 زمان بر و برای بسیاری از کاربران (مخصوصا غیر انگلیسی‌ زبانان) کمی گیج‌ کننده است. اما ممکن است مایکروسافت به چند دلیل، این فرایند را اعمال کرده باشد. بسیاری از برنامه‌ های مخرب در مکانیزم ویندوز 7 یا 8.1 می‌ توانستند تنظیمات پیش‌ فرض را تغییر دهند که از لحاظ امنیتی مشکلاتی را ایجاد می‌ کرد. مهم تر اینکه، مایکروسافت با این سیاست از پیش‌ فرض‌ بودن مرورگر جدیدش، Microsoft Edge در ویندوز 10 مطمئن خواهد بود و تعداد زیادی از کاربران را از خیر نصب مرورگر های دیگر می‌گذراند.

موزیلا می‌گوید در این رابطه با مایکروسافت تماس‌ هایی را برقرار کرده است، اما “نتیجه مثمر ثمری نداشته است.” بنابراین موزیلا ناگزیر به نوشتن نامه ای سرگشاده شده است. در سال 2012 و همزمان با تغییراتی که در مرورگر ویندوز RT نیز ایجاد شد، موزیلا نگرانی خود را از این اقدام مایکروسافت اعلام کرده بود. بیرد می نویسد: “ما جدا از شما می‌خواهیم که در تاکتیک‌ های کسب و کار خود تجدید نظر کنید و بار دیگر به تصمیم کاربران و تجربه دلخواه آنلاین آن‌ها احترام بگذارید. خواهش می‌کنیم که به کاربران خود حق انتخابی را که در ویندوز 10 سزاوار آن هستند، بدهید.

اما سخنگوی مایکروسافت نیز با این بیانیه به این نامه واکنش نشان داده است:

ما برای فراهم کردن یک تجربه ی آپگرید ساده برای کاربران، ویندوز 10 را طراحی کرده ایم و یک تجربه ی منسجم نیز دنباله روی این آپگرید خواهد بود. در طول آپگرید، مشتریان این قابلیت را دارند که برنامه های پیش فرض خود را انتخاب کنند، که شامل برنامه های مرورگری وب نیز می شود. کاربران می توانند به راحتی مرورگر پیش فرض خود را انتخاب کنند. از آن جایی که ما همه ی ابعاد این محصول را طوری طراحی کردیم تا ویندوز 10 را به عنوان یک خدمت معرفی کنیم، اگر دیدیم که راه هایی برای بهبود تجربه ی کاربری کاربران وجود دارد، ما آن کار ها را انجام خواهیم داد.

البته ما هم با این بخش از صحبت های مدیر عامل موزیلا در خصوص طولانی تر شدن نحوه ی انتخاب برنامه های پیش فرض موافقیم، اما در خصوص بی احترامی به انتخاب کاربران و محدود سازی انتخاب آن ها کاملا مخالفیم و فکر می کنیم در ویندوز 10، انتخاب کاربران برای برنامه های پیش فرض حتی بهتر شده است. برای مثال زمانی که مرورگر فایرفاکس به شما پیغام تعیین این مرورگر به عنوان مرورگر پیش فرض را می دهد، زمانی که شما خواسته یا ناخواسته بر روی آن کلیک می کنید، می توانید لیست دیگر برنامه هایی که می توانند مرورگر شما باشند را نیز ببینید، بنابراین می توانید طیف وسیع تری از انتخاب ها داشته باشید و برنامه ی مورد علاقه و مناسب خود را انتخاب کنید. بنابراین تجربه ی بهتری در استفاده از ویندوز رقم خواهد خورد. اما شما چه فکر می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: THE VERGE

منبع :

THE VERGE

18 پست
سهیل سیدی
دانشجوی متالورژی و دوستدار و طرفدار تمام محصولات کمپانی مایکروسافت :)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  quf
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  عجب سیاستی به خرج دادن با این کار خیلی ها ازهموم Microsoft edgeاستفاده میکنن.راضیم ازت ردموندی

   MEHRAN
   پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

   من خودم طرفدار ماکروسافت همه جوره .. موبایل و تبلتو لپ تاپم همه ویندوز …
   .
   ولی از حق نگذریم سرعت اج خوبه ولی امکانات و کارایی صفره …
   مثلا عکسای اینستا گرام با کلیک راست سیو نمیشه من با موزیلا میرفتم تو پیج اینفو سیو میکردم با اج نمیشه ، اج در حد موبایله 😐
   .
   (هرچقد تلاش کردم مرورگر دگ نصب نکنم و با همین اج به سر کنم نشد)
   حالا بیا منفی بده …

   moji
   پاسخ دهید یکشنبه 12 مرداد 1394

   اگه ویدئو رو ببینین متوجه میشین مکانیزم عوض کردن نرم افزار پیش فرض اینجور که آب تاب دادن و نیست و خیلی کوتاهه در حد 4 تا کلیک.
   بعدشم خیلی بهتر شده این مکانیزم، یعنی واقعن لذت بردم!!!

  mahammad
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  آخه باوجودمرورگرپیش فرض به این خوبی کی باموزیلاکارمیکنه.

  pouria
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  من هم از همین جا بصورت شدیداللحن به موزیلا اعلام میکنم………..”سلام خدا قوت “:)………..اه….چیزه….شدید اللحن نبود؟؟؟؟؟؟؟……… نه اینکه بچه خوبی هستم زیاد نمیتونم شدید اللحن باشم!!!!!

  نوید ع
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  “فکر می کنیم در ویندوز ۱۰، انتخاب کاربران برای برنامه های پیش فرض حتی بهتر شده است. برای مثال زمانی که مرورگر فایرفاکس به شما پیغام تعیین این مرورگر به عنوان مرورگر پیش فرض را می دهد، زمانی که شما خواسته یا ناخواسته بر روی آن کلیک می کنید، می توانید لیست دیگر برنامه هایی که می توانند مرورگر شما باشند را نیز ببینید، بنابراین می توانید طیف وسیع تری از انتخاب ها داشته باشید و برنامه ی مورد علاقه و مناسب خود را انتخاب کنید.”

  با این بخش مطلب فوق خیلی موافقم. اتفاقا حق انتخاب خیلی بیشتر و وسیعتر و منظم تر شده. مثل یک منو و لیست شده که کاربر می بینه و بینشون راحت انتخاب می کنه.

  معلومه تعداد دانلود موزیلا این چند روز با وجود ارائه ویندوز ده واقعا کم بوده که مدیرش رو به تکاپو انداخته. مشکل اصلی موزیلا خوبتر بودن مرورگر اج نسبت به رقبای قدرش هست نه دو تا کلیک اضافه. طوری صحبت کرده که انگار کاربرای غیر انگلیسی زبان عقب مانده و نابینا و بی دست و پا هستند!

  مهدی اخلاقی
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  یعنی این خیلی سخت بود؟؟؟
  درد موزیلا مایکروسافت اج هست نه چیز دیگه.
  اگه اینطور بود تیم گوگل کروم هم اعتراض میکردن.
  این یارو هم که تو فیلم داره صحبت میکنه اول بره ویندوزش رو اکتیو کنه.

  nariman3116
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  موزیلا رو بیخیال
  کسی میدونه چطور میشه تو همین Microsoft edge
  واسه دانلود بصورت پیشفرض از internet download manager استفاده کرد؟؟؟؟

   محمدرضا د
   پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

   عزیز وقتی این برنامه نصب میشه خودکار افزونه اون تو اج نصب میشه اما اگر هم نشده کافیه برنامه idm رو باز کنی و از بخش دانلود گزینه option رو انتخاب کنی اونجا تو لیست مرورگرها مایکروسافت اج هم وجود داره که اگر تیک نخورده یه تیک حواله ش کن تمومه.

   Saber
   پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

   IDM نسخه 6.23 (Build 17) قابلیت پشتیبانی از اج فراهم شده

  حامد
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  یه سوال دارم ویندوز 10 واسه کسایی که نسخه ی پرو ویندوز 8.1 رو دارن اومده ؟ واسه من پیام رزرو اومده ولی میکه چند روز تا چند هفته ی دیگه میاد . در ضمن نسخه ی مدیا سنتر دار رو دارم.

  بردیا
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  اینا دیوونن.نه به کیک فرستادنشون.نه به نامه ی شدید اللحنشون

   علی گلشن
   پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

   کیک رو که کروم فرستاد. این نامه رو موزیلا فرستاده.

    بردیا
    پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

    آها بله درسته.یه لحظه اشتباه گرفتمشون

  بردیا
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  در ضمن فکر نکنید نفهمیدم از دیجیکالا کپی کردین

   علی گلشن
   پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

   مگه دیجی کالا هم این خبر رو نوشته؟ بردیا جان شما اگر تونستید این خبر کپی شده، من به عنوان سردبیر این سایت، از سمت خودم استعفا میدم. این مطلب رو بنده به شخصه خودم ویرایش کردم و حتی پاراگراف آخر هم، نوشته خود وینفون هست.

    بردیا
    پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

    آخه دیجیکالا هم این این خبر و زودتر از شما نوشت.مخصوصا اینجاش:استدلال مدیرعامل موزیلا از این لحاظ منصفانه به نظر می‌ رسد. فرایند پیش‌ فرض‌ سازی در ویندوز ۱۰ زمان بر و برای بسیاری از کاربران (مخصوصا غیر انگلیسی‌ زبانان) کمی گیج‌ کننده است.

     علی گلشن
     پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

     به هر حال منبع یکی بوده و تشابه در ترجمه هم ناگزیر هست.

  محمدرضا د
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  خاک تو کفشم! این مرتیکه چقدر شدید الحن حرف می زد نمیگه اینجا خانواده هستش؟!

  اولین کاری که بعد از آپگرید به ویندوز 10 انجام دادم حذف شدید الحن گوگل کروم جاسوس بود. با وجود اج نیازی به این مرورگر موزی نبود. حالا گوگل بیاد شدید الحن باهام برخورد بکنه !

   محمدرضا
   پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

   تو روحت :)))))

   خودشونو مسخره کردن
   دیگه کسی ادم حسابشون نمیکنه :))))

  MIlad
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  صحبتهاش منطقی هم هست. کاربر تازه وارد توی تنظیمات گم میشه و بسختی میتونه اپهای پیش فرض رو پیدا کنه.
  بنظرم ستینگ میتونست ساده تر و منظم تر باشه. البته میتونن اپدیتش کنن.
  البته من شدید اللحنش رو متوجه نشدم. کجاشو میگین؟
  صحبتشون هم ارتباطی به اج نداره پس نگین نگران اج هستن واسه همین نامه زدن.

  محمدرضا
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  هه
  هه

  ما شاخیم
  فایرفاکس که خودم طرفدارش بودم اون موقع که برای ویندوزفون نداد بیرون و ما هیچی نگفتیم…الان حق اعتراض نداره 😐 اج خیلی خوبه!

  لایکو بترکونیدااااااااااااااا

  محمد نظری
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  من خودم عاشق فایرفاکس بودم ولی واقعا با وجود اج هیچ نیازی به نصبش ندیدم…واقعا عالیه…منتظر افزونه ها هم هستیم

  Ali
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  سلام ، برای دومین بار میپرسم من هرکاری می کنم net frame work 3.5 رو ویندوز ۱۰ نصب نمیشه . هی ارور ۰x800F0922 میده . لطفا راهنمایی کنید . با تشکر

   مجتبی محمدی رئیسی
   پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

   با سلام..
   ورژن ویندوز 10 رو نصب میکنید؟؟

   اگه ویندوز 8.1 یا 8 رو امتحان میکنید اینو نصب کنید
   http://dl2.soft98.ir/soft/m/Microsoft..NET.Framework.3.5.Windows.10.x86-x64.rar
   در ضمن شما فایل رو بندازید رو دستکتاپ بعد با گزینه run as administrator نصب کنید..

  مازيار
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  بايدم اينطور باشه، زماني كه ويندوزفون كمبود برنامع داشت شركت موزيلا و گوگل كجا بودن؟؟ حالا ابراز وجود ميكنن؟؟ اميدوارم هيچ وقت هم اجازه نصب پيشفرض رو بهشون نده شركتهاي ديكتاتور!

  مجتبی محمدی رئیسی
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  اونایی که به فایرفاکس عادت دارند دو کلیک که هیچ 100 کلیکم میکنن..

  فقط فایرفاکس.(نظر شخصیمه)

  مجتبی محمدی رئیسی
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  به پیشفرض در آوردن که کاری نداره؟؟؟!!

  میری تو setting => system => defualt apps => web browser رو میاری رو موزیلا یا هر برنامه دیگه..

  دیگه هم نمیگه برنامه پیش فرض رو انتخاب کنی …

  بنظرم همه چیزش عالیه..

  محمد
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  در مورد کمی زیاد بودن مراحلش موافقیم ، مایکروسافت می تونست با زدن اون دکمه تو فایرفاکس که میگه مرورگر پیش فرض بشه یا تو هر مرورگر دیگه ای ، بجای اینکه بره تو تنظیمات کلی برنامه های پیش فرض ، همون جا یه لیستی از مرورگر ها باز شه که کاربر انتخاب کنه، مثل زمانی که یه فایل نا شناخته میخواد باز شه و لیست برنامه ها میان.دیگه ما برای باز کردن پیش فرض فایل های mp3 نمیریم اونجا که میریم؟ برای مرورگر ها هم میتونست همین باشه و به نظرم مایکروسافت از قصد این شکلیش کرد که edge رو بیاره بالا ، که موفق نخواهد بود چون مایکروسافت Edge فقط کمی از اینترنت اکسپلورر بهتره ولی مونده تا به فایرفاکس برسه ، من همون اول سعی کردم مرورگر دیگه نصب نکنم ولی واقعا نشد ، مشکلات زیادی داره
  ولی در مورد اینکه حق انتخاب داده نمیشه و بی احترامیه ، خیر موقع انتخاب لیست همه مرورگرا میان که خیلی هم بهتره، ولی اینکه پیچیده شده تا edge باقی بمونه رو موافقم

  hadi
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  یه بهونه ی الکی گرفته ها 😐
  موزیلا جان بگو دردت چیه !!!؟؟؟

  zibeder
  پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

  من تو سایت سازنده لبتابم درایور های ویندوز 10 رو ندیدم ینی من نمیتونم وین 10 بگیرم؟؟؟ 🙁 چه نا امید کننده است …
  ASUS K53SM

   MEHRAN
   پاسخ دهید شنبه 11 مرداد 1394

   میری از سایت سازنده دنبال درایور میگردی ؟! دل خجسته ای داریاااااا …
   هر ویندوزی میخای نصبب کن بعد نصب بزن آپدیت شه خودش درایورای جدیدو میگیره

    zibeder
    پاسخ دهید یکشنبه 12 مرداد 1394

    تو نصب وین 8.1 خیلی اذیت شدم واسه همین بدون درایو نتونستم و درایوشو با مصیبت سختی پیدا کردم و الان سایت سازنده نذاشته درایواشو 🙁

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , ,