بررسی

سرعت، هیجان، جزییات نقد و بررسی بازی Project Cars 2 به قلم IGN

Project Cars 2 به معنای واقعی بهترین دنباله برای یک بازی اتوموبیل رانی مسابقه‌ای است. دنباله‌ای که به حدی پیشرفت داشته است که رفتن به سراغ قسمت قبلی را سخت می‌کند. کنترل ماشین‌ها از طریق فرمان بازی یا کنترلر کاملا خوب و قابل توجه است. پویایی مسیر‌ها، زمان و آب و هوا بی رقیب است. انتخاب ماشین‌ها قلب طرفداران را به تپش در می‌آورد و صداگذاری واقعا فوق‌العاده است. برای انفرادی بازی کردن یک اقیانوس از محتوا وجود دارد و بخش چند نفره همانند نسخه قبلی عالی است و ویژگی‌های جدید جان تازه‌ای به این قسمت داده است. در ادامه با نقد و بررسی بازی Project Cars 2 با تیم کافه اکس باکس وینفون همراه باشید.

خیلی ها نسخه اول Project CARS را دوست نداشتند، بیشتر آن هم به این دلیل بود که به محض کم شدن اصطکاک کنترل ماشین از دست بازیکن خارج می‌شد و به مقدار زیادی مهارت برای بازپس‌گیری کنترل نیاز بود. بسیاری از بازیکنان به خاطر این ضعف از بازی فاصله گرفتند. فرقی نمی‌کند کجا هستید با چه قدر از این بازی دور شدید، پیام بازی کاملا واضح است، برگردید.

مدل جدید کنترل ماشین Project CARS 2 بسیار تاثیر گذار است. کنترل بازی با فرمان فوق‌العاده است و حس خوبی می‌دهد. احساس این که می‌توانید اتومبیل خود را تا مرز نابودی ببرید و آن را با دستان خودتان از مخمصه رها سازید، احساس زیاد شدن حرارت لاستیک ها با راندن سریع‌تر. حسی که کنترل اتومبیل به شما می‌دهد فوق‌العاده است همچنین حس از دست دادن آن که بسیار ترسناک‌تر و واقعی‌تر است.

بازی کردن با کنترلر اکس باکس یک تجربه‌ و احساس متفاوت می‌دهد. جوری طراحی شده است که حتی کوچک‌ترین نیازی به دست بردن در تنظیمات و شخصی سازی نباشد. شما برای لذت بردن از این بازی حتما به فرمان مخصوص نیاز ندارید، با توجه به نوع کنترل جدید، بازی راضی کننده، چالش برانگیز و از همه مهم‌تر، تجربه‌ای متفاوت خواهد بود.

قدرت در دستان شما

بخش داستانی عظیم بازی مانند نسخه‌ی اول است به همراه چند تغییر مثبت. آزادی عمل بیشتری برای انتخاب تیمی که می‌خواهید در آن مسابقه دهید وجود دارد. لیست رویداد جدیدی به نام Manufacturer Drives در بازی است که به ما این امکان را می‌دهد تا به عنوان راننده برای اکثر شرکت‌های سازنده‌ی اتومبیل که در بازی وجود دارند به رقابت و تکمیل مسابقات پرداخت. در این بازی شما هر مسیری را که به عنوان حرفه انتخاب کنید، مجبور به ادامه بازی در آن مسیر هستید و به نوعی به آن قفل می‌شوید اما بخش Manufacturer Drives و بقیه رویداد‌های دعوتی این رویه را بر هم می‌زند. در حالی که Career Mode این اجازه را می‌دهد که در هر مسیر حرفه‌ای که می‌خواهید بازی را شروع کنید، رد کردن بخش‌هایی که مورد علاقه‌ی شما نیست تا زمانی که شما جایگاهی در میان رقبا ندارید امکان پذیر نیست، که این ویژگی سبب افزایش انگیزه و حس رقابت در بازیکن می‌شود. شما نمی‌توانید مستقیم به سمت مسابقات GT3 بروید، شما باید ثابت کنید که در کلاس پایین تر حرف‌هایی برای گفتن دارید.

در حالت آنلاین شما می‌توانید از این قاعده چشم پوشی کنید. این قسمت حالا از مسابقات قهرمانی آنلاین با کارگردان و گوینده اختصاصی پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید با انتخاب این بخش به جای بخش آفلاین هیجان بازی را بالا ببرید و در روز ساعت‌ها مشغول بازی کردن باشید. در رویدادهای سفارشی، اتومبیل‌های رده بالا در دسترس شما هستند حتی اگر آن‌ها را در بخش آفلاین آزاد نکرده باشید. این ویژگی رویدادهای سفارشی به شما این امکان را می‌دهد که قوانین مسابقات مختلف را در یک مسابقه جای دهید، مسابقات مورد علاقه‌ی خود را بسازید و آن‌ها را ذخیره کنید و به رقابت بپردازید.

نور خورشید یا باران

ویژگی‌های آب و هوایی بازی به خودی خود یک شاهکار است. نسخه‌ی قبلی بازی آب و هوا و زمان پویا را به بازیکنان ارائه می‌کرد اما نه به این قدرت و زیبایی. چیزی که توجه را بسیار به خود جلب می‌کند تشکیل گودال هایی از آب در زمان‌هایی که باران به شدت می‌بارد است. گودال هایی که با سر زدن خورشید و تابش نور آن کم‌کم و با گذر زمان کوچک‌تر شده و در نهایت خشک می‌شوند. در سرعت‌های بالا گرم بودن لاستیک‌ها به این امر کمک کرده و گودال‌های آب سریع‌تر از بین می‌روند. هیچ چیز در مورد جاده‌های بازی Project CARS 2 ایستا نیست. گاهی اوقات شما حس می‌کنید که مسیرها به شما یک نسخه‌ی کوچک آب و هوایی و محیطی کره‌ی زمین را به شما ارائه می‌دهند.

مسیر‌ها فقط بر اساس این که در چه زمانی از روز هستید تغییر آب و هوایی نمی‌دهند، بلکه فصل‌های سال نیز در تعیین این ویژگی ها موثر هستند. با وجود این ویژگی رانندگی در زیر نور درخشان آفتاب یا در کنار چشم‌انداز زیبایی پوشیده شده از برف بسیار دل‌نشین و لذت بخش است. وجود سیستم آب و هوایی پویای یک پارچه باعث شده سازندگان بازی همه‌ی جوانب را در نظر نگیرند و در بخش‌هایی دچار مشکل شوند به عنوان مثال شهر Bathurst که پوشیده از کاکتوس است نباید در فصل پاییز به رنگ مایل به قهوه‌ای در بیاید زیرا پوشش گیاهی کاکتوس در هر فصلی از سال سبز است. اما این سیستم ارزش چند اشتباه کوچک را دارد. سیستم آب و هوای پویای این بازی بهترین سیستم در حال حاضر در مقایسه با بازی‌های دیگر است.

وجود قدرت انتخاب ماشین‌های مختلف در کنار ویژگی‌های گفته شده، این عنوان را به چیزی فراتر از یک بازی تبدیل کرده است. در مقایسه با رقبا به خصوص در پلتفرم کامپیوترهای شخصی خرید این عنوان به گونه‌ای است که انگار بیش از یک بازی خریده‌اید. Project CARS 2 به همراه بیش از 180 ماشین (که می‌توانید لیست آن‌ها را در این مطلب بخوانید)، 9 سبک مسابقه، 29 سری مسابقه، 60 محل برگزاری، بیش از 130 طرح بندی مسیر پویا که برای دسترسی به همه‌ی این‌ها هیچ نیازی به پرداخت ماهانه یا درون برنامه‌ای نیست.

با اضافه شدن ماشین‌های شرکت‌های لامبورگینی، پورش، فراری و نیسان، خیلی از کلاس‌هایی که در نسخه قبلی دچار کمبود و نقص بودند در این نسخه تکمیل شدند. کلاس GT3 با ارائه دادن اکثر ماشین‌های روز تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای رقم می‌زند. با وجود همه‌ی این‌ها در این بخش هم کاستی‌هایی به چشم می‌خورد مهم‌ترین آن‌ها کمبود ماشین‌های سنگین و عضله‌ای یا ضعف در کلاس Lotus Formula است. وجود ماشین‌های کلاس A دهه نود نیز اکثرا به پیش‌خرید کردن بازی و DLC روز عرضه بستگی دارد. با این حال در بازی انتخا‌های زیادی در گستره‌ی وسیعی از ماشین‌ها برای هر سبک و سلیقه‌ای وجود دارد.

برنامه نویسان و دولوپر‌های بازی کاری بسیار حرفه‌ای در ساخت هوش مصنوعی بازی برای این تعداد زیاد ماشین و کلاس‌های آن‌ها انجام داده‌اند. شما می‌توانید تنظیمات را کم و زیاد کنید تا با توجه به مهارت‌های رانندگی خود تنظیمات مورد نیاز خود را پیدا کنید. در ابتدا ممکن است رانندگی در بعضی کلاس‌ها یا نقاط برا شما غیر ممکن به نظر برسد ولی با کسب تجربه و به دست آوردن تنظیمات ایده‌آل شما این چالش را پشت سر خواهید گذاشت. در هر صورت شما می‌توانید با فشار آوردن به حریفان در طول مسیر آن‌ها را متقاعد کنید که به شما فضای مورد نیازتان را بدهند. بزرگ‌ترین انتقاد وارده به Project CARS 2 عملکرد ضعیف در زمان‌هایی است که در پیچ‌های شلوغ گیر افتاده‌اید و باید با رقبا سر و کله بزنید. این شرایط گاهی اوقات باعث می‌شود بدون هیچ دلیل منطقی جایگاه خود را از دست بدهید و به رتبه‌های پایین‌تر بروید.

 صدا و جزییات

همانند نسخه‌ی قبل Project CARS 2 نیز یک بازی فوق‌العاده به نظر می‌رسد. به علاوه پیشرفت‌های ظریفی در قسمت‌های مختلف این عنوان ایجاد شده است که می‌توان جلوه‌ی جذاب باران را به عنوان بهترین آن‌ها نام برد. با وجود همه‌ی این‌ها نسخه کنسول بازی این عنوان در مقایسه با نسخه PC  گهگاهی جلوه‌ها دچار اختلال و افت فریم می‌شوند.

بازی Project CARS 2 را نباید فقط به عنوان یک بازی مسابقه‌ای با صدای جذاب موتور ماشین و خشونت درون مسیر‌های مسابقه در نظر گرفت، بلکه این بازی تشکیل شده از تعداد زیادی جزییات کوچک و تقریبا غیر محسوس است. به حدی به جزییات توجه شده است که شما جیغ کشیدن تیغه‌های برف پاک کن در چند رفت و آمد اول در زمانی که شیشه خشک را می‌شنوید، پرت شدن خرده سنگ و خاک را هنگامی که از جاده خارج می‌شوید می‌بینید، با شتاب گرفتن صدای برخورد باد به بدنه‌ی ماشین با صدای موتور ترکیب شده و حس دلنوازی میدهد. صدای اگزوز بهترین بخش این قسمت است، این ها ماشین‌هایی نیستند که شما اجازه رانندگی در نزدیکی بیمارستان‌ها و مدارس را داشته‌باشید.

خط پایان

کنترل عالی روی ماشین‌ها، محتوا و جزئیات با دقت طراحی شده و تعداد بالای مسابقات و رویدادها، Project CARS 2 را به یک بازی ایده‌آل تبدیل کرده‌است که شمارا ساعت‌ها در روز به خود مشغول می‌کند. حتی اگر به خلاقیت‌های جدید سازندگان بازی علاقه‌ای نداشته باشید باز هم یک بخش بزرگ تک‌نفره برای شما آماده شده‌است تا هر موقع که دلتان خواست به دنیای بازی وارد شوید. هوش مصنوعی بازی قطعا به دست‌کاری نیاز دارد، اما وقتی در جاده در حال مسابقه دادن هستید، بازی به اندازه‌ی یک مسابقه‌ی واقعی برای شما لذت بخش خواهد بود.

منبع :

IGN

8 پست
پرهام مردانی
او دانشجوی رشته کامپیوتر مقطع کارشناسی دانشگاه تهران پردیس است. به موسیقی ، بازی های ویدئویی، فوتبال، فیلم و سریال علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف مطالعه در مورد مباحث برنامه نویسی و طراحی، دیدن فیلم و سریال و ملاقات با دوستان کند. پرهان اکنون نویسنده وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ss
پاسخ دهید جمعه 31 شهریور 1396

نسخه قبلی از لحاظ فیزیک واقعا مسخره و خنده دار بود…ولی این نسخه رو نمیدونم.
بنظرم تو این دست بازی ها گرافیک 50 % نقش داره و هندلینگ و فیزیک هم 50 % ، که این بازی در نسخه قبلی 50% فیزیک رو کلا از دست داده بود!!!

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,