project-astoria

بیلد قبلی از ویندوز 10 موبایل دارای یک زیر مجموعه اندرویدی بود که امکان پورت بی دردسر اپلیکیشن های اندرویدی را برای ویندوز فراهم می کرد. این زیر مجموعه بخشی از پروژه Astoria است. مایکروسافت با این اقدام خود به همه جهان ثابت کرد که مثل کوه پشت پلتفرم موبایل خود ایستاده است، به گونه ای که حتی انحلال بخش سخت افزار موبایل کمپانی هم دلیلی برای رهایی ویندوز موبایل نخواهد بود.

پیش از این و حتی اکنون هم بسیاری معتقدند که این کار مایکروسافت فقط یک جاه طلبی است و اپلیکیشن های پورت شده به هیچ عنوان مانند نسخه اندرویدی با کیفیت نخواهند بود و یا بسیاری دیگر که معتقدند پورت شدن اپلیکیشن های اندرویدی برای ویندوز، این سیستم عامل را از پا خواهد انداخت.

اما جای بسی خوشحالیست که مایکروسافت اشتباه بلک بری را تکرار نکرد و به جای ایجاد یک اندروید خالص در سیستم عامل خود، از توسعه دهندگان دعوت کرد تا به روشی بسیار ساده، صفر تا صد اپلیکیشن اندرویدی خود را برای ویندوز نیز پیاده کنند.

در نگاه اول شاید بگویید چنین چیزی امکان ندارد. ولی چرا ممکن است و به همین جهت است که این کار مایکروسافت یک جاه طلبی بزرگ و عرض اندامی تاریخی محسوب می شود. برای اینکه ساز و کار مکانیزم ترجمه کد ها و پورت اپلیکیشن ها را دریابید، تنها کافیست ترجمه یک کتاب با زبان مثلا چینی را به زبان مثلا عربی در نظر مجسم کنید. مراحل کار دقیقا به همین صورت است و این اطمینان را می دهیم که حتی ایراد های موجود در یک کتاب ترجمه شده، در ساز و کاری که مایکروسافت تدارک دیده، وجود نخواهد داشت.

مایکروسافت در یک پست وبلاگی که با محوریت کار بوده، نشان داده که هدف قرار دادن اپلیکیشن های اندرویدی یک جاه طلبی بی خود و بی جهت نیست. به این معنی که کمپانی از این اقدام خود کاملا مطمئن و در پیش برد آن کاملا ثابت قدم است. در این پست حتی آمده که توسعه دهندگان می توانند اپلیکیشن های خود را بدون تغییری در صفر و یک ها (unchanged binaries) برای ویندوز فون پورت کنند.

متن پست ارسال شده:

تیم پروژه Astoria ما با پتانسیلی که برای ایجاد یک وجه تمایز بزرگ برای پلتفرم ویندوز دارد، مجموعه ای از تجارب جدید را در اختیار مصرف کنندگان و توسعه دهندگان قرار می دهند. پل های Astoria توسعه دهندگان اندرویدی را قادر می سازد تا اپلیکیشن های اندرویدی خود را بدون تغییری در صفر و یک ها، برای ویندوز موبایل پورت کنند. این اولین باری است که پلتفرم ویندوز ما به واسطه جامعه اندروید ذوق و شوق می کند!

تیم Astoria جریان تجزیه و تحلیل داده ها را به محور مهندسی ما هدایت و آن را تطبیق می دهد. ما این فرصت را داریم که از همان ابتدا، هر آنچه داده های بزرگ ارایه می دهند را، در جای خود قرار دهیم. و نتیجه این کار بسیار شگفت انگیز بوده است.

تیم ما هوشمند، سریع و اهل ریسک است و از امور چالش بر انگیز لذت می برد. ما از بهترین ابزار های هر دو سیستم عامل و مایکروسافت استفاده می کنیم، و روش های توسعه دهندگی مدرن را دنبال می کنیم. ما مانند یک استارت-آپ موفق، در داخل مایکروسافت عمل می کنیم و راه خود را بدون در نظر گرفتن موانع، باز می کنیم.

حال این باور به وجود می آید که مایکروسافت قصد دارد امکانی ایجاد کند که APK های (فرمت اپلیکیشن های اندرویدی) اندرویدی به APX های (فرمت اپلیکیشن های ویندوزی) تبدیل شوند، یعنی نرم افزار ها از نو کامپایل شوند. ولی نگاهی به زیر مجموعه اندرویدی گنجانده شده در ویندوز موبایل، نشان می دهد که APK ها با همین فرمت در محیط زیستی که مایکروسافت در ویندوز موبایل ایجاد کرده، اجرا خواهند شد. به این معنی که اپلیکیشن های اندرویدی با این که در ویندوز فون اجرا می شوند، اما تفاوتی با بستر اندروید حس نخواهند کرد و اینجاست که ثابت می شود اپلیکیشن های پورت شده هیچ افت کیفیت و محتوایی نخواهند داشت. البته هنوز جزئیاتی که این موضوع را ثابت کند در دست نیست، و این یک احتمال است که از تصویر زیر نشأت می گیرد.

البته توجه داشته باشید که همه سرویس های گوگل استفاده شده در اپلیکیشن ها، جای خود را به نمونه های مایکروسافتی خواهند داد، برای مثال نقشه های بینگ جایگزین نقشه گوگل خواهند شد همچنین وان درایو به جای گوگل درایو، سامانه ایمیل مایکروسافت به جای Gmail، اکس باکس به جای Google Play و الی آخر.

در واقع مایکروسافت بر این باور است که همین تغییر ساده، برای تبدیل یک اپلیکیشن APK به اپلیکیشن APX، مناسب، روشن و کافی است، و ماحصل این تغییر ساده، اپلیکیشنی خواهد بود که می تواند در ویندوز 10 اجرا شود.

image77

می توان گفت که این حرکت مایکروسافت، یک نقشه بسیار زیرکانه است که بزرگ ترین برتری رقیب را از او می رباید. مسئله متن باز و متن بسته بودن، این روزها تبدیل به یک موضوع بحث بر انگیز شده و اساسا نمی توان یکی از این دو را بهترین انتخاب تلقی کرد، بنابراین اگر مسئله متن باز و بسته بودن را به کل کنار بگذاریم، می توان گفت که بزرگ ترین برتری اندروید دنیای رنگارنگ اپلیکیشن های آن است. حال تصور کنید که مایکروسافت این سلاح اندروید را نیز ناکارآمد کند، نتیجه چه خواهد شد؟

پاسخ به این سوال را به عهده شما عزیزان می گذاریم و منتظر نظرات موشکافانه و سازنده شما هستیم.

منبع: WMPOWERUSER

منبع :

WMPOWERUSER

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
alka
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

حرکت شاخی زده … امیدوارم این لودینگ و رزومینگ رو از بین ببرهحسذبدی به ادم میده… بیلد ۱۰۱۶۶ رزومینگو اینارو داره ایشالا تو ۱۰۲۴۰ نباشن
یا علی

حسین
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

من دیگه صحبتی ندارم!

سینا
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

فکر کن مثلا روی کامپیوترت bluestacks نصب کنی

37danny
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

یعنی مثلا میشه کلش بازی کرد؟

37danny
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

Oh mamamia
It’s windowsphoniano

mahdi
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

الله و اکبر. لا اله الا اله. چقد علم پیشرفت کرد….

samir99
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

من فقط مییخام ببینم این اندروییدی ها دیگه چی واسه گفتن دارن

hmk
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

ایا این کار باعث افت سرعت سیستم عامل نمیشه .وقتی که bluestacksرو کامپیوتر نصب می کنیم منابع زیادی از ویندوز مصرف میکنه ایا این هم همانطور هست؟

  saber
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  نه این اصلا از لحاظ ساختاری متفاوته. در Bluestack فایلا همون جوری ک هست اجرا میشه ولی در اینجا تبدیل میشه

  Sauron
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  درواقع در استفاده از بلواستکس شما دارید کل سیستم عامل اندروید رو توی ویندوز اجرا میکنید، اما اینجا صحبت سر اجرای اپلیکیشن هاست

mostafa
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

ایول عالی میشه ،بی صبرانه منتظرم نسخه اصلی وین ۱۰بیاد

Static-X
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

قبلا هم بحثش شده بود و پستهایی گذاشته بودید.اونجا هم گفتم.من یکم نگران اینکارم نه از جنبه نرم افزاری.از جنبه حقوقی.اونجا حق کپی رایت رعایت میشه.حق مولف هست حق امتیازو این چیزا به شدت پیگیری میشه.نمیدونم اینکار واسه مایکروسافت تبعاتیم در پی داره یا نه.اگه از جنبه قانونی مشکلی نداشته باشه مطمئنا اندروید نابود میشه با اینکار

  MSG
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  من منصور هستم
  دوست عزیز، میگه خود توسعه دهندگان باید تبدیل کنن ، و در ضمن مثل اندروید نیست که بشه همینجوری یلخی برنامه نصب کرد ، حتما باید بره داخل استور و تایید شه که سازنده ش همونه بعد بتونی نصبش کنی

  محمدرضا
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  یعنی حقوق دان های ماکروسافت عقلشون به این موضوع نمیرسید؟

  saber
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  اگه برنامه بدون تغیرر اجرا میشد مایکروسافت مجبور میشد لوگو اندروید هم به صفحه اول سیستم عمال اضافه کنه
  ولی در اینجا خودت برنامه خودت رو تبدیل میکنی
  العان واسه پلتفرم های دیگه هم شبیه همن چیز هست
  مثلا یه بازی واسه وین دسکتاپ و مک میاد آیاد دوباره مینویسنش؟ نه به یک یری تغییرات که هزینه بالایی واسشون داره تبدلیش میکنن

  MEY
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  قرار نیست مایکروسافت خودش کدهارو تبدیل کنه و اپلیکیشن های بقیه رو پورت کنه و به اصطلاح حق کپی رایت رو نقض کنه، صاحب نرم افزارها خودشون این کار رو قراره بکنن

hossein
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

فرمت فایل عوض میشه؟ یعنی ی apx از استور میگیریم یا apk?

omid
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

در واقع با این کار برنامه های با پدر و مادر توسط خود برنامه نویس ها به استور میان
این یعنی دنیایی از برنامه و بازی درست و حسابی بدون مشکل امنیت و خرابی

cjhabib
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

بالا خره ی روز خوب میاد که برای عن روید باید سیفون رو کشید.خخخ
پرچم مایکروسافت و ویندوزفون بالاست.
ایول ایول ایول

cjhabib
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

بالاخره ی روز خوب میاد که دیگه سیفون عنروید رو باید کشی.خخخ
پرچم مایکروسافت و ویندوز همیشه بالاست.
ایول بابا ایول به ولت وولی به وولت

احسان
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

تیتر رو درست کنید اندروید

احسان
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

حالا اندروید چیزی نیس جز هنگ

alirezamt
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

خیلی خوب میشه دیگه تقریبا هر چی الان برنامه داریمو باید از رو گوشی پاک کنیم !!! چون همشون داغونن یا ناقص یا کند یا کرش میکنن

alirezamt
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

اقا یه سوال
یه سری برنامه ها هستند مثه وایبر که توسعه دهنش هم واسه اندروید زده هم واسه ویندوزفون
ولی کیفیت اندرویدیش بهتر از ویندوزیشه
خب حالا اینا چی میشه ؟؟؟
یعنی بلفرض این وایبر که واسه ویندوزی ها ساخته شده رو باید استفاده کنیم ، یا اونی که کامل تره و از اندوید پورت میشه ؟؟؟
اینجوری باشه دیگه کسی واسه ویندوز نمیاد برنامه بسازه
چون اندروید هم اسون تر نوشته میشه هم قابلیت پورت کردن یه ویندوز رو داره ، دیگه ویندوز برنامه اختصاصی نمیتونه داشته باشه ؟؟؟
داستانی میشه کلا 🙂

  مسعود
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  قرار نیست که سازنده اپ بگه من چجوری اپ رو ساختم ، مثلا سازنده ی وایبر ، بعد از تبدیل نسخه اندرویدی با امکانات بیشتر ، اون را جایگزین نسخه ویندوزی با کیفیت کمتر در استور می کنه و شما بعد از اپدیت کردن ، متوجه اضافه شدن امکانات جدید می شید و دیگه دسترسی به نسخه های قبل ندارید مثل اپدیت های همین الآن.

رضا
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

اگه یه App بده که خود آدم فایل APK رو تبدیل به APX کنه و بعدش هم اجراش کنه.

آره . حق با شماست.

اینجوری دیگه حرفی نمی مونه

رضا
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

منتها این حرکت می تونه یه تهدید هم به حساب بیاد. اونجوری کسی دیگه برای ویندوز برنامه نمی نویسه. همه برای اندروید می نویسن و بعد برای ویندوز پورت می کنن

و این اصلا خواسته مایکروسافت نیست

Mohammadreza
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

Cheghadr gharaz varzaneh…
خیلی تعصبی به مایکروسافت نگاه میکنید.

من خودم عاشق مایکروسافتم ولی تو سایت خبری درست نیست اینطوری تعریف و تمجید کنید

مازیار
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

سلام دوستان لطفا فقط بگید یعنی اگه الان یه برنامه ی آندروید رو واست ارسال کنن اجرا میشه ؟

پیمان پاسالار
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

اگه این اتفاق بیفته هیچکس گوشی انروید نمیخره!
چون با گوشی های ویندوزی میشه امکانات گسترده تری داشت…
سیستم عامل اندروید کم کم برچیده میشه…
فقط اپلیکیشن هایی میمونه که اونا هم وابسته به ویندوزه…
پس سیستم عامل ویندوز همه بازار رو می گیره…
بعد از مدتی مایکروسافت نرم افزارهای ویندوزی رو به روز میکنه و خیلی متفاوت تر و بهتر جلوه میده…
بعدش این نرم افزارهای انروید هم ذره ذره جلوی نمونه خالص ویندوز کم میارن و برچیده میشن…
نتیجه… پایان اندروید…

پیمان پاسالار
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

اگه این اتفاق بیفته هیچکس گوشی اندروید نمیخره!
چون با گوشی های ویندوزی میشه امکانات گسترده تری داشت…
سیستم عامل اندروید کم کم برچیده میشه…
فقط اپلیکیشن هایی میمونه که اونا هم وابسته به ویندوزه…
پس سیستم عامل ویندوز همه بازار رو می گیره…
بعد از مدتی مایکروسافت نرم افزارهای ویندوزی رو به روز میکنه و خیلی متفاوت تر و بهتر جلوه میده…
بعدش این نرم افزارهای اندروید هم ذره ذره جلوی نمونه خالص ویندوز کم میارن و برچیده میشن…
نتیجه… پایان اندروید…

مهمان
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

دوستان نرم افزار arrow luncher قضیش چیه ؟؟؟؟ نرم افزار های اندرویدی رو اجرا میکنه؟

s@m@n
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

ایول.ولی خوب این وسط یه سوالی هست گوگل با این موضوع مشکل نداره؟

  Sina
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  گوگل چه بخواد چه نخواد هیچکاری در قبال این موضوع نمی تونه بکنه و فقط می تونه تماشاگر نابودی ذره ذره ی سیستم عاملش یعنی آندروید باشه و سقوط سهامش و کاهش سودش. این چیزی نیس که گوگل بخواد ولی کاری نمی تونه بکنه

پویا آبسالان
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

این نرم افزار هایی که پورت میشن احتمالا باید به دست ماکروسافت برسن تا امنیتشون برسی بشه دیگه نه؟ یا خدا فقط برنامه ی چرت اندروید نیاد تو ویندوزفون.
و اینکه چرا کاری نکرده که برای ویندوز برنامه بنویسن و بتونن پرتش کنن به اندروید؟اینجوری شاید اندروید هم امن تر میشد هههههههههههه

  Sina
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  چرا اینی که میگی هست با ویژوال استودیو ۲۰۱۵ که تازه اومده میتونن یک بار برنامه رو بنویسن بعدش برای همه سیستم عامل ها یعنی آندروید و ای او اس و ویندوزفون و ویندوز خروجی بگیرن

s@m@n
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

سینا جان این حرف شما ک میگید گوگل چ بخواد چ نخواد نمی تونه هیچکاری بکنه بنظرم یه مقدار غیر منطقیه چون سیستم عامل آندروید مال کمپانی گوگله و مایکروسافت هیچ مالکیتی نسبت ب سیستم عامل نداره ک بخواد از نرم افزار های آندورید استفاده مگر با اجازه ی خود کمپانی گوگل.

Mr.Oxygen27
پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

با سلام و خسته نباشید
اقای رجب زاده فرمت برنامه های ویندوز فون XAP هست نه APX
لطفا اصلاح کنید.ممنون

منم خوشم اومد ازین حرکت:))

  Mr.Oxygen27
  پاسخ دهید سه شنبه 7 مرداد 1394

  اشتبا کردم فهمیدم.ببحشید
  ولی این ینی یه فرمت دیگه به وینفون اضافه میشه؟؟

mozahem
پاسخ دهید چهارشنبه 8 مرداد 1394

خوب این چه کارایه اومد ابروشو درست کنه زد چشمو کور کرد خوب سنگین اینه یه گوشی اندرویدی میخری چون این نرم افزارها واسه گوشی اندرویدی نوشته میشن و کلید های سخت افزاری اندروید رو نیاز داره ….. فقط اینو میدونم انتظار واسه به دنیا اومدن یه بچه فلج و دارای مشکلات مادر زادی کاملا اشتباس ( ویندوز فون 10 همین بچس) که باید این بچه رو قبل از تولد سقط کرد ( فروش گوشی ) و بعدا واسه یه بچه سالم منتظر ماتد ( ای او اس یا آندروید) .

علی A
پاسخ دهید چهارشنبه 8 مرداد 1394

بچه ی فلجی وجود نخواهد داشت
شما تو عمرت یک خط برنامه نوشتی؟نه واسه آموزش.بلکه چیزی که واقعا اجرا بشه
الآن اکثر زبان های برنامه نویسی سطح بالا هستند یعنی به زبان محاوره ای ما نزدیک تر هستند.مثل این که یه کد رو مثل یه جمله بنویسی.
بقیه ی کار رو کامپایلر انجام میده یعنی دستورات ما رو به زبان ماشین(زبان واقعی سخت افزار ها)تبدیل میکنه
درست همون طوری که تو کتابای برنامه نویسی اومده کامپایلر رو شرکت های بزرگ نرم افزاری میسازن و سازوکار اون ها پیچیده تر از این حرف هاست که ما فکرشو بکنیم
حالا فکرشو بکن یه کامپایلر بسازن که کارش تبدیل کد ها باشه.این کار تازگی نداره وقبلا هم وجود داشته نمونش همین پایتون که قابلیت چسب داره
این کامپایلر های خاص کاری به کد های باینری ندارن و فقط کد های سطح بالا رو تبدیل میکنن(واسه پلتفرم ها یا سیستم عامل های دیگه)
مثل اینه که یه فایل mp3 رو به یه فایل AVI تبدیل کنیم
آهنگ کیفیتش کم نمیشه فقط شکل دیکودرش عوض شده
تبدیل نرم افزار ها درست عین تبدیل آهنگه
فرض کن آهنگ نرم افزار باشه و دیکودر سیستم عامل
این همه نوشتم که بگم نرم افزار ها تبدیل میشن که یه جای دیگه اجرا بشن اما هیچ تغییری نمی کنن
پس خواهش میکنم حرف بیخود نزنید.

  mozahem
  پاسخ دهید چهارشنبه 8 مرداد 1394

  ماشالله اونقدر مرتبط با موضوع بحث کردی که بیشتر خندم گرفت … خوب بجای اینکه منتظر واسم یه نرم افزار اول واسه اندروید نوشته شه بعد واسه ویندوز فون پورت شه میرم همون گوشی اندرویدی که محدودیت وینفون رو نداره میخرم …. در ضمن بیشتر نرم افزارهای اندرویدی قابلیت پین شدن به اکشن سنتر اندروید رو دارن حالا فک کن اون نرم افزار پورت شه واسه ویندوز فون با اکشن سنتر تخم – تخیلیش …. یا مثلا یه نرم افزار اندرویدی که تنها از طریق روت شدن گوشی قابل اجراست جچوری میخواد داخل وندوز فون اجرا شه؟ یه فایل منیجر داخل اندروید حتی به فایلهای سیستمی دسترسی داره مثل معروفترینها astro حالا فک کن بخواد پورت شه واسه ویندوز فون اونوقت فقط قابلیتی جز کپی پیست معمولی واسش نمیمونه پس عملا تبدیل به همون فایل منیجر چرت ویندور فون میشه ………. پس عملا پورت کردن کار بیهوده و بس عبث هست و چون ویندوزفون 10 عملا همون 8.1 با اندکی تغییرات جزئی هست پس بچه ناقصه چون ویندوز 8.1 هم ناقص بود

   شهرام
   پاسخ دهید پنجشنبه 9 مرداد 1394

   نوشته آقای mozahem چون نمونه ای است رسا از بهانه گیری کین توزانه و قیاس های غیرمنطقی بدون اینکه هیچ ردپایی از استدلال یا نگرش علمی درش دیده بشه، بنابراین در خور پاسخ هم نیست.

   اما برای دیگر خوانندگان مشخص هست که دارندگان فعلی گوشی های ویندوزفون که مطمئنا معیار و ملاک انتخابشون تنوع نرم افزار و برنامه نبوده و نیست هرچند که از این موضوع استقبال میکنن. کی هست که با داستانهای استور آشنا نباشه یا بگوشش نخورده باشه.

   این پروژه (همینجور که از ماهیتش مشخص هست پروژه است یعنی معلوم نیست چه سرانجامی داشته باشه) در اصل برای کشاندن خریدارانی هست که هنوز در انتخاب نهایی پلتفرم دودل هستن (شاید هم سه دل!) به سمت وینفون.
   پیشتر، حدود دو سال قبل، هم امکان دیگه ای مطرح شده بود اما نه برای اجرای فایل باینری بلکه ارائه ابزارهایی بود به برنامه نویسها و توسعه دهندگان که بتونن با کمترین کار اپلیکیشن رو به ویندوزفون پورت کنن.
   فعلا هم دسترسی به پروژه برای کسانی هست که برنامه اندرویدی دارن و میخوان اون رو محک بزنن.

   در هر صورت، یک برنامه نویس واقعی باید از این داستان خوشحال باشه چون با کمترین زحمت میتونه برنامه اش رو برای گروه دیگه ای از خریدارن هم ارائه کنه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,