همانطور که می‌دانید جمعه ۴ آبان ماه زمان عرضه عنوان Red Dead Redemption 2 به فروشگاه‌های گیم در سراسر دنیا بود. حال پس از گذشت مدتی از این زمان، آمارها و رکوردهای این بازی کم کم در حال انتشار است که توانسته موفقیت‌های بی نظیری کسب کند. این بازی توانسته با فروش ۷۰۰ میلیون دلاری تنها در عرض ۳ روز، بزرگ‌ترین آخر هفته در بین تمام مدیاهای سرگرمی در طول تاریخ را به نام خود کند. من امروز چند نمونه از رکورد شکنی‌های این بازی را برایتان آماده کرده‌ام که در ادامه می‌توانید ببینید.

هیچ یک از ما کوچک‌ترین شکی نداشت که عنوان Red Dead Redemption 2 از نظر تجاری تبدیل به موفقیتی بسیار بزرگ و عظیم و غیر قابل باور برای سازندگان خود خواهد شد. برخی از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که این بازی در اولین آخر هفته پس از عرضه خود، موفق به فروش و کسب درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری خواهد شد. شاید بسیاری از ما در زمان شنیدن این گمانه زنی، آن را باور نمی‌کردیم چون ۵۰۰ میلیون دلار فروش تنها در عرض دو یا سه روز، رقم بسیار بسیار زیاد و غیر قابل باوری است. غیر قابل‌ باورتر از آن این است که RDR 2 از این رقم هم در آخر هفته انتشار خود بیشتر فروش کرده است؛ آن هم با اختلافی بسیار بیشتر تا همه ما را در بهت و حیرت فرو ببرد.

شرکت Take-Two Interactive که شرکت مادر راکستار (Rockstar) به حساب می‌آید، اخیرا با برگزاری کنفرانسی خبری تایید کرد که عنوان Red Dead Redemption 2 از مرز ۷۲۵ میلیون دلار درآمد تنها در عرض ۳ روز یعنی در آخر هفته‌ای که فروشش آغاز شده، عبور کرده است. این موضوع نه تنها این بازی را بالاتر از عنوان Call of Duty: Black Ops 4 که پیش از این رکورد دارِ این زمینه بود، قرار می‌دهد، بلکه آن را به موفق‌ترین و پرفروش‌ترین مدیای تاریخ در اولین آخر هفته عرضه خود نیز تبدیل می‌کند. یعنی RDR 2 از هر مدیایی که تا به حال عرضه شده، نظیر فیلم، موسیقی، بازی ویدیویی و هر چیز دیگری که شما فکرش را کنید، فروش بالاتری در اولین آخر هفته عرضه خود داشته است و موفق‌ترین مدیای تاریخ از این نظر بوده است.

در این زمینه جالب است که بدانید، شرکت Take-Two این نکته را با احتساب نسخه‌های به فروش رفته یعنی آن‌هایی که به فروشگاه‌ها رفته‌اند و به دست مشتریان رسیده‌اند، حساب کرده است در حالی که اکثر شرکت‌هایی که میزان فروش بازی‌های خود را اعلام می‌کنند، مقداری که به دست فروشندگان سپرده‌اند را حساب می‌کنند نه آن‌هایی که به دست مشتری رسیده است. پس دیگر خودتان کیفیت کار و تفاوت استانداردهای بازی‌های این شرکت با سایر سازندگان بازی‌های ویدیویی را بسنجید جایی که هر چیزی که وجود دارد، صاف و ساده در اختیار مردم قرار داده می‌شود. در حال حاضر رکورد بیشترین میزان فروش در اولین آخر هفته انتشار نیز به دست خود راکستار با عنوان Grand Theft Auto V است که در ۳ روز ابتدایی فروش خود توانست ۱ میلیارد دلار درآمد داشته باشد اما تفاوت این بازی با RDR 2 این است که GTA V در روز سه شنبه یعنی اوایل هفته منتشر شد اما Red Dead Redemption 2 در روز جمعه؛ پس فرصت کم‌تری برای صدر نشینی در این جدول در اختیار داشته است. شاید اگر فرصت مشابهی در اختیار داشت، فروش اولین آخر هفته آن از GTA V بیشتر می‌شد.

اما برای محاسبه تعداد نسخه‌های به فروش رفته از این بازی در ۳ روز ابتدایی فروش، باید مجموع ۷۲۵ میلیون دلاری آن را به ۶۰ دلار به ازای هر نسخه (فرض می‌کنیم که تمام نسخه‌های به فروش رفته، نسخه استاندارد بوده باشند) تقسیم کنیم که از نتیجه آن به فروش ۱۲ میلیون نسخه‌ای Red Dead Redemption 2 می‌رسیم. پس این بازی در ۳ روز ابتدایی فروش خود تقریبا موفق به فروش ۱۲ میلیون نسخه در کل دنیا شده است. البته این نکته را هم باید در نظر بگیریم که ناشر این بازی چیزی از تعداد نسخه‌های به فروش رفته این بازی اعلام نکرده و فقط مقدار آن را گفته و ما هم اینجا برای محاسبه تعداد نسخه‌های به فروش رفته این بازی، نسخه‌های Deluxe و Ultimate Edition این بازی که به مراتب از قیمت بیشتری برخوردار هستند را محاسبه نکردیم. همچنین باندل پلی‌استیشن ۴ پروی این بازی و میزان فروش آن را نیز باید حساب کنیم که حداقل مقدار حدودی از تعداد نسخه‌های به فروش رفته‌ی این بازی به ما می‌دهد و ما می‌توانیم تقریبا آن را حدس بزنیم که اگر همه‌ی این‌ها را دست کم حساب کنیم، حداقل به یک عدد دورقمی برای فروش تعداد نسخه‌های این بازی می‌رسیم.

علاوه بر این، شرکت Take-Two در طی کنفرانس خبری خود خبر از چند دستاور جدید دیگر نیز برای عملکرد تبلیغاتی و فروش این بازی داد. این بخش به فروش این بازی روی شبکه پلی‌استیشن (PSN) مربوط می‌شود. عنوان Red Dead Redemption 2 بیشترین میزان فروش در تاریخ فروشگاه پلی‌استیشن را به ثبت رسانده (که طبیعتا شامل بیشترین میزان فروش در ۳ روز ابتدایی عرضه یک بازی نیز می‌شود)، و همچنین اعلام کرده که این بازی بیشترین تعداد پیش دانلود را در تاریخ PSN به خودش اختصاص داده است و بیشترین بازی پیش خرید شده روی این شبکه بوده است.

علاوه بر این‌ها عنوان Red Dead Redemption 2 تنها با فروش ۱ روز خود موفق به کسب جایگاه نسخت در جدول فروش هفتگی بریتانیا شده تا به عنوان پرفروش‌ترین بازی این کشور در اولین هفته فروش خود و تنها با حساب ۱ روز از آن معرفی شود که فروش آن به تنهایی توانست ارزش سهام شرکت Take-Two را هم بالا ببرد. اخیرا هم یکی از تحلیلگران معروف و صاحب نظر دنیای بازی‌های ویدیویی به نام مایکل پکتر (Micheal Pachter) اظهار کرده بود که این بازی تا پایان سال جاری میلادی موفق به فروش ۱۵ تا ۱۷ میلیون نسخه خواهد شد اما آن طور که از فروش این بازی در اولین آخر هفته فروش آن پیدا است، این رکورد به راحتی توسط این بازی شکسته خواهد شد و به میزان بسیار بیشتری دست پیدا خواهد کرد چرا که RDR 2 تنها در ۳ روز طبق محاسبه ما توانسته حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون نسخه به فروش برساند.

با در نظر گرفتن این که Red Dead Online نیز ماه آینده به انتشار خواهد رسید، و همینطور بالا رفتن احتمال عرضه این بازی روی پلتفرم رایانه‌های شخصی، به نظر می‌رسد که این بازی فعلا برای مدتی به فروش بسیار خوب خود همچنان ادامه دهد و عنوان برجسته و بسیار بزرگ راکستار حالا حالاها در صدر پرفروش‌ترین بازی‌های مناطق مختلف دنیا قرار بگیرد. که واقعا هم لیاقتش را دارد؛ این را می‌توان از نمرات و نقدهای بسیار درخشان این بازی هم فهمید.

قطعا شما هم با من هم عقیده‌اید که RDR2 یک غول بی شاخ و دم در زمینه فروش است که هیچ چیز جلودارش نیست و به این زودی‌ها هم نخواهد بود. این بازی در کل دنیا به محبوبیت رسیده و برای اثبات این موضوع بد نیست نگاهی داشته باشیم به فروش آن در کشور ژاپن.

قطعا می‌دانید که بازار ژاپن با بازار سایر نقاط دنیا متفاوت است و اغلب بازی‌های محبوبی که در کشورهای اروپایی و آمریکا به موفقیت‌های عظیم دست پیدا می‌کنند، بازی‌های آنچنان موفقی در ژاپن نیستند. نمونه بارز آن هم عنوان انحصاری پلی‌اسیتشن ۴ یعنی God of War است که با فروش خود توانست چندین هفته در صدر جدول‌های فروش تمام نقاط دنیا قرار بگیرد اما در ژاپن یک بازی معمولی با فروشی کم بود. اما خب RDR2 با هیچ بازی دیگری قابل مقایسه نیست طوری که حتی در ژاپن هم به موفقیت‌های عظیم و بزرگی دست پیدا کرده است و در اولین هفته فروش خود توانسته ۱۳۰ هزار نسخه در این کشور فروش کند و پرفروش‌ترین بازی این کشور شود.

اگر چه من پیش از این گفتم که معمولا بازار فروش بازی‌های ویدیویی در ژاپن برعکس سایر نقاط دنیا است اما این روند از زمان عرضه عنوان Call of Duty: Black Ops 4 که آخرین ساخته دست استودیوی تری‌آرک (Treyarch) و اکتیویژن بود، شروع به تغییر کردن شد که این بازی هفته گذشته تقریبا موفق به فروش حدود ۶۰ هزار نسخه شد که مجموع فروش این مجموعه را در ژاپن به عدد ۴۰۰ هزار نسخه رساند. به جز آن عملکرد نسخه‌های پلی‌استیشن ۴ و نینتندو سوییچ عنوان Street Fighter Anniversary Collection نیز بسیار خوب بود که به عنوان یک بازی جدید در نیمه بالایی این جدول قرار گرفت. به جزاین، سایر بازی‌های همیشه در صحنه نینتندو نظیر Super Mario Odyssey, The Legend of Zelda: Breath of The Wild, Mario Kart 8 Deluxe, Splatoon 2 و همینطور Super Mario Party از دیگر بازی‌های موفق هفته گذشته در ژاپن بودند. در ادامه از شما دعوت می‌کنم که لیست پرفروش‌ترین بازی‌های هفته گذشته در ژاپن را مشاهده کنید تا با ساز و کار این منطقه و میزان فروش پرفروش‌ترین بازی‌های آن آشنا شوید.

 1. [پلی استیشن ۴] Red Dead Redemption 2 (Limited Editions Included) (Take-Two Interactive, 10/26/18) – 132,984 (جدید)
 2. [پلی‌ استیشن ۴] Call of Duty: Black Ops IIII (SIE, 10/12/18) – 57,567 (378,914)
 3. [نینتندو سوییچ] Super Mario Party (Nintendo, 10/05/18) – 31,650 (274,350)
 4. [پلی استیشن ۴] Street Fighter 30th Anniversary Collection (Capcom, 10/25/18) – 13,998 (جدید)
 5. [نینتندو سوییچ] Minecraft: Nintendo Switch Edition (Microsoft, 06/21/18) – 7,901 (342,243)
 6. [نینتندو سوییچ] Street Fighter 30th Anniversary Collection (Capcom, 10/25/18) – 7,443 (جدید)
 7. [نینتندو سوییچ] Mario Kart 8 Deluxe (Nintendo, 04/28/17) – 6,486 (1,810,278)
 8. [نینتندو سوییچ] Splatoon 2 (Bundle Version Included) (Nintendo, 07/21/17) – 6,468 (2,677,505)
 9. [پلی استیشن ۴] Assassin’s Creed Odyssey (Limited Edition Included) (Ubisoft, 10/05/18) – 5,623 (78,633)
 10. [پلی استیشن ۴] Soulcalibur VI (Bandai Namco, 10/18/18) – 5,413 (29,461)
 11. [نینتندو سوییچ] Beyblade Burst: Battle Zero (FuRyu, 10/25/18) – 5,380 (جدید)
 12. [نینتندو سوییچ] The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Limited Edition Included) (Nintendo, 03/03/17) – 4,218 (1,142,849)
 13. [پلی استیشن ۴] Warriors Orochi 4 (Limited Editions Included) (Koei Tecmo, 09/27/18) – 3,862 (148,303)
 14. [پلی استیشن ۴] Marvel’s Spider-Man (Bundle Version Included) (SIE, 09/07/18) – 3,441 (294,316)
 15. [نینتندو سوییچ] Dark Souls Remastered (From Software, 10/18/18) – 3,372 (18,018)
 16. [3DS] Pokemon Ultra Sun / Ultra Moon (The Pokemon Company, 11/17/17) – 3,323 (1,749,894)
 17. [نینتندو سوییچ] Yomawari: The Long Night Collection (NIS, 10/25/18) – 2,997 (جدید)
 18. [نینتندو سوییچ] Super Mario Odyssey (Bundle Version Included) (Nintendo, 10/27/17) – 2,920 (1,834,612)
 19. [پلی استیشن ۴] The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel IV ~The End of Saga~(Limited Editions Included) (Falcom, 09/27/18) – 2,455 (107,997)
 20. [نینتندو سوییچ] Taiko no Tatsujin: Drum ‘n’ Fun! (Bandai Namco, 07/19/18) – 2,384 (218,005)
منبع : وینفون
372 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,