ویندوز اکس پی ظاهراً قصد ترک کردن دنیای فناوری را ندارد؛ چرا که همچنان در برخی کامپیوترهای بسیار حساس در حال استفاده است. یکی از بهترین نمونه ها از این دست کشتی جنگی کویین الیزابت انگلستان است.

علی‌رغم عمر دو دهه ای ویندوز اکس پی، این سیستم عامل قدیمی هنوز در بسیاری از کامپیوترهای حساس دنیا در حال استفاده است. یکی از نمونه های جالب از این دست، بزرگترین و قدرتمندترین کشتی جنگی انگلستان یعنی ناو هواپیمابر کویین الیزابت است.

این ناو هواپیمابر به لحاظ نظامی یکی از نمونه های بسیار قدرتمند در دنیا است؛ اما نرم افزاری که در این کشتی جنگی در حال استفاده است هدف بسیار خوبی برای هکرها می‌تواند باشد لذا کارشناسان امنیتی در مورد سیستم کامپیوتری این ناو دچار تردید و نگرانی هستند. این کشتی غول پیکر قیمتی در حدود ۳.۵ میلیارد پوند (حدودا ۴.۴۶ میلیارد دلار) داشته اما همچنان از ویندوز اکس پی که در سال ۲۰۰۱ عرضه شد و پشتیبانی از آن در سال ۲۰۱۴ متوقف گردید، بهره می‌برد.

این کشتی جنگی، تنها نمونه از این دست نیست. تجهیزات جنگی متعددی در ارتش این کشور به سبب استفاده از سیستم عامل قدیمی مستعد حملات سایبری هستند. برای مثال، زیردریایی های اتمی ترایدنت این کشور نیز از ویندوز اکس پی بهره می‌برند؛ اما همیشه مسئولین نظامی این کشور اعلام داشته اند که خطری این تجهیزات را تهدید نمی‌کند چرا که هنگامی که در دریا هستند هیچ ارتباط اینترنتی با بیرون ندارند.

در مورد ناو هواپیمابر کویین الیزابت، انگلیسی ها به صورت رسمی عنوان کرده اند که این کشتی جنگی به یک سیستم ضد هک پیشرفته تجهیز شده است و تیم امنیتی کار کشته ای همیشه در کشتی حضور دارند تا از وضعیت امنیت سایبری کشتی اطمینان حاصل شود.

مارک دلر فرمانده ارشد هوایی ناو کویین الیزابت عنوان داشته:

این کشتی بسیار خوب طراحی شده و آموزش های پشتیبانی بسیار بسیار قدرتمندی که در زمینه امنیت سایبری انجام گرفته نشان دهنده حساسیت بالای ما به سایبر است. در صورتی که فردی بخواهد در فرکانس های رادیویی ما پارازیت ایجاد کند، ما به لطف تیم اسکورت و ویران کننده ای که همیشه همراه داریم، آن ها را نابود خواهیم کرد. هر کسی که قصد اختلال در ارتباطات راداری و مخابراتی ما را داشته باشد با واکنش قاطع مواجه خواهد شد. این مسئله در دریا امری کاملاً رایج است.

ما همیشه قادر به ارتقا هستیم

دلر در مورد علت استفاده از ویندوز اکس پی که دیگر زمان پشتیبانی آن به اتمام رسیده توضیح می‌دهد که فعالیت این کشتی جنگی سالها پیش آغاز شده در آن زمان، ویندوز اکس پی یک سیستم عامل مدرن بود و کاملا پشتیبانی می‌شد. وی در ادامه عنوان کرده:

هنگامی که شما کشتی را خریداری می‌کنید آن هم بیست سال قبل، طبیعتاً تجهیزاتی از آن قدیمی هستند. آن زمان این ویندوز کاملاً جدید بود. حقیقت این است که ما همیشه برای به روز شدن آماده هستیم؛ بنابراین تمامی تجهیزاتی که مشاهده می‌کنید به روز خواهند شد، البته زمان دقیقی برای انجام این کار نمی‌توان مشخص کرد.

در نهایت باید اشاره کنیم که ویندوز اکس پی علی‌رغم اتمام مدت پشتیبانی پس از وقوع حملات باج افزار واناکرای، از سوی مایکروسافت به روز رسانی جدیدی دریافت کرد تا در مقابل این باج افزار ایمن گردد، وسعت حملات این باج افزار به حدی بود که سیستم درمانی انگلستان را که از دستگاه های قدیمی استفاده می‌کردند مختل ساخت.

منبع :

SOFTPEDIA

1310 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
eh.sa.s
پاسخ دهید سه شنبه 6 تیر 1396

انگلستان امروز یه ناو همواپیما بر انداخت به آب – فکر کنم این کشتی که الان گفتید دیگه بزرگترین کشتی انگلستان حساب نشه !!

    سیّد محمّد نصری
    پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

    دوست عزیز ناو هواپیمابر HMS Queen Elizabeth که امروز به آب اندازی شد، همین شناوره که اینجا بهش اشاره شده …

مازيار
پاسخ دهید پنجشنبه 8 تیر 1396

ناوهای هواپیما بر داخلشون مثل یه شهره، همه چیز داره فروشگاه، استخر، خیابون، کوچه، خیلی جالبه برین یه سرچ بزنید کسی که اونجا آشنا نباشه داخلش گم میشه و نمیتونه دیگه بیرون بیاد

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,