حالا یک سالی می‌شود که محصولی تحت عنوان “سرفیس لپ‌تاپ” با صفحه کلید آلکانترا و نیز ویندوز 10 اس به بازار آمده است. در این مقاله تمامی اتفاقاتی که در این یک سال برای “سرفیس لپ‌تاپ” رخ داده است را مرور خواهیم کرد. برای ادامه با وینفون همراه باشید.

در حدود یک سال و نیم پیش، مایکروسافت خبر از کار بر روی محصولی به نام “سرفیس لپ‌تاپ” داد و پس از شش ماه آن را در بازار عرضه کرد. خط تولید “سرفیس لپ‌تاپ” در 15 می 2017 راه‌اندازی شد؛ پس از آن همگان کنجکاو بودند تا ببینید این دستگاه چه شکلی است و چه خصوصیت و ویژگی‌هایی دارد. کم کم مشخصات خاص این محصول نیز اعلام شد که دو ویژگی بیشتر از بقیه به چشم آمد: ویندوز 10 اس و صفحه کلید آلکانترا

در طول سالی که گذشت ما به شخصه از “سرفیس ‌لپ‌تاپ” به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین لپ‌تاپ در کارهای روزمره‌مان استفاده کردیم و صادقانه باید بگوییم که این دستگاه به قدرت سایر لپ‌تاپ‌ها توانست پاسخگوی نیازهای ما باشد. این دستگاه آنقدر خوب است که دیگر هیچ نیازی به لپ‌تاپ دیگری پیدا نکردیم و در حال حاضر برایمان عجیب است که دیگران چطور از لپ‌تاپ‌های دیگری به جز “سرفیس لپ‌تاپ” استفاده می کنند. حالا “سرفیس‌ لپ‌تاپ” یک سال است که در چرخه حیات فناوری و تکنولوژی قرار گرفته است و پس از این یک سال چند سئوال مهم مطرح می‌شود: آیا صفحه کلید آلکانترا جای خود را در بازار پیدا کرده است؟ آیا وضعیت ثبات و عملکرد برنامه‌ها در ویندوز 10 اس ارتقاء یافته و این ویندوز را باکیفیت‌تر ساخته است؟ وضعیت پورت‌های اطراف این دستگاه چگونه است؟

در زیر پاسخ همه این سئوال‌ها را خواهید یافت.

سرفیس لپ تاپ و ویندوز 10 اس

پس از انتشار “سرفیس لپ‌تاپ” مایکروسافت تصمیم گرفت تا تغییراتی را در ویندوز 10 اعمال کند. ویندوز 10 اس را نمی‌توان به عنوان نسخه جدیدی از ویندوز 10 قلمداد کرد؛ بلکه باید گفت، ویندوز 10 اس همان ویندوز 10 اصلی است. اما مایکروسافت برای آنکه بتواند این سیستم عامل را با سخت افزار “سرفیس لپ‌تاپ” مطابقت دهد، اقدام به تغییراتی در ویندوز 10 کرد و آن را ویندوز 10 اس نامید. ویندوز 10 سه نسخه اصلی دارد: ویندوز 10 هوم یا خانگی، ویندوز 10 پیشرفته یا پرو و ویندوز 10 شرکتی یا اینترپرایز که ویندوز 10 اس نیز تقریباً همان ویندوز 10 اینترپرایز است و تنها تفاوت‌هایی بسیار جزئی و کوچکی با آن دارد.

اما این تنها تفاوت عمده و شاخص “سرفیس ‌لپ‌تاپ” نیست. سرفیس لپ‌تاپ ابتدا با نسخه ویندوز 10 شرکتی یا اینترپرایز به بازار آمد. حالا پس از به‌روزرسانی و آپدیت ویندوز 10 در ماه آپریل، تمامی مصرف کنندگان “سرفیس لپ‌تاپ” می‌توانند ویندوز 10 اینترپرایز را در این دستگاه به ویندوز 10 اس ارتقاء دهند.

ویندوز 10 اس حالا به عنوان یک سیستم عامل شاخص برای این دستگاه شناخته می‌شود. مایکروسافت نیز اطلاع داده است، تغییر ویندوز 10 پرو و یا حتی ویندوز 10 هوم یا خانگی بر روی این دستگاه‌ها به ویندوز 10 اس در حال حاضر و به مدت زمان بسیار محدود، به صورت رایگان انجام می‌شود. قطعاً این رایگان بودن، می‌تواند خبر خوبی برای کاربران این محصول باشد. اما شخصاً توصیه می‌کنیم فعلاً قید تغییر سیستم عامل “سرفیس لپ‌تاپ” به ویندوز 10 اس را بزنید چرا که هنوز برنامه‌های شاخص، مهم و مفیدی برای این حالت از ویندوز 10 در استور قرار نگرفته است.

سرفیس لپ‌تاپ به طور کلی از ثبات و عملکرد خوبی برای اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های کاربردی بهره می‌برد. مایکروسافت همچنین وعده حضور برنامه‌های بسیار معتبر و مهمی را در استور ویندوز 10 اس داده است و قرار است طی حداکثر دو ماه آینده برنامه‎‌هایی نظیر اسپاتیفای، آمازون موزیک، آیتونز، توییتر، فیسبوک و… در استور ویندوز 10 اس قرار بگیرند. همچنین مایکروسافت خبر از به‌روزرسانی و آپدیت مایکروسافت اج بر روی ویندوز 10 اس تا یک‌ماه آینده داده است و بزودی این امکان را فراهم می‌کند تا سایر مرورگرها همچون فایرفاکس نیز بتوانند روی ویندوز 10 اس نصب شوند.

اینکه تنها مرورگر ویندوز 10 اس، مایکروسافت اج باشد قطعاً برای بسیاری از کاربران خوشایند نیست. ما از همان سال 2015 که مایکروسافت برای اولین بار مرورگر اج را منتشر کرد با آن کار کردیم. حالا و در ژوئن سال 2018 مایکروسافت اج نسبت به سه سال پیش خود عملکردی رو به پیشرفت و فوق‌العاده پیدا کرده است و این نشان می‌دهد مایکروسافت برنامه‌های ویژه‌ای برای این مرورگر دارد و در بسیاری به‌روزرسانی و آپدیت‌های ویندوز 10، مایکروسافت اج کامل و کامل‌تر می‌شود. اگر شما مجبورید تا حتماً از مرورگرهایی همچون فایرفاکس و یا گوگل کروم استفاده کنید، باید به شما بگوییم که فعلاً این امکان در ویندوز 10 اس وجود ندارد و باید منتظر به‌روزرسانی‌های بعدی ویندوز 10 اس باشید تا مایکروسافت این امکان را برای آن فراهم کند.

سخت افزار سرفیس لپ تاپ

بیایید در مورد بزرگترین کنجکاوی‌ای که این روزها در خصوص “سرفیس لپ‌تاپ” بین طرفداران فناوری و تکنولوژی وجود دارد صحبت کنیم و آن چیزی نیست جز: صفحه کلید آلکانترا. این صفحه کلید بیش از آنچه که شما فکرش را می‌کنید خارق‌العاده و شاهکار است. صفحه کلیدهای پارچه‌ای زود به زود کثیف می‌شوند، اما آلکانترا پارچه‌ای نیست. مایکروسافت پیش از ارائه صفحه کلید آلکانترا، تلاش‌های زیادی در خصوص ساخت صفحه کلید از خود بروز داد اما هیچکدام از آنها موفقیت خاصی کسب نکردند. این تجربیات شکست خورده بود که مایکروسافت را بر آن داشت تا صفحه کلید آلکانترا را با پوشش پلی اورتان به بازار عرضه کند؛ این امر باعث کاهش فوق‌العاده‌ای در لکه‌های به جا مانده از چرک و چربی دست بر روی صفحه کلید و حتی باقی ماندن قطرات احتمالی روغن روی آن شده است.

همین صفحه کلید آلکانترا باعث فروش بیش از پیش “سرفیس لپ‌تاپ” شده است. البته اگر بخواهید صادقانه بگوییم باید گفت که این پوشش پلی اورتان هنوز کامل نیست و نقص‌هایی دارد. وقتی این صفحه کلید خیس می‌شود کمی کار با آن سخت است؛ البته نه در حدی که نشود با آن کار کرد و به سرعت کارایی این صفحه کلید به وضعیت عادی خود باز می‌گردد. در کل توصیه می‌کنیم مایکروسافت پس از یک سال از انتشار این صفحه کلید همراه با “سرفیس لپ‌تاپ” بازنگری مجددی روی ترکیبات پلی اورتان آن داشته باشد و نسخه تازه‌ای از صفحه کلید آلکانترا را طی ماه‌های آینده به بازار معرفی و عرضه کند. نکته حائز اهمیت دیگر هم آن است که این صفحه کلید پس از چند ماه در جاهایی که دست در آنجا قرار می‌گیرد تغییر رنگ می‌دهد.

البته، همه مواردی که گفته شد بستگی به آن دارد که شما چگونه از “سرفیس لپ‌تاپ” خود استفاده می‎کنید. ما حالا یک سال است که از “سرفیس لپ‎‌تاپ” به همراه صفحه کلید آلکانترا استفاده می‌کنیم و واقعاً این صفحه کلید ما را اذیت نکرده است. ولی گزارش‎‌های آنلاینی از عملکرد ضعیف صفحه کلید آلکانترا و حتی خود “سرفیس لپ‌تاپ” نیز در اینترنت و فضای مجازی وجود دارد.

سرفیس لپ‌تاپ حاوی یک پورت یو اس بی نسل یک (USB-A)، دو پورت یو اس بی نسل دو (USB-B) و یک پورت یو اس بی نسل سه (USB-C) است. البته ما در هنگام استفاده از این دستگاه پورت مربوط به یو اس بی نسل یک (USB-A) را محدود کرده و بستیم و ترجیح می‌دادیم مایکروسافت، “سرفیس لپ‌تاپ” را با دو پورت یو اس بی نسل دو (USB-B) و دو پورت یو اس بی نسل سه (USB-C) تولید و به بازار می‌فرستاد. همچنین نبود شیار برای خواندن کارت حافظه‌های SD، از دیگر نقصان و ضعف‌های “سرفیس لپ‌تاپ” است.ما به ندرت از دوربین‌های DSLR استفاده می‌کنیم؛ اما در همان تعداد موارد انگشت شمار که از این دوربین‌ها استفاده کردیم متاسفانه “سرفیس لپ‌تاپ” فاقد پورت یا شیار خاصی برای اتصال این دوربین به آن است.

باتری “سرفیس لپ‌تاپ” نیز فوق‌العاده است و عملکرد خوبی دارد. اگر باتری این دستگاه کامل شارژ شده باشد شما می‌توانید در طول 24 ساعت شبانه‌روز بدون نیاز به شارژر این دستگاه را هر کجا که می‌خواهید با خود برده و از آن استفاده کنید.

در مجموع باید بگوییم که این دستگاه همان چیزی است که ما انتظار داشتیم و بهترین سرفیس موجود در بازار است. سرفیس دسته‌بندی‌های مختلف و متفاوتی دارد، اما مقتدرانه می‌گوییم که “سرفیس لپ‌تاپ” در صدر بهترین دستگاه‌های خانواده سرفیس قرار می‌گیرد. اگر پورت‌های یو اس بی نسل سه آن (USB-C) بیشتر شود و همچنین مایکروسافت نسخه تازه‌ای از صفحه کلید آلکانترا را به بازار عرضه کند دیگر این دستگاه شاهکار خواهد بود.

منبع :

Windows Central

41 پست
سینا هنربخش
متخصص شبکه های مایکروسافتی و رفع و عیب یابی سیستم های مایکروسافت هلپ دسک (ادمین) سرور دارای مدرک MCSE2012R2+ علاقمند تخصصی به مباحث مایکروسافت ، به خصوص در زمینه ی ویندوز دسکتاپ و ویندوز فون دارای گوشی 950XL و اینسایدر
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,