onedrive_logo_primary-100626254-large

حتی با عدم وجود انتخاب فضای نامحدود، ولی بازهم وان درایو، از نظر قیمت، بهترین انتخاب برای فضای ابری است. هزینه ۷۰ دلاری برای فضای ۱ ترابایتی در هر سال، به مفدار زیادی از رقبا، گوگل درایو و اپل آی کلود، ارزان تر است. اما متاسفانه قابلیت های مدیریت عکس وان درایو، حتی پس از آپدیت اخیر، به پای گوگل درایو و آی کلود اپل نمی رسد. این موضوع اولویت قرار گرفتن وان درایو را، در مسئله ای به غیر از قیمت، تحت تاثیر قرار می دهد. 

من باید این مسئله را به درستی تست می کردم. به مدت یک سال از وان درایو در کنار گوگل درایو استفاده کردم، ولی همیشه برای مرور عکس های قدیمی باز به سمت گوگل درایو کشیده می‌شدم. نگرش جدید مایکروسافت قرار است تماما در مورد سرویس های ابری بین پلتفرمی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند، برود، در اینجاست که ذخیره سازی عکس ها، کاربرد مناسبی برای این نگرش است. و باعث تعجب است که مایکروسافت در این مسئله، از رقیبانش عقب افتاده است.

این ها مسایلی هستند که وان درایو هنوز باید بر روی آن ها کار کند:

۱. تشخیص چهره

قبول دارم که قابلیت دسته بندی گوگل براساس چهره، مقداری عجیب و غریب است. اما بازهم این مسئله، بسیار تاثیرگذار، و بقیه سرویس های عکس را کهنه جلوه می‌دهد. بدون نیاز به نشانه گذاری دستی افراد در تصاویر، شما می توانید عکس های کودکتان، یا دوستانتان را، نگاه کنید، و عکس های یک بازه ی زمانی را گاهی اوقات تا زمان تولد به عقب بازگردانید. فرایند نشانه گذاری عکس ها کاملا خودکار است، و حتی اگر اسمی را اضافه کنید، گوگل این نشانه ها را خصوصی نگه می‌دارد.

googlephotosfaces-100674720-orig

مایکروسافت فناوری های تشخیص تصویر فوق العاده ای را در اختیار دارد. زیرساخت تصویر (Face API) این شرکت، توانایی تشخیص ویژگی های صورت و شناسایی افراد از عکس های قبل را داراست، در ضمن اینکه زیرساخت احساس (Emotion API) می تواند حالت چهره افراد را متوجه شود. اما با این حال، مایکروسافت هنوز زحمت اضافه کردن این ویژگی ها، به وان درایو را، به خود نداده است.

۲. نتایج جستجوی بهتر

تشخیص تصویر را کنار می گذاریم، وان درایو دارای قابلیت‌ جستجوی هوشمند است. این سرویس می‌تواند متون داخل عکس را سریعا طبقه بندی کند، و یا نتایج جستجو در مورد اشیایی مانند “سگ” و “خورشید” را تشخیص دهد.

اما در عمل، جستجوی هوشمند وان درایو به اندازه سرویس عکس گوگل، کاربردی نیست. انتخاب‌های جستحو برای اشیا، حتی تعدادی نزدیک به مقدار واقعی نشان نمی‌دهد، و راه ساده ای برای فیلتر کردن ویدیوها، مانند گوگل، وجود ندارد. (جستجو برای ویدیوها به تنهایی، نتایج پراکنده‌ای می‌دهد.) مایکروسافت ایده های خوبی برای جستجوی عکس دارد، اما ناتوان از اعمال درست آن است.

googlephotossearch-100674719-orig

۳. کش کردن هوشمندانه تر و تصاویر بندانگشتی

در مقایسه با منوهای وان درایو و زمان بارگذاری آن‌ها، هردو سرویس عکس گوگل، و آی‌کلود اپل، روشی بهتر برای دسترسی به عکس ها در اختیارتان قرار می دهند. مثلا، اپل می تواند به صورت خودکار عکس های آی کلودتان را بر روی تمام دستگاه هایتان دانلود کند. اگر شما ترجیح می دهید که فصای دستگاهتان را زیاد اشغال نکنید، می توانید از گزینه “بهینه کردن” استفاده کنید، تا فقط تصاویر با کیفیت پایین، برروی دستگاهتان ذخیره شود، در حالی که نسخه باکیفیت، بر روی آی‌کلود قرار دارد. از این راه، شما می توانید سریعا به عکس های بیشتردیده شده ی خود، بدون انتظار برای دانلود آن ها، دسترسی داشته باشید.

در عین حال، سرویس عکس گوگل، به طور معجزه آسایی، در حالی که عکس ها را مرور می کنید، تقریبا به صورت آنی، آن ها را نمایش می‌دهد. نتیجه به صورتی است که شما به سختی متوجه می‌شوید که عکس‌هایتان دانلود شده اند، یا برروی دستگاهتان بوده است. و اگر حافظه ی دستگاه شما پر شده باشد، گوگل به صورت واضحی، امکان پاک کردن عکس هایی که در حال حاضر بر روی فضای ابری پشتیبان گیری کرده است، را به شما نشان می دهد.

۴. اشتراک گذاری منطقی‌تر تصاویر

اگرچه وان درایو قابلیت های اولیه ای برای همکاری بر روی تصاویر در اختیارتان قرار می‌دهد، اما رقبای مایکروسافت، اشتراک‌گذاری را به مراتب لذت بخش‌تر کرده اند.

سرویس های عکس گوگل، و آی‌کلود اپل، هردو از قابلیت نظر گذاشتن بر روی تصاویر اشتراک‌گذاشته شده، پشتیبانی می کنند. اشتراک گذاری اپل، دارای بخش فعالیت‌ها است که به راحتی به شما نشان می دهد که چه کسی، چه کاری انحام داده است.

icloudactivity-100674721-orig

گوگل پا را فراتر گذاشته، و به شما اجازه می دهد که، عکس ها و آلبوم های اشتراک‌گذاشنه شده خود را، در صفحه اصلی بازدید خود ببینید، و در واقع مرزی بین عکس های اشتراکی و غیراشتراکی نیست. در این صورت شما نیازی نیست که عکس های اشتراکی که می‌خواهید نگهشان دارید را، بارگذاری کرده و دوباره آپلود کنید.

۵. برنامه مختص عکس برای iOS و اندروید

در ویندوز ۱۰، مایکروسافت برنامه ای مختص به عکس با قابلیت مرور وان درایو، در اختیارتان می گذارد. اما برروی iOS و اندروید، همه‌ی فعالیت‌های مرتبط با عکس، در برنامه اصلی وان درایو انحام می‌شود. با این که داشتن برنامه ای که همه‌ی اطلاعات مرتبط با فضای ابری را در یک‌جا به شما ارایه می دهد، کاربردی است، ولی بازهم داشتن برنامه مختص به عکس، امتیازاتی دارد.

w10photos-100674722-orig

به طور مثال، گوگل و اپل، هردو دارای ویرایشگر تصویر در برنامه عکس خود هستند (همان طور که برنامه Photos در ویندوز ۱۰، این ویژگی را داراست). در این صورت، شما می‌توانید عکس‌های خود را پس از پشتیبان‌گیری اولیه، ویرایش کرده، سپس این تغییرات، با فضای ابری شما، همگام‌سازی می‌شود. (مایکروسافت دارای قابلیت ویرایش عکس مناسبی، در وان درایو است، اما این باعث سنگین تر شدن برنامه می شود.)

ضمنا، وقتی تصاویر برای شما در اولویت قرار دارد، داشتن برنامه ای مختص به عکس، باعث آسان تر شدن دسترسی به عکس هایتان می شود. دیگر نیازی نیست برای دسترسی به عکس‌هایتان در منوهای مختلف چرخیده، و یا با جستجوگر سروکله بزنید. با توجه به اینکه برنامه Photos در ویندوز ۱۰ قرار دارد، مایکروسافت مخالف توسعه برنامه مختص عکس، نیست. اما در حال حاضر، Photos تنها استثنا در نگرش بین پلتفرمی تازه ی مایکروسافت است.

چرا من هم‌چنان از وان درایو استفاده می کنم

چرا بعد از این همه مشکلات هنوز من از وان درایو استفاده می کنم؟ ساده است، با قیمت ۷۰ دلار در سال برای ۱ ترابایت فضای ابری، ارزان ترین راه برای همگام سازی عکس های رزولوشن کامل، با رایانه ی من است (که بر روی یک هارد درایو دیگر، در شبکه خانگی، ذخیره می شود). قیمت پیشنهادی اپل و گوگل، با اختلاف زیاد، به ۱۲۰ دلار می‌رسد. و البته Cloud Drive آمازون نیز گزینه‌ای ارزان، با قیمت ۱۲ دلار در سال، یا به همراه آمازون پرایم، قابلیت همگام سازی با رایانه را ندارد، و همچنین من به فضای ابری به عنوان تنها محل نگه داری عکس هایم اعتماد ندارم.

شاید زمانی مایکروسافت بسته ای کامل را ارایه دهد. ولی فعلا، من به استفاده خود از وان درایو به عنوان آرشیو، و از Google Photos برای لذت بردن از عکس هایی که گرفته ام، ادامه می دهم.

منبع :

PCWORLD

16 پست
محمد به آبادی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Mehdi
پاسخ دهید یکشنبه 23 مرداد 1395

در ویندوز ۱۰، مایکروسافت برنامه ای مختص به عکس با قابلیت مرور وان درایو، در اختیارتان می گذارد. اما برروی iOS و اندروید، همه‌ی فعالیت‌های مرتبط با عکس، در برنامه اصلی وان درایو انحام می‌شود

خیلی خوشحالم که ماکروسافت این اجازه رو به Ios و اندروید نمیده . این یک امتیاز برای ماکروسافت هستش . شما تصور کنید اگر برنامه های دیفالت ویرایش عکس IOS و اندروید دسترسی به وان درایو داشته باشه یعنی شما باید یوزر و پسورد ماکروسافتتونو در اختیارشون قرار بدی . که در این صورت یعنی همه عکساتون لو میره. اگر ماکروسافت در ویندوز ۱۰ وان درایو با برنامه photos مچ هست چون این برنامه ماله خودشه.من یکی از دلایلی که ویندوزفون خریدم (۹۵۰) این بود که نمیخاستم یوزر و پسووردمو دست گوگل بیفته

  Amir
  پاسخ دهید دوشنبه 24 مرداد 1395

  وای که چقدر هم شما فرد مهمی هستید
  فکر کردید یه رمز ساده مانع از دسترسی میشه؟

   alireza
   پاسخ دهید دوشنبه 24 مرداد 1395

   مثلا شما فرد مهمی هستید که رفتید آیفون خریدی؟؟
   نگو که به خاطر آی او اس گرفتم که خندم میگیره
   شما با همون پول میتونستید بهترین گوشی اندرویدی رو بگیرید که از اپل هم بهتره مثلا اس ۷ دوربین بهتر باتری فوق العاده بهتر و …
   ولی چرا نگرفتید چون اندروید امنیت نداره پس واسه ما نقش نیا

    Amir
    پاسخ دهید جمعه 4 شهریور 1395

    بهترین گوشی اندرویدی
    تا دو یال اونم نهاااایتش
    ساپورت میشه خیلی زودم میخوره تو سر قیمتش
    اما ایفون نه

    همچین امینت امنیت میکنن انگار رئیس یگان ویژه هسیم

    در ضمن مهم برام سخت افزار گوشی بود که بعد شش ماه هنگ نکنه نه که مث اس ۷ با سه گیگ رم و اون مشخصات یه بازی نتونه تو حافظه نگه داره

Saber
پاسخ دهید یکشنبه 23 مرداد 1395

اینم شرکتی که هدف اولش رو فضای ابری گذاشته ولی تو همینم از رقبا عقبتره

  alireza
  پاسخ دهید یکشنبه 23 مرداد 1395

  یه سوال شرکتی که از بقیه رقباش از نظرشما عقب تره
  چه جوری بیشتر از اونا سود میکنه؟؟؟ نظرت کمرم رو شکوند
  تحقیق بد نیست

cloud
پاسخ دهید یکشنبه 23 مرداد 1395

سلام، دوستان جدیدا وان درایوم داره پیغام میده حافظه پر شده، همون اوایل در تنظیمات نوشته بود سی گیگ حافظه رایگان، ولی مثل اینکه الان اون حافظه را برداشته و دوباره من برگشتم به همون ۵ گیگ، این در حالی هست که من ۸ گیگ را استفاده کردم، حالا سوالم اینه بر سر اون سه گیگ اضافه ای که برام هشدار داده چه بلای میاد

erfan
پاسخ دهید یکشنبه 23 مرداد 1395

سلام،دوستان من ی مطلبی خوندم از ویندوزسنتر ک خانم سارکار گفته بودن برا آپدیت سالیانه باید اول ویندوز اینسایدر و بیلد ۱۴۳۹۳ رو نصب کنیم و بعد منتظر آپدیت سالیانه باشیم.اگه کسی اطلاعی داره مارو در جریان بذاره……تازه فکر کنم با این کار ماهم اینسایدر بشیم،اینطور نیس؟

  hamed nasrollahi
  پاسخ دهید دوشنبه 24 مرداد 1395

  برای آپدیت سالیانه نیازی به اینسایدر شدن نیست ، وقتی آپدیت سالیانه بیاد شما به راحتی میتونید از تنظیمات قسمت آپدیت نصبش کنید .
  من توصیه میکنم هرگز اینسایدر نشید مخصوصا اگه گوشیتونو تازه خریده باشید . به دو دلیل:
  ۱- ممکنه هر اتفاقی برای گوشی بیافته و گوشی از کار بیافته (وقتی اینسایدر میشی قبول میکنی که هر مشکلی پیش بیاد من خودم اینو انتخاب کردم پس بهتره اون تاییده به شکل کامل خونده بشه )
  ۲- نسخه های رسمی ویندوز ۱۰ پر از مشکلات ریز و باگ هستن چه برسه به نسخه های اینسایدر ، برای اینکه تو کابرد های روزانه دچار مشکل نشید اینسایدر نشید.

Alireza
پاسخ دهید یکشنبه 23 مرداد 1395

در ویندوز ۱۰، مایکروسافت برنامه ای مختص به عکس با قابلیت مرور وان درایو، در اختیارتان می گذارد
این برنامه اسمش چیه؟

Alireza
پاسخ دهید یکشنبه 23 مرداد 1395

همون برنامه فوتو خود مایکروسافت هستش؟؟

behnam720
پاسخ دهید دوشنبه 24 مرداد 1395

سلام اقای زمانی من مشکلی واسه گوشیم پیش اومده، از روزی که اپدیت اخره وین ۱۰ رسمی واسه گوشی اومد (نسخه ۱۰۵۸۶.۵۴۹) دقیق یادم نیست کد اخرش، دانلود شد نصب هم شد بعدش پیغام ری استارت اومد وقتی کاره دانلود و نصب انجام شد با ری استارت شدن باید چرخ دنده بیاد که کامل بشه، ولی نمیاد باز خاموش روشن میشه میاد تو محیط ویندوز انگار که هیچ نشده، دیگه بعد از چند بار تصمیم گرفتم ریست فکتوری کنم اما نمیشه اصلا تازه گوشی هی خاموش روشن هم میشه تند تند، اگه میشه ریست فکتوری با دکمه های گوشی بهم بگین ممنون میشم اگه کمک کنین

عرفان
پاسخ دهید دوشنبه 24 مرداد 1395

منم ک از خودم نگفتم برا اینسایدر شدن،مطلبی بود از خانم سارکار تو سایت ویندوز سنتر

ss
پاسخ دهید دوشنبه 24 مرداد 1395

یه سوال شرکتی که از بقیه رقباش از نظرشما عقب تره
چه جوری بیشتر از اونا سود میکنه؟؟؟ نظرت کمرم رو شکوند
تحقیق بد نیست
_______________
دوست عزیز این حرف رو نزن همین شرکت اپل تو بیشتر چیزا از بقیه عقب تره برات میگم الان
دوربین با مگاپیکسل پایین ۱۲ مگاپیکسل یه دوربین میان رده هست و چندین سال قبلش هم که کلی دوربین خفن اومد و رفت مثل ۱۰۲۰ اپل ه‍ فقط دوربین ۸میزد از زمان ۴اس تا۶ و حتی فلش سگانه هم نداره بد بخت
رمش هم که ۲ و باتری کمتر از ۲۰۰۰ میلی آمپر تعجب نکنید آیفون باتریش ۱۷۵۰ یعنی از ۵۳۵ پایین تر و نداشتن شارژر بیسیم و… باتری حتی صفحه نمایشش هم تراکم پیکسلی پایینی داره ۴۴۰ppi در مقابل لومیا ۹۵۰ که بیشتر از ۵۰۰ پیکسل در اینچه خیلی کمه و…. اپل میشه گفت از هر لحاظ به جز قسمت تاچش از بقیه رقبا عقب تره ولی کلی میفروشه از تمام رقبا بیشتر این ملاک نمیشه دوست عزیز(راستی پردازندش ۴هسته ایه ولی پردازنده گرا فیکیش خوبه البته نه به اندازه اسنپدراگون۸۲۱)

  alireza
  پاسخ دهید دوشنبه 24 مرداد 1395

  برادر من خودم طرفدار مایکروسافت هستم اون نظر رو هم برای اون یکی دوستمون نوشتم😖😐

  alireza
  پاسخ دهید دوشنبه 24 مرداد 1395

  نظرت به ذره گنگ بود الان فهمیدم
  عزیز اپل همه چیزش که عقب باشه ولی سیستم عاملش عقب نیست برای همین هستش که زیاد میفروشه ولی همین عامل هم کم کم از بین میره چون همه به محدودیت های مسخرش پی بردن. محدودیت هایی که ویندوزفون هم اونا رو نداره

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,