در اوایل سال جاری NHS (سرویس سلامت همگانی) توسط حملات سایبری Wannacry مختل شد. دلیل عمده‌ی این رویداد در ارتباط نبودن سرویس‌ها با آخرین نسخه نرم‌افزارهای مایکروسافت می‌باشد. در حال حاضر NHS اسکاتلند توافقنامه‌ی جدیدی را با مایکروسافت برای گسترش آفیس 365 و انتقال همه‌ی سیستم‌ها به نسخه E5 Enterprise ویندوز 10، طی سه سال آینده در جهت تلاش برای افزایش مقاومت سایبری و کاهش دادن هر گونه تهدید بالقوه به امضاء رسانده است.

جین فریمن (Jeane Freeman) که در ماه ژوئن سال جاری به عنوان وزیر بهداشت اسکاتلند منصوب شد، گفت:

ما در حال ساخت محیط و ابزاری برای شکوفایی کارمندان و خدمات هستیم. در حال حاضر آن‌ها با مشکلاتی مانند سیستم‌هایی که به راحتی پیوند داده نمی‌شوند یا همکاری نمی‌کنند، روبه‌رو هستند.

فریمن راه‌اندازی و توسعه‌ی این پلتفرم جدید دیجیتال ملی را چنین توضیح داد:

 استانداردها و رویکردهای متداول برای سیستم‌های مراقبت‌ بهداشتی

تمام 161,000 نفر از کارمندان NHS اسکاتلند به آفیس 365 دسترسی خواهند داشت، و این کار اجازه می‌دهد تا کارمندان پشتیبانی به آسانی اطلاعات را با پزشکان عمومی (GPs) و مشاوران بیمارستان به اشتراک بگذارند.

در اوایل سال جاری اداره‌ بهداشت و مراقبت‌های اجتماعی بریتانیا بر روی یک قرارداد متمرکز با مایکروسافت موافقت کرد، که تمام سازمان‌های NHS را قادر به استفاده از ویندوز 10 و تقویت قابلیت‌های دفاعی سایبری خود کرد. ارگان‌های بهداشتی تا 14 ژانویه 2020 فرصت دارند که سیستم‌های خود را به ویندوز 10ارتقا دهند، در غیر این صورت با تمام شدن این مهلت قابلیت پشتیبانی برای ویندوز 7 به پایان می‌رسد.

در مورد خبر دیروز، جف هوگینز (Geoff Huggins) مدیر خدمات دیجیتال NHS به نقل از Healthcare IT News گفت:

ما در حال ساخت یک سیستم بهداشت و مراقبت اجتماعی بر اساس یک پلت‌فرم دیجیتال ملی هستیم تا مردم بدون توجه به اینکه در کجا حضور دارند بهترین مراقبت را دریافت کنند. و انتقال به 365 قسمت اساسی این فرایند است.

همچنین NHS اسکاتلند این گزینه را دارد تا توافقنامه سه ساله‌ی خود با مایکروسافت را برای دو سال دیگر تحت شرایط مشابه تمدید کند.