در هفته‌های اخیر کوهی از پتنت‌های مایکروسافت در مورد تبلت تاشوی مایکروسافت یا همان سرفیس فون افسانه‌ای در فضای رسانه‌ای منتشر شده است. وجود چنین پتنت‌هایی در کنار اخباری که گاه‌ و بی‌گاه از کمپ ردموند به بیرون منتشر می‌شود حکایت از تداوم روند توسعه این محصول دارد. پتنت جدید که اخیرا توسط مایکروسافت ثبت شده به نحوه استفاده از فناوری هپتیک در یک دستگاه تاشو اشاره دارد. برای آگاهی از جزییات همراه ما باشید.

انتظار زیاد کاربران و طرفداران پلتفرم ویندوز برای رونمایی از سرفیس فون افسانه‌ای دیگر قدمتی دیرینه دارد، بسیاری از این کاربران در حالی انتظار چنین دستگاهی را می‌کشند که مسئولان و مدیران مایکروسافت از اعلام اظهار نظر رسمی و قطعی در مورد وجود و عرضه چنین دستگاهی امتناع می‌ورزند.

طی ماه‌های اخیر ردموندی‌های پتنت‌های متعددی را در مورد یک تبلت تاشو به‌ثبت رسانده‌اند، این مسئله در هفته‌های اخیر شتاب بیشتری پیدا کرده و از سوی دیگر ظهور یک دسته‌بندی جدید برای دستگاه‌های پشتیبانی شده در استور امری است که باعث شده تا احتمال عرضه سرفیس فون یا اندرومدا فون را در آینده نزدیک تقویت سازد.

پتنت جدید مایکروسافت به راه‌حل تعبیه موتور هپتیک در دستگاهی با دو نمایشگر مجزا و بدنه‌ای بسیار نازک اشاره دارد که به‌واسطه ضخامت بسیار کم بدنه فضای کافی جهت قرار دادن دو موتور هپتیک در داخل آن وجود ندارد، در اینجا باید اشاره کنیم که موتورهای هپتیک برای ایجاد لرزش جهت ارایه بازخوردهای لمسی کاربرد دارند.

راه‌حل مایکروسافت برای این مشکل ادغام موتور هپتیک با لولا است که در نتیجه آن بازخوردهای لمسی در دو نمایشگر ایجاد خواهند شد و البته با عبور از بدنه تقویت خواهند شد. در تشریح این پتنت عنوان شده:

دستگاه‌های الکترونیک امروزی که از قطعات متعددی ایجاد شده‌اند، به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند تا ضخامت بسیار کمی داشته باشند، برای مثال بیشتر آنها ضخامتی کمتر از چند میلیمتر دارند، بنابراین در قسمت داخلی دستگاه فضای موجود برای تعبیه قطعات مربوط به موتور هپتیک بسیار اندک است. از سوی دیگر امکان کوچک کردن قطعات موتور هپتیک نیز وجود ندارد، چراکه این مسئله باعث ضعیف شدن موتور و در نتیجه کاهش ویبره دستگاه می‌شود.

به‌همین منظور با تعبیه موتور هپتیک در بخش میانی دستگاه و انتقال لرزش ایجاد شده از طریق دو رابط به هر بخش، لرزش ایجاد شده توسط موتور هپتیک به دو بخش مجزا انتقال می‌یابد و در نتیجه امکان برخورداری از بازخوردهای لمسی در آنها میسر خواهد بود.

تاریخ ثبت این پتنت در 18 آگوست سال 2016 بوده که نسبت به بسیاری از پتنت‌های ثبت شده در این زمینه جدیدتر است، روند ثبت این پتنت‌ها نشان می‌دهد که مایکروسافت پس از حل مشکلات بزرگتر در راه ساخت تبلت تاشوی خود، سراغ مشکلات کوچکتر آمده است.

منبع :

MSPU

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,