به‌روزرسانی‌های بزرگ ویندوز 10، بخش‌های کلیدی و مهمی در ویندوز 10 را بهبود می‌بخشند و بخش به‌روزرسانی‌های ویندوز، یعنی همان Windows Update، یکی از مواردی است که مایکروسافت مخصوصاً روی آن تمرکز کرده است، چرا که این شرکت می‌خواهد به کاربران در زمینه‌ی دریافت و نصب به‌روزرسانی‌ها کنترل بیشتری بدهد.

برای مثال، در به‌روزرسانی اکتبر ویندوز 10 که ماه آینده برای این سیستم عامل منتشر خواهد شد، تغییراتی در سیستم به‌روزرسانی ویندوز ایجاد شده است که از ری استارت‌های غیر منتظره برای نصب به‌روزرسانی‌ها جلوگیری می‌کند.

مایکروسافت چنین سیستمی را با استفاده از یادگیری ماشینی (Machine Learning) در به‌روزرسانی جدید اعمال کرده است. در این سیستم جدید، مایکروسافت با استفاده از یادگیری ماشینی بهترین زمان برای نصب به‌روزرسانی‌ها را شناسایی می‌کند. مایکروسافت مدعی است که این سیستم جدید می‌تواند تشخیص دهد که آیا کاربر به طور کامل سیستم را برای مدتی طولانی ترک کرده است یا تنها برای استراحتی چند دقیقه‌ای سیستم را ترک کرده است.

بدون تردید، تمام این بهسازی‌ها مورد قدردانی کاربران ویندوز واقع خواهد شد، چرا که ویندوز در حال تبدیل شدن به پلتفرمی قابل استفاده برای همه‌ی افراد است و اضافه شدن چنین ویژگی‌هایی به آن بسیار مهم است. ولی همچنان این تغییرات برای افزایش کنترل کاربران بر به‌روزرسانی‌ها کافی نیستند. مایکروسافت می‌تواند برای بهبود سیستم به‌روزرسانی در ویندوز 10، از سیستم عامل متن باز لینوکس الگو بگیرد.

به‌روز کردن درایورها در ویندوز 10 همیشه یکی از مشکلاتی بوده است که کاربران ویندوز 10 باید با آن دست و پنجه نرم می‌کردند و این مشکلات اخیراً بدتر از قبل شده‌اند و به‌روز کردن آن‌ها به جای نفع رساندن بیشتر به کاربر ضرر می‌زند. برگشتن به نسخه‌های قبل درایورها در ویندوز امری ممکن است، ولی این کاری نیست که همه حاضر به انجام دادنش باشند. برگشتن به نسخه‌های قبلی به‌روزرسانی‌ها و نصب نکردن به‌روزرسانی‌های جدید بسیار سخت است و باید برای انجامش بخش‌های مختلف سیستم را دستکاری کرد.

با این که جدا کردن به‌روزرسانی‌های درایورها از به‌روزرسانی‌های اصلی می‌تواند یک راه برای حل کردن این مشکلات باشد، لینوکس فراتر از آن رفته است و به کاربران کنترل بیشتری بر نصب درایورها می‌دهد. در اوبونتو و لینوکس مینت سیستم پیشرفته‌تری برای مدیریت کردن به‌روزرسانی‌ها تعبیه شده است و این سیستم دارای گزینه‌هایی مخصوص درایورها است. با استفاده از این گزینه‌ها، کاربران می‌توانند به نسخه‌های جدید به‌روزرسانی یا در صورت نیاز، به راحتی به نسخه‌های قبلی برگردند.

علاوه بر آن، سازندگان لینوکس تنظیمات پیشرفته‌تری در این سیستم عامل قرار داده‌اند که در دنیای این سیستم عامل منطقی‌ به نظر می‌رسند، مانند امکان نصب درایورهایی که توسط کاربران این سیستم عامل ساخته شده‌اند.

تعبیه کردن سیستمی پیشرفته‌تر برای افزایش کنترل کاربران بر به‌روزرسانی‌ها بدون شک کاری است که مایکروسافت برای بهبود این سیستم باید انجام دهد و من تنها کسی نیستم که چنین نظری دارد.

در واقع، یکی از مواردی که در Feedback Hub به طور مکرر درخواست می‌شود این است که دانلود به‌روزرسانی‌های درایور گرافیک اجباری نباشد و خود کاربر درباره‌ی دانلود آن‌ها تصمیم بگیرد. با این که این ایده‌ی بسیار خوبی است، در قسمت نظرات بخشی که چنین درخواستی شده بود بسیاری از کاربران درخواست کرده بودند که علاوه بر درایور‌های گرافیک، چنین تغییری برای تمام درایورهای ویندوز 10 صورت بگیرد.

دو کاربر در Feedback Hub در این باره می‌گویند:

اکثر نسخه‌های لینوکس خودشان بخشی برای مدیریت کردن به‌روزرسانی‌های درایورها دارند، مانند لینوکس مینت.

این تغییرات نباید فقط به درایورهای گرافیک محدود شود، بلکه تمام درایورهای کامپیوتر باید چنین تغییری را دریافت کنند. قبلاً پیش آمده است که درایوری برای تاچ پد لپ تاپم نصب شده است و من نمی‌خواستم چنین چیزی در سیستمم نصب شود.

در Feedback Hub نزدیک به 18000 بار به این درخواست رای داده شده است و با گذشت زمان و ایجاد شدن مشکلات بیشتر در به‌روزرسانی‌های درایورها، این رقم بالاتر خواهد رفت.

از لحاظ فنی اعمال کردن چنین تغییراتی در سیستم کنونی، کار آسانی نیست چرا که برگشتن به نسخه‌های قدیمی درایورها می‌تواند بر پایداری سیستم تاثیری منفی بگذارد. در این حین نیز ممکن است ناسازگاری‌هایی پیش بیاید که باعث از کار افتادن بخش‌هایی از سیستم عامل یا دستگاه شود و همه‌ی این‌ها روی هم رفته تاثیر بدی روی تجربه‌ی استفاده از این سیستم عامل یا دستگاهتان خواهد گذاشت.

من شک ندارم که خود مایکروسافت نیز به فکر تغییر دادن Windows Update در به‌روزرسانی جدید بوده است تا آن را شبیه به رقیب متن بازش یعنی لینوکس کند، ولی فکر کردن به آن و عملی کردنش دو چیز کاملاً متفاوت هستند.

مایکروسافت همچنان هیچ حرفی درباره‌ی این بازخورد کاربران نزده است ولی در Feedback Hub گفته شده است که مایکروسافت درخواست کاربران را دریافت کرده است و مهندسان در مایکروسافت در راستای بهبود سیستم به‌روزرسانی آن را در نظر خواهند گرفت.

منبع :

SOFTPEDIA NEWS

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,