msddropwindwsphone

ماجرا از آن جایی شروع شد که طبق شواهد، مایکروسافت بخشی از سرویس نقشه بینگ را به Uber فروخت و از سویی دیگر جمله “وقتی در حوزه ای هیچ چیز درست انجام نمی شود، انتخاب سخت است!” از سوی ساتیا نادلا، به اشتباه موجب جان گرفتن چنین شایعه ای شد. با وینفون همراه باشید تا با هم این شایعه را بررسی کنیم.

توضیح شایعه

ویندوز فون به واقع یکی از حوزه هایی است که مایکروسافت در آن چندان موفق نبوده و این حوزه برای مایکروسافت کششی نداشته است. همین موضوع موجب گمانه زنی هایی مبنی بر تعطیلی و از میان رفتن ویندوز فون شد.

منبع MSFTnerd مدت مدیدی است یکی از ناظران بر عملکرد مایکروسافت و یکی از فاش کنندگان این کمپانی است. این منبع توسط توییت های خود به آتش کوچک این شایعه دامن زده و آن را تبدیل به یک موضوع پر سرو صدا کرد. با مطرح کردن این قضیه که ساتیا نادلا و تیم ارشد رهبری بر سر موضوع حذف ویندوز فون و تبلت های کوچک به منظور حفظ جایگاه ویندوز با هم بوارد بحث و گفتگو شده اند. و این که آن ها قصد دارند سرویس های خود را بر روی گوگل پلی و تبلت های اندرویدی متمرکز کنند.

همچنین گفته شد که مایکروسافت و گوگل در سرویس های موقعیت یابی، فیلم و تبلیغات، با هم همکاری خواهند کرد و حتی گفته شد که مایکروسافت هم از سرویس های گوگل در ویندوز استفاده خواهد کرد.

این شایعه قبل از رد شدن بسیاری را مجاب کرده بود که مایکروسافت روش درستی را در پیش گرفته و قصد دارد به جنگ طولانی مدت خود با گوگل به این نحو پایان دهد. اما این توافق بیشتر شبیه لایحه کاپیتولاسیون برای مایکروسافت بود! چراکه قرار بود مایکروسافت سیستم عامل خود را رها کرده و به یک سرویس دهنده نرم افزاری برای گوگل تبدیل شود.

تکذیب شایعه

پس از گذشت تقریبا یک ساعت از انتشار این خبر، Bloomberg شایعه را بی اساس شمرد و گفت که مایکروسافت فقط بخش تجارت نمایش تبلیغات خود را تعطیل کرده و برای همه تبلیغات خود از بستر های دو کمپانی AOL و AppNexus استفاده خواهد کرد.

البته این موضوع هم باعث انتقال شغلی 1200 نفر خواهد شد و مهم تر این که مایکروسافت در این حوزه، دیگر با گوگل رقابتی نخواهد داشت. (اطلاعات بیشتر در این لینک)

حتی اگر مرجعی مانند بلومبرگ هم این شایعه را رد نمی کرد، باور چنین موضوعی واقعا سخت است که مایکروسافت تصمیم به رها کردن ویندوز فون بگیرد. شاید با کمی کلنجار رفتن با خود بتوانیم این مورد را باور کنیم، اما باور این که مایکروسافت تبدیل به سرویس دهنده ای برای گوگل شود نه تنها سخت است، بلکه خارج از تصور هم هست.

این شایعه در حالی گسترش یافت که مایکروسافت اپلیکیشن جدیدی برای تعامل ویندوز فون و ویندوز دسکتاپ منتشر کرده است. یا همچنین اپلیکیشن Try Lumia، که مایکروسافت آن را برای کاربران تازه وارد ویندوز فون توسعه داده است.

به هر حال این شایعه امتحانی بود برای کسانی که در مورد ویندوز فون و مایکروسافت تردید داشته و دارند، که خوشبختانه به همه ثابت شد مایکروسافت هرگز چنین کاری نمی کند.

به روز رسانی

با گذشت چند ساعت دیگر، ابعاد جدیدی از اتفاق رخ داده روشن شد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

 • نقشه بینگ

خبر فروش بخشی از سرویس نقشه بینگ به Uber صحت دارد اما قضیه این طور نیست که مایکروسافت همه این سرویس را به این کمپانی فروخته باشد. در واقع مایکروسافت روند جمع آوری داده های نقشه برداری را متوقف کرده و آن را به عهده کمپانی Uber نهاده و از این پس به جای جمع آوری این داده ها، بیشتر بر روی ارایه تجربه کاربری غنی تر تمرکز خواهد کرد. همچنین مایکروسافت در این اقدام، حدود 100 تن از کارمندان این بخش را نیز به Uber منتقل کرده است.

این به این معنی نیست که نقشه های بینگ از این پس وجود نخواهند داشت، بلکه محتوای این سرویس توسط کمپانی های دیگر تامین خواهد شد و مایکروسافت هم بر روی نحوه ارایه آن ها کار خواهد کرد. همچنین مایکروسافت بار ها و بار ها اظهار داشته هرگز به فکر فروش موتور بینگ خود نبوده و نخواهد بود، چراکه این موتور به صورت گسترده ای با همه محصولات مایکروسافت ادغام و یک پارچه شده است و حتی فروش قسمتی از آن قطعا موجب اختلالات بسیاری در تولیدات مایکروسافت خواهد شد.

از این سو Uber که دارای اپلیکیشنی برای ارتباط مشتریان و رانندگان است و کاربران با استفاده از این سرویس می توانند هر لحظه یک ماشین در اختیار داشته باشند، اظهار داشته که نقشه برداری به عنوان قلب این سرویس بوده و آن ها قصد دارند با جمع آوری داده های نقشه ای سرویسی خود ساخته داشته باشند.

 • فروش بخش تبلیغات به AOL

در واقع مایکروسافت بخش زیادی از تجارت تبلیغات خود را به کمپانی AOL فروخته است، که شامل تبلیغات display و mobile و video می باشد. تحت قرارداد بین دو کمپانی، AOL موظف است که فروش تبلیغات محصولات مختلف مایکروسافت را در ایالات متحده و 8 کشور دیگر به عهده بگیرد. و این که به مدت 10 سال نمی تواند از موتور گوگل برای ارایه تبلیغات استفاده کند و به جای آن باید از بینگ استفاده کند.

با این که احتمالش زیاد است، اما هنوز تایید نشده که 1200 کارمند بخش تبلیغات مایکروسافت به AOL منتقل خواهند شد یا خیر. مایکروسافت این کار خود را منطقی شمرده و گفته که همیشه بر نحوه تبلیغات دقت خواهد داشت.

AOL با این قرارداد خواهد توانست تبلیغات خود را در پلتفرم های جدیدی مانند اسکایپ، اکس باکس و Outlook.com و غیره ارایه دهد.

همچنین مایکروسافت در مورد نحوه همکاری با AppNexus اظهار کرده که AppNexus تبدیل به تکنولوژی برنامه ریزی شده منحصر به فرد و همکار فروش مایکروسافت در 10 بازار مطرح جهان (Austria, Belgium, Denmark, Finland, Ireland, the Netherlands, Norway, Portugal, Sweden و Switzerland) خواهد شد. تجارت در این بازار ها با توجه قوانین محلی آن ها در ماه های آینده شروع خواهد شد.

خبر این نقل و انتقالات و خرید و فروش ها به علاوه جلمه ای که ساتیا نادلا هفته گذشته با کارمندان خود گفته بود، همگی دست به دست هم دادند تا یک چنین شایعه ای مطرح شده و خیلی سریع خبر ساز شود. تا جایی که مرجعی مانند بلومبرگ برای تکذیب آن وارد عمل شد.

اگر این شایعه تکذیب نمی شد، شما آن را باور می کردید؟

منبع: WMPOWERUSER

منبع :

WMPOWERUSER

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
soheyl
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

صد سال سیاه،یعنی من اینو ول کنم برم سراغ هنگروید؟

اصلا تا خون در رگ ماست ویندوزفون هم دست ماست

مرگ بر منکرش ?

reza
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

نوووووچ

qAp
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

چه اسکلی بوده این یارو که یه همچین چیزی به ذهن مریضش رسیده و شایعه کرده.

IRANMEHR
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

دوست خوب من من به شخص اگر میخواستم چنین حرف هایی رو باور کنم یا تو اولویت تصمیم گیر هام قرار بدم که ویندوز نمی خریدم،اگر هم مایکروسافت بخواد این کار رو بکن حداقلش تا قبل از ویندوز ده این کارهای زیرسطحی رو انجام نمیده اما بازم اگر روزی مایکروسافت این کار رو انجام بده برای من مهم نیست این هم میشه شبیه نوکیا که از دور خارج شد،اما باز هم میگم زندگی با ویندوزفون جریان داره.

  امین
  پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

  نوکیا از دور خارج شد؟ اندکی صبر! 2017 نزدیک است

   IRANMEHR
   پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

   دوست من اگر همین فردا هم گوشی تولید کنه دیگه اون اعتبار رو نداره،شاید بتون دوباره خودی نشون بده اما این رو فروموش نکن که وقتی کسی اعتبارش رو از دست داد دیگه خیلی سخته برش گردونه،اگه قرار باشه گوشی اندرویدی بسازه، خیلی شرکت ها هستند که گوشی های خوب و زیبایی در زمینه اندروید میسازند،پس نوکیا کار خیلی سختی داره اما باید صبر کرد و سرانجام کارش رو دید.

    Amir Abbasi
    پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

    اشکال نداره اگه همین فردا هم گوشی اندرویدی بسازه ولی نوکیایی بسازه من میخرمش.چون به نوکیا ایمان دارم.

hamid
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

no

mohsen 930
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

رها کردن ویندوزفون از جانب مایکروسافت نشدنی هست،آینده در بازار موبایله،فروش دسکتاپ ها کم و کمتر شده.ویندوزفون اهرم فشاری برای جلوگیری از رشد گوگل،البته این اهرم الان کوچک هست اما به هر حال عامل بازدارنده ای هست،مایکروسافت اگه تو یک بازه ۵ ساله۱۰٪ بازار رو بگیره براش کافی هست

نمیدونم
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

یه جورایی اره و یه جورایی نه
من نفهمیدم چی شد الان مایکروسافت میخواد بخش تبلیغات خودشو تعطیل کنه؟؟؟با تعطیل کردن تبلیغات که بخش گوشی فلج میشه!!!!

mahdiak
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

به هیچ عنوان قابل درک نیست پس این همه تبلیغ ویندوز 10 رو الکی کرده ؟! که یهو تصمیم بگیره به سمت سنگروید بره ؟!
گوربابای اونی که این شایعه رو پخش کرد.

faceless void
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

ببخشید ولی من نفهمیدم مصونیت قضایی چه ربطی به اون جمله ای که شما گفتین داشت …. 😥

SKB
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

اصلا شوخیشم قشنگ نیست !!

muhammad.mohsen
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

مثل اینه که اول صبحی خبر بزنن از امروز سایپا دیگه پراید نمیزنه

white beard
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

من شایعه رو دوست ندارم
شما چطور؟

dane
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

سلام و خسته نباشید شرمنده سوال اینجا مترح می کنم اونجا هم گفتم ولی کسی جواب نداد.درباره این بازی siegfall است که من اونو دانلود کردم موقع لودش اخراش میندازه بیرون ویندوز گوشی هم این جدیده است کسی میدونه راه حل کجاست و یا درست میشه اگه جواب بدین ممنون میشم

  نوید
  پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

  منم مشکلم همینه مثل اینکه مشکل از بیلده!

  آقا ماله شما وقتی رو یه اپ میزنی نمیزنه از استور دانلود شه من کلی از اپ هایی که دانلود کردم اینطورن

NKM
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

من فکر نمیکنم این شایعه الان بشه بهش فکر هم کرد، با توجه به تغییر نام ویندوز فون به موبایل و جایگزینی اون برای ویندوز CE و … و همچنین دستگاه های سایز پایین فقط گوشی نیست که از این سیستم عامل استفاده میکنه بلکه هر دستگاه شخصی یا صنعتی که از صفحه نمایش سایز پایین داشته باشه باید از این سیستم عامل (در حوزه ویندوز) استفاده کنه.

  Reza
  پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

  دوست عزیز هسته ی ویندوز موبایل 10 همون NT هستش. مایکروسافت هرگز نمیاد برگرده به گذشته و دوباره هسته ی CE رو استفاده کنه. وگرنه اگه اینجور بود تموم گوشیای ویندوز فون 7 هم (از لحاظ نرم افزاری) میتونستن به ورژن 10 آپدیت بشن.

صابر
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

آقا دمتون گرم.
واقعا نه تنها توی خبر رسانی عالی عمل کردید و شب تمام اخبار رو پوشش دادین، بلکه این تحلیل هایی که خودتون به اخبار اضافه می کنید واقعا خوندیه و آدم لذت میبره، که تو هیچ سایتی مثل شما این کارو نمی کنن. با این خبر خیالمون رو راحت کردید. زومیت هم بره با اون مطالب کوبندش بوق بزنه.
در ضمن به تلنگر هم به این سایت همسایه بزنید از خواب بیدار شه، هنوز دارن تحت بررسی های بانک رو خبر میزنن‎:D ? ? ?

مهمان.a
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

نوکیا که فعلا هیچی مایکروسافت هم اگه بر فرض محال بخواد دیگه گوشی با سیستم ویندوز تولید نکنه همون ۱۱۰۰ رو میاریم تو دست…خیلی هم امکاناتش بهتر از هنگروید آشغاله…واللاع ‎;)‎

صادق
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

سلام با این کارای ماکروسافت ادم باید سرشرو بزنه تو دیوارم خه مرض داری بیچسبی به هنگروید دنیا روبه پسرفته

alireza
پاسخ دهید سه شنبه 10 تیر 1394

مثل دروغ ۱۳ میمونه!!!

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,