Windows-10-Hero-01بعد از معرفی نسل ششم پردازنده های اینتل با نام Skylake، مایکروسافت اعلام کرد که تنها ویندوز ۱۰ از این نسل و نسل های آینده پردازنده های اینتل پشتیبانی می کند. بسیاری از کاربران ویندوز ۷ و ۸.۱ از این اقدام مایکروسافت عصبانی شدند و اعتقاد داشتند که این کار برای اجبار آنان به دریافت آخرین نسخه از سیستم عامل این شرکت صورت گرفته است.

بعد از این موضوع مایکروسافت طی بیانیه ای اعلام نمود که آن ها از ویندوز ۷ و ۸.۱ تا پایان سال ۲۰۱۸ پشتیبانی خواهند کرد اما در عوض پشتیبانی خود را بر روی نسل ششم پردازنده های اینتل برای نسخه های قدیمی تر ویندوز همیشه حفظ خواهد کرد. اما این مسئله یک استثنا برای نسل ششم بود. نسل های آینده پردازنده ها مانند اینتل Kaby Lake و AMD Zen قطعا تنها از ویندوز ۱۰ پشتیبانی خواهند کرد. اما این که تنها از ویندوز ۱۰ پشتیبانی می کنند به چه معناست و چرا مایکروسافت دست به چنین اقدامی زده است؟

Kaby Lake و Zen

اولین مسئله این است که پردازنده های Kaby Lake و Zen کماکان با معماری x86 ساخته خواهند شد، بنابراین سیستم عامل های دیگر ساخت مایکروسافت بایستی بتوانند، بر روی آن اجرا شوند. در واقع تفاوت هایی وجود دارد بین پشتیبانی کردن و سازگاری وجود دارد.

intel-kaby-lake-roadmap-pcghمایکروسافت تنها ویندوز ۱۰ را برای استفاده از ویژگی های جدید پردازنده های Kaby Lake و Zen بهینه خواهد کرد و برای این مسئله نیز دلیل فنی بسیار خوبی وجود دارد. هر دو این پردازنده در معماری خود از ویژگی های جدیدی بهره می برند که برای استفاده از این ویژگی ها ویندوز ۱۰ بایستی به روز رسانی بزرگی دریافت نماید تا در بهینه ترین حالت اجرا شود.

اینتل ویژگی هایی همچون Speed shift و نسخه سوم فناوری Turbo Boost را به پردازنده خود آورده و AMD نیز در مدل جدید Zen  از “fine-grained clock gating” پرده برداشته است. استفاده از این قابلیت ها نیازمند چیزی بیش از پشتیبانی ساده برای درایور های سخت افزاری است. این ویژگی های جدید در افزایش توانایی انتقال سریع بین وضعیت انرژی و اولویت بندی وظایف سنگین  در میان هسته های پردازشی و فناوری جدید multi-threading technology (فناوری که در آن پردازنده فرایند های غیر الزامی را معدوم می کند-م) است.

پس این به تغییرات بزرگ در سخت افزار مایکروسافت را مجبور کرده است تا به روز رسانی عمیقی را برای کرنل سیستم عامل و system scheduler (فناوری که طی آن وظایف مختلف مانند پردازش، جریان اطلاعات و… بر عهده منابع مختلف سخت افزاری گذاشته می شود-م) آماده کند. کاملا معقول است که این فناوری های جدید تنها در جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت پشتیبانی شوند. ویندوز ۷ که بیش از نیم از عمر خود را طی کرده است و این یعنی مایکروسافت تنها به ارائه به روز رسانی های امنیتی در آن تعهد دارد نه ارائه ویژگی های جدید. بازار بسیار کوچک ویندوز ۸ هم که پس از ارائه ویندوز ۱۰ از آن چیزی که بوده کوچک تر شده است.

ممکن است مایکروسافت در کل اشتیاق بیش از حدی برای از دور خارج کردن ویندوز های قدیمی و جایگزینی آن ها با ویندوز ۱۰ داشته باشد ولی به نظر می رسد این مسئله جدای از آن اشتیاق بوده و این اقدام آن ها منطقی به نظر می رسد.

منبع :

WINBETA

 • پنجشنبه 17 شهریور 1395 14:00
 • 5 نظر
 • حسین محمدزاده
 • اخبار
306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
آرتين دهقاني
پاسخ دهید پنجشنبه 17 شهریور 1395

بچه‌ها کسی می‌دونه لومیا ۴۳۵ و ۵۳۲ دو سیم ویندوز ۱۰ رسمی رو گرفتن یا نه؟
منظورم رسمیه. نه با ویندوز اینسایدر که قبلا می‌شد و الآن دیگه نمی‌شه.
رداستون ۱ یعنی ۱۴۳۹۳.۶۷ رو هم گرفته؟ برای رداستون ۲ می‌شه اینسایدر شد؟
اگه کسی خودش ۴۳۵ یا ۵۳۲ داره راهنمایی کنه.

  MatinZand
  پاسخ دهید پنجشنبه 17 شهریور 1395

  سلام
  بله لومیا ۴۳۵ و ۵۳۲ هر دو به صورت رسمی آپدیت سالگرد ( رد استون ۱ ) رو دریافت کردند
  اگر دستگاه شما هنوز روی ۸.۱ هست باید اول نرم افزار upgrade advisor رو نصب کنید و ویندوز ۱۰ رو دریافت و نصب کنید بعد از قسمت phone update در setting آپدیت سالگرد رو دریافت کنید
  موفق باشید

  امین
  پاسخ دهید پنجشنبه 17 شهریور 1395

  ۹۹ درصد به خاطر اجبار انها برای استفاده از ویندوز دهه مطمئن باشید

ایمان
پاسخ دهید پنجشنبه 17 شهریور 1395

. در واقع تفاوت هایی وجود دارد بین پشتیبانی کردن و سازگاری وجود دارد.
به نظر جمله بندی اشتباه میاد.
یا من اینطور فکر میکنم.

Masoud
پاسخ دهید پنجشنبه 17 شهریور 1395

سلام. آخر بند ۳ دوتا “وجود دارد” تایپ کردین. لطفا اصلاحش کنین😜😉

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,