اکنون بیش از یک سال از تشکیل گروه تحقیقات هوش مصنوعی مایکروسافت می‌گذرد، گروهی که هدایت آن برعهده یکی از نخبه های عرصه هوش مصنوعی هری شام است. این گروه در ابتدای تشکیل از 5000 نفر تشکیل شده بود، اما اکنون پس از یک سال به‌لطف استخدام های جدید و جابجایی هایی که درون شرکت انجام شده تعداد کارمندان آن به 8000 نفر رسیده که رشد 60 درصدی را نشان می‌دهد. این رشد خارق‌العاده به‌خوبی نشان‌دهنده میزان توجه مایکروسافت و اهمیت هوش مصنوعی برای مایکروسافت است.هری شام مدیر بخش هوش مصنوعی مایکروسافت اخیرا در مصاحبه ای که با Geekwire داشته عنوان کرده:

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که هوش مصنوعی می‌تواند یک نیروی بسیار مخرب باشد، البته این مسئله پدیده جدیدی نیست. پیشرفت های اخیر ما در این عرصه بسیار عظیم بوده است. ما اخیرا هوش مصنوعی خود و کارکرد آن را در برخی از محصولاتمان و توسط تعدادی از کاربران آزمایش کرده ایم. ما همچنین معتقدیم که از قدم بعدی که باید در عرصه هوش مصنوعی برداریم به‌خوبی آگاه هستیم.

با وجود جدیت و اشتیاقی که هری شام در کارکردن دارد، مایکروسافت در عرصه هوش مصنوعی همچنان سه رقیب یعنی آمازون، گوگل و اپل را در کنار خود می‌بیند. از سوی دیگر باید اشاره کنیم که مایکروسافت مدتی است که همکاری با آمازون در عرصه هوش مصنوعی را آغاز کرده که نتیجه آن تعامل کرتانا با الکسا است، تصمیمی که به حضور هرچه بیشتر کرتانا در میان مردم کمک خواهد کرد. به‌هر صورت ارتباط با مشتریان به‌معنی جمع‌آوری اطلاعات بیشتر و رشد هرچه بیشتر هوش مصنوعی خواهد بود.

باید درنظر داشته باشیم که فعالیت هوش مصنوعی مایکروسافت تنها محدود به کرتانا نیست، هوش مصنوعی این شرکت علاوه بر کرتانا در محصولات دیگری نظیر بات های اسکایپ، سرویس هوشمند اپلیکیشن های آفیس نظیر Focused Inbox سرویس ایمیل اوتلوک یا Pwerpoint Deisgner حضور دارد. مایکروسافت در کنار توسعه هوش مصنوعی خود تمهیدات زیادی را برای توسعه دهندگان درنظر گرفته تا دسترسی به هوش مصنوعی برای تمامی آنها ممکن باشد، در حقیقت توسعه دهندگان این شرکت به‌لطف سرویس های شناختی مایکروسافت که اکنون در دسترس عموم است، قادر هستند تا اپلیکیشن های خود را هوشمند سازند. باید ببینیم در سالهای آتی کدام شرکت قادر به تسلط در بازار هوش مصنوعی خواهد بود.

منبع :

ONMSFT

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,