اپل به تازگی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی را به نسخه جدید سیستم عامل های خود یعنی iOS 11 و MacOS High Sierra و کیت واقعیت افزوده را به پلتفرم موبایل و دسکتاپ خود آورده است. با این حال این شرکت همچنان از پشتیبانی یکی از بزرگان عرصه واقعیت افزوده بی بهره است.

آکیولس پس از عرضه هدست واقعیت مجازی خود در سال ۲۰۱۵ به علت فقدان سخت افزار مناسب در پلتفرم های مک و همچنین لینوکس، حضوری در این دو پلتفرم نداشته است. پس از برگزاری کنفرانس WWDC شرکت اپل، شرکت اچ‌تی‌سی با هدست وایو و شرکت ولو با هدست واقعیت مجازی استیم، متعهد شده اند که سیستم عامل مک را هم به لیست سیستم عامل های پشتیبانی شده هدست های خود اضافه کنند؛ این در حالی است که بازیگر بزرگ این عرصه یعنی آکیولس با وقفه ای طولانی پاسخ کوتاهی در این زمنیه منتشر کرده است.

یکی از سخنگویان شرکت آکیولس در تشریح نقشه راه و مسیر این شرکت در عرصه واقعیت محازی این چنین گفته است:

ما کاملا متعهد هستیم تا واقعیت مجازی در کامپیوترهای شخصی را تا حد امکان برای افراد بیشتری فراهم آوریم؛ اما در حال حاضر هیچ خبر و تصمیمی در مورد پشتیبانی از سیستم عامل مک وجود ندارد.

باید اشاره کنیم که در حال حاضر تنها رایانه‌های بالارده مجهز به سیستم عامل مک می‌ توانند از واقعیت مجازی پشتیبانی کنند که چیزی در حدود ۱۰ درصد از محصولات شرکت اپل را شامل می شوند. این رقم اندک را به سهم بسیار اندک این شرکت یعنی سهم کمتر از ۱۰ درصدی در بازار کامپیوترهای شخصی ضرب کنید. اعداد به خوبی بیانگر علت عدم پشتیبانی آکیولس از سیستم عامل دسکتاپ اپل هستند.

شاید در زمینه کامپیوترهای شخصی و واقعیت مجازی محصولات اپل انگیزش چندانی را برای توسعه دهندگان ایجاد نکنند؛ اما واقعیت افزوده و فناوری های مرتبط با آن، به لطف کشش بیشتر اپ استور و دستگاه های اپل، پتانسیل بیشتری در مقایسه با ویندوز استور دارند.

توانایی اپل در کشاندن کاربران به سمت فناوری های جدیدی نظیر دوربین های دوگانه، هدست های بلوتوث، تبلت ها و مجاب کردن آن ها به خرید و استفاده از این دستگاه ها به حد کافی موثر است تا این شرکت را به جایگاه اول در این عرصه بکشاند.

در ادامه باید منتظر باشیم تا ببینیم آیا آکیولس این فرصت را به اپل می دهد تا این شرکت نیاز و تقاضای کافی برای واقعیت ترکیبی و واقعیت مجازی در کامپیوترهای شخصی خود ایجاد کند؟ پاسخ دقیق این سوال را زمان خواهد داد.

منبع :

MSPU

1139 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,