_ویندوز پنل جدید

قابلیت های جدید ویندوز دیفندر در به روز رسانی فال کریترز هر آنچه که برای امنیت سیستم خود نیاز دارید اینجاست!

بیایید کمی نگاه ریز بینانه ای به موارد جدید در به‌روزرسانی فال کریترز ویندوز ۱۰ داشته باشیم. رابط کاربری، اپلیکیشن ها و بخش های اصلی جدید را که همه می‌بینند! اما مواردی که افراد حرفه ای و نکته بین به دنبال آن هستند چه؟ در این مطلب قصد داریم موارد و بخش های جدیدی که در این به‌روزرسانی به ویندوز دیفندر افزوده شده اند را معرفی و بررسی کنیم. پس در ادامه با این مطلب همراه باشید.

ویندوز دیفندر در ویندوز 7 و 8 نیز وجود داشت اما، عملکرد مورد قبولی نداشت. مایکروسافت با عرضه ویندوز 10 نسل جدید ویندوز دیفندر را معرفی کرد که از بسیاری از آنتی ویروس های محبوب و برجسته سر تر است. از نکات مثبت این آنتی ویروس بومی ویندوز ۱۰ می‌توان به شناسایی ویروس های عمومی، یکپارچگی با ویندوز، استفاده کم از منابع ویندوز و محیط ساده و قابل فهم اشاره کرد. مطمئنا بسیاری از کاربران ویندوز 10 [همانند بنده!] پس از ارتقا به ویندوز 10 آنتی ویروس های قدیمی و رایج خود را کنار گذاشته اند.

اگر پیگیر اخبار دنیای تکنولوژی بوده باشید، اطلاع دارید که در این اواخر ابزارهای مخرب زیادی توسط گروه های هکری برای به هدف قرار دادن امنیت ویندوز 10 ساخته شده اند. اکنون نیز، مایکروسافت درست در زمانی که ویندوز در مرکز هدف این باج افزارها و ابزارهای مخرب است، ویندوز دیفندر خود را وارد فاز جدیدی کرده است.

در این نسخه جدید، تمرکز اصلی مایکروسافت بر روی ارتقای تنظیمات محدود سازی دسترسی نرم افزار ها به فایل ها و فولدرهای کاربر برای مقابله با باج افزارها بوده است. باج افزار ها ابزارهای مخربی هستند که وارد سیستم شما می‌شوند و اطلاعات شما را دریافت می‌کند. کمپانی سازنده به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کند و همچنین اگر شما به صاحبان آن مبلغی را پرداخت نکنید فایل های شما را پاک می کنند. همچنین، ویندوز دیفندر اکنون از طریق بخشی به نام “Windows Defender Exploit Guard” تا زمان عرضه به روز رسانی های ویندوز، سیستم عامل را از معایب و حفره های امنیتی به روز رسانی قبل محافظت می‌کند.

در این مقاله به شما نگاه دقیق تری از قابلیت های جدید مرکز امنیتی ویندوز دیفندر خواهیم داد.

دسترسی کنترل شده به فولدر ها

از بیلد 1709، ویندوز دیفندر دارای کنترل روی دسترسی اپلیکیشن ها به فایل ها و فولدرهای کاربر روی هارد خواهد بود. این قابلیت، یک لایه امنیتی جدید  را به سیستم عامل اضافه می‌کند که مانع از دسترسی فایل های مخربی مانند باج افزارها به پوشه های شما می‌شود.

زمانی که این قابلیت فعال شود، ویندوز دیفندر دسترسی ها و تغییراتی را که نرم افزارهای شما بر روی فایل های ذخیره شده‌تان روی پوشه های به خصوصی از ویندوز خواهند داشت به شما نشان خواهد داد. منظور از پوشه های به خصوص، پوشه هایی است که کاربر برای ویندوز دیفندر تعریف می‌کند. به این طریق، باج افزار ها هیچ گاه به فایل های شخصی شما دسترسی نخواهند داشت و از حذف شدن فایل ها و فولدرهای زیر سلطه آن ها نخواهید ترسید! اگر اپلیکیشنی که در لیست سیاه ویندوز دیفندر وجود دارد قصد اعمال تغییراتی روی این پوشه ها را داشته باشد، ویندوز دیفندر مانع آن خواهد شد و اعلانیه ای را نیز مربوط به این فعالیت های مشکوک دریافت خواهید کرد.

ویندوز دیفندر در حالت پیشفرض خود از عکس ها، فیلم ها و داکیومنت ها و همچنین پوشه های دسکتاپ شما محافظت خواهد کرد. شما هیچ گاه قادر به غیر فعال کردن محافظت از این فولدرها نخواهید بود اما می توانید فولدرهای جدیدی را چه روی هارد خودتان، هارد اکسترنال و یا شبکه خانگی خود جهت محافظت به ویندوز دیفندر معرفی کنید.

اگرچه نرم افزارهایی که روزانه از آن ها استفاده می‌کنید و مورد اعتماد شما هستند توسط ویندوز دیفندر مسدود نمی‌شوند، اما اگر این اتفاق افتاد نیز، بخش کنترل دسترسی قابلیتی را دارد که می‌توانید آن نرم افزار را در لیست سفید قرار دهید تا به فایل های شما دسترسی داشته باشد.

فعال سازی کنترل روی دسترسی پوشه ها:

اکنون که این قابلیت را معرفی کردیم، نوبت به فعال سازی آن می‌رسد. این قابلیت به طور پیشفرض به صورت خاموش ارائه می‌شود و برای فعال سازی نیاز به تاییدیه کاربر دارد. برای فعال سازی این قابلیت نیز، ابتدا به مسیر زیر بروید:

Windows Defender Security Center > Virus & threat protection > Virus & threat protection settings

در این بخش نیز، همانند تصویر پایین گزینه “Controlled folder access” را فعال کنید تا ویندوز دیفندر دسترسی ها را کنترل کند.

افزودن مکان های جدید به این بخش:

اگر شما نیز برای مشاهده فعالیت های اپلیکیشن ها روی فولدرهایتان نیاز به مراقبت بیشتری دارید، می‌توانید بخش های جدیدی را جهت بررسی به ویندوز دیفندر معرفی کنید. پس روی بخش “Virus & threat protection settings” در سمت چپ ویندوز دیفندر کلیک کنید وارد آن شوید. روی گزینه “Protected folders” کلیک کنید و در پنجره باز شده روی گزینه “Add a protected folder” کلیک کنید و فولدرهای جدید را به ویندوز دیفندر معرفی کنید.

مجاز سازی اپلیکشن های مورد اعتماد شما:

در زمانی که یکی از نرم افزارهای مورد اعتماد شما توسط ویندوز دیفندر مسدود شود، شما می‌توانید آن را برای دسترسی به فولدرها مجاز کنید. برای این کار در بخش “Virus & threat protection settings” ویندوز دیفندر روی گزینه “Allow an app through Controlled folder access” کلیک کنید و وارد آن شوید. در این بخش روی گزینه “Add an allowed app” کلیک کنید و فایل exe نرم افزار خود را به ویندوز دیفندر معرفی کنید.

این قابلیت تنها در زمانی کار می‌کند که ویندوز دیفندر آنتی ویروس اصلی شما باشد. اگر از یک نرم افزار شخص ثالث به عنوان آنتی ویروس روی دستگاه خود استفاده می‌کنید، این قابلیت برای شما در دسترس نخواهد بود. برای استفاده از این قابلیت، شما نیاز به حذف آنتی ویروس خود دارید.

بخش Exploit Guard ویندوز دیفندر

هرچند که امنیت کاربران همیشه برای مایکروسافت در اولویت اول خدمات این شرکت قرار داشته است، تا پیش از عرضه ویندوز 10 این کمپانی سال ها مشغول توسعه سیستم عامل جدید بود و در مقابله با ویروس ها و فایل های مخرب از بازار و رقبای نرم افزاری اش عقب ماند. به همین دلیل، این شرکت برای کمک به مشتریان تبلیغاتی اش برای محافظت از دستگاه هایشان در برابر آسیب پذیری های به خصوص، مایکروسافت ابزار Enhanced Mitigation Experience Toolkit یا به اختصار EMET را توسعه داده است. این ابزار به کاربران این اجازه را می‌دهد که بدون نیاز برای صبر کردن تا به روز رسانی بعدی ویندوز، حفره های امنیتی موجود در سیستم عامل را مهر و موم شده نگاه دارند.

به هر حال، تا کنون EMET هیچ گاه بخشی از ویندوز نبود و همچنین از جهت های زیادی مورد محدودیت واقع شده بود. اما اکنون به کمک به‌روزرسانی فال کریترز ویندوز 10، می‌توان بدون نیاز به ویندوز دیفندر، نقاط آسیب پذیر ویندوز را شناسایی، مدیریت و تنظیم کرد. بهترین خصوصیت این بخش نیز، امکان استفاده از آن در کنار آنتی ویروس های شخص ثالث است.

شخصی سازی تنظیمات بخش Exploit protections

ویندوز 10 با تنظیماتی که نیازهای اکثر کاربران را برطرف می‌کند عرضه می شود. اما با این وجود همیشه می توانید تنظیمات را شخصی سازی کنید (البته تا زمانی که می دانید چکار می کنید!). برای شخصی سازی تنظیمات بخش Exploit protection نیز، وارد ویندوز دیفندر شوید و سپس به مسیر زیر بروید:

Windows Defender Security Center > App & browser control > Exploit protection

اکنون، درون بخش Exploit protection شما دو سربرگ را مشاهده خواهید کرد: سربرگ های “System settings” و “Program settings

در سربرگ “System settings” شما می‌توانید تنظیمات حفاظتی را تنظیم کنید.

Control Flow Guard (CFG): یکپارچگی جریان کنترل را برای تماس های غیر مستقیم فراهم می‌کند.

Data Execution Prevention (DEP): مانع از اجرای کد ها در صفحه های data-only حافظه می‌شود.

Force randomization for images (Mandatory ASLR): مکان های تصادفی برای تخصیص حافظه مجازی را مشخص می‌کند.

Validate exception chains (SEHOP): از یکپارچگی زنجیره های تصادفی در هنگام ارسال اطمینان حاصل می‌کند.

Validate heap integrity: یک فرایند یا پروسه را زمانی که یک خطای heap  ایجاد می‌شود متوقف می‌کند.

در سربرگ “Program settings” نیز شما لیستی از نرم افزارهایی را مشاهده می‌کنید که توسط تنظیمات بخش “Exploit protection” مورد محافظت قرار گرفته اند.

اگر که می‌خواهید این بخش برای یک نرم افزار به خصوص را ویرایش کنید و مطابق سلیقه خود تنظیم کنید، در لیست نرم افزارها فایل exe آن را پیدا کنید و روی دکمه “Edit” کلیک کنید تا پنل ویرایش تنظیمات باز شود. در صفحه باز شده، شما شاهد تنظیماتی برای امنیت سیستم خود خواهید بود و همچنین، چند گزینه به خصوص نیز برای بازنشانی تنظیمات پیشفرض و ایجاد قانون های خودتان پیدا خواهید کرد.

در به‌روز‌رسانی فال کریترز ویندوز 10 شما قادر خواهید بود که 21 قانون و محدودیت متفاوت برای نرم افزارهای خود تنظیم کنید.

Arbitrary code guard (ACG): از اجرایی سازی دستورات فایل های “non-images-backed” ممانعت می‌کند.

Block low integrity images: از باز شدن تصاویر با یکپارچگی کم جلوگیری می‌کند.

Block remote images: از باز شدن تصاویر توسط Remote از دستگاه های دیگر جلوگیری می‌کند.

Block untrusted fonts: از باز شدن فونت های “GDI-based” که در سیستم نصب نشده اند جلوگیری می‌کند.

Code integrity guard (CFG): از یکپارچگی جریان برای تماس های غیر مستقیم اطمینان حاصل می‌کند.

این تنظیمات جدید در ویندوز دیفندر، در حالت کلی به معنای یک لایه امنیتی بیشتر در مقابل بد افزارها است. به این شکل شما می توانید تا پیش از عرضه فیکس هایی از طرف مایکروسافت برای مقابله با این بد افزارها، خودتان سیستمتان را مصون نگاه دارید.

مقابله با تهدیدهای پیشرفته ویندوز دیفندر

تا کنون ما داشتیم ویژگی های سطحی را بررسی می‌کردیم. داشتیم هر آن چه که در ظاهر مشاهده می شود را مورد ارزیابی قرار می‌دادیم. اما، ردموندی ها تغییرات عمده ای را نیز در زیرساخت های آنتی ویروس خود پدید آورده اند. در این به‌روزرسانی، شاهد عناصر امنیتی جدیدی در زیرساخت های “Advanced Threat Protection (ATP)” ویندوز دیفندر ویندوز 10 اینترپرایس هستیم. اکنون در این نسخه از سیستم عامل، ویندوز دیفندر به کمک هوش مصنوعی ابری هرچه زودتر فایل های مخرب و بد افزار ها را شناسایی می‌کند و از بین می‌برد.

علاوه بر موارد فوق، مایکروسافت اکنون ابزار های جدیدی را نیز در ویندوز دیفندر ارایه می‌دهد. یک آنالیزگر که امنیت سیستم شما را آنالیز می‌کند و به شما نشان می‌دهد. و یک دانشنامه که به شما جدید ترین روش های هک را معرفی می‌کند. به کمک این دانشنامه، ادمین های شبکه های اینترنتی به حمله های مخرب هکرها سریع تر واکنش مناسبی خواهند داد.

در ابتدا، این ابزارها تنها برای مشتریان غیر سازمانی ویندوز 10 در دسترس خواهد بود. در آینده ای نه چندان دور نیز، مایکروسافت این ابزارها را با ATP ویندوز دیفندر در ویندوز سرور یکپارچه خواهد کرد تا تمامی کاربران سیستم عامل این شرکت از ابزارهای امنیتی جدید آن بهره مند شوند.

همچنین شما نیز می توانید برای مطالعه بیشتر در مورد “Exploit protection” ویندوز دیفندر به صفحه مربوط به آن در وبسایت مایکروسافت مراجعه کنید. و برای مطالعه در مورد “EMET” هم، به این صفحه در وبسایت مایکروسافت مراجعه کنید.

دیگر بهبودها و تغییرها

یک تغییر جزیی دیگر را هم می‌توان در بخش “Firewall & network protection” در داشبورد ویندوز دیفندر پیدا کرد. در این بخش شما به وضوح خواهید دید که کدام شبکه اینترنتی فعال است. این صفحه تنظیمات مربوط به فای روال و دامین را نیز لیست کرده است.

مایکروسافت بالاخره در نسخه جدید ویندوز دیفندر خود بخش “Application Guard” را نیز اضافه کرده است. این بخش یک لایه امنیتی را روی نرم افزارهای تحت وب مانند مایکروسافت اج ایجاد می‌کند تا بد افزارهای اینترنتی نتوانند رایانه شما را آلوده کنند.

بخش “Application Guard” ویندوز دیفندر در ابتدا قرار بود در به‌روزرسانی کریترز در دسترس قرار گیرد. اما، این عرضه تأخیر خورد و اکنون در فال کریترز ویندوز 10 در دسترس عموم قرار دارد.

جمع بندی

در این مقاله، ما ویژگی ها و عناصر جدید ویندوز دیفندر در داشبورد نرم افزار را معرفی کردیم. این ویژگی ها در ویندوز 10 برای عموم در دسترس قرار دارند. مایکروسافت قابلیت ها و ویژگی های جدید بسیاری را از این به بعد در ویندوز دیفندر ارایه می‌دهد که اکثر آن ها برای کاربران نسخه اینترپرایز ویندوز 10 در دسترس هستند.

نظر شما در مورد این تغییرات و ویندوز دیفندر جدید چیست؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
lumia x
پاسخ دهید پنجشنبه 4 آبان 1396

خیلی دیر و بد موقع می خوام راجع به این مسئله نظر بذارم،
ساتیا نادلا فرمودند:
که دنیای موبایل احتیاجی به سیستم عامل سوم نداره،
ولی انگار این نکته رو در نظر نگرفته که اون افرادی میان تو سال ۲۰۱۶ سیستم عامل اوبونتو فون رو توسعه میدن،می خوان به عنوان سیستم عامل دهم ادامه بدن،ولی امید دارن که یه روزی پیروز میشن،
حالا نمیدونم ساتیا خان با چه منطقی ویندوز موبایل که سومین سیستم عامل موبایل هست رو از رده خارج کرده،
این وسط یه جای کار میلنگه،
یا خودش از سیستم عامل ویندوز موبایل خوشش نیومده و نمیاد،
یا از گوگل و اپل پول گرفته ،
یا از سیستم عامل های چهارم تا دهم بازار پول گرفته تا جاشو به اونا بده،
خلاصه یه جای کار خیلی بدجور میلنگه،
چون:
سیستم عامل های :
اوبونتو فون،
تایزن،
سیلفیش،
و خیلی های دیگه دارن تلاش می کنن تا توی بازار موبایل موفق بشن.

علی
پاسخ دهید پنجشنبه 4 آبان 1396

یعنی نسخه های Pro این قابلیت ها را ندارن؟؟

    احسان رستمی پور
    پاسخ دهید پنجشنبه 4 آبان 1396

    ظاهرا نه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,