nadella-is-another-jobs

از زمان روی کار آمدن نادلا بر مسند کار و اولین بیانیه‌ی او، چیزی که ذهن من را به خود مشغول ساخت، شباهت زیاد استیو جابز، بنیان‌گذار شرکت اپل با مدیرعامل جدید مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا بود. شباهتی که نه مربوط به ظاهرشان می‌شود و نه مربوط به راهشان. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش‌تر با وینفون همراه باشید.

 ۴ فوریه ۲۰۱۴ میلادی بود که نادلا توانست جایگزین مدیرعامل وقت مایکروسافت، استیو بالمر شود. در بدو ورود، نادلا بیانیه‌‌ی بلندی را برای کارمندان شرکتش منتشر کرد که در آن از جاه‌طلبی‌ها و نقشه‌ی راه مایکروسافت سخن به میان آورده است. این اولین بار بود که افراد با سیاست‌های مدیرعامل جدید مایکروسافت آشنا می‌شدند.

گزیده‌ای از نخستین بیانیه نادلا:

… در حالی که ما موفقیت‌هایی در گذشته داشته‌ایم اما این دلیل نمی‌شود که تشنه‌ی موفقیت‌های بیش‌تر نباشیم. صنعت تکنولوژی هیچ احترامی برای سنت‌ها قائل نیست و برای بقا تنها باید نوآوری داشت. اکنون زمانی بحرانی برای مایکروسافت و صنعت تکنولوژی به‌حساب می‌رود. هیچ اشتباهی جایز نیست و ما باید اطمینان حاصل کنیم که در دنیای تلفن‌های هوشمند و فضای ابر پیشگام باشیم. … به باور من در دهه‌ی آینده، رایانش هوشمندتر و متفاوت‌تر از امروز خواهد شد. … تمام این‌ها به واسطه‌ی رشد روزافزون دستگاه‌های متصل به شبکه، ظرفیت باورنکردنی رایانش به‌لطف فضای ابر و هوشمندی یادگیری ماشینی میسر خواهد شد. این چشم‌انداز جهانی‌ است که نرم‌افزار نیروبخش آن می‌باشد.

با خواندن بیانیه‌ی بالا در اولین روز  انتصاب نادلا، بی‌اختیار حس خوبی به این فرد پیدا کردم. از همان ابتدا به این فکر کردم که چقدر این فرد شبیه استیو جابز فقید است؛ جابزی که دنیای تکنولوژی خیلی از پیشرفت‌های امروزش را باید مرهون رهبری او باشد.

البته با توجه به موضوع سایت، قابل پیش‌بینی است که خیلی از کاربران نسبت به جابز موضع بگیرند اما بیایید تعصب را کنار بگذاریم. من خودم یک ویندوزی و از همه مهم‌تر یک مایکروسافتی دوآتیشه هستم اما این طرفداری هیچگاه نتوانست جلوی دید مثبت من نسبت به استیو جابز را بگیرد. شاید بگویید تمام کار جابز دزدی ایده‌های این و آن بود اما این جابز بود که این ایده‌های دزدیده‌شده را به نحو احسن تبدیل به محصول نهایی و با کیفیت می‌کرد؛ محصولاتی که هنوز که هنوز است عاشقان سینه‌چاک خود را فارغ از هر منطقه جغرافیایی دارد.

steve_jobs_art

جابز علاقه‌ای وصف‌نشدنی به خلق محصولات جدید داشت؛ محصولاتی که نه‌تنها جدید باشند بلکه کاربردی نیز باشند. بهترین نمونه نیز گوشی‌های هوشمندی بودند که اگرچه قبل‌تر از معرفی آیفون در سال ۲۰۰۷ نیز وجود داشتند اما مطمئنا چیزی جز طرح‌اولیه‌ی ناپخته‌ای بیش‌ نبودند و این جابز بود که با پاگذاشتن بر روی استیج و معرفی این محصول فوق‌العاده زندگی میلیون‌ها تن را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم برای همیشه دگرگون ساخت.

حال حدود ۵ سال از درگذشت جابز می‌گذرد و به‌باور بسیاری، صنعت تکنولوژی دیگر فردی مانند جابز را با آن روحیه‌ی نوآورانه‌اش نخواهد دید اما به‌نظر من این افراد در اشتباه هستند. جابز زودتر از آن چیزی که فکر می‌کردیم در این صنعت ظهور کرده است و آن شخص کسی نیست جز مدیرعامل فعلی مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا!

حال ساتیا نادلا پرچمدار شرکتی شده است که برای مدت‌ها در چرخه‌ی تکرار گیر افتاده بود. با روی کار آمدن نادلا، از نسخه‌ی بعدی ویندوز رونمایی شد. در حالی که همگان فکر می‌کردند این نسخه نیز مانند نسخه‌های قبلی که از عدد استفاده می‌کردند، عدد ۹ را برای خود می‌کند اما مایکروسافت در حرکتی غافل‌گیرانه نام این نسخه را ۱۰ قرار داد. جهشی که در ظاهر یک عدد بود اما نشان از جاه‌طلبی‌ای داشت که مدیران مایکروسافت برای این نسخه از سیستم‌عامل ویندوز متصور شده بودند.

حال بیش‌از یک سال از عرضه‌ی ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون این سیستم‌عامل علاوه بر رایانه‌های شخصی و موبایل، بر روی طیف گسترده‌تری از دستگاه‌ها مانند کنسول اکس‌باکس، عینک واقعیت‌افزوده هالولنز و سرفس‌هاب اجرا می‌شود.

microsoft ceo satya nadella

چندی پیش مایکروسافت در قالب کنفرانسی، علاوه بر معرفی دستگاه فوق‌العاده سرفس استودیو، از به‌روزرسانی بعدی ویندوز ۱۰ موسوم به به‌روزرسانی کریترز نیز پرده‌برداری کرد؛ به‌روزرسانی‌ای که این‌بار تمرکز بر خلق محتوا کرده بود. این به‌روزرسانی که اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی برای عموم کاربران عرضه خواهد شد به‌مانند پلی است که راه را برای جاه‌طلبی‌های آینده‌ی مایکروسافت هموار می‌کند. به کلامی‌ ساده‌تر، تازه کاره مایکروسافت شروع شده!

از ابتدای طراحی ویندوز ۱۰، مهندسان مایکروسافت یک هسته‌ی واحد را برای این سیستم‌عامل در نظر گرفتند تا این سیستم‌عامل بتواند بر روی دستگاه‌های متفاوت اجرا گردد. نمونه‌ی بارز این هسته نیز در اجرای سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ از طریق قابلیت کانتینیوم بر روی موبایل‌های ویندوزی اشاره کرد. شما توسط این ویژگی می‌توانید گوشی ویندوزی خود را تقریبا به یک رایانه‌ی همراه تبدیل کنید.

طبق گفته‌ی نادلا، مایکروسافت قصد دارد با نوآوری، کاری را انجام دهد تا افراد طیف بیش‌تری از کارهای‌شان را انجام دهند. این را می‌شود از شعار ویندوز ۱۰ با عنوان “Do More” به آسانی برداشت کرد. حال مایکروسافت پا را فراتر گذاشته و می‌خواهد دستگاه‌هایی را تولید کند که توانایی اجرای نسخه‌ی کامل ویندوز ۱۰ را با استفاده از پردازنده‌های موبایلی ARM دارند. درنتیجه دستگاه‌هایی تولید خواهد شد که علاوه بر قابلیت حمل بالا، دارای کارایی‌ای مشابه رایانه‌های غول‌آسای ویندوزی هستند. برای نمونه تلفن‌های هوشمندی را در نظر بگیرید که علاوه بر حفظ ظاهر تلفن‌گونه‌ی خود، از قدرت بالای پردازشی‌ای که قبلا تنها در رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها شاهدش بودیم برخوردار هستند.

Lumia-950-features-continuum-jpg

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، خیلی از کشورهای درحال توسعه مانند هند، ایران و … گوشی‌های هوشمند را به عنوان وسیله‌ی اصلی خود به‌صورت روزانه استفاده می‌کنند. خیلی از افراد هستند که در خانه‌هایشان رایانه‌های شخصی ندارد و برای ارتباط با دنیای مجازی تنها از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کند. حال جهانی را تصور کنید که افراد با خرید یک تلفن‌همراه ویندوزی، علاوه بر خرید گوشی، به‌نوعی رایانه‌ای را نیز خریده‌اند. تصور کنید زندگی در این جهان چقدر آسان‌تر از قبل خواهد شد. دیگر نیازی نیست پول بابت کیس‌های (به‌نسبت) گران‌قیمت پرداخت کنید.(تنها برای استفاده‌ی کاربران عادی)

حال تمام این‌کارها را همین گوشی‌همراهی که روزانه با آن تماس میگیرید می‌تواند از پسش بر بیاید. این نقشه‌ی راهی است که نادلا در بدو ورودش با شعار “Mobile First, Cloud First” از آن پرده برداشت. اکنون تنها یک سال تا به ثمر رسید اولین میوه‌ی حضور نادلا در مایکروسافت باقی مانده است؛ میوه‌ای که علاوه بر سرفس‌فون، منجر به ساخت دستگاه‌های ارزان قیمت ویندوزی توسط شرکای مایکروسافت مانند اچ‌پی و دل و غیره خواهد شد و افراد بیش‌تری طعم این میوه را خواهند چشید.

پایان قسمت اول/


در قسمت آینده به چشم‌انداز دیگر مایکروسافت در ضمینه‌ی کلاود خواهیم پرداخت و از مزایایی که فضای ابری برای کاربران فراهم می‌کند صحبت خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنم قسمت آینده را از دست ندهید 😉

به نظر شما نادلا در مسیر درستی قدم بر می‌دارد؟

منبع : وینفون
417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  امین
  پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

  سلام
  خیلی از مردم اصلا نمیدونن ویندوز ده موبایل هم هست . خیلی از مردم نمیدونن که مایکروسافت هم گوشی داره هم پاوربانک هم تبلت هم. …. من اون هفته رفتم بازار کامپیوتر اصفهان بازار طالقانی . بهشون گفتم پاوربانک مایکروسافت دارید . خیر سرشون اونا فروشنده بودن و دستی در بازار داشتن . ولی هیچ کس این پاور بانکو نداشت. بعضیا میگفتن مگه مایکروسافت پاوربانک داره. شرط میبندم نمیدونستن گوشی موبایل هم داره . اونا وقتی ندونن دیگه مردم عادی که اصلا نمیدونن . الان مایکروسافت به دو چیز نیاز داره . یکی اینکه استور قویتر بشه یکی دیگه هم تبلیغات در بخش موبایل .

   xbox one s
   پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

   دیروز یکی از هنگروییدی های سرگردون در سایت های ویندوزی (که منفی های جعلی و پر تعداد هم صادر میکرد که با توجه به مدت سرازیر شدن منفی ها و قطع شدنش میگم) میگفت ویندوز ۱۰ موبایل خیلی لگ و کرش زیاد داره، طرف هنوز نمیدونه بعدآپدیت رداستون وین ۱۰ موبایل یه چیز دیگه شده و شاید هم از ios سریع تر شده باشه تازه با هربار آپدیت های کم حجم بازم بهتر میشه. دوستان هنگروییدی شما برین با باگ و حفرات امنیتی حال کنین ما هم با ویندوزمون، همونطور که ما تو سایتاتون نظر نمیدیم (که سایت درست حسابی هم ندارید) شما هم نظرات گهربار دروغین اینجا ندین.

  RedDeath
  پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

  اقا عکس اخری رو عوض کنید ! خیلی ضایع ادیت شده !!!!!

   كيان زرعكانی
   پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

   خیلی ممنون از توجهتون. عکس تعویض شد 😉

  javad
  پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

  ویندوز سیستم عامل زیبا و دلچسب است به شرط اینکه کرشها لودینگ ها و رزومینگ های آنرا به حد احقل برسانند و از طرفی هنوز ارتباط منطقی بین نرم افزارها بوجود نیامده است البته می شود خوش بین بود که در آینده این مشکلات حل شود ولی تا اون موقع این گوشیهای ما دیگه دموده شده به امید آن روز

  amrollah
  پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

  آقای زرعکانی……..از شما دیگه بعیده داداشم……به نحو احسن ……صحیح هست….نه ..به نحو احسنت…….شما دیگه چرا آخه؟؟؟

  امید
  پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

  یادمه میخواستم لومیا رو بخرم، تو رشت همه جارو زیر و رو کردم، کسی نداشت
  یکی تو پاساژ علائدین رشت میگفت نصف فروشنده های اینجا نمیدونن گوشی ماکروسافت چیه 😀

   علیرضا
   پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

   فروشگاه گیل همراه توی رشت هست. سرچ کن فروشگاه اینترنتی هم دارن. من چندتا گوشی ازشون گرفتم. میدون امام حسین بعد مسحد امام حسین خانه ی مایکروسافت

   كيان زرعكانی
   پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

   اره امیدجان. فعلا وضع به این شکله و خیلیا اصلا نمیدونن گوشی ویندوزی چی هست اما اگه مایکروسافت بتونه ویژگی های خوب مثه همونایی که تو متن اشاره کردم رو به سیستم عاملش اضافه کنه، خود همین فروشنده ها بینشون صحبت میشه که فلان گوشی فلان قابلیت رو داره و کم کم گوشی های ویندوزی تو دهنا میوفته. اونوقت اگه یه نفر بره تو مغازه به جای اینکه بگن بیا اندروید یا iOS یا غیره رو بگیر، گوشی های ویندوزی رو پیشنهاد میدن. چه قابلیتی بالاتر از اینکه گوشیت همزمان کامپیوترت هم باشه 😉

  soroosh930
  پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

  من ۹۳۰ ام رو عوض نکردم و نمیکنم تا سرفس فون بیاد. امیدوارم تا اون موقع قدرت خریدشو داشته باشم. آرزو میکنم ساتیا نادلا همین شکل حریص و تشنه نو آوری بمونه و در مدیرییتِ شرکتِ محبوبِ من ادامه ی فعالییت کنه. فکر نکنم کسی به اندازه ی من به مایکروسافت و آینده ی درخشانش با این مدیرییت باور داشته باشه.
  و یه دمت گرمه خیلی گرم به نویسنده ی عزیز میگم بابت این پُست روحیه بخششون

   كيان زرعكانی
   پاسخ دهید چهارشنبه 30 آذر 1395

   ممنون از لطفت سروش جان. خیلی ممنونم که وقت گذاشتی و مطلب رو خوندی 😉😊

  mahmob88
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 دی 1395

  پیشنهاد می‌کنم قسمت آینده را از دست ندهید
  داداچ
  ما کلاً هیچ مطلب این سایتو از دست نمیدیم. 😉

   كيان زرعكانی
   پاسخ دهید پنجشنبه 1 دی 1395

   شما کاربرا حرف ندارین عزیز. 😉

  محمد
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 دی 1395

  سلام.خسته نباشید و خدا قوت
  در اخر یکی از پاراگراف ها گفتید تازه کاره مایکروسافت شروع شده. لطفا تصحیح بقرمایید «کار»مایکروسافت شروع شده.«ه» در اینجا غلط است و کسره باید بیاد

   كيان زرعكانی
   پاسخ دهید پنجشنبه 1 دی 1395

   بله دوست عزیز حرف شما کاملا درسته ولی من اونجا از عمد کلمه ی کار رو به صورت محاوره ای نوشتم تا هم اون عبارت ساده تر معنا پیدا کنه و هم برای برخی از کاربرا مفهوم به درستی منتقل بشه.
   بازم ممنون از بازخوردتون

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , , , , , ,