درست از زمانی که کارت گرافیک‌های Max-Q توسط شرکت NVIDIA در اختیار سازندگان لپ تاپ قرار گرفت، لپ تاپ‌ها سری گیمینگ در هر نسل جدید باریک‌تر و قدرتمندتر شده‌اند و همه‌ی این‌ها به لطف گرافیک‌های Max-Q است. ولی این مدل گرافیک دقیقاً چیست و چه ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود شکل و شمایل لپ تاپ‌ها و قدرتشان به طور کلی تغییر کند؟ در این مطلب، درباره‌ی این سری از گرافیک‌های NVIDIA بحث خواهیم کرد.

گرافیک‌های Max-Q چه هستند و نام آن از کجا آمده است؟

به طور خلاصه، گرافیک‌های Max-Q، مجموعه‌ای از تحولات در طراحی، گرمای تولیدی، مصرف برق و نرم افزار گرافیک‌های این شرکت است. طراحی این گرافیک‌ها به گونه‌ای است که می‌توان گرافیک GTX 1080 از این سری را در لپ تاپ‌های باریک گیمینگ مانند Acer Predator Triton 700 قرار داد. در انتخاب نام این سری از گرافیک‌های NVIDIA، از مهندسی هوافضا الهام گرفته شده است و به موشک‌هایی اشاره می‌کند که برای ماموریت‌های فضایی استفاده می‌شوند.

در حال حاضر چه سیستم‌هایی مجهز به گرافیک‌های Max-Q هستند؟

تعداد لپ تاپ‌هایی که به این تکنولوژی جدید مجهز هستند محدود است. لپ تاپ‌های Asus ROG Zephyrus ،Acer Predator Triton 700 ،MSI GS63 Stealth Pro ،Aorus X5 MD و Clevo P950HR از جمله لپ تاپ‌هایی هستند که به این سری جدید گرافیک‌ها مجهزند. البته انتظار داریم که این گرافیک‌ها تا آخر امسال در دیگر مدل‌های لپ تاپ نیز خودشان را نشان دهند. همچنین به خاطر داشته باشید که گرافیک‌های Max-Q فقط در نسخه‌های GTX 1080 ،1070 و 1060 در لپ تاپ‌ها می‌توان یافت.

این سری از گرافیک‌ها چگونه کار می‌کنند؟

NVIDIA با همکاری نزدیک با سازندگان لپ تاپ، به پارامترهایی دست پیدا کرد که با استفاده از آن‌ها می‌توان همزمان به 3 ویژگی ایده آل یک لپ تاپ گیمینگ دست یافت، و آن سه عبارتند از: باریکی لپ تاپ، قدرت لپ تاپ و قابلیت خنک کنندگی لپ تاپ.

مصرف برق در لپ تاپ‌های مجهز به این کارت گرافیک، حتی در مواقعی کع از حداکثر قدرت آن استفاده می‌شود، کمتر از سایر مدل‌ها است و در نتیجه گرمای کمتری تولید می‌شود. وقتی که گرمای ایجاد شده و درجه حرارت در لپ تاپ پایین باشد، فن‌های لپ تاپ کمتر فعالیت می‌کنند و در نهایت، صدای اضافی ایجاد شده توسط لپ تاپ کمتر می‌شود. اگر این موارد برای قانع کردن شما کافی نیست، بد نیست که به این نکته نیز اشاره کنیم. با چنین ویژگی‌هایی، به راحتی می‌توان گرافیک قدرتمندی مانند GTX 1080 را در یک لپ تاپ باریک و کوچک تعبیه کرد، به عبارت دیگر، قابلیت جا به جایی در لپ تاپ‌های گیمینگ با استفاده از گرافیک‌های Max-Q افزایش پیدا می‌کند.

لپ تاپ‌های گیمینگ که در بازار می‌بینید همگی به دنبال قدرت بیشتر هستند که باعث می‌شود لپ تاپ‌های گیمینگ سنگین‌تر شوند و جا به جایی آن‌ها سخت‌تر شود. هدف از ساخت گرافیک‌های Max-Q، بهینه سازی یک لپ تاپ گیمینگ از همه لحاظ است.

آیا گرافیک‌های Max-Q قادر به کم صدا کردن لپ تاپ‌ها هستند؟

در واقع، یکی از اهداف ساخت این گرافیک‌ها همین است. وقتی که مصرف برق گرافیک در یک لپ تاپ بهینه شود، میانگین مصرف برق در آن‌ها کمتر می‌شود، و نتیجه‌ی آن ایجاد گرمای کمتر است. وقتی که درجه حرارت یک لپ تاپ پایین‌تر باشد، دیگر نیازی به خنک کردن بیش از اندازه‌ی لپ تاپ نیست و از فعالیت فن‌ها کاسته می‌شود. اگر هم به دنبال سیستمی کاملاً ساکت هستید، بهتر است که به حالت WhisperMode نگاهی بی‌اندازید.

حالت WhisperMode، قابلیتی جدید در پنل NVIDIA GeForce Experience است. این قابلیت با بهینه سازی تنظیمات گرافیکی در بازی‌ها و با استفاده از ویژگی Intelligent Frame Pacing یا IFP، با کاهش گرمای ایجاد شده، صدای فن‌ها را تا پایین‌ترین حد ممکن کاهش می‌دهد. ویژگی Intelligent Frame Pacing، با محدود کردن نرخ فریم در بازی‌ها، قدرت مورد نیاز برای اجرا کردن بازی‌ها را کاهش می‌دهد و گرمای ایجاد شده در سیستم را از این طریق کاهش می‌دهد.

این که این ویژگی جدید از کجاسر درآورده است، همگی به تحقیقات NVIDIA در این زمینه بازمی‌گردد. NVIDIA با بررسی تنظیمات گرافیک بازی‌ها و این که کاربران آن‌ها را چگونه تنظیم می‌کنند توانسته است که در بیش از 400 بازی مختلف و پرطرفدار، سطح‌های مختلفی برای محدودیت نرخ فریم و تنظیمات گرافیکی بهینه به وجود بیاورد، به این معنی که در هر بازی به صورت مجزا از دیگر بازی‌ها محدودیت فریم مشخص می‌شود. در ابتدا معلوم می‌شود که برای داشتن عملکردی بهینه، تا چه حدی باید از جزئیات گرافیکی بازی کاسته شود و سپس این محدودیت اعمال می‌شود.

گرافیک‌های Max-Q چگونه این بهینه سازی را انجام می‌دهند؟

هدف اصلی گرافیک‌های Max-Q این است که لپ تاپ شما را در تعادلی میان عملکرد خوب و مصرف برق پایین نگه دارد. ولی به خاطر داشته باشید که میزان مصرف برق با توجه به نوع بازی شما و قدرت مورد نیاز برای اجرای آن، تغییر خواهد کرد، مخصوصاً زمانی که مانند گیمرهای حرفه‌ای با بالاترین تنظیمات گرافیکی بازی می‌کنید.

در این جا است که ویژگی Power Efficient Game Settings وارد عمل می‌شود. برای این که لپ تاپ بهینه‌ترین عملکرد را داشته باشد، NVIDIA با استفاده از اطلاعاتی که از آن 400 بازی پرطرفدار به دست آورده است، تنظیمات گرافیکی را طوری انتخاب خواهد کرد که در عین حفظ جزئیات گرافیکی و نرخ فریم بالا، مصرف برق پردازنده‌ی گرافیکی پایین بماند.

آیا Intelligent Frame Pacing و Power Efficient Game Settings با G-Sync سازگار هستند؟

این دو ویژگی به طور کامل با G-Sync سازگاری دارند. در واقع، G-Sync در زمانی که قصد انتخاب نرخ فریم محدود دارید بسیار کارآمد خواهد بود. اگر قصد اجرای بازی‌هایی مانند Rise of the Tomb Raider یا Overwatch با نرخ فریم 40 در نمایشگری 60 هرتزی دارید، تنها باید به تنظیمات گرافیکی در بازیتان رفته و نرخ فریم را برای آن مشخص کنید. پس از آن G-Sync به طور خودکار وارد عمل می‌شود و سعی می‌کند از پدید آمدن Screen Tearing و لگ در بازیتان جلوگیری کند.

منبع :

LAPTOPMAG

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,