طی رویداد 2 اکتبر مایکروسافت سرفیس پرو 6 و سرفیس لپ‌تاپ 2 رونمایی شدند. این دو محصول از لحاظ سخت‌افزاری تغییرات بسیار خوبی در مقایسه با نسل قبل به خود دیده‌اند، با این حال عدم استفاده از پورت USB-C باعث نارضایتی برخی از کاربران و منتقدان شده است. پانوس پانای مدیر تیم سرفیس و بخش دستگاه‌های مایکروسافت، اکنون از دلایل این تصمیم می‌گوید.

سرفیس پرو 6 و سرفیس لپ‌تاپ 2 چند روزی است که متولد شده‌اند. پانوس پانای مدیر بخش سرفیس و دستگاه‌های مایکروسافت طی رویداد 2 اکتبر این شرکت این دو محصول را همراه با سرفیس استودیو 2 و سرفیس هدفون رونمایی کرد. این دو سرفیس جدید از لحاظ طراحی تغییری نسبت به نسل قبل نداشته‌اند و شاید افزوده شدن رنگ مشکی به رنگبندی آنها مهم‌ترین تغییر ظاهری آنها باشد.

با این حال از لحاظ فنی و سخت‌افزاری تغییرات این دو عضو جدید برند سرفیس در مقایسه با نسل قبل بسیار خوب بوده است. با اینکه سرفیس پرو 6 و سرفیس لپ‌تاپ 2 در مجموع با واکنش خوب کاربران و کارشناسان مواجه شده‌اند، اما یک انتقاد اساسی نسبت به آنها وجود دارد “عدم وجود پورت USB-C”. در حال حاضر سرفیس بوک 2، سرفیس گو و سرفیس استودیو 2 تنها کامپیوترهای برند سرفیس هستند که با این درگاه آینده‌نگرانه عرضه شده‌اند. آنچه که مسلم است دلیل مقاومت مایکروسافت برای استفاده فراگیر از این پورت در این نسل از محصولات سرفیس مشخص نیست. اخیرا حتی خبرنگاری در مصاحبه با پانوس پانای از وی در مورد دلیل عدم استفاده از پورت USB-C در این دو کامپیوتر سوال کرده که البته پاسخ پانای چندان قانع‌ کننده به‌نظر نمی‌رسد.

پانای عنوان کرده که افزودن درگاه USB-C به معنی حذف پورت کامل USB-A در این دو محصول بوده و در نتیجه مایکروسافت تصمیم گرفته تا با حفظ پورت مرسوم‌تر USB-A از پورت USB-C صرف نظر کند. به‌نظر می‌رسد که پانای نسبت به تغییر طراحی بیرونی سرفیس پرو آلرژی دارد. وی در همین زمینه افزوده:

اگر ما مجبور شویم تا یک محصول را هر سال از نو طراحی کنیم، این بدین معنی است که ما محصول خوبی نساخته‌ایم.

وی در مورد استفاده از این پورت در سرفیس گو، سرفیس بوک 2 و سرفیس استودیو 2 اشاره داشته که این مسئله در گذر زمان رخ داده است. پانای اعلام کرده که ما براساس اصول و محاسبه حرکت می‌کنیم، صبور هستیم تا مطمئن شویم که دستگاه مناسب در زمان مناسب همراه با کیفیت عالی و نوآوری وارد بازار شود. 

با اینکه در حال حاضر بسیاری از لوازم جانبی کامپیوتر با همان پورت USB-A سازگار هستند و پورت USB-C عملا بیشتر در گوشی‌های هوشمند رایج شده، اما حضور این پورت در یک کامپیوتر خیال کاربر را از بابت سالهای آینده جمع خواهد کرد. آنچه که مسلم است، عدم استفاده از پورت USB-C در این نسل از سرفیس پرو و سرفیس لپ‌تاپ باعث خواهد شد تا در محصول سال آینده کاربران انگیزه‌ای برای خرید سرفیس‌های جدید داشته باشند.

در حقیقت این تصمیم مایکروسافت را باید بیشتر یک اقدام هوشمندانه و نه چندان جالب در جهت تداوم رشد فروش سرفیس‌ها دانست. سرفیس‌های مایکروسافت طی چند سال اخیر با رشد پیوسته میزان فروش مواجه بوده‌اند، برای مثال مایکروسافت بالاخره در جمع 5 تولیدکننده بزرگ کامپیوترهای شخصی ایالات متحده قرار گرفته است و این حربه جدید نیز مطمئنا به تداوم این روند کمک خواهد کرد.

منبع :

MSPU

1193 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ritardando
پاسخ دهید شنبه 21 مهر 1397

“اگر ما مجبور شویم تا یک محصول را هر سال از نو طراحی کنیم، این بدین معنی است که ما محصول خوبی نساخته‌ایم.”

دقیقا کازی که با ویندوزفون انجام دادن!
یک اقرار غیرمستیم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,