ایکس باکس وان در سال 2013 عرضه شد، در آن زمان مهمترین مشکل اکوسیستم ایکس باکس قدرت کمتر این کنسول در مقابل PS 4 بود. این مسئله باعث شد تا سونی بتواند کاربران بیشتری را جذب خود کند. اما اکنون در سال 2017 هستیم و ایکس باکس وان ایکس از راه رسیده، نیروی تازه نفسی که از تمامی کنسول‌های موجود در بازار قدرتمندتر است، اکنون تنها مسئله‌ای که مایکروسافت باید بدان توجه داشته باشد رشد عناوین انحصاری و و بومی پلتفرم ایکس باکس است.

توان گرافیکی ایکس باکس وان 1.31 ترافلاپس است، این در حالی است که کنسول رقیب در آن زمان 1.84 ترافلاپس قدرت داشت و عملا تا حدی از کنسول ردموندی قدرتمندتر بود. مایکروسافت در آن زمان برخی عناوین اختصاصی خود نظیر Dead Rising 3 و Sunset Overdrive را راهی بازار ساخت، اما به‌علت قدرت کمتر کنسول، این عناوین نتوانستند توجه کاربران را به خود جلب کنند، چرا که اصولا گیمرها همواره دنبال قدرتمندترین کنسول برای اجرای بازی‌های خود هستند.

از آن زمان تاکنون مایکروسافت توجه کمتری به عناوین انحصاری داشته است و اکنون که قدرتمندترین کنسول تاریخ را روانه بازار کرده سعی دارد تا ایکس باکس وان ایکس را به‌عنوان بهترین کنسول برای اجرای بازی‌های شخص ثالث معرفی کند. ایکس باکس وان ایکس 6 ترافلاپس قدرت دارد که به‌شکل شگفت‌انگیزی از کنسول 4.2 ترافلاپسی سونی یعنی PS4 Pro قدرتمندتر است، با این حال نباید از یاد برد که نبود عناوین انحصاری برای اکوسیستم ایکس باکس امری محسوس است. نینتندو سوییچ در سال جاری با دو عنوان انحصاری سوپر ماریو اودیسه و زلدا توانسته توجه کاربران را به‌خود جلب کند، این در حالی است که عمده‌ترین انحصاری ایکس باکس وان ایکس که در سال 2017 منتشر شده فورتزا موتور اسپرت 7 است، عنوانی با کیفیت بسیار عالی و بی‌همتا، اما باید پذیرفت فرنچایز فورتزا عنوانی است که سالانه عرضه می‌شود و از این حیث شاید برای جلب نظر گیمرها کافی نباشد.لغو عناوینی نظیر Fable Legends و Scalebound باعث نگرانی صاحبان ایکس باکس وان در مورد آینده شده است. خوشبختانه چند ماه قبل آراگون گرینبرگ مدیر بازاریابی بازی‌های ایکس باکس اعلام کرد که مایکروسافت قراردادهایی برای چندین عنوان انحصاری جدید امضا کرده است. از آن زمان تاکنون خبر جدیدی در مورد برنامه‌های تیم ایکس باکس در زمینه عناوین اختصاصی نشنیدیم، تا اینکه چندی قبل شانون لوفتیس مدیر کل مایکروسافت استودیوز مجددا بر این مسئله تاکید کرد و عنوان داشت:

من فکر می‌کنم که آنچه ما در چنته داریم در مجموع خوب و مناسب است. البته می‌دانم که گیمرها مایل به دیدن اختصاصی‌های بیشتری هستند. آیا شما شیفته این هستید که دو جین بازی انحصاری جدید برای ایکس باکس عرضه شود؟ ما عناوین بیشتری در راه داریم، ما مشغول توسعه بازی‌های بیشتری هستیم که اکنون در مورد آنها صحبت نخواهم کرد.

مایکروسافت از عرضه Crackdown 3 و Scalebound درس خوبی گرفته است، معرفی و صحبت زودهنگام از یک بازی باعث شکست آن خواهد شد. اما با این حال بد نبود که شرکت تخمینی از تعداد عناوین انحصاری که قرار است در سال آینده برای ایکس باکس عرضه شود، اعلام می‌کرد. رازداری بیش‌ از حد، آن‌هم در زمانی که بسیاری از کاربران سوال دارند و نسبت به تعداد انحصاری‌ها نگرانی دارند، باعث ایحاد فشار مضاعف بر آنها می‌شود. چنین وضعیتی ممکن است باعث شود تا برخی از کاربران به‌جای خرید ایکس باکس وان ایکس، PS4 Pro را تهیه کنند چرا که از قدرت نسبی خوبی برخوردار است و در عین حال در سال آتی عناوین انحصاری جذابی انتظار آن را می‌کشند.

اخیرا فیل اسپنسر مدیر بخش ایکس باکس مایکروسافت مصاحبه‌ای با بلومبرگ داشته که طی آن تاکید کرده مایکروسافت مشغول برنامه‌ریزی برای ایجاد استودیوهای جدید و همچنین خرید برخی از استودیوهای فعال است. او از مشکل اختصاصی‌های ایکس باکس آگاه است و البته حل مسئله احتمالا نیازمند کمی زمان باشد.

ما نیاز داریم تا رشد کنیم و چشم من به آینده دوخته شده تا این رشد را رقم زنیم. توانایی ا برای خلق محتوای جدید باید تبدیل به یکی از نقاط قوت ما شود. در این زمینه ما همیشه در یک سطح قرار نداشتیم.

ایجاد استودیوهای جدید امری کاملا حیاتی است، اما لازم است ردموندی‌ها در عین حال به برخی ویژگی‌های کوچک که نقش مهمی در موفقیت دارند، توجه داشته باشد. اخیرا سونی اعلام کرده که کاربران پلی استیشن با کمک تروفی‌های خود (تروفی معادل گیمر اسکور در ایکس باکس است) بازی خریداری کنند. خبر خوش در این میان آن است که ظاهرا مایکروسافت درنظر دارد تا قابلیت مشابهی را برای ایکس باکس وان عرضه کند.

این مسئله باعث خوشحالی است که مایکروسافت از مشکلات آگاه است و نسبت به خواسته‌های کاربران پاسخگو است. مطمئنا E3 2018 محلی است که مایکروسافت با دست پر وارد خواهد شد و دل هواداران را بیش از پیش گرم خواهد کرد.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1347 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,