راغو راماکیشنن مدیراجرایی بخش داده‌های مایکروسافت که در سال 2012 از یاهو به مایکروسافت -یکی از غول‌های فناوری دنیا- پیوسته است، شخصی است که به زبان برنامه‌نویسی متن باز بسیار علاقه مند است و اعتقاد دارد با زبان برنامه‌نویسی متن باز فعالیت‌های متنوعی را می‌توان انجام داد. برای بررسی بیشتر با وینفون همراه باشید.

وی در هفته‌ای که گذشت در شهر سیدنی مصاحبه‌ای را با سایت زد دی نت داشته است و خبر از سرمایه‌گذاری وسیع مایکروسافت روی زبان برنامه‌نویسی متن باز داد؛ هرچند به گفته وی مایکروسافت برای پیوستن به این نوع از زبان برنامه‌نویسی “شرط و شروطی” دارد.

راغو راماکیشنن در حال حاضر یک عضو فنی در مایکروسافت نیز هست؛ وی پیش از اینها نیز به مدت 20 سال در دانشگاه ویسکانسین مشغول به فعالیت بود. مایکروسافت در حال حاضر در بخش تحقیقاتی خود مشغول پژوهش بر روی ریشه‌های زبان برنامه‌نویسی متن باز است و راماکیشنن از زبان برنامه‌نویسی متن باز به عنوان یک “نفوذ بزرگ” به مایکروسافت یاد می‌کند. وی می‌افزاید:

پروژه ادغام زبان برنامه نویسی متن باز با مایکروسافت مسئله ای است که بسیاری از دانش پژوهان در بخش‌های مختلف فناوری از شرکت مایکروسافت را درگیر خود کرده است. این پروژه یک بحث عمیق فنی است. بنابراین شرکت مایکروسافت به عنوان یکی از شرکت‌های محبوب دنیای فناوری، تصمیم به همکاری با این زبان برنامه‌نویسی گرفته است.

راماکیشنن همچنین می‌گوید:

مایکروسافت خود را تاحدودی یک پل بین جامعه تحقیقاتی و دنیای سازمانی و تجاری می‌داند، از این رو در حال حاضر مشغول تایید کردن بسیاری از کدهای زبان برنامه‌نویسی متن باز است تا بتواند به هر دوی این صنوف کمک کند.

اما این فقط یک تبعید نیست؛ مایکروسافت قطعاً از ادغام با زبان برنامه‌نویسی متن باز منفعت‌های زیادی نیز می‌برد.

راماکیشنن در این خصوص چنین دیدگاهی دارد:

ما در تیم تحقیقاتی خود برای پروژه ادغام با زبان برنامه‌نویسی متن باز با بسیاری از استادان و دانشجویان دکترا همکاری می‌کنیم و این مسئله برای همگان قابل مشاهده است. آنها رهبران فکری ما هستند و نه تنها به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم از طریق این پروژه در زمینه‌های مختلف خبرهای خوشی را برای طرفدارانمان به ارمغان بیاوریم، بلکه قطعاً حضور این افراد بر اعتبار مایکروسافت بیش از پیش خواهد افزود.

راماکیشنن مدیر اجرایی بخش داده‌های مایکروسافت در حال حاضر به شکل قابل توجهی بر روی این پروژه متمرکز شده است. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تا پیش از این شرکت‌های زیادی نیز همچون مایکروسافت برای استفاده از زبان برنامه‌نویسی متن باز راحت نبوده‌اند. اما حالا آنها نیز پس از مایکروسافت در پی ادغام با این زبان برنامه‌نویسی هستند.

راماکیشنن از جلسه‌ای که چندی پیش با ساتیا نادلا مدیرعامل شرکت مایکروسافت داشته است خبر می‌دهد و می‌گوید:

مایکروسافت طی 5 تا 10 سال گذشته به یک مرجع فوق‌العاده در زمینه فناوری اطلاعات بدل شده است و من قاطعانه اعلام می‌کنم که عامل اصلی این اتفاق کسی جز خود شخص ساتیا نادلا نبوده و نیست. من در جلسه‌ای که با وی در خصوص پروژه ادغام با زبان برنامه‌نویسی متن باز داشتم، تصمیم گرفتیم که با مشتریان تجاری و عمده شرکت نیز در زمینه این پروژه مشورت کنیم. به هر حال حق آنهاست که بین ویندوز و لینوکس یکی را انتخاب کنند. همانطوری که می‌توانند بین اس کیو ال و اوراکل یکی را انتخاب کنند و ما حق نداریم مشتریان‌مان را در این خصوص تحت فشار گذاشته یا ما به آنها بگوییم که کدام را انتخاب کنند. به هر حال تا به امروز هم زبان برنامه‌نویسی متن باز و هم زبان برنامه‌نویسی متن بسته هر دو طرفداران خاص خود را داشته اند. هرچند که جمعیت طرفداران زبان برنامه‌نویسی متن باز بیشتر است.

به نظر می‌رسد تا مایکروسافت به طور تمام و کمال با زبان برنامه‌نویسی متن باز ادغام نمی‌شود و قصد دارد تا همچنان آن بخشی که به نوعی هویت خود محسوب می‌شود را حفظ کند. مایکروسافت از اواخر سال 2016 به بنیاد لینوکس پیوست اما یادمان نمی‌رود که تا پیش از این مایکروسافت اعتقاد داشت “لینوکس یک سرطان است”.

بر طبق گفته‌های راماکیشنن، مایکروسافت تصمیم گرفته است تا به‌جای آنکه با رویه فعلی راهی رو به سقوط را طی کرده و رفته رفته خاموش شود، از فرصت ادغام با زبان برنامه‌نویسی متن باز استفاده کرده تا تحولی عظیم را در شرکت خود روی دهد. به‌علاوه اینکه، این اقدام می‌‎تواند مایکروسافت را به یک شهروند نوین و پیشرفته در دنیای تکنولوژی و فناوری تبدیل کند.

راماکیشنن ادامه می‌دهد:

این یک اکوسیستم است و فناوری و تکنولوژی به معنای واقعی کلمه یک جامعه متحد است. اگر قصد داشته باشید تا به زبان برنامه‌نویسی متن باز بپیوندید و شما نیز بخشی از اعضای این زبان برنامه‌نویسی باشید باید در این اقدام مصمم بوده و بطور کاملاً جدی تا انتها گام بردارید.

و همه حرف‌های راماکیشنن به نوعی حکایت از آن دارد که انگار مایکروسافت قصد دارد بکوبد و از نو بسازد.

وی در پایان نیز گفت:

اگر غیر از این باشید، دنیای فناوری و نوآوری شما را پس خواهد زد. زمانیکه شما نیاز به انجام برخی تغییرات دارید باید به‌خوبی در آن کار کنید، در غیر اینصورت کار شما فایده‌ و اعتباری نخواهد داشت. مردم خواسته‌های خود را همیشه دارند و این شما نیستید که به آنها می‌گویید چه کنند بلکه ماجرا برعکس است. قطعاً اینکه چه زبان برنامه‌نویسی‌ای رتبه یک را داشته باشد را خود مردم انتخاب می‌کنند. اگر با مردم همراه شوید پیشرفت کرده‌اید وگرنه در جای خود گیر می‌کنید. زمانی که از مایکروسافت خواسته شد به جامعه زبان برنامه‌‍‌نویسی متن باز بپیوندد، ما با لبخند اعلام کردیم که به هیچ عنوان مشکلی با این مسئله نداریم که باعث شادی و خوشحالی این جامعه زبان برنامه‌نویسی شد.

مایکروسافت اکنون خود را یکی از بزرگترین شرکت‌هایی می‌داند که قصد دارد آینده جدیدی را برای زبان برنامه‌نویسی متن باز ایجاد کرده و انقلابی در این خصوص برای طرفداران زبان برنامه‌نویسی متن باز نوید دهد.

 

منبع :

ZDNET

41 پست
سینا هنربخش
متخصص شبکه های مایکروسافتی و رفع و عیب یابی سیستم های مایکروسافت هلپ دسک (ادمین) سرور دارای مدرک MCSE2012R2+ علاقمند تخصصی به مباحث مایکروسافت ، به خصوص در زمینه ی ویندوز دسکتاپ و ویندوز فون دارای گوشی 950XL و اینسایدر
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
علی
پاسخ دهید جمعه 22 تیر 1397

سلام
حالا نگفتن این زبان برنامه نویسی کدام زبانه؟
++C
javascript
Java
Kotlin
Swift
?

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,