کوالکام طی نمایشگاه کامپیوتکس سال جاری چیپست اسنپدراگون 850 را معرفی کرد، در آن زمان این غول چیپ‌ساز عنوان داشت که این چیپست 30 درصد قدرتمندتر از اسنپدارگون 835 خواهد بود. اکنون نتایج بنچمارک‌های اولیه این چیپست منتشر شده که اطلاعات جالبی از آن را به نمایش می‌گذارد.

با معرفی پلتفرم ویندوز 10 آرم که نتیجه همکاری بسیار نزدیک کوالکام و مایکروسافت بود، عملا پای این تراشه‌ساز به دنیای کامپیوترهای شخصی نیز باز شد. کوالکام که در حال حاضر فاتح بلامنازع چیپست‌های گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود، رویای بزرگترین در سر دارد و در نظر دارد با حضور پررنگ در دنیای کامپیوترهای شخصی عملا پا در کفش دو شرکت مطرح اینتل و AMD بکند.

نسل اول کامپیوترهای آرم که از چیپست اسنپدراگون 835 قدرت گرفته‌اند، مدت زمانی است که وارد بازار شده‌اند. این کامپیوترها با وجود داشتن برخی قابلیت‌های جالب در مقایسه با کامپیوترهای کلاسیک، از نظر قدرت همچنان راه زیادی برای رقابت با پردازنده‌های اینتل دارند.

کوالکام که نشان داده بازار کامپیوترهای شخصی را حسابی جدی گرفته، طی نمایشگاه کامپیوتکس 2018 چیپست اسنپدارگون 850 را معرفی کرد. در آن زمان کوالکام اعلام کرد که این چیپست تا 30 درصد عملکرد بهتری در مقایسه با اسنپدارگون 835 دارد. این مسئله خبر بسیار خوبی برای کامپیوترهای همواره متصل مبتنی بر این پلتفرم بود، چرا که بسیاری از کاربران علاقه‌مند به این پلتفرم مایل به در اختیار داشتن قدرت سخت‌افزاری بیشتری بودند.ساعاتی پیش برای اولین بار نتایج بنچمارک‌های چیپ اسنپدراگون 850 به بیرون درز کرده که ظاهرا تطابق کاملی با ادعای کوالکام در نمایشگاه کامپیوتکس سال جاری ندارد. در نتایج تست گیگ بنچ دستگاه ناشناسی از شرکت لنوو دیده می‌شود که به پردازنده اسنپدراگون 850 مجهز شده است، نتایج بنچمارک این دستگاه مورد مقایسه با اولین کامپیوتر ویندوز 10 روی آرم لنوو قرار گرفته است. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، عملکرد اسنپدارگون 850 در مقایسه با پردازنده پرچمدار دو سال پیش این شرکت به شکل کاملا واضحی بیشتر است، اما نتایج این تست آن میزان تفاوتی را که کوالکام وعده داده بود، محقق نمی‌کند.
به‌طور دقیقتر باید بگوییم که عملکرد اسنپدارگون 850 در حالت تک هسته‌ای در مقایسه با اسنپدراگون 835 عملکرد بهتری در قیاس با عملکرد چند هسته‌ای دو پردازنده دارد. در حقیقت با توجه به امتیاز 2263 که دستگاه ناشناخته لنوو کسب کرده، باید گفت که چیپ جدید کوالکام در حالت تک هسته‌ای چیزی در حدود 25 درصد از اسنپدارگون 835 قدرتمندتر است. این میزان بهبود همچنان فاصله زیادی با ادعای 30 درصدی شرکت کوالکام دارد، به خصوص زمانی که عملکرد چند هسته‌ای دو پردازنده را مورد بررسی قرار دهیم شرایط برای کوالکام سخت‌تر خواهد شد. اسنپدارگون 850 در عملکرد چند هسته‌ای خود تنها 7.3 درصد بهبود را در مقایسه با اسنپدارگون 835 داشته که چندان قابل توجه نیست.

البته نباید از یاد برد که این نتایج، تنها حاصل آزمایشات اولیه چیپست جدید هستند و مایکروسافت و کوالکام قادر خواهند بود در ادامه راه عملکرد این اسنپدراگون 850 را در محصولات نهایی بهبود بیشتری دهند. شما آینده کوالکام را در بازار کامپیوترهای شخصی چطور ارزیابی می‌کنید؟

 

منبع :

NEOWIN

1310 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,