back-Windows 10-new6

ویندوز همواره به عنوان یک سیستم عامل شخصی و سازمانی، نیاز دارد که به برخی اطلاعات و مجوز ها، به منظور عملکرد هر چه بهتر و کامل تر دسترسی داشته باشد. حال ما کاربران باید با آگاهی از توافق نامه ای که در قبال دریافت ویندوز امضا می کنیم، متوجه آنچه که با رضایت کامل می پذیریم، باشیم. در این مطلب با هر آنچه ویندوز 10 به صورت پیدا و پنهان انجام می دهد آشنا خواهید شد.

Windows 10 (“Windows”) یک محیط کامپیوتری شخصی شده است که به شما این امکان را می دهد که مدام در حال حرکت باشید و از طریق دستگاه های کامپیوتری خود از تلفن همراه گرفته تا تبلت و Surface Hub به خدمات، ترجیحات و محتوای مختلف دسترسی داشته باشید. بخشهای کلیدی Windows به جای آنکه در یک محیط نرم افزاری ایستا و ثابت باشند، به صورت ابری (کلاود) هستند، و ابزارهای ابری و محلی Windows هر دو به طور مرتب به‌روز می شوند و جدیدترین اصلاحات و ابزارها را در اختیار شما قرار می دهند. به منظور ارائه این خدمات کامپیوتری، ما اطلاعاتی را در مورد شما، دستگاه شما، و نحوه استفاده شما از Windows جمع آوری می کنیم. و به دلیل اینکه Windows برای شما یک ابزار شخصی است، ما گزینه هایی را در مورد اطلاعات شخصی که جمع آوری می کنیم و نحوه استفاده از آنها پیش روی شما می گذاریم.  برای آگاهی بیشتر در مورد اطلاعاتی که ما جمع آوری می کنیم و نحوه حفاظت از حریم شخصی شما در Windows به نشانی http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=529552 مراجعه کنید.

1-فعال کردن

هنگامی که Windows را فعال می کنید، یک کلید محصول مخصوص به دستگاهی که نرم افزارتان را روی آن نصب کرده اید اختصاص داده میشود. کلید محصول و داده های مربوط به نرم افزار و دستگاه شما به Microsoft فرستاده می شود تا اعتبار لایسنس شما برای آن نرم افزار تأیید شود. اگر به فعال کردن دوباره یا تأیید دوباره لایسنس شما نیاز باشد، ممکن است این داده ها دوباره فرستاده شوند. در گوشی هایی که سیستم عامل آنها Windows است، اطلاعات مربوط به مکانی که دستگاه اولین بار در آنجا روشن می شود به Microsoft فرستاده می شود و از این اطلاعات برای ثبت گارانتی، تأمین موجودی لازم، و جلوگیری از کلاهبرداری استفاده می شود.

2-شناسه تبلیغات

Windows برای هر کاربری روی هر دستگاهی یک شناسه تبلیغاتی ایجاد می کند. ممکن است برنامه نویس ها و شبکه های تبلیغاتی از شناسه تبلیغاتی شما برای ارائه تبلیغات مرتبط تر استفاده کنند. هرگاه بخواهید می توانید از طریق تنظیمات دستگاه امکان دسترسی به این شناسه را غیرفعال کنید. اگر بخواهید دوباره آن را فعلا کنید، یک شناسه جدید برای شما ایجاد خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده ما از داده ها برای اهداف تبلیغاتی، در این بیانیه بخش نحوه استفاده ما از دادها را بخوانید.

3-شخصی سازی اطلاعات ورودی

Microsoft داده هایی را در مورد گفتار، دست خط، و سبک تایپ شما در دستگاه های Windows جمع آوری می کند تا بهتر بتوانیم داده هایی را که شما وارد می کنید دقیقتر تشخیص دهیم و این قابلیت تشخیص را برای شما شخصی سازی کنیم.

به عنوان مثال، برای ارائه خدمات تشخیص گفتار شما، ما ورودی های صوتی شما، و همچنین نام و نام مستعار شما، رویدادهای اخیر موجود در تقویم شما و نام افراد موجود در قرارهای ملاقات شما، و اطلاعات مربوط به مخاطبین شما از جمله نام و نام مستعار. هنگامی که شما پیام ها و یا مطالب را دیکته می کنید، این اطلاعات اضافی به ما کمک می کند که نام اشخاص و رویدادها را بهتر تشخیص بدهیم.

علاوه بر این، ما کلمات تایپ شده و دست نوشته های شما را جمع آوری می کنیم تا یک فرهنگ لغت شخصی برای شما تهیه کنیم، و با تشخیص بهتر کاراکترها به شما کنیم که در دستگاه خود تایپ کنید و بنویسید، و در هنگام تایپ کردن یا نوشتن، متنهایی را به شما پیشنهاد دهیم. داده های تایپ، شامل نمونه ای از کاراکترها و کلماتی است که شما تایپ می کنید. ما این داده ها را بررسی و پاکسازی می کنیم تا شناسه ها، آدرسهای آی.پی، و اطلاعات دیگری که ممکن است به شناسایی شما کمک کند را حذف کنیم.  این داده ها همچنین شامل اطلاعات عملکرد مربوطه نیز می باشد، مانند تغییراتی که شما به طور دستی در متن و واژگانی که به فرهنگ لغت اضافه کرده‌اید ایجاد می کنید.

هرگاه بخواهید می توانید ابزار “شخصی سازی اطلاعات ورودی” را غیرفعال کنید. با این کار جمع آوری داده ها برای این منظور متوقف می شود و داده های مربوطه که در دستگاه شما ذخیره شده‌اند، مانند فرهنگ لغت کاربر و تاریخچه اطلاعات ورودی شما، حذف می شوند. از آنجایی که Cortana از این داده ها برای درک اطلاعات ورودی شما استفاده می کند، غیرفعال کردن ابزار “شخصی سازی اطلاعات ورودی” Cortana را نیز در دستگاه شما غیرفعال کنید. در https://www.bing.com/account/personalization، همچنین می توانید داده های فرستاده شده به Microsoft، مانند مخاطبین خود و داده های تقویم، فرهنگ لغت کاربر، و همینطور در صورت فعال بودن Cortana بر روی دستگاه شما تاریخچه جستجو و مرور وب را پاک کنید.

4-خدمات موقعیت مکانی و حس کردن تغییر مکان

خدمات موقعیت مکانی Windows. Microsoft نوعی خدمات موقعیت مکانی ارائه می دهد که به این شرکت کمک می کند موقعیت مکانی دقیق یک دستگاه Windows را تعیین کند. براساس قابلیتهای دستگاه، موقعیت مکانی با استفاده از خدمات موقعیت یابی جهانی (GPS)، شناسایی برجهای تلفن همراه و یا نقاط دسترسی وای-فای نزدیک و مقایسه آن اطلاعات با پایگاه داده برجهای تلفن همراه و نقاط دسترسی وای-فای نزد Microsoft که موقعیت مکانی آنها مشخص است، یا با شناسایی موقعیت از طریق آدرس IP شما تعیین می شود. هنگامی که در یک دستگاه Windows خدمات موقعیت مکانی فعال باشند، Microsoft داده هایی را درباره برجهای تلفن همراه و نقاط دسترسی وای-فای و موقعیت مکانی آنها جمع آوری می کند و پس از حذف اطلاعات شناسایی هویت شخص یا دستگاهی را که داده ها از طریق آن جمع آوری شده اند، این داده های جمع آوری شده در پایگاه داده موقعیت مکانی این شرکت ثبت می شوند. Microsoft همچنین ممکن است داده های موقعیت مکانی را پس از حذف اطلاعات هویتی جهت ارائه خدمات موقعیت مکانی و نقشه سازی در اختیار اشخاص ثالث قرار دهد.

خدمات و ابزارهای Windows (مانند مرورگرها و Cortana)، برنامه هایی که در محیط Windows اجرا می شوند، و وبسایتهایی که در مرورگرهای Windows باز می شوند، در صورتی که شما اجازه بدهید، می توانند به خدمات موقعیت مکانی Windows دسترسی داشته باشند تا بتوانند موقعیت شما را تعیین کنند. برخی از ابزارها و برنامه ها وقتی که برای اولین بار روی Windows نصب می شوند از شما می خواهند اجازه بدهید از خدمات تعیین موقعیت مکانی استفاده کنند، برخی برنامه های دیگر وقتی که برای اولین بار آنها را باز می کنید، یا هر زمان که از خدمات موقعیت مکانی استفاده می کنید این درخواست را می کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد برخی برنامه های Windows که از خدمات موقعیت مکانی استفاده می کنند، به بخش  برنامه های Windows در زیر مراجعه کنید.

اطلاعات مربوط به تاریخچه موقعیت مکانی اخیر دستگاه Windows روی دستگاه ذخیره می شود، و برخی برنامه ها و ابزارهای Windows می توانند به این تاریخچه موقعیت مکانی دسترسی داشته باشند. هرگاه بخواهید می توانید از طریق منوی تنظیمات دستگاه خود، تاریخچه موقعیت مکانی آن را پاک کنید.

در بخش تنظیمات، شما همچنین می توانید برنامه هایی را که به خدمات موقعیت مکانی یا تاریخچه موقعیت مکانی دستگاه شما دسترسی دارند ببینید، دسترسی به خدمات موقعیت مکانی را برای برنامه های مشخصی فعال یا غیرفعال کنید، یا کلا خدمات موقعیت مکانی غیرفعال کنید. توجه داشته باشید در دستگاههای همراه، حتی زمانی که خدمات موقعیت مکانی را غیرفعال کرده باشید، اوپراتور تلفن همراه به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد.

پیدا کردن تلفن. ابزار «پیدا کردن تلفن» به شما این امکان را می دهد که از طریق https://account.microsoft.com موقعیت مکانی تلفن Windows خود را شناسایی کنید، حتی اگر در تلفن خود دسترسی به تمامی خدمات موقعیت مکانی را غیرفعال کرده باشید. اگر در گوشی خود، در بخش تنظیمات «پیدا کردن تلفن»، گزینه «هر چند ساعت یک بار موقعیت مکانی من را ذخیره کن» را فعال کرده باشید، ابزار «پیدا کردن تلفن» به صورت دوره ای اطلاعات مربوط به آخرین موقعیت مکانی تلفن شما را ثبت می کند، حتی اگر خدمات موقعیت مکانی را در تلفن خود غیرفعال کرده باشید. هر بار که مکان جدیدی ثبت می شود، جایگزین مکانی می شود که قبلا ثبت شده است.

پیدا کردن دستگاه. اگر مدیر یک کامپیوتر یا تبلت Windows خدمات موقعیت مکانی را برای دستگاهی فعال کرده باشد، ابزار «پیدا کردن دستگاه» به او اجازه می دهد که موقعیت مکانی آن دستگاه را پیدا کند، حتی اگر کاربران دیگر آن دستگاه موقعیت مکانی را برای خودشان غیرفعال کنند. هنگامی که مدیر دستگاه تلاش می کند موقعیت آن را شناسایی کند، کاربران هشداری را در مرکز هشدارها دریافت می کنند.

حس کردن تغییر مکان در Windows آن دسته از دستگاههای Windows که قابلیت تشخیص حرکت را دارند اطلاعاتی را در مورد حرکت و تغییر مکان جمع آوری می کنند. این داده ها می توانند ابزارهایی مانند گامشمار را فعال کنند که تعداد قدمهای شما را می شمارند، برای اینکه برنامه تناسب اندام بتواند تعداد کالریهایی را که سوزانده اید تخمین بزند. این داده ها و تاریخچه در دستگاه شما ثبت می شوند و برنامه هایی که شما به آنها اجازه استفاده داده باشید می توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

5-ابزارهای امنیت و ایمنی

رمزگذاری دستگاه. رمزگذاری دستگاه به حفاظت از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه شما کمک می کند و برای این منظور اطلاعات با استفاده از فناوری رمزگذاری درایو BitLocker رمزگذاری می شوند. هنگامی که رمزگذاری دستگاه فعال باشد، Windows به طور خودکار درایوی را که Windows روی آن نصب شده رمزگذاری می کند و یک کلید بازیابی ایجاد می کند. کلید بازیابی BitLocker مخصوص دستگاه شما به طور خودکار و به صورت آنلاین درحساب Microsoft OneDrive شما ذخیره می شود.

ابزار حذف نرم افزارهای مخرب. ابزار حذف نرم افزارهای مخرب (MSRT) به عنوان بخشی از به‌روزرسانی Windows حداقل ماهی یک بار روی دستگاه شما اجرا می شود. MSRT دستگاهها را برای آلودگی احتمالی به نرم افزارهای مخرب («بدافزارهای») رایج بررسی می کند و در صورت یافتن هرگونه آلودگی آنها را پاکسازی می کند. هنگامی که MSRT اجرا می شود، اگر بدافزاری که در وبسایت پشتیبانی Microsoft لیست شده است دستگاه شما را آلوده کرده باشد آن را حذف خواهد کرد. در هنگام بررسی بدافزار، گزارشی برای Microsoft فرستاده می شود که حاوی داده های مشخصی در مورد بدافزار شناسایی شده، خطاها، و دگر داده ها در مورد دستگاه شما است. اگر نمی خواهید این داده ها را برای MSRT بفرستید، می تواند بخش گزارش‌دهی MSRT را غیرفعال کنید.

برنامه خانواده Microsoft. والدین می توانند از برنامه خانواده Microsoft برای اطلاع از کارهایی که فرزندشان با دستگاه خود انجام می دهد و همینطور برای محدود کردن نحوه استفاده او از دستگاه کمک بگیرند. ابزارهای زیادی برای اعضای برنامه خانواده وجود دارد، بنابراین لطفا در هنگام ایجاد یا پیوستن به یک خانواده اطلاعات ارائه شده را با دقت مطالعه کنید. هنگامی که بخش گزارش دهی برنامه خانواده برای یک کودک فعال شده باشد، Microsoft داده هایی را در مورد نحوه استفاده کودک از دستگاه جمع آوری می کند و گزارش فعالیتهای او را برای والدین می فرستد. معمولا گزارشهای فعالیت بعد از دوره زمانی کوتاهی از سرورهای Microsoft حذف می شوند.

SmartScreen. SmartScreen ابزاری است که در هنگام استفاده شما از خدمات ما، فایلهای دانلود شده، و محتوای وب را بررسی می کند تا نرم افزارهای مخرب، محتوای وب ناامن، و دیگر تهدیدهایی که برای شما یا دستگاه شما وجود دارد شناسایی کند و از این طریق از شما محافظت کند. در هنگام بررسی یک فایل، اطلاعاتی در مورد آن برای Microsoft فرستاده می‌شود، از جمله نام فایل، مخلوطی از محتوای فایل، و گواهی های دیجیتال فایل. اگر SmartScreen فایل را به عنوان یک فایل ناشناخته یا احتمالا ناامن شناسایی کند، قبل از باز کردن فایل به شما هشدار داده می شود. در هنگام بررسی محتوای وب، اطلاعاتی در مورد آن، از جمله آدرس اینترنتی کامل محتوا، برای Microsoft فرستاده می شود. اگر SmartScreen تشخیص دهد که محتوای وب مورد نظر ناامن است، به جای محتوا یک پیام هشدار به شما نشان داده می شود. می توان در بخش تنظیمات SmartScreen را فعال یا غیرفعال کرد.

Windows Defender. Windows Defender در دستگاه شما به دنبال بدافزارها و دیگر نرم افزارهای نامطلوب می گردد. در صورتی که آنتی ویروس دیگری به طور فعال اس ابزار شما محافظت نکند، Windows Defender به طور خودکار فعال می شود تا به حفاظت از دستگاه شما کمک کند. اگر Windows Defender فعال باشد، بر وضعیت امنیتی دستگاه شما نظارت می کند و به طور خودکار گزارشهایی را برای Microsoft می فرستد که حاوی اطلاعاتی در مورد بدافزارهای مشکوک و دیگر نرم افزارهای نامطلوب است، همچنین ممکن است فایلهایی را که احتمالا حاوی بدافزار هستند برای شرکت بفرستد. اگر گزارش احتمالا حاوی اطلاعات شخصی باشد، به طور خودکار فرستاده نمی شود و قبل از ارسال از شما پرسیده خواهد شد که اجازه ارسال می دهید یا خیر. شما می توانید Windows Defender را به گونه ای تنظیم کنید که گزارش ها و بدافزارهای مشکوک را برای Microsoft نفرستد.

6-تنظیمات همگاهسازی

هنگامی که با استفاده از یک حساب Microsoft وارد Windows می شوید، Windows برخی از تنظیمات و داده های شما را با سرورهای Microsoft همگاه می کند تا شما در دستگاههای مختلف آسانتر بتوانید از خدمات شخصی سازی شده استفاده کنید. پس از آنکه با استفاده از حساب Microsoft وارد یک یا چند دستگاه می شود، اگر با همان حساب Microsoft برای اولین بار وارد دستگاه دیگری شوید، Windows تنظیمات و داده هایی را که شما می خواهید با دستگاههای دیگر همگاه و یکسان باشد دانلود و اعمال می کند. تنظیماتی که برای همگاهسازی انتخاب می کنید به طور خودکار در سرور Microsoft و دستگاههای دیگر شما همگاه می شوند.

برخی از تنظیماتی که همگاه می شوند عبارتند از:

 • برنامه هایی که از فروشگاه Windows روی دستگاههای خود نصب کرده اید.
 • تنظیمات زبانی
 • تنظیمات دسترسی آسان
 • تنظیمات شخصی‌سازی مانند عکس حساب، پش‌زمینه، و تنظیمات ماوس
 • تنڤێمات برای برنامه های فروشگاه Windows
 • واژه نامه های غلط‌گیر املایی، واژه نامه های ویراستار روش وارد کردن متن (IME) و واژه نامه های شخصی
 • تاریخچه مروگر، علایق،و وبسایتهایی که باز کرده اید
 • برنامه ها، وبسایتها، هات سپاتهای تلفن همراه، و نام و پسورد شبکه های وای-فای ذخیره شده
 • آدرس چاپگرهای شبکه مشترک که به آن وصل شده اید

می توانید در تنظیمات دستگاه خود، به بخش حسابها و سپس بخش تنظیمات همگاهسازی بروید و تنظیمات را تغییر دهید، و آنچه را که همگاهسازی می شود کنترل کنید. اگر با یک حساب کاری وارد Windows شوید و آن حساب را به حساب Microsoft شخصی خود وصل کنید، قبل از وصل کردن حساب، Windows از شما خواهد پرسید که می خواهید کدام بخش از تنظیمات همگاهسازی شود.

7-دورسنجی و گزارش خطا

اطلاعات مربوطه نحوه استاده و چگونگی اتصال. Microsoft به طور مرتب اطلاعات اساسی را در مورد ابزار Windows شما جمع آوری می کند، از جمله اطلاعات مربوطه به نحوه استفاده، سازگاری برنامه ها، و اطلاعات شبکه و نحوه اتصال. این اطلاعات برای Microsoft فرستاده می شوند و با یک یا چند شناسه خاص ذخیره می شوند که به ما کمک می کنند یک کاربر خاص را روی یک دستگاه مشخص شناسایی کنیم و مشکلات و الگوهای استفاده از آن دستگاه را شناسایی کنیم. اطلاعاتی که جمع آوری می کنیم عبارتند از:

 • اطلاعات پیکربندی، شامل نام تولید کننده دستگاه شما، مدل، تعداد پرادزنده ها، اندازه و وضوح نمایشگر، تاریخ، تنظیمات منطقه و زبان، و اطلاعات دیگر درباره قابلیتهای داستگاه.
 • نرم افزار ها (شامل درایورها و سفت افزار ارائه شده توسط تولیدکننده دستگاه)، که بر روی دستگاه شما نصب شده اند.
 • اطلاعات مربوطه به عملکرد و قابلیت اطمینان دستگاه، مانند اینکه سرعت پاسخ دادن برنامه ها به اطلاعات وارد شده، تعداد مشکلاتی که در یک برنامه یا سرویس اتفاق می افتند، یا سرعت ارسال یا دریافت اطلاعات از طریق اتصال شبکه.
 • اطلاعات مربوط به استفاده از برنامه ها برای برنامه هایی که در محیط Windows اجرا می شوند (شامل برنامه های Microsoft و شرکتهای ثالث)، مانند دفعات و مدت استفاده از برنامه ها، آن قابلیتهای برنامه که بیشتر از همه استفاده می شوند، دفعات استفاده از راهنما و خدمات پشتیبانی Windows، سرویسهایی که برای وارد شدن به برنامه ها به کار می برید، و تعداد فولدرهایی که معمولا در دسکتاپ ایجاد می کنید.
 • اطلاعات مربوط به شبکه و اتصال، مانند آدرس IP دستگاه، تعداد اتصالات شبکه که استفاده می شوند، و اطلاعات مربوطه به شبکه هایی که به آنها وصل می شوید، مانند شبکه همراه، Bluetooth، و شانسه ها (BSSID و SSID)، شرایط اتصال و سرعت شبکه های وای-فای که به آنها وصل می شوید.
 • دیگر سخت افزارهای وصل شده دستگاه شما.

برخی از اطلاعات تشخیص معایب برای کارکردن Windows حیاتی هستند و در صورت استاده شما از Windows نباید غیرفعال شوند. جمع آوری اطلاعات دیگر اختیاری است، و شما می توانید در بخش تنظیمات جمع آوری این اطلاعات را فعال یا غیرفعال کنید.

گزارش خطای Windows. گزارش خطای Windows به Microsoft و شرکای Microsoft کمک می کند که خطاها و مشکلات موجود در نرم افزارهایی که به کار می برید را شناسایی کنند و راهکارهایی را ارائه دهند. همه مشکلات راه حل ندارند، اما هرگاه راه حلی موجود باشد، در مراحلی برای حل مشکلی که گزارش داده اید ارائه می شوند یا به صورت آپدیتهایی برای نصب ارائه می شوند. برای جلوگیری از مشکلات و افزایش قابلیت اعتماد نرم افزارها، برخی از راهکارها همچنین در نسخه های آینده نرم افزارها گنجانده می شوند.

ابزار گزارش خطای Windows اطلاعاتی را جمع آوری می کند که برای تشخیص و حل یک مشکل مفید هستند، مانند اطلاعات مربوط به محل وقوع خطا در نرم افزار یا سخت افزار، نوع و حساسیت مشکل، اطلاعات اساسی نرم افزار وسخت افزار، یا مشکلات احتمالی عملکرد و سازگاری نرم افزار. ابزار گزارش خطای Windows همچنین اطلاعاتی را در مورد برنامه ها، درایورها، و دستگاهها جمع آوری می کند که به Microsoft کمک می کنند برنامه را بشناسند و میزان سازگاری برنامه و دستگاه با یکدیگر را بهبود ببخشند.

اگر در هنگام راه اندازی Windows قابلیت گزارش‌دهی خودکار را فعال کنید، سرویس گزارش‌دهی به طور خودکار اطلاعات اساسی را در مورد محل وقوع مشکل می فرستد. برخی از گزارشهای خطا ممکن است ناخواسته حاوی اطلاعات شخصی باشند. مثلا، گزارشی که حاوی یک عکس فوری از حافظه کامپیوتر است ممکن است حاوی نام شما، بخشی از سندی که روی آن کار کرده اید، یا اطلاعاتی باشد که اخیرا برای یک وبسایت فرستاده اید. اگر گزارش خطا حاوی اطلاعات شخصی باشد، ما از آن اطلاعات برای شناسایی، تماس یا فرستادن تبلیغات برای شما استفاده نخواهیم کرد. گزارشهای حاوی فایلها و اطلاعات ممکن است روی کامپیوتر شما ذخیره شوند تا هنگامی که فرستاده یا حذف می شوند. هرگاه بخواهید می توانید با مراجعه به بخش تنظیمات ابزار گزارش‌دهی خودکار را غیرفعال کنید.

8-به روز کردن خدمات

خدمات به روز کردن Windows عبارتند از «به‌روز کننده Windows» و «به‌روز کننده Microsoft». به‌روز کننده Windows سرویسی است که آپدیت های نرم افزاری را برای نرم افزارهای Windows و دیگر نرم افزارهای پشتیبان، مانند درایورها و سفت‌افزارهای عرضه شده از سوی تولیدکننده دستگاه، ارائه می دهد. به‌روز کننده Microsoft سرویسی است که آپدیت های نرم افزاری را برای نرم افزارهای دیگر Microsoft مانند Office عرضه می کند.

به‌روز کننده Windows به طور خودکار آپدیت های نرم افزاری Windows را روی دستگاه شما دانلود می کند. می توانید به‌روز کننده Windows را به گونه ای تنظیم کنید که همزمان با عرضه این آپدیت ها به طور خودکار آنها را نصب کند (این توصیه می شود) یا هنگامی که برای تمام کردن نصب آپدیت ها نیاز به ریستارت کردن است Windows به شما اطلاع بدهد.  نرم افزارهایی که از طریق فروشگاه Windows عرضه می شوند به طور خودکار از طریق این فروشگاه آپدیت می شوند، به همان صورت که در بخش فروشگاه Windows در زیر توضیح داده شده است.

9-مرورگرهای وب

Microsoft Edge مرورگر وب جدید Microsoft برای Windows 10 است. Internet Explorer، مرورگر مشهور Microsoft نیز هچمنان در Windows 10 موجود خواهد بود. هنگامی که از یک مرورگر وب برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنید، اطلاعاتی درباره دستگاه شما («اطلاعات استاندارد دستگاه») به وبسایتهایی که از آنها بازدید می کنید و به خدمات آنلاینی که از آنها استفاده می کنید فرستاده می شود. اطلاعات استاندارد دستگاه شامل آدرس IP دستگاه، نوع و زبان مرورگر، زمانهای دسترسی، و آدرسهای وبسایت ارجاع دهنده است. این اطلاعات ممکن است در سرورهای وب این وبسایتها دخیره شوند. اینکه چه اطلاعاتی ذخیره می شود و چگونه از آن استفاده می شود به سیاست حفظ حریم شخصی وبسایتهایی که از آنها بازدید می کنید و به خدمات آنلاینی که از آنها استفاده می کنید بستگی دارد.

علاوه بر این، اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده شما از مرورگر، نظیر تاریخه جستجوی شما، اطلاعات فرمهای اینترنتی، فایلهای موقتی اینترنت، و کوکیها، در دستگاه شما ذخیره می شود، می توانید از طریق حذف تایخچه جستجو این اطلاعات را از روی دستگاه خود حذف کنید.

قابلیتها و ابزارهای جدید در Microsoft Edge به شما اجازه می دهند که اطلاعاتی را دریافت کنید و روی دستگاه خود ذخیره کنید، مانند:

 • یاداشت وب: که به شما اجازه می دهد که یاداشتهای دست‌نویس و متنی بر روی صفحات وبی که بازدید کرده اید ایجاد کنید، و آنها را ببرید، ذخیره کنید یا به اشتراک بگذارید؛
 • خواندن فعالانه: که به شما اجازه می دهد که لیستهای خواندن از وبسایتها و اسناد ایجاد و مدیریت کنید؛ و
 • هاب: که به شما اجازه می دهد که لیستهای خواندن، علایق، دانلودها، و تاریخچه را در یک مکان به آسانی مدیریت کنید.

برخی از اطلاعات مرورگر Microsft که روی دستگاه شما ذخیره می شود، هنگامی که وارد حساب Microsoft خود می شوید، در سطح دستگاههای مختلف همگاه می شود. این اطلاعات می تواند شامل تاریخچه جستجو، علایق، پسورد ذخیره شده سایتها، و لیستهای خواندن باشد. مثلا، در Microsoft Edge، اگر شما لیستهای خواندن را در سطح دستگاههایتان همگاه کنید، نسخه هایی از محتوایی که برای ذخیره کردن در لیست خواندن انتخاب می کنید به تمامی دستگاههای همگاه شده فرستاده می شود تا در آینده بتوانید آنها را مشاهده کنید. می توانید تعیین کنید که چه اطلاعاتی همگاه شود (به تنظیمات همگاهسازی مراجعه کنید). همچنین می توانید با غیرفعال کردن گزینه همگاهسازی در تنظیمات Microsoft Edge از همگاهسازی اطلاعات مرورگر Microsoft Edge جلوگیری کنید.

Microsoft Edge و Internet Explorer از عبارات جستجو و تاریخچه مرور وب برای فراهم کردن امکان جستجوی سریعتر و نتایج جستجوی مرتبط‌تر برای شما استفاده می کنند. اين قابلیتها عبارتند از موارد زیر:

 • AutoSearch و پیشنهادهای جستجو در Internet Explorer که به طور خودکار اطلاعاتی را که در نوار آدرس مرورگر تایپ می کنید به جستجوگر پیش‌فرض (مانند Bing) می فرستد و همزمان با تایپ هر کاراکتر توسط شما واژگان و عباراتی را به شما پیشنهاد می دهد. در Microsoft Edge، این قابلیت به طور خودکار این اطلاعات را به Bing می فرستد، حتی اگر شما جستجوگر دیگری را به عنوان جستجوگر پیش‌فرض انتخاب کرده باشید.
 • ابزار پیشبینی صفحه اطلاعات مربوط به سابقه وبگردی شما را برای Microsoft ارسال می کند و از داده های گردآوری شده درباره سابقه جستجوی شما در وب استفاده می کدن تا صفحه هایی را که احتمالا از آنها بازدید خواهید کرد پیشبینی کند و از قبل آنها را پس زمینه بارگذاری کند تا شما بتوانید سریعتر در وب بگردید و صحفه ها را ببینید.
 • ابزار سایتهای پیشنهادی برخی محتوای وب را که ممکن است به آنها علاقمند باشید براساس تاریخچه جستجو و مرور وب شما پیشنهاد می دهد.

اطلاعات جستجوی جمع آوری شده در ارتباط با این قابلیتها با هم مورد استفاده قرار می گیرند و شما هرگاه که بخواهید می توانید این قابلیتها را غیرفعال کنید. هنگامی که «مرور خصوصی» را فعال کرده باشید، این ابزارها تاریخچه مرور شما را جمع آوری نخواهند کرد.

Microsoft Edge و Internet Explorer برای ارائه نتایج جستجو، عبارات جستجوی شما، اطلاعات استاندارد دستگاه، و مکان (اگر مکان یابی فعال باشد) را برای جستجوگر پیش‌فرض شما خواهند فرستاد. اگر Bing جستجوگر پیش‌فرض شما باشد، ما آنگونه که در بخش Bing این سیاست حفظ حریم شخصی توضیح داده شده است از این اطلاعات استفاده خواهیم کرد.

Cortana می تواند به مرور وب در Microsoft Edge کمک کند. Cortana اگر فعال باشد عبارات جستجو و تاریخچه کامل مرور وب را همراه با یک شناسه کاربر جمع آوری خواهد کرد. Cortana و خدمات مربوطه Microsoft از این اطلاعات برای شناخت بیشتر شما و ارائه پاسخهای سریع و هوشمندانه به شما و ارائه پیشنهادهای شخصی شده، یا تکمیل کردن کارهای اینترنتی برای شما استفاده خواهند کرد. هرگاه بخواهید می توانید در بخش تنظیمات Microsoft Edge قابلیت Cortana را برای مرور وب در Microsoft Edge غیر فعال کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده Cortana از اطلاعات و اینکه چگونه می توانید آن را کنترل کنید، به بخش Cortana در این سیاست حفظ حریم شخصی مراجعه کنید.

10-حسگر وای-فای

حسگر وای-فای (Wi-Fi Sense) به شما اجازه می دهد که به طور اتوماتیک به شبکه های وای-فای اطراف خود وصل شوید تا اطلاعات تلفن همراه خود را ذخیره کنید و گزینه های بیشتری برای وصل شدن در اختیار داشته باشد. اگر این ابزار را فعال کنید، اتوماتیک به شبکه های آزاد وای-فای وصل خواهید شد. همچنین می توانید با مخاطبان خود امکان دسترسی به شبکه های وای-فای رمزدار را برای همدیگر فراهم کنید. لطفا توجه داشته باشید، همه شبکه های آزاد امن نیستند – در هنگام استفاده از شبکه های آزاد برای انجام کارهای آنلاینی که نیاز به اطلاعات شخصی حساس دارند، مانند معاملات بانکی یا خرید، کاملا احتیاط کنید.

11-برنامه های Windows

تعدادی از برنامه های Microsoft در Windows گنجانده شده اند و برنامه های دیگر در فروشگاه Windows موجود هستند. برخی از این برنامه ها عبارتند از:

برنامه نقشه. برنامه نقشه خدمات مکانی ارائه می دهد و از خدمات Bing برای پردازش جستجوهای شما در برنامه نقشه استفاده می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این خدمات مبتنی بر Bing به بخش Bing این بیانیه حفاظت از حریم شخصی مراجعه کنید. اگر برنامه نقشه به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد، حتی هنگامی که از برنامه استفاده نمی کنید، ممکن است اطلاعات مکانی را بعد از حذف اطلاعات هویتی از دستگاه شما جمع آوری کند و از آنها برای بهبود بخشیدن خدمات Microsoft استفاده کند. شما می توانید با خاموش کردن خدمات مکانی یا غیرفعال کردن دسترسی برنامه نقشه به خدمات مکانی از دسترسی این برنامه به اطلاعات موقعیت مکانی خود جلوگیری کنید.

شما می توانید مکانهای مورد علاقه خود و همینطور جستجو های اخیر خود در برنامه نقشه را ردیابی کنید. مکانهای مورد علاقه شما و تاریخچه جستجو به عنوان پیشنهادات جستجو در سیستم گنجانده می شوند. اگر شما با حساب Microsoft خود وارد سیستم شوید، مکانهای مورد علاقه شما، تاریخچه جستجو، و برخی تنظیمات برنامه در همه دستگاهها و خدمات دیگر (مانند Cortana) همگاه خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر به بخش تنظیمات همگاهسازی در بالا مراجعه کنید.

برنامه های دوربین و فوتو. اگر شما به برنامه دوربین اجازه بدهید از اطلاعات مکانی شما استفاده کند، اطلاعات مکانی در عکسهایی که شما با دستگاه خود می گیرید ثبت خواهد شد. اطلاعات توصیفی دیگر، مانند مدل دوربین و تاریک گرفتن تصویر، در عکسها و ویدیوهای شما ثبت خواهد شد. اگر شما بخواهید عکسی یا فیلمی را به اشتراک بگذارید، هرگونه اطلاعاتی که در آن ثبت شده باشد در دسترس افراد و خدماتی خواهد بود که عکس یا فیلم را با آنها به اشتراک می گذارید. شما می توانید با غیرفعال کردن هر گونه دسترسی به خدمات مکانی، از طریق منوی تنظیمات دستگاه خود، یا با غیرفعال کردن دسترسی برنامه دوربین به خدمات مکانی، از دسترسی این برنامه به اطلاعات موقعیت مکانی خود جلوگیری کنید.

عکسها، ویدیوها و همینطور تصاویر گرفته شده از صفحه نمایش، که در دوربین شما ذخیره شده اند به طور خودکار در OneDrive آپلود می شوند. شما می توانید عکسها و ویدیوهای خود را در OneDrive مدیریت کنید، و می توانید در بخش تنظیمات، گزینه آپلود خودکار را غیرفعال کنید.

هرگاه عکسهایی بگیرید که حاوی اطلاعات موقعیت مکانی شما باشند، برنامه فوتو می تواند عکسهای شما را بر اساس زمان و مکان دسته بندی کند. برای گروهبندی عکس های شما، برنامه فوتو اطلاعات مکانی موجود در عکسهای شما را برای Micorosft می فرستد تا نام مکانها را مشخص کند، مثلا «سیاتل، واشنگتن». اگر هنگامی که وارد حساب Microsoft خود شده اید از برنامه فوتو استفاده کنید، عکسها و ویدیوهای شما که در OneDrive هستند به طور خودکار در برنامه فوتو به صورت آلبوم دسته بندی می شوند، و در عنوان لایو برنامه فوتو نیز ظاهر می شوند. عسکها و ویدیوهای شما تنها زمانی که خود شما بخواهید با دیگران به اشتراک گذاشته می شوند.

برنامه «مردم». برنامه مردم به شما این امکان را می دهد که همه مخاطبان خود را در یک محل مشاهده کنید و با آنها تعامل کنید.  هنگامی که حساب Microsoft خود را به یک دستگاه Windows اضافه می کنید، مخاطبان موجود در حساب Microsoft شما به طور خودکار به برنامه مردم اضافه می شوند.  می توانید حسابهای دیگری را نیز به برنامه «مردم» اضافه کنید، از جمله شبکه های اجتماعی (مانند Facebook و Twitter) و حسابهای ایمیل شما.  هنگامی که حسابی را اضافه می کنید، ما به شما می گوییم که برنامه «مردم» می تواند چه اطلاعاتی را وارد کند یا با سرویس مشخصی همگاه کند و به شما اجازه دهد که آنچه را که می خواهید اضافه کنید انتخاب کنید. همچنین، برنامه های دیگری که شما نصب می کنید ممکن است اطلاعاتی را با برنامه «مردم» همگاه سازند، از جمله ممکن است جزئیات بیشتری را به مخاطبان فعلی ارائه دهند. هرگاه بخواهید می توانید حسابی را از برنامه «مردم» حذف کنید.

برنامه پیام. هنگامی که شما با یک حساب Microsoft وارد یک دستگاه می شوید، می توانید تصمیم بگیرید که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان بگیرید، که پیامهای اس.ام.اس و ام.ام.اس شما را همگاه می کند و آنها را در حساب Microsoft شما ذخیره می کند. این به شما اجازه می دهد که در صورت از دست دادن تا تغییر دادن تلفن خود پیامهایتان را بازیابی کنید. پس از راه اندازی اولیه دستگاه شما، هر وقت بخواهید می توانید تنظیمات پیام خود را مدیریت کنید. غیرفعال کردن ابزار پشتیبان گیری موجب حذف پیامهایی که قبلا در حساب Microsoft شما پشتیان گیری شده اند نخواهد شد. برای حذف این پیامها از حافظه دستگاه باید قبل از غیرفعال کردن ابزار پشتیبان گیری آنها را حذف کنید. اگر به برنامه پیام اجازه بدهید به اطلاعات موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد، می توانید لینک مکان فعلی خود را همراه پیامهایی که می فرستید پیوست کنید. Microsoft به همان صورت که در بخش خدمات مکانی Windows توضیح داده شده اطلاعات موقعیت مکانی را جمع آوری خواهد کرد.

کیف پول. برنامه کیف پول می تواند اطلاعاتی مانند کوپنها، کارت های وفاداری، بلیتها، و دیگر محتوای دیجیتال را نگهداری کند. برنامه های روی دستگاه همراه شما می توانند به طور خودکار اطلاعاتی را در برنامه کیف پول شما ذخیره کنند، و شما نیز می توانید اطلاعات موجود در یک ایمیل یا لینک وب را به آن اضافه کنید. برنامه کیف پول داده ها را تنها با اشخاص ثالثی که شما انتخاب می کنید به اشتراک خواهد گذاشت، مثلا وقتی که چیزی می خرید یا انتقاد و پیشنهاد می فرستید، اما این برنامه اطلاعات موقعیت مکانی شما را به شخص ثالث نمی دهد. برخی از آیتم های درون کیف پول شما ممکن است به مرور زمان آپدیت شوند، و برنامه کیف پول به صورت دوره ای آپدیت های موجود را برای آنها دانلود کند.

12-Windows Hello

Windows Hello از طریق تأیید هویت بیومتریک امکان دسترسی فوری به دستگاههایتان را برای شما فراهم می کند.  Windows Hello در صورت فعال بودن از جزئیات چهره، اثر انگشت یا عنبیه چشم برای شناسایی شما استفاده خواهد کرد، این برنامه مجموعه ای از نقاط یا ویژگیهای منحصر به فرد را که از تصویر استخراج می کند و به عنوان تمپلت در دستگاه شما ذخیره می کند – اما عکس یا تصویر اصلی چهره یا عنبیه شما را ذخیره نخواهد کرد. اطلاعاتی که برای تأیید هویت بیومتریک شما در هنگام وارد شدن به دستگاه به کار می روند همگی در دستگاه شما ذخیره می شوند و از آن خارج نخواهند شد. می تواند با مراجعه به بخش تنظیمات دستگاه خود، اطلاعات تأیید هویت بیومتریک خود را حذف کنید.

13-ابزار جستجوی Windows

ابزار جستجوی Windows به شما این امکان را می دهد که یک از یک محل در فایلهای خود و محتوای وب جستجو کنید. اگر بخواهید از ابزار جستجوی Windows برای جستجوی «فایلهای خود» استفاده کنید، نتایج جستجو در OneDrive و خود دستگاه شما را نشان خواه داد. اگر بخواهید از ابزار جستجوی Windows برای جستجو در وب استفاده کنید، یا پیشنهادهای جستجو را از طریق ابزار جستجوی Windows یا Cortana دریافت کنید، نتایج جستجوی شما از طریق Bing نشان داده خواهد شد و آنگونه که در بخش Bing این بیانیه حفظ حریم شخصی ذکر شده ما از عبارات جستجوی شما استفاده خواهیم کرد.

14-فروشگاه Windows

فروشگاه Windows به شما این امکان را می دهد که برنامه، موزیک، ویدئو و انواع دیگر محتوا را برای دستگاه Windows خود پیدا کنید، بخرید، نصب کنید، و ارزیابی کنید. برای استفاده از فروشگاه شما باید با یک حساب Microsoft وارد شوید. علاوه بر داده های تله‌متری که ما در مورد نحوه دسترسی و استفاده شما از فروشگاه جمع آوری می کنیم، داده هایی را در مورد برنامه هایی که دیده اید و نصب کرده اید، تنظیماتی که برای مشاهده برنامه ها در فروشگاه انتخاب می کنید، ارزیابی ها و رده بندی ها یا گزارشهای مشکلات که می فرستید جمع آوری می کنیم. حساب Microsoft شما وصل شده به رده بندی ها و ارزیابی های شما؛ اگر برای ارزیابی چیزی بنویسید، نام و تصویر شما از حساب Microsoft شما گرفته می شود و در کنار ارزیابی شما نشان داده می شود.

اجازه برای برنامه های فروشگاه بسیاری از برنامه هایی که شما از طریق فروشگاه Windows نصب می کنید برای کار با ویژگیهای سخت افزاری و نرم افزاری ویژه دستگاه شما طراحی شده اند. استفاده یک برنامه از ویژگیهای سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه شما ممکن است به آن برنامه یا خدمات مرتبط با آن اجازه دسترسی به اطلاعات شما را بدهد. مثلا، یک برنامه ویرایش عکس ممکن است به دوربین شما دسترسی پیدا کند تا به شما اجازه دهد عکس جدیدی بگیرید یا برای ویرایش به عکسها و فیلمهای روی دستگاه شما دسترسی پیدا کند، همچنین ممکن است یک راهنمای رستوران به اطلاعات محل زندگی شما دسترسی پیدا کند تا رستورانهایی را در آن نزدیکی به شما پیشنهاد دهد. اطلاعات مربوط به ویژگیهایی که برنامه از آنها استفاده می کند در صفحه توضیحات برنامه در فروشگاه ارائه می شود. در آدرس http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=529552می توانید لیستی از ویژگیهایی را که برنامه ممکن است از آنها استفاده کند مشاهده کنید، همراه با اطلاعاتی در مورد اینکه برنامه قبل از دسترسی به کدام ویژگیها از شما اجازه می خواهد و کدام ویژگیها را می توانید از طریق تنظیمات فروشگاه (برای برنامه های مشخصی یا برای همه برنامه ها) فعال یا غیرفعال کنید.

به‌روزرسانی برنامه ها. فروشگاه Windows به طور خودکار آبدیتهای برنامه ها را چک می کند، آنها را دانلود و نصب می کند تا مطمئن شود که شما جدیدترین نسخه برنامه ها را دارید، مگر اینکه شما در تنظیمات فروشگاه Windows گزینه به‌روزرسانی برنامه ها را غیرفعال کرده باشید. ویژگیهای سخت افزاری و نرم افزاری مختلف Windows که برنامه های آپدیت شده از آنها استفاده می کنند ممکن است متفاوت از ویژگیهایی باشد که نسخه های قبلی برنامه ها از آنها استفاده می کردند، و این یعنی برنامه های آپدیت شده می توانند به داده های متفاوتی در دستگاه شما دسترسی داشته باشند. اگر یک برنامه آپدیت شده به ویژگیهای خاصی مانند، موقعیت مکانی، دسترسی پیدا کند، ابتدا از شما اجازه خواهد گرفت. همچنین می توانید با مراجعه به صفحه توضیحات برنامه ها در فروشگاه Windows در مورد این که برنامه مورد نظر از چه ویژگیهای سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه شما استفاده می کند اطلاعات کسب کنید؛ و می توانید از طریق بخش تنظیمات دستگاه خود نحوه استفاده برنامه های فروشگاه از برخی ویژگیها را کنترل کنید، به همان صورت که در http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=529552 توضیح داده شده است.

نحوه استفاده هرکدام از برنامه ها از آن دسته از داده های شما که از طریق این ویژگیها جمع آوری می شوند تابع سیاست های حفظ حریم شخصی تولید کننده آن برنامه است. اگر برنامه ای که از طریق فروشگاه Windows عرضه می شود هرگونه اطلاعات شخصی شما را جمع آوری کرده و از آن استفاده کند، تولید کننده برنامه باید یک سیاست حفظ حریم شخصی ارائه دهد، و لینک این سیاست حفظ حریم شخصی در صفحه توضیح برنامه در فروشگاه گذاشته می شود.

دانلود برنامه ها به صورت جانبی و حالت توسعه. قابلیتهای توسعه مانند تنظیمات «حالت توسعه» تنها برای اهداف توسعه در نظر گرفته شده اند. اگر قابلیتهای توسعه را فعال کنید، دستگاه شما ممکن است غیر قابل اعتماد و یا غیر قابل استفاده باشد و خطرات امنیتی برای شما ایجاد کند. دانلود کردن برنامه ها و یا به دست آوردن آنها از منابعی غیر از فروشگاه، که به «دانلود جانبی» نیز معروف است، ممکن است است داده های شخصی شما را در معرض حملات امنیتی یا استفاده های پیشبینی نشده توسط برنامه ها قرار دهد. سیاستها، آگاهیها، اجازه ها و دیگر ویژگیهای Windows 10 که با هدف حفاظت از حریم شخصی شما در هنگام دسترسی برنامه ها به اطلاعات شما طراحی شده اند ممکن است در حالتی که برنامه ها از منابع دیگر دانلود می شوند یا زمانی که قابلیتهای توسعه فعال شده اند آنگونه که در این بیانیه توصیف شده عمل نکنند.

این متن تماما بر گرفته از لحن و زبان نوشتاری خود مایکروسافت است. و هر آن چه در قالب این مطلب مطالعه فرمودید توسط خود مایکروسافت برای کاربران فارسی زبان ارایه شده است. امیدواریم با مطالعه بند به بند این اساس نامه، با آگاهی هر چه تمام، تیک گزینه (قبول توافق نامه) را بزنید!

منبع : وینفون
615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
کورش
پاسخ دهید پنجشنبه 9 مرداد 1394

مایکروسافت دوست داشتنی، همه چیز تمام، با قدرت

hamed
پاسخ دهید پنجشنبه 9 مرداد 1394

ماشالا عجب پست طولانی

خسته نباشی دلاور
خدا قوت پهلوان

مسعود
پاسخ دهید پنجشنبه 9 مرداد 1394

اقایان رجب زاده گلشن و نویسنده های محترم سایت لطفا در صورت امکان فایل ایزو رو روی سایت اپلود کنین تا بتونیم مستقیم و idm دانلود کنیم تا در صورت ب وجود اومدن مشکل ترافیکمون هدر نره…

hassan
پاسخ دهید جمعه 10 مرداد 1394

دوستان امکان داره با ی نرم افزار یا هر چیز دیگه ای جلوی آپدیت اجباری ویندوز 10 رو گرفت یا حداقل بتونیم توی ساعات آخر شب ک ترافیک رایگان داریم بهش اجازه آپدیت بدیم؟
دمتون گرم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,