exclusive-winphone-article-about-arm

اخیرا مایکروسافت با همکاری کوآلکام کنفرانسی را برگزار کرده که شگفتی‌های بسیاری در آن رخ داده است. اکنون تمام رسانه‌های تکنولوژی سراسر دنیا از انقلاب بعدی‌ای سخن می‌گویند که مایکروسافت در راس، پرچمدار یکه‌تاز آن است. حال قصد داریم در این مقاله از این انقلاب برای شما سخن بگوییم؛ انقلابی که پلتفرم ویندوز ۱۰ را برای همیشه دستخوش تغییر خواهد کرد. در ادامه با وینفون همراه باشید.

اگر به یاد داشته باشید، چندی پیش در قالب مقاله‌ای، پرده از شعار جدید سایت وینفون برداشتیم. پس از آن مقاله شعار وینفون به “آینده را تصور کنید” تغییر پیدا کرد اما سوالی که شاید در آن مقاله برای خیلی از کاربران سایت پیش‌آمده باشد، هدف و مفهوم این شعار بود.

خبرهای ناامید کننده یکی پس از دیگری به بیرون درز می‌کردند؛ خبرهایی نظیر توقف تولید تلفن‌های لومیا تا کاهش فروش دستگاه‌های ویندوز موبایلی نسبت به مدت قبل همگی از آن دست خبرهای ناامید کننده‌ای بودند که دل عشاق ویندوزی را بیش‌ازپیش درد می‌آورد.

حال نزدیک به یک ماه از آن مقاله گذشته و آینده مدنظرمان زودتر از آن‌چه که فکر می‌کردید فرارسیده است. آینده‌ای که برخلاف انتظارتان، مستقیما به عملکرد و محصولات آینده‌ی مایکروسافت مربوط می‌شد.

حال هدف از تحریر این مقاله، تحقق این مهم است که آینده‌ی ترسیم‌شده‌ی مایکروسافت را برای شما بیش‌تر تشریح کنیم و از جاه‌طلبی‌های شرکت ساکن ردموند، بیش‌ازپیش برای شما سخن بگوییم. پس به شما پیشنهاد میکنم که ادامه‌ی مقاله را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید!


صبح ۱۸ آذر ۹۵ بود. صبح که از خواب بیدار شدم، مانند عادت همیشگی‌ام شروع به‌ بررسی آخرین خبرهای دنیای تکنولوژی کردم. هنوز خواب در چشمانم باقی مانده بود که با دیدن تیتر خبر “مایکروسافت و کوالکام نسخه ی کامل ویندوز ۱۰ و برنامه های دسکتاپ x86 را به دستگاه های موبایل می آورند!” به ناگه خواب از چشمان پرید. با هیجان بر روی ادامه مطلب کلیک کردم تا هرچه سریع‌تر از ماجرا سر در بیاورم. هنوز مطلب به نیمه نرسیده بود که در پوست خود نمی‌گنجیدم. از فرط خوشحالی فریاد سر می‌دادم و اعضای دیگر خانواده بی‌خبر از دلیل جوش‌وخروش من، فکر می‌کردند که عقل خود را از دست داده‌ام اما به هیچ عنوان اینطور نبود! هنوز عقل من سرجایش بود و می‌توانست به‌درستی اندیشه کند.

به این یک خبر اکتفا نکردم و شروع به‌بررسی منابع خارجی نمودم. بله! گویی قضیه حقیقت داشت و رویایی که هر ویندوزی کهنه‌کار از گذشته در سر می‌پروراند، رنگ حقیقت به‌خود گرفته بود. بالاخره دستگاه‌های ویندوزی می‌توانستند برنامه‌های حرفه‌ای Win32 را اجرا کنند اما نکته‌ای که این قضیه را غیرممکن و هیجان‌انگیز می‌کند، اجرای این برنامه‌ها بر روی پردازنده‌های ARM است که تنها بر روی دستگاه‌های موبایل به‌کار برده می‌شود و حداکثر کارایی‌شان اجرای اپلیکیشن‌هایی است که تنها برای این نوع پردازنده‌ها بهینه شده است. اما اجازه دهید در ابتدا تفاوت بین پردازنده‌های دسکتاپی و موبایلی را توضیح دهم تا درک بهتری از این شاهکار مایکروسافت پیدا کنیم.

arm-vs-x86

پردازنده‌های X86 در مقابل ARM

یکی از اشتباهاتی که در بین اکثر کاربران رایج است، تصور این دو نوع پردازنده به عنوان دو معماری جداگانه است درصورتی که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان این دو پردازنده را از معماری‌های جدا دانست. در واقع این دو پردازنده از [معماری مجموعه دستورالعمل] یا [instruction set architecture] برای پردازش داده‌ها استفاده می‌کنند اما تفاوتی که بین این دو وجود دارد زبان پردازش این داده‌ها هست که به کلی با یک‌دیگر متفاوت هستند. به‌عنوان نمونه، عملگر‌های ریاضی‌ای که توسط زبان‌های برنامه‌نویسی در پردازنده‌های x86 فراخوانی می‌شوند، در پردازنده‌های ARM به‌نحو دیگری فراخوانی می‌شوند و اگر از روش پردازنده‌های x86 استفاده کنید، پردازنده‌های ARM قادر به تشخیص درخواست شما نیستند؛ گویی شما دارید با زبانی سخن می‌گوید که فرد مقابل شما هیچ شناختی از آن ندارد.

حال که شناخت بهتری از این پردازنده‌ها و نحوه‌ی انجام کارهای‌شان پیدا کردیم، به عظمت کار مایکروسافت پی می‌بریم. مایکروسافت کاری را انجام داده است که تا‌به‌حال یا هیچ شرکتی پا در حوضه‌اش نگذاشته یا اگر هم گذاشته باشد نتیجه‌ای جز شکست عایدش نشده است.

اما اگر قرار باشد این پردازنده‌ها تنها بر روی لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های شخصی تنها برای کاهش اندک مصرف انرژی به‌کار برده شود، دلیل این همه هیجان برای چیست؟ این همان سوالی است که بدنه‌ی اصلی مقاله‌ام را تشکیل می‌دهد.

windows-10-pc-mobile

ویندوز ۱۰ موبایل؛ آینده‌ای به روشنی خورشید

مایکروسافت در کنفرانس winHEC تنها از پردازنده‌‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ برای اجرای برنامه‌های win32 استفاده کرد؛ پردازنده‌ای که این‌روزها به وفور بر روی گوشی‌های هوشمند پرچمدار دیده می‌شود اما نکته‌ای که در این بین باعث ایجاد شبهه‌ای در بین کاربران شده بود، استفاده از این پردازنده بر روی یک تبلت بود. این حرکت مایکروسافت باعث شده بود تا برخی افراد این تصور را بکنند که مایکروسافت این پردازنده‌ها را تنها برای تولید لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها ارزان‌قیمتی در نظر گرفته که توانایی اجرای نسخه‌ی کامل ویندوز ۱۰ را نیز دارند.

اما من دیدگاه دیگری دادم. مطمئنا مایکروسافت از پتانسیل این پردازنده‌ها در تولید تبلت و لپ‌تاپ‌های ویندوزی ارزان‌قیمت جدید استفاده خواهد کرد اما هدف اصلی مایکروسافت از انجام این کار سخت و دشوار چیز دیگریست. مایکروسافت رویای بزرگ‌تری را در سر می‌پروراند که تحقق آن تنها در دستان گوشی‌های هوشمند ویندوزی خود است.

چندی پیش مدیرعامل مایکروسافت، ساتیا نادلا، در مصاحبه‌ای که با رسانه‌ی استرالیایی انجام داده بود سخن از راه‌و‌روش شرکتش در عرصه‌ی گوشی‌های هوشمند به میان آورد. او گفته است:

همچنان در بازار تلفن های همراه حضور خواهیم داشت اما نه طبق آنچه رهبران این عرصه تعریف کرده‌اند.  ما راه و روش منحصربه‌فرد خویش را خواهیم داشت که منجر به تولید برترین دستگاه‌های همراه خواهد شد. اکنون ما توسعه محصولاتمان از روش گذشته خود که پیروی از تعاریف دیگر شرکت‌ها در این عرصه بود را متوقف کرده‌ایم و اکنون محصولات‌مان را از روشی توسعه می‌دهیم که نوآورانه و جذاب باشند.

بسیاری در آن زمان نمی‌دانستند که منظور نادلا از “راه‌و‌روش منحصربه‌فرد” چیست اما اگر اکنون نگاهی دوباره به این سخن داشته باشیم، دقیقا متوجه خواهیم شد که نادلا از چه چیزی سخن می‌گوید. مدیرعامل مایکروسافت آینده‌ای را متصور می‌شود که در آن افراد به‌جای حمل دستگاه‌های به نسبت سنگین لپ‌تاپ برای انجام کارهای خویش، تنها تلفن‌همراه ویندوزی خود را با خود حمل می‌کنند؛ بدون اینکه بهره‌وری خود را از دست دهند.

در این بین دیدگاه یکی از کاربران سایت برایم جالب و زیبا بود. کاربر عزیز alirezaH می‌گوید:

یعنی اگه این روش مایکروسافت اجرایی بشه و همه‌جا همه‌گیر بشه، میشه داخل کتابخونه‌ها و شرکت‌ها و … دنبال جاهای مخصوصی باشیم تا تنها گوشیمونو بهش وصل کنیم [و کارامون رو درست مثه یه PC انجام بدیم] اونجا هست که این گوشیا دیدنی میشن!

continuum-conundrums

رفع برخی ابهامات

در بین دیدگاه‌هایی که کاربران درباره‌ی این دستاورد مایکروسافت قرار داده بودند، برخی از کاربران این تصور را داشتند که قرار است این برنامه‌ها بر روی صفحه‌نمایش گوشی اجرا شوند. در پاسخ به این کاربران باید بگویم که به‌هیچ‌وجه همچین اتفاقی رخ نخواهد داد چون این کار غیر ممکن است. صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند، حداکثر ۶ اینچ هستند. حتی با در نظر گرفتن این اندازه، اجرای برنامه‌های Win32 بر روی صفحه‌نمایش کوچک گوشی غیرعقلانی و غیرممکن است زیرا عملا کاربران هیچ‌کاری را نمی‌توانند بر روی آن انجام دهند. غیر از این جنبه، بهینه‌سازی این برنامه‌ها برای صفحه‌نمایش گوشی کاری است که باید تک‌تک شرکت‌های نرم‌افزاری در برنامه‌های خود اعمال کنند.

شما برای اجرای برنامه‌هایتان تنها باید گوشی خود را به نمایش‌گر ثانویه متصل کنید تا ویندوز ۱۰ کامل را در جلوی چشمان خود مشاهده کنید. تصور کنید توانایی اجرای ۲۰ میلیون نرم‌افزار تنها بر روی دستگاهی کوچک چقدر می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. این کاری است که تنها مایکروسافت قادر به انجام دادن آن است و حتی اگر اپل و گوگل در این راه موفق شوند، هرگز نخواهند توانست به موفقیت مایکروسافت دست پیدا کنند چون اولا گوگل سیستم‌عاملی در خور PCها ندارد و مک‌او‌اس اپل نیز از منابع نرم‌افزاری ویندوز بی‌بهره است. حال در این راه تنها یک شرکت باقی می‌ماند و آن، مایکروسافت است و مایکروسافت است و مایکروسافت.

حال تصور شما از آینده‌ی ویندوز ۱۰ موبایل چیست؟ آیا این سیستم‌عامل می‌تواند تحولی عظیم در عرصه‌ی گوشی‌های هوشمند ایجاد کند؟

منبع : وینفون
417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محمود
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

دقیقا همینطوره دوستان قرار نیس برنامه ای روی گوشی اجرا بشه تو کوانتینیوم اجرا میشه بحث باتری رو هم کامل حل کرد و حالا فقط دو گزینه تست توسط ماکرو به یغما رفت دیگه گوشی با پردازنده اینتل نخواهد بود و از چرخه تست هم کنار رفتند در حال حاظر فقط سری اسنپ ۸۳۵،۸۳۶،،۸۳۷، اینها در حال بهینگی برای سرفیسفون اینده هستند و یکی از بهترینهاشون و در واقع قوی ترین اونها روی دو مدل سرفیس اجرا خواهند شد یک مدل ۴ گیگ رم یک مدل ۷ و یا ۶ بستگی به سرعت ایده ال این گوشیها به بازار میان

  MojtabaHere
  پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

  حدوداً کی معرفی میشه این سرفیس فون؟
  میوفته بعد عید یا تو MWC 2017 ؟

  Rza
  پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

  شما با اینهمه اطلاعات هنوز به کانتینیوم میگید کوانتینیوم؟!!!
  کانتینیوم مفهوم خودشو داره کوانتینیوم چیه آخه هی بکار می برید؟

احسان
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

از شنیدن اخبار موفقیت ویندوز ۱۰ موبایل خیلی خیلی خوشحال میشم
ولی یه چیزی که ناراحتم میکنه اینه که گوشیهای با این سخت افزار گرون هستن و خیلی از مردم از جمله خودم توان خریدشو نداریم و باید کم کم از ویندوز موبایل خداحافظی کنیم و متاسفانه گوشیهای میان رده ی اندروید آشغال رو بدست بگیریم😪

RedDeath
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

شنیدن کی بود مانند دیدن

  كيان زرعكانی
  پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

  دوست عزیز هم شنیده شده و هم دیده شده. 😉 دیگه چه سندی بالاتر از ویدیوی خود مایکروسافت

   RedDeath
   پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

   منظورم گوشی موبایل سرفس بود !

مهدی
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

در واقع مایکروسافت توی موبایل داره به سمتی میره که گوشیهاش بیشتر به درد کاربرای خاص خواهد خورد و شاید به درد عامه مردم نخوره

  كيان زرعكانی
  پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

  دوست عزیز اگه تو کنفرانس مشاهده کرده باشین، پردازنده‌ای که برای این ویژگی استفاده شده بود، اسنپدراگون ۸۲۰ بود که اگه الان به شرکت‌هایی مثه میزو و شیائومی و … نگاه کنید، متوجه میشید که این گوشیا علاوه بر سخت افزار بالا از قیمت مناسبی هم برخوردار هستن. شاید مایکروسافت مثه سری سرفس تنها به ساخت محصولات بالارده و گرون قیمت رو بیاره ولی مطمئن باشید سازنده های دیگه( مثه دل و اچ پی و غیره که به زودی اضافه میشن) محصولاتی با این ویژگی رو برای کاربرای با توان مالی پایین تر عرضه میکنن.

فرهاد
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

من فکر نمیکنم قیمت گوشی های جدید مایکروسافت و یا شرکت هایی که از این روش استفاده خواهند کرد بیشتر از قیمت پرچمدارن اندرویدی باشه از طرفی این نوع گوشی ها اگر با تبلیغات درست عرضه بشن میتونن نظر جمعیت قابل ملاحضه ای از کاربران رو به سمت خودشون جلب کنن چرا که شاید صفحه نمایش گوشیشون مثلا ۶ اینچ باشه اما میتونه با به تلویزیون ۴k و مثلا ۵۵ اینچ وصل بشه و مثل یک پی سی از عهده کارهای کاربر بربیاد ارایه هاش رو انجام بده طرحهای سه بعدیش و به نمایش بگذاره و در پایان روز فیلم سینمایی مورد علاقه اش رو ببینه

soroosh930
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

این آرزوی من از ۷/۸ سال پیش بوده تا الان. همیشه آرزو داشم روی گوشیم ویندوز نصب باشه یه ویندوز کامل. و قشنگ برنامه های win32 رو روش نصب کنم مثل km player – fl studio و غیره.. بشدت به مایکی اعتقاد دارم. میدونم روزی تنها یک صفحه نمایش بدون حاشیه و منعطف در دست میگیرم که روش سیستم عامل ویندوز هست…

فرهاد
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

فکر کن شیائومی می میکس با ویندوز ۱۰ عرضه بشه ۵۰۰ دلار!

soroosh930
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

در ضمن مرسی آقای کیان زرعکانی. دقیقاً شوق رو توی نوشتارتون بهم الغا کردین. بسیار عالی

  كيان زرعكانی
  پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

  ممنون از شما دوست عزیز. خیلی خوشحال شدم که مطلب مورد پسندتون واقع شد ☺

محمد
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

دوستان اینقد خودتونو درگیر گوشی های مایکروسافت و لومیا نکنید چرا که من خودم داشتم و یک دولوپر بودم هم اندروید و هم مایکروسافت سری لومیا …. واقعا گوشی های مزخرف و بدرد نخوریه و طرفداری بی مورد هم نکنید … چون من خودم ۹۲۰ داشتم و فروختم و اندروید گرفتم و برنامه های اندروید رو هم مینویسیم و تو بازار و گوگل پلی استور میزارم واقعا خود مایکروسافت هم اذعان داشتند که در رقابت با بازار موبایل شکست خورده اند … پس وقتتونو الاف این گوشی ها نکنید برید سراغ اندروید منکه پشیمون نیستم بعنوان یک دولوپر و برنامه نویس … روزتون خوش

ali reza
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

این هم یه پروژه شکسست خورده دیگه مثل ویندوز آرتی
بجای اصرار برای عملی کردن این ایده بچگانه که در صورت عملی شدن قطعا بازدهی و پایداری بسیار پایینی خواهد داشت، باید مایکروسافت شرکای سخت افزاری و نرم افزاری شخص ثالث به توجه به ویندوز موبایل ترغیب کنه قطعا در آینده برنامه های دسکتاپ بیش از پیش به حاشیه برده خواهند شد

  sadegh
  پاسخ دهید چهارشنبه 23 آذر 1395

  ببخشیدا ولی خیلی نظر سطح پایینیه!
  داری به عملکرد بزرگترین شرکت نرم افزاری میگی بچه‌گانه؟؟
  کاری تمام دنیا رو شکه کرده!
  بازدهی پایین؟؟ مایکروسافت نشون داد روی ۸۲۰ بازدهیش خوبه حالا شما برای اثبات ادعات یه چیزی نشون بده!
  hp و acer و dell و شیائومی و… استارتاپن؟؟ شرکای سخت افزارین دیگه!
  Adobe و امثالهم که قراره نرم افزاری حرفی ایشون قبلمه روی چیپست موبایلی اجرا بشه ترغیب نمیشن بیشتر برای پلتفرم مستعد و قدرتمند ویندوز کار کنن؟؟ (اسپانسر کنفرانس Aobe MAX هم مایکروسافت بود…)
  در ضمن برنامه های دسکتاپ وقتی به حاشیه میرن که مردم دیگه حال تولید محتوا نداشته باشن و صرفا مصرف گرا بشن. (گرافیک دیزاینری نباشه که از محصولات adobe و یا affinity استفاده کنه، مدلینگ کاری نباشه که از نرم افزار های Autodesk استفاده کنه، مهندسا ریشه کن بشن! و matlab و امثالهم بی استفاده بشن و… همه برن اینستاگرام بعدشم کلش بزنن!)

h_n1990
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

Alarm & Clock آپدیت شد

alireza
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

فقط باید صبر کرد تا سرفیس فون بیاد
اون موقع قیافه اندرویدی ها و اپلی ها جالبه
به این کار مایکروسافت شاهاکار بگیم کمه. البته مایکروسافت شاهکار های زیادی داره مثلا اجرای بازی های ایکس باکس وان بر روی ۳۶۰ که مدیر عامل سونی میگفت این دروغه!!!
آینده مثل خورشید روشنه

hr_hamidi68
پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

عالیه من ی خورده هضمش برام سخت شده یعنی اون موقع چه اتفاقی برای لپ تاپ ها خواهد افتاد عملا بی استفاده خواهند شد.
هر چه بگندد اپل میخرن. وای به روزی که بگندد اپل 😃😃😃

  perseusnc
  پاسخ دهید سه شنبه 22 آذر 1395

  الان شما قدرت سخت افزاری یه گوشی رو با لپتاپ یکی کردی؟!؟ تغییر آنچنانی توی بازار لپتاپ اتفاق نمیفته چون لپتاپ کاربرد خاص خودشو داره

   hr_hamidi68
   پاسخ دهید چهارشنبه 23 آذر 1395

   وقتی شما پردازنده یا ۸ ۶ هسته ای با ۴ یا ۶ گیگ رم و پردازنده گرافیکی قوی روی گوشیت باشه بعد نرم افزارهای وین ۳۲ نصب کنی باهاش و به نمایشگر متصل کنی فتوشاپ و کورل ویژوال استودیو وبقیه نرم افزارها داشته باشی معلوم بازار لپ تاپ افول میکنه. دوستان نمیکنه؟؟؟؟؟؟

amirhossein
پاسخ دهید چهارشنبه 23 آذر 1395

پس لومیاهای پرچمدار الان چی میشن؟؟
۹۵۰ و ایکس الش که ۸۱۰ ه پشمک؟؟؟؟؟؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,