yoga bookتبلت ها زمانی قرار بود آینده فناوری باشند. آن ها قرار بود ما را از شر رایانه های رو میزی و لپتاپ ها رها کرده و به دنیای لمسی پر از بهره وری و سرگرمی ببرند. این رویایی بود که ما برای رایانش در سر داشتیم. اما تبلت هایی که ما می شناسیم، مانند آیپد و سرفس در واقع این رویا را به صورت  کامل محقق نکردند. ممکن است به این خاطر که کارکرد آن ها سخت تر از آن چیزی است که باید باشد یا شاید آن ها تفاوت ها زیادی با رایانه هایی که سال ها می شناختیم، ندارند.

شاید ما چیزی می خواستیم مشابه دستگاه Courier متعلق به مایکروسافت که هرگز تولید نشد. این پروژه لغو شده، مانند رگ حیاتی برای تحقق رویای ما بود. این دستگاه قرار بود سبک، باریک و سازگار با هر آن چیزی باشد که ما در صدد انجام آن هستیم. شما می توانستید آن را لمس کنید، بر روی آن بنویسید و حتی آن را تا کرده و در جیب قرار دهید، درست مانند یک کتاب. اما Courier هرگز از آزمایشگاه های مایکروسافت خارج نشد، هرگز از حد یک ایده فراتر نرفت و هرگز نتوانست رویای بر باد رفته ما را محقق کند. معمولا آن چیزی که خیال می کنیم قرار است اتفاق بیفتد بهتر از آن چیزی است که واقعا اتفاق می افتد.

اما اکنون و با گذشت هفت سال، لنوو تبلت جدیدی را معرفی کرده است. درست است که لنوو Courier را نساخته، اما دستگاهی را با استفاده از همان ایده ساخته است، که به اندازه یک کتاب درسی کودکان بوده، دو صفحه تعاملی دارد که به وسیله یک لولا به هم متصل شده اند و می توان با استفاده از انگشت یا قلم از آن استفاده کرد. این دستگاه حتی کارهایی را با قلم انجام می دهد که فکرش را نمی کنید. به عنوان نمونه می توانید با قلم و جوهر واقعی بر روی کاغذ نوشته و آن را بعد به صورت دیجیتالی در بیاورید. لنوو نخواسته است با تولید یوگا بوگ تنها تبلت دیگری تولید کند، آن ها قصد داشتند دستگاهی را بسازند که بسیار بهتر از دستگاه های موجود کار کند.

آن ها یوگا بوک را ساخته اند تا علاوه بر آینده نگر بودن از ویژگی های کاربردی هم برخوردار باشد. من از زمانی که چشمم به یوگا بوک افتاده است می خواهم از آن استفاده کنم و مطمئنم اگر شما هم جای من بودی همین احساس را داشتید. اکنون شما دستگاهی را دارید که بخش بزرگی از وعده های Courier را عملی کرده است با این تفاوت که یوگا بوک وجود خارجی داشته و می توانید آن را بخرید.

دریافت ویدیو با کیفیت ۳۶۰p | دریافت ویدیو با کیفیت ۷۲۰p

کلیه محصولات لنوو بر پایه بهره وری ساخته شده اند، اما طبق گفته های Jeff Meredith مدیر یخش دستگاه های اندروید لنوو، شرکت متوجه شده است:

بهره وری به آن معنی که پیش از این به کار می رفته، در حال تغییر است، ما سعی کردیم این مسئله را که مردم امروزه بیشتر کارهای خود را با تلفن همراه به جای رایانه انجام می دهند در ذهن داشته باشیم. بنابراین راحتی کار با یک صفحه کلید بر پایه لمس و یک دستگاه قابل حمل نباید دور از بهره وری مد نظر ما باشد. اگر همان طور که پیش تر به توافق رسیدیم، مردم از موبایل های خود بیشتر استفاده می کنند، تبلت ما هم باید رفتاری شبیه به تلفن همراه داشته باشد. من نسبت به این مسئله که این دستگاه را حتی تبلت بنامم راحت نیستم زیرا که به واقع عملکرد متفاوتی دارد. من ایده طراحی این محصول را از یک کتاب گرفتم. درست است که ما در نهایت آن را یوگا بوک نام گذاری کردیم اما در تمام مراحل تولید این محصول که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده بود ما آن را “کتاب” صدا می کردیم. در واقع ما قصد داشتیم طوری طراحی را انجام دهیم که بتوان آن را تا کرد و مانند یک کتاب حمل نمود. نه مانند یک رمان قطور بلکه می خواستیم بیشتر شبیه به یک مجله باریک باشد. بهترین شکل توصیف یوگا بوک این است که آن را به کتاب های مخصوص کودکان تشبیه کنیم، مانند کتاب Dr. Seuss، “گربه ای در کلاه”.

این مسئله که برای توسعه چنین محصولی لنوو دست به تحقیقات گستره ای زده است، نباید دور از ذهن باشد. در حالی که شرکت اپل گاهی این گونه نمایش می دهد که تمامی محصولات آن ها از ذهن خلاق یک نابغه تراوش شده است (پیش تر استیو جابز و اکنون جانی آیو)، در مورد این دستگاه نیز آقای Meredith ایده اصلی تولید آن را شروع تحقیقات بیان کرده است. توسعه یوگا بوک در واقع از سه سال پیش و بر پایه یک ایده، کلید خورده است اما در این میان لنوو شاید تعداد زیادی ایده دیگر را نیز مورد تحقیق قرار داد.

 شرکت فراگرفت که افراد جوان در حال حاضر از تبلت برای بهره وری استفاده می کنند حتی اگر آن دستگاه ها برای این منظور ساخته نشده باشند.

ما به کمپ های مختلف در دانشگاه ها رفتیم و مشاهده کردیم که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد دانش آموزان به وسیله تایپ در تبلت های خود مشغول یادداشت برداری در هنگام صحبت های اساتید در سر کلاس هستند. ما با مشاهدات خود به این نتیجه رسیدیم که می خواهیم دستگاهی تولید کنیم که کارکردی مانند تلفن همراه داشته باشد و در عین حال جایگزین رایانه ها شود.

در واقع به نظر می رسد که شرکت قصد نداشته است که یک کپی دیگر از سرفس را مانند بقیه تولید کنندگان به بازار عرضه کند.

yoga_book-0765.0نیمی از یوگا بوک انتظارات شما از یک تبلت مدرن را برآورده می کند، این قسمت یک صفحه ۱۰.۱ اینچی فول اچ دی لمسی، ۸ مگاپیکسل دوربین، ۴ گیگابایت رم، ۶۴ گیگابایت حافظه ذخیره سازی و شیار میکرو اس دی کارت دارد. در برخی از بازارها دستگاه با گزینه استفاده از سیم کارت توزیع شده و در برخی دیگر تنها با امکان استفاده از وای فای عرضه می گردد. تمامی این موارد در یک بدنه تراش خورده فلزی جای گرفته است. تنها بخش غافلگیر کننده در این قسمت استفاده از پردازنده اتم در تبلت است که این روزها به هیچ عنوان رایج نیست و این نشانه ای است از آن که لنوو سال ها پیش شروع به ساخت این دستگاه کرده است، زیرا در آن زمان استفاده پردازنده های اتم در این گونه تبلت ها باب بود.

و اما نیمه دیگر این محصول است که آن را از سایر محصولات متمایز می کند. در این جا شاید توقع داشته باشید که دستگاه همراه با یک صفحه کلید فیزیکی یا یک صفحه نمایش دوم باشد. در عوض لنوو از یک پنل مخصوص، حساس به لمس استفاده کرده است. به محض این که یوگا بوک را باز کنید با یک صفحه سیاه و براق مواجه می شوید که مرز های بین کلید های صفحه کلید و ترکپد با نور روشنی مشخص شده است. همچنین با استفاده از یک دکمه می توانید صفحه کلید را خاموش کرده و از آن به عنوان یک صفحه خام برای نوشتن استفاده کنید. این صفحه برای نوشتن از فناوری شرکت Wacom استفاده می کند و حتی می توانید یک برگه کاغذ بر روی صفحه گذاشته و با جوهر واقعی بر روی آن نگارش کنید و کلمات بلافاصله به صورت دیجیتالی اسکن می شوند. صفحات این دستگاه به وصیله یک لولای ۱۳۰ تکه ای به هم متصل شده اند که می تواند به صورت کامل تا پشت صفحه ها بچرخند، درست مانند لپتاپ های سری یوگای ساخت این شرکت عمل می کند.

وقتی که پنل را به پشت صفحه نمایش می چرخانید، یوگا بوک هنوز به اندازه ای سبک و باریک است که به راحتی بتوان از آن برای بازی کردن، فیلم دیدن، مطالعه و دیگر سرگرمی ها به عنوان یک تبلت استفاده کرد. در این زمان ضخامت دستگاه در حدود ده میلی متر است که آن را بیشتر به یک تلفن هوشمند یا یک تبلت بدون صفحه کلید شبیه می کند تا یک لپتاپ. همچنین تایپ کردن بر روی صفحه کلید “Halo” یوگا بوک بسیار شبیه به تایپ کردن در یک صفحه لمسی است تا یک صفحه کلید سنتی. لنوو صفحه کلید فیزیکی را با نمونه لمسی جایگزین کرده است و از آن جا که این صفحه کلید بسیار شبیه به صفحه کلید تلفن های همراه است به شما امکانات خاصی از قبیل پیشنهاد لغت جدید و یا اصلاح اشتباهات تایپی را می دهد. یوگا بوک می تواند حالت های تایپ شما را ارزیابی کرده و خود را با آن سازگار کند به این معنی که جای لمس کلید ها می تواند بر اساس نحوه تایپ شما تغییر کند.

طراحی دستگاه از ابتدا قرار نبوده که به این شکل باشد. یکی از طرح های اولیه یوگا بوک در ابتدا از دو صفحه نمایش لمسی بهره می برده اما استفاده از دو صفحه نمایش لمسی باعث سنگینی بیش از حد دستگاه می شده است.

ما قطعا می خواستیم که بر روی دستگاه صفحه کلید داشته باشیم و در عین حال قصد داشتیم که دستگاه را باریک نگه داریم. به همین خاطر گزینه های مختلف را بررسی کرده و در نهایت با این صفحه کلید حسی محصول را تولید کردیم. قطعا این بهترین گزینه ای بود که می توانستیم به کار بگیریم.

لنوو یک سال و نیم صرف بهینه کردن این صفحه کلید نمود. آن ها بررسی پوسته ها مختلف و این مسئله که چینش کلید ها در زبان های گوناگون چگونه بایستی باشد، پرداختند. این کار منجر به خلق الگوی متفاوتی به خصوص در نحوه پیشنهاد لغات توسط صفحه کلید برای زبان های آسیایی و زبان های لاتین گردید.

ما آزمون های زیادی را انجام دادیم و دریافتیم که افراد جوان بسیار راحت و سریع با این صفحه کلید هماهنگ می شوند. زمان هماهنگی آن ها با این صفحه کلید چیزی در حدود ۴۰ تا ۶۰ دقیقه است. اما افرادی که بالای ۳۵ سال سن دارند شاید چندین ساعت زمان لازم باشد تا با این صفحه کلید احساس راحتی نمایند.

اما شاید افراد با سن بالاتر با سایر ویژگی های مربوط به این دستگاه، بسیار خوشنود شوند. ویژگی هایی نظیر توانایی دیجیتالی کردن دست نوشته واقعی بر روی کاغذ. ایده راه حل استفاده از کاغذ های سنتی برای نوشتن بر روی تبلت در یکی از تحقیقات به دست آمد. آن ها مشاهده کردند که همه دستگاه هایی که از قلم پشتیبانی می کنند شما را مجبور می نمایند که با قلم بر روی شیشه نگارش کنید، به همین جهت افراد زیاد از آن استقبال نمی کنند.

yoga_book-0923.0

راه حلی که لنوو برای یادداشت برداری به کار برده است مانند صفحه کلید آن ها کاملا بدیع است. همان صفحه ای که می تواند به عنوان یک صفحه کلید و ترکپد عمل کند، می تواند نقش یک صفحه برای نگارش را بر عهده بگیرد. قلم این دستگاه در خود جوهر دارد و در صفحه ای که صفحه کلید در آن قرار گرفته است جای مخفی برای کاغذ قرار گرفته است. هر چیزی که شما بر روی کاغذ بنویسید، بلافاصله به صورت دیجیتالی در می آید حتی اگر صفحه نمایش خاموش باشد. برای این کار نیاز به اسکن کردن یا گرفتن تصویر از نوشته وجود ندارد و تغییر از حالت صفحه کلید به صفحه نگراش به سادگی و با فشردن یک دکمه انجام می پذیرد. این راهی است که به وسیله آن لنوو قصد دارد تجربه آشنای قلم و کاغذ را با تجربه کلمات و عبارات دیجیتالی پیوند بزند.

اصلا در نظر بگیرید که نمی خواهید از کاغذ برای نوشتن استفاده کنید، بلکه می خواهید بر روی صفحه کلید بنویسید. کافی است که قسمت جوهر دار قلم را با قسمت استایلوس تعویض کنید (پروسه این کار خیلی آسان نیست) و شما می توانید مستقیم بر روی صفحه بنویسید. استایلوس به فشار حساس است و اپ داخلی لنوو حتی در زمانی که صفحه نمایش خاموش بوده یا کاملا به پشت برگشته است، نوشته های شما را ثبت می کند. شاید در ابتدا به نظر این همه امکانات، گیج کننده برسد اما طراحی ساده سخت افزار و کمی زمان مشکل راه افتادن با دستگاه را حل می کند. تا زمانی که نرم افزار به خوبی عمل نماید، کارکرد دستگاه نیز لذت بخش خواهد بود. اما مانند همیشه نرم افزار قسمت سخت ماجرا است.

yoga_book-0787.0یوگا بوک اصلی برای سیستم عامل اندروید طراحی شده بود، اما چندین ماه بعد از آغاز توسعه تیم طراحی تصمیم می گیرد که آن را برای استفاده از ویندوز ۱۰ نیز آماده نماید. سخت افزار استفاده شده در هر دو نسخه یکسان است. تنها تفاوت چند بهینه سازی کوچک  در صفحه کلید برای هر کدام از سیستم عامل هاست. ساخت دو نسخه از دستگاهی که ابتدا برای حمل آسان طراحی شده و می خواهد بیشتر شبیه تلفن همراه باشد، مخصوصا با وجود آن که ویندوز ۱۰ بیشتر حال و هوای دسکتاپ را دارد، کمی دشوار است. این یکی از شرایطی است که کسب و کار جای خود را به اولویت در ساخت بهترین ایده می دهد (با توجه به این که لنوو دستگاه های بسیار زیادی را با ویندوز ۱۰ روانه بازار کرده است، طبیعتا آن ها در کارکرد با ویندوز ۱۰ بسیار راحت تر از اندروید هستند).

به هر حال ساخت مدل ویندوزی یوگا بوک به نظر نمی رسد با دردسر های زیادی همراه بوده باشد. به غیر از بهینه سازی صفحه کلید برای ویندوز، لنوو نیاز به ایجاد تغییرات زیاد برای خوراندن سیستم عامل به دستگاه نداشته است. ویژگی یادداشت با قلم که به راحتی با نرم افزار وان نوت مایکروسافت کار می کرده و صفحه کلید، ترکپد و ماژول لمسی هم از پیش برای ویندوز ۱۰ تعریف شده هستند.

yoga_book-904.0

اما داستان اندروید متفاوت است و لنوو مجبور بوده میزان زیادی تغییرات را در آن اعمال کند تا بتوان از قدرت سخت افزاری دستگاه استفاده کرد. یوگا بوک به صورت پیش فرض با نسخه اندروید ۶ یا مارشملو عرضه شده که این سیستم عامل از چند وظیفگی همزمان در یک صفحه و اجرای نرم افزارها در کنار هم پشتیبانی نمی کند. ایده لنوو برای اضافه کردن امکان تقسیم صفحه نمایش بین چند اپلیکیشن هوشمندانه به نظر می رسد. اگر یک اپ در دو نسخه تبلت و تلفن همراه موجود باشد، می توانید با کوچک کردن آن به اندازه نسخه تلفن همراه، آن را در هر کجای صفحه نمایش قرار دهید. لنوو می گوید که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد نرم افزارهای اندروید می توانند با نرم افزار پیش ساخت آن ها برای یادداشت برداری کار کنند. آن ها همچنین یک نوار وظیفه شبیه به ویندوز درست کرده اند که جا به جایی بین اپ ها را آسان تر می کند.

نرم افزار آن نقطه ای است که لنوو در آن با چالش مواجه می شود مخصوصا وقتی که از پلتفرم دیگران استفاده می کند. آن ها باید اطمینان حاصل کنند که تجربه نرم افزاری این دستگاه به اندازه سخت افزار به کار رفته در آن منحصر به فرد باشد. آن ها همچنین باید مشتریان قانع کنند تا در بازاری که سود اصلی آن توسط آیپد تصاحب می شود، رو به خرید دستگاهی ویندوزی یا اندرویدی بیاورند. کاری که بسیاری از بزرگترین شرکت های ساخت تلفن همراه از پس آن بر نیامدند.

yoga_book-0860.0اما قیمت گذاری مناسب یوگا بوک شاید کمی در این راه کمک حال باشد. نسخه اندرویدی با برچسب قیمت پایه ۴۹۹ دلار عرضه می شود در حالی که نسخه ویندوزی آن ۵۰ دلار گران تر خواهد بود. این قیمت برای یک دستگاه اندرویدی زیاد به نظر می رسد ولی از زمانی که شرکت گوگل تبلت نسخه پیکسل خود را عرضه کرده، هیچ شرکتی اقدام به تولید دستگاهی خلاقانه با این سیستم عامل ننموده است. در این دستگاه قلم، صفحه کلید در قیمت تمام شده در نظر گرفته شده است و این درست نقطه برتری آن نسبت به دستگاهی همچون آیپد پرو است که هم گران تر بوده هم به همراه آن قلم و صفحه کلید عرضه نمی شود.

لنوو همچنین این را می داند که یوگا بوک دستگاهی برای همه اقشار نیست و تنها برای دسته خاصی از کاربران مفید خواهد بود. اگر کسی کاربر حرفه ای آفیس سوئیت است یا می خواهد از نرم افزار های شرکت ادوبی استفاده زیادی کند، این دستگاه برای او توسعه نیافته است. اگر کسی می خواهد دستگاهی داشته باشد که به وسیله آن بهره وری خوبی را تجربه کرده و همچین از سرگرمی های زیادی بهره مند شود، بهتر است بر روی خرید یوگا بوک سرمایه گذاری کند.

yoga_book-0748.0جدای از چالش نرم افزار به نظر می رسد لنوو دست به توسعه دستگاهی زده است که در نوع خود بسیار منحصر به فرد است. این دستگاه به شدت شبیه به یک کتاب است و حس حمل و نقل آن را منتقل می کنید و این موردی است که من هیچ گاه در هیچ دستگاه دیگری نیافته ام. همچنین در تولید این دستگاه تلاش شده است که ایده اصلی آن با توجه به زمان نسبتا طولانی توسعه نسبت به محصولات مشابه حفظ شود.

ما بسیار سعی کردیم که به ایده اصلی خود وفادار بمانیم.

این مورد که محصول نهایی تا چه اندازه به نسخه های پیش ساخته بر گرفته از ایده اصلی شبیه شده، بسیار قابل ستایش است. این نسخه از یوگا بوک تنها اولین آن در خط تولید جدیدی است که لنوو قصد دارد محصولات زیادی را با اندازه های متفاوت روانه بازار نماید. شرکت اولین نسخه از این سری را با اندازه ۱۰ اینچ ساخته است زیرا این اندازه، متداول ترین در تبلت هاست، اما آن ها در نظر دارند که به زودی انواع دیگری از این سری را با همان مدل صفحه کلید و قلم توسعه دهند. من نمی توانم به طور قاطع بگویم که آیا لنوو خواهد توانست این دستگاه را از نظر نرم افزاری به نقطه مطلوبی برساند اما اگر آن ها بتوانند این کار را انجام دهند (امای بزرگی در سر راه است)، می توان گفت رده جدیدی از محصولات بین تلفن همراه و تبلت ها متولد شده است. یک دستگاه شخصی و توانا، سرگرم کننده و بهره ور، به کلی جدید، ولی کاملا آشنا از نظر عملکرد است.

شاید این دستگاه همان ایده ناب Courier نبوده است اما Courier  هیچ وقت واقعی نبود، در حالی که یوگا بوک واقعی است.

منبع :

THE VERGE

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
yeganeh
پاسخ دهید دوشنبه 14 شهریور 1395

فوق العاده هست این دستگاه – واقعا دست مریزاد

hoomanqwerty
پاسخ دهید دوشنبه 14 شهریور 1395

نسخه ی ویندوزی خارق العاده است……. تمام ایده های هیبریدی رو به چالش کشیده!

همونیه که همیشه تو ذهنم بهش فکر میکردم به جای کیبرد یه صفحه لمسی که بتونه کاراییشو وفق بده و تغییر کنه….

باریکی اش خارق العاده است!!

واقعا دنیای تکنولوژی به این صبوری تو نتیجه رسوندن ایده ها نیاز داره، چیزی که از بعد دوره ی اپل-سامسونگ دیگه دیده نشده….

این جسارت و صبر رو تو به نتیجه رسوندن ایده های ناب و نپخته رو فقط تو نوکیا دیدم…. و شرکت های عصر اوج نوکیا…

واقعا یک محصول عالی حداقل دو سال زمان لازم اش هست که روش کار بشه…

نه مثل سامسونگ هنوز عرضه این پرچمدار شروع شده خبر بعدی میاد… اخرم هنوز تستای نهایی باتری نشده عرضه میشه قشنگ ۱ میلیارد ضرر میده، کاش به خودش بیاد این کمپانی ، در حالی جایگزین نوکیا شد که نه جسارتشو داشت و نه ایده و استعداد ، device spammer واقعا برازنده شه!

عالی بود لنوو اصن بهش نمیخورد !! امیدوارم همینطور ادامه بده….

hoomanqwerty
پاسخ دهید دوشنبه 14 شهریور 1395

اصن اینقد مشعوف شدم! یادم رفت، اقای محمد زاده از زمان عرضه و مدل عرضه شده ی خاور میانه که درگاه سیمکارت داره یا نه خبری نیست؟

    حسین محمدزاده
    پاسخ دهید دوشنبه 14 شهریور 1395

    اواخر اکتبر (آبان) عرضه می شه ولی این که با درگاه سیم کارت در خاورمیانه بیاد یا نه مشخص نیست

آرتين دهقاني
پاسخ دهید سه شنبه 15 شهریور 1395

بچه‌ها کسی می‌دونه لومیا ۴۳۵ و ۵۳۲ دو سیم ویندوز ۱۰ رسمی رو گرفتن یا نه؟
منظورم ۱۰ رسمیه. نه با ویندوز اینسایدر که قبلا می‌شد و الآن دیگه نمی‌شه.
رداستون ۱ یعنی ۱۴۳۹۳.۶۷ رو هم گرفته؟ برای رداستون ۲ می‌شه اینسایدر شد؟
اگه کسی خودش ۴۳۵ یا ۵۳۲ داره راهنمایی کنه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,