سال 2017 با تمام فراز و نشیب‌های خود رو به اتمام است، در این سال اتفاقات تلخ و شیرینی را در عرصه محصولات و سرویس‌های مایکروسافت مشاهده کردیم. تا چندی دیگر سال جدید میلادی آغاز خواهد شد، با این اوصاف اکنون بهترین فرصت برای پیش‌بینی مایکروسافت 2018 به‌شمار می‌آید. پس اگر نسبت به آینده مایکروسافت در سال جدید میلادی و اخبار هیجان‌انگیز آن در این سال کنجکاو هستید این مقاله را از دست ندهید.

تنها تا چند هفته دیگر پرونده سال 2017 بسته خواهد شد، اکنون از پشت افق زمان سال 2018 کم کم در حال خودنمایی است. سال جاری میلادی در مجموع سالی پر ثمر برای مایکروسافت بود، با عرضه جدیدترین به‌روزرسانی‌های ویندوز 10، اکنون این نسخه از سیستم‌عامل به بهترین پلتفرم برای خالقان محتوا و هنرمندان بدل گشته است. از سوی دیگر مایکروسافت با عرضه سرفیس لپ‌تاپ در بهار سال جاری میلادی اولین لپ‌تاپ کلاسیک خود را معرفی کرد و در نهایت با عرضه سرفیس بوک 2 و نسخه LTE سرفیس پرو 2017 مسیر آینده کامپیوترهای شخصی را جهت‌نمایی کرد.

سالها مایکروسافت را به‌عنوان یک غول نرم‌افزاری می‌شناختیم اما اکنون شرکت تحت رهبری ساتیا نادلا توانسته جایگاه خود را به‌عنوان برترین تولیدکننده دستگاه‌های ویندوزی در بازار تثبیت کند. رویکرد جدید مایکروسافت در بخش سخت‌افزار باعث نشده تا این شرکت اهمیت نقطه قوت همیشگی خود یعنی نرم‌افزار را فراموش کند. در سال 2017 ویندوز استور به مایکروسافت استور تغییر نام یافت، این استور واحد اکنون نه تنها پذیرای سخت‌افزارهای متنوع ویندوزی شده، بلکه به‌لطف پل‌های نرم‌افزاری متعددی که این شرکت فراهم آورده توانسته اپلیکیشن‌های متعدد و استراتژیکی را برای کامپیوترهای شخصی گردآوری کند.

سال جاری میلادی سالی بسیار شلوغ برای ردموندی‌ها بود، اکنون در آستانه اتمام این سال درنظر داریم تا به پیش‌بینی فعالیت‌های این شرکت در سال آتی میلادی پرداخته و در نهایت جایگاه این شرکت در دنیای فناوری را مورد بررسی قرار دهیم.

مایکروسافت و نرم‌افزار

یکی از مهمترین محصولات نرم‌افزاری مایکروسافت در سالهای اخیر ویندوز 10 محسوب می‌شود، پس بهتر است پیش‌بینی خود را در مورد سال آتی مایکروسافت، با بررسی تحولات و تغییرات پیش‌ روی این سیستم عامل شروع کنیم. ویندوز 10 در حال حاضر بهترین سیستم‌عامل برای خلق محتوا به‌شمار می‌آید، به‌نظر من این روند در سال آینده میلادی شتاب بیشتری خواهد گرفت و مایکروسافت ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی را برای خلق محتوا در این سیستم‌عامل فراهم خواهد آورد.

ما تاکنون می‌دانیم که ویژگی‌هایی نظیر تایم لاین و کلیپبورد ابری که به افزایش بهره‌وری هنگام استفاده همزمان یک کاربر از چندین دستگاه کمک زیادی خواهند کرد، در به‌روزرسانی بزرگ آتی ویندوز 10 اضافه خواهند شد. به‌نظر من این روند با افزوده شدن قابلیت‌های جدیدی نظیر Windows Sets تداوم خواهد شد. با توجه به ماهیت قابلیت‌های جدیدی که انتظار ویندوز 10 را می‌کشند، پیش‌بینی می‌کنم مایکروسافت به‌روزرسانی بزرگ بعدی ویندوز 10 یعنی رداستون 4 را Windows 10 Productivity Update نامگذاری خواهد کرد، با این به‌روزرسانی ویندوز 10 برترین سیستم‌عامل برای افزایش بهره‌وری خواهد بود.

از لحاظ ظاهری به‌نظر من ظاهر ویندوز 10 نیز دستخوش تغییرات فراوانی خواهد شد. رابط کاربری این سیستم‌عامل در سال آتی میلادی بیش از پیش یکپارچه خواهد شد و عناصر نوین طراحی به قسمت‌های مختلف آن راه پیدا خواهند کرد. در حال حاضر عناصر طراحی فلوئنت دیزاین جلوه بیشتری در نسخه پیش‌نمایش به‌روزرسانی رداستون 4 پیدا کرده‌اند، بنابراین باید در سال جدید میلادی انتظار شفاف‌تر شدن محیط کاربری ویندوز و راه پیدا کردن عناصر بیشتری از زبان طراحی فلوئنت به این سیستم‌عامل باشیم.

البته کار مایکروسافت در تغییر رابط‌کاربری و ظاهر ویندوز 10 به اینجا ختم نخواهد شد، این شرکت احتمالا در به‌روزرسانی دوم سال جدید میلادی یعنی رداستون 5 تغییرات بیشتری در طراحی این سیستم‌عامل اعمال خواهد کرد. تغییرات جدید البته به‌دلیل ایجاد تحولات اساسی در ظاهر ویندوز 10 تا حدودی با ریسک همراه خواهد بود، بله ویندوز 10 در سال 2018 با بسیاری از عناصر و جلوه‌های قدیمی خود خداحافظی خواهد کرد و اجزایی مدرن و مینیمال جایگزین آنها خواهد شد.

برای مثال اصلا تعجب نخواهم کرد که مایکروسافت در این به‌روزرسانی System Tray را از نو بازسازی کرده و طراحی مدرن و مینیمالی بدان ببخشد و موارد مرتبط به کنترل سیستم را در یک “مرکز کنترل” جدید گردهم آورد. این مرکز کنترل شامل مواردی نظیر دسترسی سریع به برخی تنظیمات، آیکون‌های سینی سیستم، اسلایدر حجم صدا و حتی گزینه HomeHub جهت نظارت و کنترل سریعتر تجهیزات هوشمند خانه خواهد بود. البته موارد ذکر شده تمامی تغییرات پیش‌بینی شده توسط ما نیست، چرا که احتمالا مایکروسافت منوی استارت را نیز تغییر خواهد داد و گزینه‌های شخصی‌سازی بیشتری بدان اضافه خواهد کرد.

از سوی دیگر من پیش‌بینی می‌کنم که در سال 2018 بالاخره ما شاهد جدا شدن کورتانا از منوی جستجوی ویندوز 10 خواهیم بود. بسیاری از کاربران از یکپارچه بودن کورتانا با منوی جستجو ناراضی هستند و به‌نظر من مایکروسافت در سال 2018 بالاخره اقدامی در جهت رفع این مشکل انجام خواهد داد. مایکروسافت کورتانا را به اکشن سنتر منتقل خواهد کرد و امکان دسترسی سریع به آن از طریق System Tray جدید میسر خواهد بود که البته در این وضعیت امکان محاوره نگارشی و نه کلامی با کورتانا وجود خواهد داشت. به‌موجب این تغییرات نوار جستجو به‌صورت جداگانه و صرفا برای جستجوی کاربران در دسترس قرار خواهد گرفت.

حال که صحبت از کورتانا به‌میان آمد بد نیست آینده این دستیار هوشمند را در محیط ویندوز 10 بررسی کنیم. احتمالا در سال آتی میلادی مایکروسافت تمرکز خود بر دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی بر پایه ویندوز را آغاز خواهد کرد. این مسئله با ایجاد قابلیت‌های هوش مصنوعی جدید و ایجاد بهبودهای متعدد و البته ارایه این دستیار هوشمند در بازارهای جدید ممکن خواهد شد. اکنون زمان نسبتا طولانی است که کورتانا تغییرات عمده‌ای به‌خود ندیده است و احتمالا در سال 2018 شاهد افزوده شدن قابلیت‌های بیشتری بدان خواهیم بود.

یکی از موارد کاملا قطعی که در سال آینده عرضه خواهد شد، نسخه جدید آفیس است، پیش از این به اطلاع شما رساندیم که آفیس 2019 در نیمه دوم سال آتی از راه خواهد رسید. احتمال می‌دهم که آفیس 2019 از لحاظ طراحی  رابط کاربری تغییرات عمده‌ای را به‌خود خواهد دید. یکی از مورد انتظارترین تغییرات ظاهری آفیس جدید را باید راه یافتن عناصر طراحی فلوئنت و البته پیوستگی بیشتر انیمیشن‌های این اپلیکیشن دانست، با این تفاسیر نسخه جدید نرم‌افزار بسیار قدرتمند آفیس همخوانی بسیار بیشتری با ظاهر مدرن ویندوز 10 خواهد داشت و در واقع امضاء جدید طراحی مایکروسافت بر قامت این نرم‌افزار ثبت خواهد شد.

اگر از وضعیت ویندوز 10 کامپیوتر بگذریم بد نیست نگاهی داشته باشیم به ویندوز 10 موبایل، بخشی که با رسیدن به آن آه از نهاد بسیاری از طرفداران بلند خواهد شد. با توجه به تصمیمات پیشین مایکروسافت احتمالا در سال آینده میلادی گوشی‌های ویندوزی فعلی در وضعیت سکون خود باقی خواهند ماند و احتمالا وضعیت دریافت به‌روزرسانی‌ها برای ویندوز 10 موبایل در سال آتی بدتر خواهد بود. در حاضر هنگامی که از مدیران این شرکت در مورد به‌روزرسانی‌های ویندوز 10 موبایل سوال می‌کنیم، با پاسخ سرد آنها مواجه می‌شویم و من فکر نمی‌کنم که این وضعیت در سال آینده بهتر گردد. این پلتفرم احتمالا در نهایت به‌صورت کامل از بدنه پویا ویندوز 10 جدا خواهد شد و مانند ویندوز آر تی به خاطره‌ها خواهد پیوست.

یکی از فعالیت‌های بسیار مهم مایکروسافت در حوزه نرم‌افزار پروژه مخفی این شرکت در توسعه Windows Core OS و پوسته تطبیقی یا CShell است. من معتقدم که بخشی از این پروژه عظیم در سال 2018 آماده خواهد بود، البته نباید توقع تحول ویندوز دسکتاپ را در سال آینده دانست اما بخش اول این پروژه که تبلت تاشو مایکروسافت را هدف قرار داده آماده خواهد بود. با این تفاسیر به احتمال زیاد در سال آتی شاهد رونمایی مایکروسافت از این تبلت تاشو که تاکنون اخبار و شایعات و پتنت‌های متعددی در مورد آن مشاهده کرده‌ایم خواهیم بود. در حقیقت این دستگاه تاشو اولین محصول مایکروسافت خواهد بود که با نسخه‌ای از ویندوز 10 که بر پایه Windows Core OS و CShell توسعه یافته، خواهد بود.

مایکروسافت و سخت‌افزار

اکنون که صحبت از تبلت تاشو مایکروسافت به‌میان آمد باید اشاره کنم که برخی از منابع خبری ما تایید کرده‌اند که مایکروسافت برنامه‌ریزی کرده تا این دستگاه در سال 2018 به‌صورت عمومی عرضه گردد. اگر تمامی برنامه‌های مایکروسافت مطابق روال پیش برود احتمالا در نیمه دوم سال 2018 شاهد رونمایی از این دستگاه خواهیم بود. برطبق آنچه که تاکنون می‌دانیم این دستگاه تبلتی تاشو با دو نمایشگر، با قابلیت پشتیبانی از قلم و البته توانایی برقراری تماس تلفنی خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که در سال 2018 انتظار آن را می‌کشم، نسخه جدید سرفیس استودیو است. احتمالا مایکروسافت در سال آینده نسخه جدید کامپیوتر دسکتاپ نوآورانه خود را با سخت‌افزاری جدید و البته قیمتی مناسبتر عرضه خواهد کرد تا بتواند طیف گسترده‌تری از کاربران را جذب کامپیوتر همه‌ فن حریف خود سازد. برای بسیاری از کاربران نسخه اولیه سرفیس استودیو بسیار گران‌قیمت بود و در نتیجه امیدواریم که این شرکت نسخه ارزان‌تری از این دستگاه را به بازار معرفی کند.

در بخش سخت‌افزار یکی از موارد بدیهی که در محصولات آتی مایکروسافت مشاهده خواهیم کرد ورود درگاه USB Type-C در تمامی محصولات جدید خانواده سرفیس خواهد بود. علاوه بر این احتمال دارد که چشم ما به جمال نسخه جدید سرفیس داک نیز در سال 2018 روشن شود.

همچنین ممکن است در این سال نسخه جدیدی از سرفیس هاب کامپیوتر غول‌پیکر مایکروسافت نیز معرفی شود، احتمالا مایکروسافت این دستگاه را به نسخه ویژه‌ای از Windows Core OS و CShell تجهیز خواهد کرد تا کارایی و بهره‌وری این دستگاه را به سطحی جدید آورد. یک نکته بسیار جالب در مورد سرفیس هاب پیوند عجیب آن با تبلت تاشو رونمایی نشده مایکروسافت است. شاید صحبت از شباهت در مورد یک دستگاه غول پیکر با نمایشگر چند ده اینچی با یک تبلت تاشو در نگاه اول عجیب باشد، اما با توجه به کاربری ویژه‌ای که این دو کامپیوتر دارند احتمالا این دو دستگاه اولین میزبانان Windows Core OS و CSehll خواهند بود. در انتها باید اشاره کنیم که تقریبا بعید است در سال 2018 شاهد عرضه نسخه جدیدی از سرفیس بوک، سرفیس پرو و سرفیس لپ‌تاپ باشیم.

بسیاری بر این باورند که در سال آینده ما شاهد نسل جدید هولولنز نخواهیم بود، اما نباید از یاد برد که الکس کیپمن خالق هولولنز پیشتر در ماه اکتبر اشاره کرد که هدستی با قابلیت پشتیبانی همزمان از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در آینده نه‌چندان دور به حقیقت بدل خواهد شد. کسی نمی‌داند، شاید ما برای اولین بار در سال 2018 شاهد پیوند دنیای واقعیت افزوده و مجازی باشیم.

یکی از بخش‌های سخت‌افزاری مهم مایکروسافت ایکس باکس است، با توجه به آنکه نسل جدید ایکس باکس وان یعنی ایکس باکس وان ایکس اندک زمانی است که به‌صورت عمومی عرضه شده، تقریبا محال است که در سال آتی شاهد کنسول جدیدی از دیار ردموند باشیم. البته این بدین معنی نیست که مایکروسافت مشغول توسعه یک کنسول جدید نیست، چرا که منابع خبری ما تایید کرده‌اند که این شرکت مشغول کار روی یک کنسول جدید با اسم رمز اسکارلت است. ما تاکنون اطلاعاتی در مورد این کنسول نداریم اما مانند همیشه در صورت درز اطلاعاتی از آن، در خدمت شما عزیزان خواهیم بود. مطلب نهایی که در مورد بخش کنسول‌های مایکروسافت باید ذکر کنیم زمان عرضه کنسول آتی است، با توجه به سیاست‌های مایکروسافت بعید است که زودتر از چهار سال آینده شاهد عرضه یک کنسول جدید در بازار باشیم.

پیش‌بینی شما چیست؟

مواردی که در بالا مطرح کردیم، پیش‌بینی ما از مایکروسافت 2018 بود. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟ به‌نظر شما مایکروسافت چه محصولات و سرویس‌های مهم جدیدی را در سال آینده میلادی عرضه خواهد کرد؟

 

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1237 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
zaryab
پاسخ دهید جمعه 1 دی 1396

امیدوارم دانگل تبدیل سرفس کانکتور به یو اس بی تایپ سی رو بده که بتونیم با پاور بانک هم سرفس رو شارژ کنیم!‌‌‌‌

Hossein
پاسخ دهید جمعه 1 دی 1396

امید وارم یه معجزه ای بشه که لومیا بتونه از ویندوز فون به ویندوز کامپیوتر آپدیت بشه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,