_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

بررسی بازی PES 2019

هیچ چیز جدیدی در مورد Pro Evolution Soccer 2019 وجود ندارد که باعث تعجب شما شود. اگر نسخه‌ی پیشین این عنوان یعنی PES 2018 را بازی کرده‌اید یا نسخه‌های قدیمی‌تر این عنوان را تجربه کرده‌اید، دقیقا می‌دانید که این بازی چه چیزی را به چالش می‌کشد، اما به روز رسانیهای فزاینده و در عین حال حیاتی ، در کنار ارائه مکرر و بی‌نظیر عناصری چون Off-pitch تقریبا تبدیل به یک سنت برای هر ورودی جدید فرانچایز‌های فوتبال سالانه‌ی کمپانی Konami شده‌است، و دقیقا در مورد PES 2019 نیز صدق می کند. در ادامه با وینفون همراه باشید.

این عوامل باعث برخی تغییرات در عمل واقعی فوتبال روی زمین می‌شود، که هیچ یک از آن‌ها به هیچ وجه‌ی تغییرات بزرگی نیستند، اما با هم برای تجربه‌ی بسیار بهتری نسبت به آنچه در سری پیشین این عنوان یعنی PES 18 ارائه می‌دهد، ادغام شده‌اند. با اینحال از ایجاد هرگونه پیشرفت و تغییرات در حوضه‌هایی دیگری که می‌توانند باعث زیبایی بیش از حد این بازی و یا نابودی آن شوند، خوداری می‌کنند و اکنون بیش از یک دهه است که این روش را برای بازی‌های خود در پیش می‌گیرند. عنوان PES 19 بازی است که تمام دغدغه‌ها و نیازهای شما را در بازی کردن فوتبال برآورده می‌کند اما اگر بدنبال مقایسه‌ی چهره کارکتر ها و کیفیت بازی‌های کمپانی کونامی با بازی‌های فوتبال کمپانی EA (با نام  Fifa) هستید این بازی به شدت شما را ناامید می‌کند.

این‌ها جنبه‌ها و ویژگی‌هایی است که فرد در هر بازی دیگری و با هر ژانری به آن توجه می‌کند و اگر بازی فاقد این موارد باشد در دید آن‌ها این بازی از مد افتاده به حساب می‌آید درحالی که در هنگام انجام این بازی‌ها ممکن است که هیچ یک از این ویژگی‌ها را نبیند و متوجه هیچ یک ازآن‌ها نشود. این روشی است که معمولاً من هم آن را در پیش می‌گیرم در حالی که روش خوبی برای شناسایی بازی‌های جذاب نیست. اما در یک بازی شبیه سازی ورزشی که سعی در تقلید و شبیه سازی ورزشی دارد نه فقط عمل خود در زمینبلکه شبیه‌سازی عالی بازی بیشتر اهمیت دارد و این کاستی‌های ریز زیاد مهم نیستند و توجه‌ها را زیاد به خود جلب نمی‌کند.UI قدیمی UC Pro Evolution Soccer 2019، تفسیر خسته کننده آن و فقدان مجوزهای مهم برای این بازی به اندازه ی کافی برای این بازی دردسر ایجاد کرده است. چنین مشکلاتی راه طولانی‌ای را برای ایجاد یک احساس فوق‌العاده، که برای این نوع تجربه بسیار مهم است، ایجاد می‌کنند حتی اگر بیشتر طرفداران PES  آن را قبول کنند و پشتیبان آن باشند.

این‌طور نیست که PES 2019 برای رفع این مشکلات تلاشی نمی‌کند، بلکه حل این مشکلات در دستور کار آن قرار دارد. برای ایجاد تصاویر صوری بسیار زیبا و حتی زیباتر از هر آنچه که تاکنون از کونامی دیده‌ایم تلاش زیادی کرده و آن را در این نسخه به نمایش درآورده است. افزایش درخشندگی تصاویر به طور خودکار و توجه به تمامی جزئیات ریزی که ممکن است توجه شما به آن جلب شود، در دستور کار آن‌ها برای این نسخه است. چهره و بدن بازیکنان با ظرافت خاصی اسکن و طراحی می‌شود و استادیوم‌هایی که PES 2019 مجوز طراحی آن ها را دارد با زیبایی و ظرافت خاصی طراحی می‌شوند به گونه‌ای که هنگام شروع بازی نمایی بسته از استادیوم‌ها هر بازیکنی را به خود شیفته می‌کند (به خصوص استادیوم اختصاصی بارسلونا یعنی نیو کمپ که تمامی جذابیت‌های لازم را دارد). حتی تماشاگران حاضر در استادیوم نیز مشتاق‌تر و بهتر طراحی شده‌اند و منتقدان بازی‌های PES می‌دانند که صاف و یک سطح‌بودن تماشگران یکی از نکاتی است که موجب کاهش نمره‌ی متریکای یک بازی و در نتیجه کاهش طرفدارن بازی می‌شود در عوض طراحی زیبای آن موجب افزایش بازیکنان این عنوان می‌شود.

اما این درحالی است که تماشاگران بیشتر واکنش نشان می‌دهند و در  تمامی وقت بازی سرو‌صدا می‌کنند و تیم‌شان را تشویق می‌کنند به خصوص در استادیوم‌های خانگی تیم‌ها، همانند شما که در برخی صحنه‌های خاص بازی احساس از خود نشان می‌دهید و تیمتان را تشویق می‌کنید. البته این رفتار تماشگران طبیعی نیست و این نوع هیجان که باید به صورتی واقعی تماشگر را تحریک کند در تمامی وقت بازی وجود ندارد. این تفسیر نسبت به سال گذشته کمی بهبود یافته است و برخی از خطوط و طراحی‌های جدید در سراسر بازی‌ها وجود دارد، اما هنوز هم به نظر می‌رسد ریزه‌کاری‌هایی دارد که کمی بازیکن را بی حوصله و خسته کننده می‌کند.البته استفاده از منوها مشکل خاصی ندارد، حتی آن‌ها نیز چون کم و بیش قابل استفاده هستند مورد توجه هستند که به نظر آن‌ها نیز در طول چند سال گذشته از تاریخ سریال، تقریبا کامل و بااثبات بوده اند.

به همین‌ترتیب نادیده‌گرفتن مجوز‌های کمپانی برای برخی تبلیغات در حین بازی برای شما آسان است ولی گاهی در حین بازی ممکن است توجه شما به تابلو‌های تبلیغاتی ویا چیز‌های ریزی مانند حرکات تک تک بازیکنان و کیفیت و وضوح لباس‌های آن‌ها و غیره جلب شود که در صورتی که کمپانی در آن‌ها ضعف و کاستی داشته‌باشد و نتواند آن‌ها را به خوبی طراحی کند ، ممکن است که بازیکن را کمی از تجربه‌ای که مدنظرش است دور کند و در واقع او را نسبت به این بازی بی‌میل سازد. این مورد تاکیید‌کننده‌ی این موضوع است که همه‌ی این موارد و ریزه‌کاری ها به یکدیگر می‌پیوندند و دست‌به‌دست هم می‌دهند تا فضای PES 2019 را به نحوه‌ای عالی طراحی کنند  تا تجربه‌ای عالی را برای بازیکن فراهم کنند. این جزئیات برای چنین بازی که سالیانی است که مورد توجه طرفداران فوتبال قرار‌گرفته بسیار مهم است.  البته این مسئله ی جدیدی برای PES 2019 نیست و این برای مدت طولانی همراه بازی‌های PES بوده و امسال نیز خواهد بود.

اما اگر شما فردی هستید که به این ریزه کاری ها زیاد توجه نمی‌کنید و تنها بازی فوتبال برای شما مهم است بازی PES 2019 شما را شگفت زده خواهد کرد و از این بازی بسیار لذت خواهید برد. این بازی به انجام کاری ادامه می‌دهد که اساس و پایه‌ی تمامی بازی‌های PES بوده که ارائه‌ی یک تجربه‌ی کاملاً عالی از یک شبیه‌ساز فوتبال است که به شما اجازه می‌دهد تا با سرعت آرام گیم‌پلی بازی بتوانید حملات و تاکتیک‌های خود در تمرین اجرا کنید و سپس آن‌ها را در بازی‌های رسمی اجرا کنید. این عنصر خاص از بازی با توجه به سیستم انیمیشنی بازی PES 2019  که چگونه یک توپ به یک بازیکن دیگر منتقل یا ارسال می‌شود، چقدر موفق خواهد بود یا در برخی موارد حتی شما می‌توانید با توپ ارتباط برقرار کنید بسیار مورد توجه منتقدان این بازی قرار می‌گیرد. همه‌چیز که در مسیر بازیکن قرار دارد و زاویه‌ی حرکت دوربین و با چه زاویه‌ای توپ را دریافت می‌کند و زاویه‌ی حرکت توپ تمامی این موارد در اجرای عالی این بازی مدنظر است.

ارتباط با فیزیک توپ، یکی دیگر از تعمیرات عمده PES 2019 است. این مورد در شبیه‌سازی فوتبال بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، واکنش توپ هنگام ضربه زدن  به آن در بازيهايي که در عين حال کاملا واقعي و کاملا غير قابل پيش بيني است و چگونگی هماهنگی دوربین‌ها با آن کمی مشکل است ولی باید به گونه‌ای انجام شود که کاملاً پاسخگو باشد. اگر توپ مثل یک شی واقعی باشد و تماشای آن هنگام حرکت در هوا تا پس از گذر مدت طولانی به زمین برگردد و یا از طریق عبور از زمین به پای یک بازیکن فرود بیاید، یا خارج شدن از کادر تصویر هنگام یک ضربه‌ی پر‌قدرت، هرگز سرگرم کننده نیست و باعث می‌شود که بازی کمی سرد و بی‌روح به نظر برسد. این دو مورد با هم یعنی فیزیک توپ و انیمیشن‌های بازی و انجام دوباره‌ی اضافه کردن لایه های اضافی به PES در گیم پلی لحظه به لحظه‌ی بازی باعث جذابیت هر چه تما‌تر این بازی می‌شود.

حرکت روان توپ هنگام پاس دادن آن به اندازه‌ی کافی واقعانه طراحی شده‌است و حال این مورد نیاز به تمرین زیاد دارد زیرا باید بدانید که بازیکنی که می‌خواهید توپ را برای او ارسال کنید در چه موقعیتی قرار دارد و باید با چه سرعتی توپ را برای او ارسال کنید تا بازیکن شما قادر به دریافت توپ و پخش آن در زمین باشد تا آن‌ها نیز با دریافت صحیح توپ احساس آرامش کنند. این بازی به لطف این کار کمی کند شده‌است اما این مورد باعث تضعیف این بازی نشده و بلکه باعث تقویت بازی PES 2019 نسبت به دیگر سری‌های این عنوان شده‌است.

دروازه‌بان‌ها نیز به شکل قابل توجهی بهبود پیدا کرده‌اند. اگر شما نسخه‌ی قبلی این عنوان یعنی PES 2018 را بازی کرده‌باشید حتماً متوجه برخی از باگ‌ها و سوتی‌های دروازه‌بان‌ها شده‌اید که موجب تعجب بسیاری از طرفداران این عنوان شده‌بود. حرکات و جهش‌های نچندان سریع در مقابل شوت‌ها از طرف دروازه‌بان‌ها و همچنین برخی از حرکات عجیب آن‌ها منظره‌ی عجیب و خنده‌داری را برای بازیکنان ایجاد کرده‌بود. با اینحال ناتوانی دروازه‌بان‌ها در سیو شوت‌هایی که حتی تنها چند اینچ با آن‌ها فاصله داشت، همه چیز را برهم میزد و باعث می‌شد که گل‌زدن و خوردن بسیار راحت باشد. درحالی که دروازه‌بانان هنوز کامل نشده‌اند، ولی واکنش‌های و توانایی‌های آن‌ها در متوقف کردن شوت‌های بازیکنان به صورت قابل ملاحظه‌ای بهبود یافته‌است. سوپر سیو‌های دروازه‌بانان در مقابله با شوت‌های سرکش و از راه دور بایکنان و همچنین خروج دروازه‌بان‌ها در موقعیت‌های خطرناک می‌تواند جذابیت بازی را دوچندان کند و مورد رضایت و تمجید بازیکنان قرار گیرد.

با اینحال این بازی در برخی از جنبه‌های که در آن زیاد تلاش شده‌است، چندان موفق نبوده‌است. در بازی PES 2019 یک مکانیزم خسته‌کننده برای بازیکنان نیز وجود دارد به این معنی که بازیکنان با گذشت زمان و با دوندگی زیاد کم کم خسته می‌شوند و قوای‌شان تحلیل می‌رود . این مکانیزم‌ خسته‌کننده برای شبیه‌سازی واقعی و طراحی عالی این بازی بسیار ضروری است و نه‌تنها باعث رنجش طرفداران نمی‌شود بلکه آن‌ها را به سمت این عنوان بیشتر سوق می‌دهد. این موردی‌است که در اغلب نسخه‌های این عنوان بوده ولی در این سری بهتر شده‌است. در برخی از اوقات بازیکنانی که با آن‌ها بازی می‌کردم به قدری خسته می‌شدند که در دقایقی پایانی دیگر قدرتی برای ادامه بازی نداشتند و یا در برخی برخورد‌ها به شدت مصدوم می‌شدند. من در برخی ازبازی‌هایی که در هفته های پی‌درپی داشتم تعدادی از بازیکن در اختیار داشتم که به شدت خسته شده‌بودند و مجبور بودم که به آن‌ها استرحت بدهم ولی با این وجود باز تعدادی از آن‌ها کاملاً آماده‌ی بازی نمی‌شدند. اگر بنابر تغییراتی در مکانیزم خستگی بازیکنان در بازی PES 2019 باشد احتمالاً این مشکل برطرف شود که در سری‌های قبلی وجود داشت و در بسیار موادر منجر به نارحتی بازیکنان از این بازی می‌شدند که زیاد به واقعیت نزدیک نبود.

مستر لیگ یکی از مکان‌هایی است که به پیشرفت‌های زیادی نیاز دارد ولی متاسفانه در سال 2019 نیز پیشرفتی در این عرصه صورت نگزفته‌است. همچنین در بازی  PES 2019 شما می‌توانید که قبل از شروع فصل مسابقات تدارکاتی و دوستانه‌ای در قالب کاپ قهرمانی بین‌المللی انجام دهید که باعث بالا رفتن آمادگی بازیکنانتان می‌شود و همچنین نقل و انتقالات و فروش بایکنان نیز کمی بهبود یافته‌است البته هردوی این موارد تغییرات جزئی هستند و تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کنند. صدور ITC برای بازیکنان نیز از تغییرات این بازی است البته فکر نمی‌کنم که بازیکنان زیاد به دریافت این مجوز پایبند باشند و با وجود این تغییرات هنوز نقل و انتقالات این بازی به واقیت زیاد نزدیک نیست. برای اولین نقل و انتقال من تونی کروس را تنها با 35 میلیون یورو خریدم که این مبلغ در استاندارد‌های امروزی بسیار ارزان است و با قیمت واقعی آن تفاوت دارد، این فقط یکی از نمونه‌ها است. تغییرات افزایشی در این سری واقعاً عالی هستند و به صورتی دست به دست یکدیگر و گام به گام باعث بهتر شدن این بازی شده‌اند. اما مستر لیگ نیاز بیشتری به این تغییرات دارد. تقریبا همین تجربه برای یک دهه در این عنوان ثابت بوده‌است، و با وجود اینکه این بازی هر سال ساخته می‌شود و تغییراتی در آن صورت می‌گیرد اما همچنان امتناع PES در گسترش و تغییر در این حوزه مشهود است و به نظر می‌رسد تنها دلیل آن تنبلی این کمپانی در ایجاد تغییر در این حوزه است.

سالهاست که طرفداران PES تماشاگر الگویی هستند که سالیانه درازی هست که در این بازی اجرا می‌شوند و تغییرات عمده‌ای در این بازی صورت نگرفته‌است و همین مورد باعث شده‌است که این بازی دربسیاری از زمینه‌ها در رقابت با رقیبانش (به خصوص بازی فیفا) عقب بماند. بازی PES 2019 نیز همان الگوی مشابه را دنبال می‌کند و در کل مانند دو یا سه سری پیش بابرخی تغییرات است.با این حال، مسئله‌ی اصلی این است که هر سال تحمل برای عدم پیشرفت در این بازی کوتاهتر می‌شود، در حالیکه در حال حاضر فقط به نقطه‌ای رسیده‌ایم که به نظر می‌رسد که طرفداران از دیدگاه کونامی نادیده گرفته شده‌اند و با این روش کم کم از تعداد علاقمندان به این بازی کاسته می‌شود.

از دست دادن امتیاز اختصاص لیگ قهرمانان و دستیابی فیفا به این امتیاز قطعاً باعث تضعیف این عنوان شده‌است و بازکنان نیز در این مورد ببسیار ناراحت شدند. با اینحال PES 2019 در محدوده خود به شدت قوی‌تر و عالی‌تر از سری های قبلی بوده‌است و از نظر ظاهری و گرافیکی و کیفیت در این ژانر بسیار عالی بوده‌است. اما آنچه  باعث غم و اندوه طرفداران این عنوان بوده‌است طراحی نچندان واقعانه‌ی لباس‌های اصلی و دوم و سوم تیم‌ها است که چند سالی هست که کونامی به این مورد اهمییت نمی‌دهد و این مورد برای ارائه‌ی تجربه‌ای واقعی بسیار اهمییت دارد و غیبت آن در این سری نیز باعث ناراحتی طرفداران این عنوان شده‌است. Konami خود را ثابت کرده‌است که اساتید مطلق در ارائه‌ی فوتبال عالی در زمین هستند اما شاید با ساخت PES 2020 در سال آینده وقت آن رسیده باشد که این کمپانی به نقاط ضعف خود بپردازد، نه اینکه در نقاط قوت خود پیشرفت کنند.

ویژگی‌های بد

 • UI قدیمی
 • تماشاگران مصنوعی
 • عدم وجود جوی عالی و واقعی
 • ارائه‌ی متوسط بازی
 • عدم داشتن مجوز‌های انحصاری
 • نیاز جدی مستر لیگ به پیشرفت

ویژگی‌های خوب

 • انیمیشن‌های ارتقا داده شده
 • فیزیک توپ بهبود یافته
 • شبیه‌سازی عالی ورزش فوتبال
 • تصاویر واقعی‌تر از بازیکنان و استادیوم‌های دارای مجوز طراحی
 • تصاویری خیره‌کننده

منبع :

GAMINGBOLT

88 پست
واحد عثمانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,