rudy-huyn

روز هایی را به یاد می آورم که برای ویندوزفون بسیار دشوار می گذشت. زمانی که این پلتفرم در عدد ۸ قرار داشت و نه تنها از امکانات پایه ای بسیاری از سیستم عامل های رقیب بی بهره بود، بلکه توسعه دهندگان بزرگ هنوز خود را مجاب به ورود به این پلتفرم نکرده بودند. در آن زمان توسعه دهندگان وفاداری بودند که اجازه ندادند، نبود بسیاری از اپ ها را احساس کنیم.

نه این که در حال حاضر تمام اپ ها در استور حضور داشته باشند اما دست کم اکنون با تکیه بر ۴۵۰ میلیون کاربر ویندوز ۱۰ در رایانه، تلفن همراه و اکس باکس، جامعه کاربری بزرگتر و جذاب تری برای توسعه دهندگان گرد هم آمده است و دیگر فقدان بسیاری از اپ های معروف مانند اینستاگرام، فیسبوک، نت فلیکس و… احساس نمی شود. یکی از کسانی که زحمت های بسیاری برای پلتفرم موبایل مایکروسافت کشیده و احتمالا همه شما با نام او آشنایی دارید، رودی وین است.

علاقه رودی وین برای توسعه اپ در ویندوزفون دلیل ساده دارد: “من اپ هایی را می ساختم که خودم می خواستم از آن ها استفاده کنم.” این توسعه دهنده ۳۱ ساله فرانسوی مسئولیت توسعه اپ های شخص ثالث سرویس های معروفی همچون اینستاگرام، Vine و Tinder در ویندوزفون را بر عهده داشته است که اغلب با آن ها را با نشان مخصوص خود یعنی ۶ همراه می کرده است: ۶tin, 6sec, 6tag و…

اشتیاق و علاقه رودی یا به تعریف خودش “یک طرفدار پر و پا قرص مایکروسافت” او را سه سال پیاپی به نشست تخصصی ارزشمند ترین توسعه دهندگان مایکروسافت، رساند. وین با آن موهای سیاه براق خود و آن انرژی بی حد و حصر، همیشه برای کار مشتاق نشان می دهد. به خاطر این است که او کارش را طور دیگری می بیند.

من تنها اپ هایی را می سازم که از آن ها خوشم می آید و می خواهم استفاده کنم

رودی می گوید: “پدر بزرگ من، همیشه نقاشی می کشید. توسعه اپ ها نیز مانند نقاشی است با این تفاوت که من قلم مو و بوم ندارم. من تنها یک  رایانه دارم و باید با آن خیلی چیز ها بسازم. توسعه دهنده ها هم نوعی هنرمند هستند. هنر ما در بازی با اعداد و ارقام است.”

رودی وین هنرش را با تمرین در آپارتمانش در شهر رن، فرانسه یاد گرفت. بعد از دریافت مدرک مهندسی از انستیتو ملی des Sciences Appliquées رن، او شروع به توسعه نرم افزار برای ستاپ باکس های تلویزیون و برای تلفن های همراه به صورت تفریحی کرد. اما کار روزانه اش حوصله او را سر برده بود. رودی همچنین علاقه ای به ابزارهای توسعه در اندروید و iOS نداشت. به علاوه مدیریت کار کردن در روز و کد نویسی در شب برای او هر روز سخت تر می شد.

او می گوید که نیاز به یک تغییر را حس می کرده است. اشاره می کند که به کد نویسی زبان C پلاس علاقه داشته و به آن فکر می کرده که در همان برهه کیت توسعه نرم افزار ویندوزفون (SDK) عرضه شده است. رودی اضافه می کند: “با خودم گفتم این همان چیزی است که در زندگی می خواستم”.

وین به سرعت نرم افزار Fuse را به عنوان اولین اپلیکیشن خود در ویندوز فون ساخت، اما آن را بلافاصله در استور منتشر نکرد. “من تنها برای آزمایش آن را ساختم، من این اپ را برای خودم لازم داشتم”. در این میان ولی تصمیم می گیرد آن را منتشر کند و با شگفتی مواجه می شود. سیل نظرات کاربران در تمجید از اپ به سوی او سرازیر می شود و آن ها از رودی می خواهند که اپ های بیشتری درست کند. و این شروع کار بود.

بنابراین رودی وین تصمیم می گیرد یک چالش به راه بیندازد. او از دو وبسایت فرانسوی می خواهد که نظر سنجی را در مورد اپ های پیشنهادی برای توسعه راه اندازی کنند و به آن ها قول می دهد که حداقل یکی از آن اپ ها را در پایان توسعه دهد. کاربران به این نظرسنجی ها هجوم برده و از او می خواهند یک اپ بسازد که زمان انتشار فصل بعدی سریال های محبوب به کاربران گفته شود. این اپ بایستی شامل خلاصه ای از قسمت ها و جایگاهی برای بحث بعد از نمایش هر قسمت می بود. او تمام هفته را به کار مشغول شد و سرانجام اپ TVShow را تنها در ۳۰ ساعت توسعه داد (این اپ هنوز در استور ویندوزفون موجود است). رودی می گوید: “بسیاری از کاربران اپ را دانلود کرده و آن را پسندیدند، این مسئله خیلی جذاب بود”.

جو بلفیوری معاون شرکت در گروه سیستم عامل ها می گوید:

امروز و با وجود ابزارهای غنی موجود همچون ترکیب ویژوال استودیو و Design Library، توسعه دهنده های مستقل می توانند تجربه بسیار کاملی را تولید نمایند. این برای ما بسیار ارزشمند است که شاهد بهره وری بالای پلتفرم هستیم.

rudyرودی وین و بلفیوری اولین بار یکدیگر را در کنگره جهانی موبایل بارسلون، دیدند. جایی که مایکروسافت در حال کار بر روی یک صفحه قفل زنده بود. بلفیوری به واسطه سرعت و ظرافت طراحی های وین، تحت تاثیر قرار گرفت، مخصوصا اپ هایی که به عنوان شخص ثالث توسعه یافته بودند. پیش تر بلفیوری از کلاینت اینستاگرام که توسط رودی توسعه پیدا کرده بود، استفاده می کرده است. او می گوید:

رودی درعین ظرافت بی نظیری که در طراحی دارد، استعداد خود در مهندسی معکوس را نشان داده است. چنین ترکیبی استعدادی (مهندسی معکوس و ظرافت) بسیار نادر است.

rudy1با خواندن نظرات ارسال شده برای اپ های رودی، این حس دست می دهد که کاربران بخشی از خانواده گسترده او هستند، در حالی که او را با اسم کوچک صدا می کنند، بسیار مودبانه پیشنهاد هایی برای به روز رسانی می دهند و زمانی که کسب و کار خوب پیش نمی رود در کنار او می ایستند. با نبود یک شرکت تجاری بین او و طرفداران، رودی می تواند شفاف رفتار کند، مانند یک رهبر جمهوری دموکراتیک اپلیکیشن ها!

رودی می افزاید:

من مسئولیت ارسال بازخورد را به کاربران واگذار کرده ام و هیچ گاه یک اپ را با مخفی کاری توسعه نخواهم داد. ما باید اپ هایی را نه برای خواست خودمان بلکه بر اساس خواسته و نیاز کاربران توسعه دهیم.

اما مدینه فاضله که همه در آن شاد باشند، در دنیای دیجیتال بیشتر از دنیای واقعی است. رودی در توییت معروفی در ۳۱ اکتبر اعلام کرد که قصد دارد اپ ۶cret، که به عنوان سوم شخص اپ Secret بود، به خاطر شکایت بر مبنای قانون حفاظت از حقوق مولف از استور خارج کند. او در توییتر نوشت:

و به این خاطر که من هیچ چیز برای مخفی کاری ندارم، اعلام می کم که از ۶cret در طول سه ماه تنها ۱۸۰ دلار عایدی داشتم. #نه_بخاطر_پول

دو هفته بعد او برای طرفدارانش توییت کرد که به خاطر ۶cret ناراحت نباشند زیرا او در حال تولید دو فرزند دیگر است. یکی بسیار بزرگ و دیگری کوچک! و گفت که آن ها را در جریان خواهد گذاشت. در بازار، شفافیت و صراحت رودی وین کمتر پیدا می شود. او از زمانی که کار روزانه خود را رها کرده بود، زندگی خوبی را تجربه می کرد و اخیرا هم که شرکت خودش (۶studio) را بنا نهاده بود. او می گوید: “چیزی که من را هیجان زده می کرد این بود که به مایکروسافت برای تبدیل ویندوزفون به یک پلتفرم بزرگ کمک می کنم”. چالش کار کردن به صورت مستقل و تحت فشار، به او انگیزه بیشتری می داد.

این یک مسئله خلاقانه است. شاید افراد غیر گیک متوجه منظور من نشوند. شما می دوید و با خود می گویید، خیلی خوب، من هشت کیلومتر دویده ام، اما هفته بعد باید سریع تر و بیشتر بدوم. این دقیقا مانند زمانی است که چیزی را می سازید. دفعه پیش من یک اپ را در دو ماه توسعه دادم. این بار می خواهم یک اپ را در شش هفته توسعه دهم. من اطمینان دارم که همه ما می توانیم عملکرد بهتری داشته باشیم. اگر خود را به چالش بکشید، عاملی برای انگیزش شما خواهد شد. من نمی خواهم هر بار یک اپ را بسازم. می خواهم هر بار بهتر از بار پیش باشد. این دلیلی است که به آموختن فناوری های جدید علاقه دارم.

اپ های محبوب معمولا در طول ماه ها و با مشارکت دو جین کد نویس توسعه یافته اند. اما رودی برای خود محدوده زمانی و کیفی تعریف می کند. او می گوید:

در زمان استراحت اگر یک ساعت زمان داشته باشم، دو انتخاب دارم: می توان به بازی بپردازم، یا می توانم چیزی بسازم. به خاطر لذتی که برایم حاصل می شود، ساختن را انتخاب می کنم.

رودی در عین این که دو کنسول اکس باکس وان دارد، اما زمان کمی را صرف بازی می کند. او مشتاق توسعه در پلتفرم است.

smiling-rudy

من بسیار مشتاق هستم و تنها کارهایی را انجام می دهم که از آن ها لذت می برم. هر بار که مایکروسافت چیز جدیدی را معرفی می کند، این یک بازی جدید برای من می شود. این مسئله ضمیر ناخودآگاه نیست، این درباره انجام یک سرگرمی جدید است.

بلفیوری می گوید: ” این که فردی با استعداد رودی را در پلتفرم داشته باشیم، بسیار اتفاق خوبی است. او با خود اشتیاق را می آورد و ما عاشق داشتن افرادی مثل وی، درگیر در مسائل خود هستیم”.

اشتیاق سیری ناپذیر رودی وین به خوبی با توسعه دهندگی عجین گشته است.

منبع :

MICROSOFT

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
kmh
پاسخ دهید چهارشنبه 30 شهریور 1395

این جناب رودی اوایل می خواست اپ هایی که ساخته رو یونیورسال کنه…خیلی هم سروصدا داشت…چی شده ک تا الان کاری نکرده؟
_منصرف شده!_

ایمان
پاسخ دهید چهارشنبه 30 شهریور 1395

جدی جدی الانشم اوضاع فرق انچنانی نکرده.
هنوز مونده که برنامه های ویندوز همزمان با سایر سیستم عامل ها اپدیت دریافت کنه و ویژگی ها مثل هم باشن.
نمونش لاین که هنوز قابلیت منشن اضافه نکرده با اینکه بارها کاربرا درخواست کردن و یا اینستاگرام که ویژگی های جدیدش رو با تاخیر حدود دو هفته به سیستم عامل ویندوز میاره! و هنوز هم نسخه دسکتاپی توی استور نیست.
ای جاش توی هر شرکتی یک رودی یا حداقل تفکرات رودی بود تا خیلی زودتر استور غنی میشد.

سعید
پاسخ دهید چهارشنبه 30 شهریور 1395

چون مایکروسافت این مقاله رو نوشته دلیل نمیشه شما هم اون رو ترجمه کنید . چون کار اشتباه ، اشتباهه .فرقی نمیکنه از طرف مایکروسافت باشه یا از طرف یه شرکت تو آفریقا .این آقا بجز یک یا دو نرم افزار چه نرم افزار مهمی رو طراحی کرد که ویندوز فونی ها احساس کمبود نکنن . همون ۶tga هم کلی باگ داره .یه مقدار بدون تعصب قضاوت کنید من خودم طرفدار ویندوز موبایل هستم اما استور مایکروسافت هنوز خیلی راه داره تا به استور گوگل برسه .با یکی دو تا نرم افزار هم درست نمیشه.

  hamed nasrollahi
  پاسخ دهید چهارشنبه 30 شهریور 1395

  حرف شما کاملا درسته . آفرین .
  کسی از امنیت ۶tag این آقا نمیگه. کسی از باگ های وحشتناک نرم افزار ایشون نمیگه.
  کار توسعه ی یک نرم افزار یا بازی کار تیمی هست و صد ها رودی وین رو میطلبه.

!M!
پاسخ دهید چهارشنبه 30 شهریور 1395

برنامه TV show که الان برای خودمون کار نمی کنه و غیر فعال شده ۶tag هم که حتی عکس هم بخوای بذاری خیلی وقتا از برنامه خارج میشه یا بعضی وقتا عکسو انتخاب میکنی اوکی میزنی عکسو نمیاره ….

  hamidxerxes
  پاسخ دهید پنجشنبه 31 شهریور 1395

  وقتی می خواید با ۶تگ عکس بذارید، برید از توی گالری عکس رو باز کنید دکمه شیر رو بزنید ۶تگ رو انتخاب کنید و بقیه مراحل، همیشه عکسو میاره

   !M!
   پاسخ دهید پنجشنبه 31 شهریور 1395

   خیلی ممنون قبلا که با این روش نمیشد حالا شاید تو اپذیتای جدیده حل شده این مشکل. چون یه مدته از ۶tag دیگه استفاده نمیکنم . ولی TV show خیلی خوب بود کاش واسه ایران دوباره فعالش کنه .

سپهر محمدی
پاسخ دهید پنجشنبه 31 شهریور 1395

با درود،
در مطلب فوق ذکر شده که برنامه ی TVShows هم چنان در فروشگاه ویندوز موجود است که یکی از برنامه های مورد علاقه ی بنده بود ولی مدت زیادیست که آن را برای نصب پیدا نمی کنم، اگر چنین چیزی صحت دارد پیوند مربوطه را اگر ذکر بفرمایید بسیار سپاس گزار خواهم شد.

با سپاس فراوان از نویسنده و تیم زحمت کش وینفون

  حسین محمدزاده
  پاسخ دهید پنجشنبه 31 شهریور 1395

  همونطور که گفته شده با ویندوز ۱۰ نمی تونید این برنامه رو دانلود کنید ولی اگر ویندوز ۸.۱ دارید این لینک:
  https://www.microsoft.com/en-us/store/p/tvshow/9wzdncrfhvx8

   !M!
   پاسخ دهید پنجشنبه 31 شهریور 1395

   من وین ۸.۱هم دارم ولی بازم این برنامه TV show غیر فعاله واسه ایران …

فواد
پاسخ دهید جمعه 1 مهر 1395

این قیافش کلا ایرانیه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,