win7-wallpaper-large_story

ویندوز ۷ به عنوان پر استفاده ترین نسخه از ویندوز و همچنین ویندوز ۸.۱ از تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ (۱۰ آبان ماه امسال)، دیگر نمی توانند توسط تولید کننده های رایانه به عنوان ویندوز پیش فرض در محصولات سخت افزاری استفاده شوند. البته این حرکت با پایان یافتن تاریخ پشتیبانی ویندوز ۷ که در سال ۲۰۲۰ اتفاق می افتد، ارتباطی ندارد. لازم به ذکر است که پشتیبانی قانونی از ویندوز ۷ در سال ۲۰۱۵ به پایان می رسید، اما مایکروسافت آن را تمدید کرد.

درست مانند هر سیستم عامل دیگری، که نهایتا روزی دریافت به روز رسانی برای آن متوقف می شود، یک تاریخ نیز به عنوان تاریخ عدم فروش سیستم عامل ها در نظر گرفته خواهد شد. به این معنی که تولید کنندگان قادر نخواهند بود پس از تاریخ یاد شده از آن سیستم عامل به عنوان پیش فرض بر روی دستگاه های خود استفاده نمایند. در مورد ویندوز ۷ در واقع این محدودیت مدت ها پیش فرا رسیده است اما مایکروسافت به تولید کنندگان اجازه داده بود تا نسخه Professional را تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ استفاده نمایند. اما اکنون به تقریبا به آخر خط فروش ویندوز ۷ و ۸.۱ رسیده ایم.

در حالی که هنوز راه های غیر قانونی برای دریافت این نسخه های قدیمی ویندوز وجود دارد (نسخه کرک شده) اما می توان از برخی راه های قانونی نیز آن ها را حتی بعد از تاریخ قید شده تهیه کرد. هم چنین راه هایی برای داونگرید کردن از نسخه ۱۰ ویندوز به نسخه های قدیمی تر وجود دارد. به بررسی چندی از این روش های قانونی می پردازیم:

  • خرده فروشان بسیاری وجود دارند که حتی با وجود تمام شدن تاریخ فروش این نسخه ها توسط مایکروسافت، تا مدت ها بعد دستگاه هایی با این سیستم عامل ها را برای فروش در اختیار دارند و شما می توانید از آن ها خرید انجام دهید.
  • هر دستگاهی که با ویندوز ۱۰ پرو به بازار روانه شده است را می توان به صورت قانونی به نسخه های ۷ و ۸.۱ داونگرید (آمدن از یک نسخه از نرم افزار به نسخه پایین تر-مخالف آپگرید) نمود. در این شرایط باید کد فعال سازی خود را به صورت دستی بعد از آمدن به نسخه پایین تر وارد نمایید.
  • برخی شرکت های بزرگ که حق نصب ویندوز را بر روی تعداد زیادی دستگاه خریداری کرده اند، کماکان با مشکلی مواجه نیستند و می توانند با استفاده از فایل های ایمیج شخصی سازی شده ای که در اختیارشان قرار گرفته است کماکان به نصب نسخه های قدیمی بر روی سیستم های خود بپردازند.
  • سازندگان محلی و کوچک رایانه ها که System Builder از سازندگان تهیه کرده اند می توانند کماکان به تولید خود با استفاده از نسخه های قدیمی ویندوز استفاده نمایند و مایکروسافت تا مدتی آن ها را مجبور به تبعیت از این قانون نخواهد کرد.
  • در حالی که مایکروسافت پس از این مجوز استفاده و نسخه های قانونی ویندوزهای قدیمی را نخواهد فروخت، هنوز برخی از سایت های فروش آنلاین و فروشگاه های فیزیکی کپی های قانونی از آن ها را در اختیار دارند و شما می توانید از آن ها نسخه مورد نظر خود را تهیه نمایید.

در حالی که با هر کدام از روش های فوق می توانید به نسخه های قدیمی بازگردید، مایکروسافت اکیدا توصیه می کند برای بهره مندی از بهترین پشتیبانی و به روز رسانی های امنیتی از ویندوز ۱۰ استفاده نمایید زیرا تمرکز اصلی آن ها بر توسعه و نگهداری از این نسخه قرار دارد.

منبع :

NEOWIN

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
SJ
پاسخ دهید یکشنبه 10 مهر 1395

جل الخالق مگه هنوزم لبتابای با ویندوز ۷ تولید میشه؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,