در طول دو سال گذشته، مایکروسافت با رقابت سختی در برابر گوگل و اپل در حوزه‌ی آموزش مواجه بوده است. به طوری که سال گذشته، بیش از ۵۰ درصد سهم کامپیوترهای قابل حمل فروخته‌شده در بازار آموزشی آمریکا را کروم‌بوک‌ها اشغال کرده بودند. حال تحقیقات جدید نشان از آن دارند که ویندوز در حال سهم‌گیریِ دوباره در این حوزه است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

این روزها سیستم‌عامل کروم دیگر یک نقص برای کروم‌بوک‌ها به حساب نمی‌آید. این سیستم‌عامل کار را برای ادمین‌های آی‌تی آسان‌تر کرده است. علاوه بر این، چند وقتی است که کروم‌بوک‌ها از مارکت اندرویدی گوگل پلی نیز پشتیبانی می‌کنند – که شامل اپلیکیشن‌های آفیس مایکروسافت هم می‌شود. بنابراین سیستم‌عامل کروم برای بیشتر دانش‌آموزان به اندازه‌ی ویندوز کاربردی است.

بنابراین اکنون مایکروسافت کروم‌بوک‌ها را بسیار جدی‌تر از گذشته در نظر می‌گیرد و سخت مشغول کار است تا کامپیوترهای ویندوزی را به عنوان یک گزینه‌ی مورد توجه در بخش آموزش باقی نگه دارد.

طبق آخرین گزارش فصلیِ Futuresource، یوسف مهدی، نائب‌رئیس بخش ویندوز و دستگاه‌های مایکروسافت گفته است که کروم‌بوک‌ها در بازار آموزش جلوی رشد پیوسته‌ی دستگاه‌های ویندوزی را در آمریکا نخواهند گرفت و آن‌ها همانند بقیه‌ی نقاط جهان، در ایالات متحده نیز رشد خواهند داشت.

او همچنین افزوده است:

در مدارس K-12 (که در آن‌ها آموزش به شیوه‌ی الکترونیکی انجام می‌شود) در سال گذشته، دستگاه‌های ویندوزی با قیمت زیر ۳۰۰ دلار، رشد ۴٫۳ درصدی و دستگاه‌های ویندوزی بالاتر از این قیمت، رشد ۸٫۲ درصدی را در ایالات متحده‌ی آمریکا تجربه کرده‌اند و همچنان تعداد مدارسی که ویندوز را به عنوان پلتفرم آموزشی خود انتخاب می‌کنند در حال بیشتر و بیشتر شدن است. در سطح جهانی نیز ما رشد خارق‌العاده‌ای را در کشورهایی چون هند و آرژانتین مشاهده می‌کنیم که در آن‌ها، صدها هزار نفر از دانش‌آموزان از پتانسیل آموزش بدون محدودیت روی دستگاه‌های جدید ویندوزی استفاده خواهند کرد.

در نمودار زیر می‌توانید وضعیت استفاده از پلتفرم‌های مختلف را در مدارس مشاهده کنید:

مایکروسافت و شرکایش امسال از لپتاپ‌های ویندوزی مقرون به صرفه (زیر ۳۰۰ دلار) برای بازارهای آموزشی رونمایی کردند. به وسیله‌ی «InTune for Education»، این دستگاه‌ها به آسانی قابل مدیریت هستند. همچنین مایکروسافت در رویداد آموزشی خود که در ماه مِی برگزار شد، از ویندوز ۱۰ اس و Microsoft Teams رونمایی کرد که برای فعالیت‌های آموزشی در مدارس به کمک مدیران می‌آیند.

بنا بر گفته‌ی مایک فیشر، مایکروسافت هم اینک در جایگاه بسیار مناسبی برای جایگزینی بعدیِ کامپیوترها در بازار آموزشی است. او در این باره توضیح می‌دهد:

فصل سوم ۲۰۱۷ اولین باری بود که ما تغییرات جزئی در سناریوی رقابتی ایالات متحده مشاهده کردیم؛ چرا که سازندگان تجهیزات اصلی گزارش رشد سریع‌تر (و البته قابل انتظار) ویندوز نسبت به دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل کروم را داده‌اند. انتظار می‌رود بیشترین تقاضای بازار، تقاضا برای جایگزینی با ویندوز باشد. کاربران فعلی سیستم‌عامل کروم در حال مجاب شدن به تغییر کامل اکوسیستمی هستند که با توجه به زمان و قیمتی که برای آن صرف می‌کنند، خالی از اشکال نیست.

آیا مایکروسافت قادر به تسریع این رشد در سال ۲۰۱۸ نیز هست یا گوگل پیروز این رقابت خواهد بود؟ نظرات خود را با وینفون در میان بگذارید.

منبع :

ONMSFT

5 پست
علیرضا نژادشمسی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,