پیش از این به اطلاع شما رساندیم که فروش کامیپوترهای شخصی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ با افزایش مواجه بوده است، و بعد از سال ها رکود این بازار شرایط بهتری را به خود می بیند، به نظر می رسد که ویندوز ۱۰ کم کم توانسته مخاطبان را به خرید یک کامپیوتر جدید راضی کند.

در گزارش قبلی موسسه IDC وضع کلی این بازار مورد بررسی قرار گرفته بود، اکنون بررسی های دقیق این موسسه در مناطق اروپا، خاورمیانه و آفریقا جزییات دقیقی در روند فروش این مناطق در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی در اختیار ما قرار می دهد. این گزارش اطلاعات مفیدی در مورد نوع کامپیوترهای شخصی فروخته شده و سازندگان آن ها ارایه می کند.

در بین کشورهای اروپایی، خاورمیانه و آفریقا در مجموع فروش نوت بوک ها افزایش ۸.۹ درصدی داشته که در این بین، کشورهای اروپای غربی رشد ۹.۲ درصدی را تجربه کردند، و کشورهای خاورمیانه و آفریقایی رشد ۸.۳ درصدی را شاهد بوده اند. افزایش قیمت قطعات به واسطه کمبود قطعات اولیه و همین طور افزایش هزینه های ساخت در اروپای غربی، و از سوی دیگر افزایش نرخ برابری ارزهای کشورهای خاورمیانه در مقابل دلار مهم ترین عواملی بودند که در هایت باعث شدند تا کاربران به سمت نوت بوک های تجاری سوق پیدا کنند، به طوری که فروش نوت بوک های تجاری در خاورمیانه رشد ۱۸.۶ درصدی و در اروپای غربی رشد ۱۱.۲ درصدی را تجربه کرده است.

بازگشت به نمودارهای رشد در فروش کامپیوترهای رشد، عواملی دیگری نیز داشته است، کمبود قطعاتی نظیر رم و حافظه های SSD در سال گذشته میلادی باعث شده تا بخشی از سفارشات سال گذشته برآورده نشده و تامین آن ها به سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۷ موکول شود.

با توجه به نابسامانی های متاثر از انتخابات انگلستان، میزان فروش کامپیوترهای شخصی در این کشور کاهش ۷.۹ درصدی داشته، در حالی که در آلمان رشد ۸.۲ درصدی و در فرانسه رشد ۵.۸ درصدی رخ داده است. از سوی دیگر در کشورهای اروپای جنوبی بازار بیش تر ثبات را شاهد بوده است.

رشد فروش نوت بوک های تجاری که ناشی از افق روشن وضعیت اقتصادی در برخی از کشورهای اروپایی و خاورمیانه در سال جاری است، باعث شده تا بازار کامپیوترهای شخصی رشد مناسبی را تجربه کند، البته وضع کامپیوترهای دسکتاپ چندان مطلوب نیست و فروش آن ها همچنان در حال کاهش است.

در همین زمینه Nikolina Jurisic مدیر تولید بخش اروپا، خاورمیانه و آفریقای موسسه IDC عنوان داشته: در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۷ بازار کامپیوترهای شخصی به سمت سلامت قدم برداشته و رشد ۴.۵ درصدی را شاهد بوده است، بخش بزرگی از این رشد به واسطه رشد فروش نوت بوک های تجاری رخ داده، که هم مشتریان سازمانی و هم مشتریان شخصی استقبال بیش تری نسبت به سال گذشته از این دستگاه ها داشته اند.

در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۷ سهم پنج تولید کننده بازار رشد داشته، و این ۵ تولید کننده در حال حاضر ۷۷.۴ درصد از بازار را در اختیار خود دارند، میزان سهم این ۵ بازیگر اصلی بازار در مدت مشابه سال گذشته ۷۴.۱ درصد بوده، که نشان از تثبیت موقعیت این ۵ کمپانی در بازار است.

HP جایگاه خود را به عنوان رهبر اصلی دنیای کامپیوتر های شخصی مستحکم تر کرده است، این شرکت موفق شده تا سهم ۲۵.۷ درصدی از بازار را مال خود کرده و رشد سالانه ۴.۴ درصدی را تجربه کند. بر طبق تحلیل های موسسه IDC توفیقات این شرکت در بازار نوت بوک های شخصی عامل اصلی در این رشد بوده است. رتبه دوم بازار را لنوو با سهم ۲۰.۶ درصدی از بازار داشته و رشد سالانه ۱.۴ درصدی را تجربه کرده است، عامل اصلی در رشد لنوو را باید در تقویت موضع این شرکت در بازار نوت بوک های تجاری جستجو کرد. کمپانی دل رشد سالانه خارق العاده ۹.۸ درصدی را تجربه کرده و در مدت سه ماهه ابتدایی سال جاری توانسته ۱۲ درصد از بازار را به واسطه فروش بالای نوت بوک های تجاری خود در اختیار بگیرد. در این میان خارق العاده ترین رشد را شرکت ایسر داشته چرا که به صورت سالانه افزایش فروش ۳۵.۱ درصدی را تجربه کرده و در این بازه زمانی سه ماهه ۹.۸ درصد از بازار را با محصولات خود قبضه کرده است شایان ذکر است که این شرکت در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۶ وضعیت چندان مطلوبی را نداشت و به نظر می رسد در سال ۲۰۱۷ به نوعی به زندگی باز گشته است. ایسوس پنجمین تولید کننده بزرگ بازار اما در شرایط مطلوبی قرار ندارد، این شرکت در یک سال اخیر کاهش فروش ۵.۶ درصدی را تجربه کرده و در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۷ توانسته صرفا ۹.۳ درصد از بازار به خود اختصاص دهد، به نظر می رسد مشکل اصلی این شرکت رقابتی تر شدن بازار و عدم توانایی در ارایه محصول با قیمت قابل رقابت در قیاس با دیگر بازیگران این عرصه بوده است.

 

منبع :

MSPU

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
peyman
پاسخ دهید دوشنبه 4 اردیبهشت 1396

بیلد جدید دسته فست موبایل منشر شد
۱۵۲۰۷

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,