پل آلن هم بنیان‌گذار مایکروسافت امروز در سن 65 سالگی در اثر عوارض ناشی از بیماری لنفوم غیر هودکین درگذشت. آلن که از دوستان دوران کودکی بیل گیتس بود، همراه با این چهره مشهور دنیای فناوری مایکروسافت را بنا نهاد که البته در ادامه از این شرکت جدا شد. با توجه به عود بیماری آلن پزشکان روند درمانی وی را از ابتدای این ماه شروع کرده بودند که در نهایت موثر واقع نشد.

پل آلن یکی از دو بنیان‌گذار مایکروسافت است که همراه با بیل گیتس مشهور این شرکت را تاسیس کرد. رابطه این دو به سالها قبل یعنی دوران کودکی آنها باز می‌گردد، این دو دوست قدیمی در سال 1975 مایکروسافت را بنا نهادند که اندکی بعد یعنی در سال 1983 با توجه به بیماری لنفوم غیر هودکین آلن، وی شرکت را ترک کرد اما با این حال تا سال 2000 عضوی از هیئت مدیره باقی ماند. بیماری دشوار وی در سال 2009 مورد درمان قرار گرفت و عوارض بیماری تا حد زیادی از بین رفتند.

اما در چند وقت اخیر وی مجددا با بازگشت بیماری مواجه شده بود که در نتیجه درمان بیماری را از ابتدای ماه جاری میلادی از سر گرفت. در بازگشت مجدد بیماری اما درمان‌ها موثر واقع نشد و وی شب گذشته در سن 65 سالگی از دنیا رفت.بیل گیتس دوست قدیمی پل و در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ABC News عنوان کرده که به خاطر از دست دادن یکی از قدیمی‌ترین و عزیزترین دوستان دوران کودکی خود دل شکسته شده است.

از همان روزهای ابتدایی رفاقت ما در مدرسه Lakeside، تا شروع شراکت ما برای ایجاد مایکروسافت و در نهایت طی پروژه‌های بشر دوستانه‌ای که در طی این سالها باهم داشته‌ایم، پل همواره شریکی واقعی و دوستی عزیز بوده است. دنیای کامپیوترهای شخصی نمی‌توانست بدون وی وجود خارجی داشته باشد.

البته دلیل ماندگاری نام پل صرفا به خاطر تاسیس یک شرکت نبود. او عقل و عشق خود را در ادامه به میان گذاشت تا روی بهبود کیفیت زندگی مردم و تقویت جامعه مردم سیاتل و دیگر نقاط دنیا متمرکز شود. یکی از جملات ماندگار و همیشگی وی این بود “اگر کاری این پتانسیل را دارد تا خوب و موثر باشد، ما باید آن را انجام دهیم”، وی چنین انسانی بود.

پل عاشق زندگی و اطرافیان خود بود، و ما نیز اکنون او را گرامی می‌داریم. او لایق عمری طولانی‌تر بود، به هر صورت تاثیر وی بر دنیای فناوری و فعالیت‌های بشردوستانه امری است که برای نسل‌های آتی باقی خواهد ماند. من شدیدا دلتنگ او خواهم بود.

ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت از دیگر چهره‌هایی است که نسبت به فوت پل آلن واکنش داده، وی تاثیر آلن بر مایکروسافت و کل دنیای فناوری را غیر قبل انکار توصیف کرده است. وی در واکنش به فوت آلن بیانیه‌ای بدین شرح منتشر کرده است:

تاثیر پل آلن بر شرکت ما، صنعت ما و جامعه ما  غیر قابل انکار است. به‌عنوان هم بنیان‌گذار مایکروسافت وی با آن شیوه بی سروصدا و مصرانه خاص خود، محصولات، تجارب و موسساتی جادویی را خلق کرد و بدین ترتیب دنیا را تغییر داد. من از او خیلی یاد گرفته‌ام، ذکاوت وی، کنجکاوی و تلاش وی برای جابجایی استانداردها، امری است که همچنان الهام بخش من و همه ما در مایکروسافت است. قلب‌های ما با خانواده و عزیزان پل است. روحش شاد.

تاثیرات آلن بر دنیای فناوری امری است که هر فردی که اندکی با مایکروسافت آشنایی داشته باشد از آن آگاه خواهد بود. اما در خاطراتی که از وی در سال 2011 منتشر شده، به دو مورد از مهم‌ترین تصمیمات خود اشاره کرده است. مورد اول نام مایکروسافت است که ظاهرا انتخاب آلن بوده و مسئله بعدی خلق ماوس دو دکمه‌ای بوده است.

آلن پس از آنکه به دلیل بیماری خود فعالیت در مایکروسافت را کنار گذاشت، سراغ ایده دیگری رفت و شرکت Vulcan را تاسیس کرد. فعالیت اصلی این شرکت سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و استارتاپ‌های دیگر است که طی این مدت چندین شرکت دیگر را زیر نام خود آورده است. شرکت‌های فعال در عرصه یادگیری ماشین و حتی ساخت فضاپیما از مهم‌ترین مواردی هستند که تحت تملک شرکت آلن قرار گرفته‌اند.

آلن در کنار توسعه فعالیت‌های خود در دنیای فناوری همواره در عرصه فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه حضور داشته است. آخرین اقدام برجسته وی از این دست تاسیس ساختمانی 46 میلیون دلاری در جنوب سیاتل برای پناه دادن به افراد بی‌خانمان و خانواده‌های کم بضاعت بوده است. از دیگر اقدامات خیریه بارز وی می‌توان به تاسیس “انستیتو دانش مغز آلن” با سرمایه 500 میلیون دلاری اشاره کرد.

از دیگر شخصیت‌های برجسته دنیای فناوری که نسبت به مرگ پل آلن واکنش داده‌اند، تیم کوک مدیرعامل شرکت اپل، ساندار پیچای مدیرعامل گوگل و در نهایت جف بزوس مدیرعامل شرکت آمازون می‌توان اشاره کرد. در صورت تمایل به خواندن جزییات بیشتر از زندگی پل آلن می‌توانید به این مقاله از وینفون مراجعه کنید. آنچه که مسلم است پل آلن در کنار بیل گیتس بنیان‌گذار صنعتی شدند که تمامی جنبه‌های زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داد، روحش شاد.

 

منبع : وینفون
1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
  • No items.
  • دیدگاه کاربران
    هنوز دیدگاهی ثبت نشده
    برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
    برچسب ها: , , , , , ,