یکی از ویژگی های مشترک در گوشی های هوشمند امروزی قابلیت ریست پروتکشن است که امکان فروش گوشی مسروقه را به عنوان گوشی نو تقریبا غیر ممکن می کند. اکنون مایکروسافت در پی آوردن این فناوری به لپ تاپ ها است.

از ویژگی های بسیار مفید که امروزه در گوشی های هوشمند شرکت های مختلف دیده می شود، قابلیت ریست پروتکشن است که در صورت فعال سازی توسط کاربر، دست سارقان را برای فروش گوشی مسروقه کوتاه می‌ کند.

متاسفانه این قابلیت به لپ تاپ ها وارد نشده؛ بنابراین سارقان قادر هستند پس از سرقت یک لپ تاپ، اطلاعات آن را پاک کنند و دستگاه را به عنوان جنس دست دوم به فروش برسانند و تقریبا احتمال گیر افتادن آن ها در این وضعیت نزدیک به صفر است.

انقلاب پیش روی ما یعنی کامپیوترهای همیشه متصل به اینترنت که به لطف اجرای ویندوز ۱۰ روی پردازنده های آرم در حال وقوع است، این امکان را فراهم می‌آورد که کاربران ویندوز بتوانند از همین مزیتی که گوشی‌های هوشمند بهره می‌برند منتفع شوند.

اکنون پتنت جدیدی که مایکروسافت ثبت کرده است این مسئله را ممکن ساخته تا کاربران بتوانند بدون نیاز به سیم کارت، از لپ تاپ خود در هنگام بروز سرقت احتمالی محافظت کنند. این پتنت شرح می‌دهد که یک کامپیوتر حتی هنگامی که به اینترنت سیم کارت دسترسی ندارد، از راه دور قفل شده و در نتیجه امکان پاک کردن اطلاعات آن غیر ممکن شود.

برای مثال در نظر بگیرید زمانی که سیم کارت از دستگاه خارج شده باشد و یا اینکه ارتباط آن توسط سیستم عامل خاموش شده باشد، امکان قفل کردن کامپیوتر از راه دور و جلوگیری از پاک شدن اطلاعات آن همچنان ممکن است، نظیر این مسئله را در موبایل ها تجربه کرده ایم. هنگامی که سیم کارت در دستگاه نیست یا اینکه سیم کارت قفل است؛ اما همچنان می‌توان تماس اضطراری را برقرار کرد.

در این پتنت ذکر شده:

طرح‌هایی که در این شکل نمایش داده شده، مربوط به شرایطی هستند که دسترسی دستگاه به شبکه پس از سرقت و یا بروز مشکل امکان پذیر نیست. بنابراین حتی اگر دستگاه امکان استفاده عمومی از شبکه اینترنت سیم کارت را نداشته باشد (برای مثال هنگام قفل بودن سیم کارت و نیاز به وارد کردن گذر واژه، در صورت نبود پوشش شبکه و خارج کردن سیم کارت و یا هرگونه محدودیت نرم‌افزاری) مدیریت دستگاه از راه دور امکان پذیر خواهد بود.

بنابراین، خارج کردن سیم کارت و یا قطع نرم افزاری ارتباط سیم کارت، باعث قطع شدن قابلیت قفل کردن دستگاه و جلوگیری از پاک شدن اطلاعات آن نخواهد شد.

این قابلیت نیاز به ایجاد توافق بین مایکروسافت و اپراتور دارد و البته با توجه به پتنت ثبت شده، با ایجاد توافق، کاربر برای بهره مندی از این قابلیت نیاز به کار اضافه ای نخواهد داشت. طرف دیگر این پتنت، در صورت عملیاتی شدن و استفاده در دستگاه های آینده، بحث حریم خصوصی است؛ چرا که بر طبق این پتنت، حتی زمانی که کاربر خود اقدام به خاموش کردن اینترنت سیم کارت و یا خارج کردن آن از لپ تاپ کند، همچنان می‌توان وی را ردگیری کرد.

در نهایت باید ببینیم این ویژگی چه زمانی وارد لپ تاپ ها خواهد شد.

منبع :

MSPU

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,