طی ماه های اخیر هدست های واقعیت ترکیبی ویندوز توسط شرکت های مختلف معرفی شدند، اما مایکروسافت معرفی یکی از بهترین هدست های این پلتفرم را به دقیقه آخر موکول کرد تا در کنفرانس واقعیت ترکیبی خود با دست پر وارد صحنه شود. جدیدترین هدست واقعیت ترکیبی ویندوز که در کنفرانس شب گذشته مایکروسافت معرفی شد حقیقتا یک محصول اعلا است، هدستی که سامسونگ نام اودیسه را روی آن گذاشته است.یکی از موارد جالبی که در کنفرانس شب گذشته مایکروسافت رونمایی شد، هدست واقعیت ترکیبی ساخت سامسونگ بود. دستگاهی که پیشتر به بررسی ویژگی های کلی آن پرداختیم، اکنون قصد داریم نگاهی نزدیک تر به این هدست خوش ساخت داشته باشیم.

در جملات فوق کلمات خوش ساخت و اعلا را چندین بار مشاهده کردید، اما چه چیزی باعث شده تا این هدست نسبت به رقبا بهتر باشد؟ ما پس از کنفرانس مدتی با این هدست کار کردیم و شاید بارزترین ویژگی کیفیت ساخت بسیار خوب آن بود.

در نگاه اول هدست اودیسه سامسونگ ظاهری شبیه به دیگر هدست های واقعیت ترکیبی ویندوز دارد. محل قرارگیری هدبند هدست درست مانند دیگر هدست های مشابه است، به این مورد کابلی که برای اتصال هدست به کامپیوتر استفاده می‌شود را نیز اضافه کنید. تا اینجا همه موارد با دیگر هدست های واقعیت ترکیبی مشابه است، اما اولین تفاوت ظاهری این هدست با دستگاه های رقبا وجود هدفون توکار AKG است. این هدفون ها که به‌صورت ویژه برای این هدست طراحی شده اند، صدایی فراگیر را ایجاد می‌کنند، بنابراین هنگام کارکردن با هدست صدا از جهات مختلف به‌گوش کاربر می‌رسد تا تجربه ای واقعی تر فراهم شود.یکی دیگر از نکات جالب در مورد این هدفون ها امکان شخصی سازی محل قرارگیری هدفون است بنابراین اندازه سر کاربر هر میزان باشد این هدفون ها به‌خوبی روی گوش قرار خواهند گرفت، وجود این هدفون ها با یک نقطه ضعف همراه است، درست مانند بسیاری از محصولات سامسونگ، این هدست برخلاف دیگر هدست های واقعیت ترکیبی ویندوز فاقد جک 3.5 میلی متری است، بنابراین اگر روزی هدفون توکار دستگاه بشکند یا آسیب ببیند عملا هدست بدون استفاده خواهد بود.پوشیدن این هدست در قیاس با دیگر هدست های واقعیت ترکیبی ویندوز مقداری عجیب و دشوار است. سامسونگ لولای فوقانی در محل نمایشگر قرار نداده بنابراین هنگامی که هدست روی سر کاربر است تنها راه مشاهده دنیای بیرون درآوردن هدست است، این در حالی است که در هدست های مشابه به‌علت وجود لولای فوقانی به‌راحتی امکان بالا بردن نمایشگر و مشاهده محیط اطراف وجود دارد. البته علت این اقدام سامسونگ تجهیزاتی است که برای بهبود عملکرد لنزهای هدست در این محل تعبیه شده است، باید به یاد داشت که اودیسه میدان دید وسیع تری در قیاس با رقبا دارد. وجود هدفون های توکار و سیستم فوکوس بهتر و میدان دید وسیع تر در قیاس با دیگر نمونه ها باعث شده تا این هدست به انتخابی بهتر برای اکثر کاربران بدل گردد. سامسونگ و مایکروسافت همکاری نزدیکی در این عرصه داشته اند تا جزییات این هدست بهتر شده و کیفیت کلی تجربه کاربری بهتر شود. چرخی که برای تنظیم پشتی هدست تعبیه شده در قیاس با رقبا طراحی و وضعیت بهتری را دارا است، اگر از طراحی و ظاهر دستگاه بگذریم، باید نگاهی داشته باشیم به یکی از مهمترین بخش های هدست یعنی نمایشگر آن، نمایشگر آمولد هدست سامسونگ قادر است تا مشکی عمیق تری را به نمایش گذاشته و از سوی دیگر رنگ های در آن از هر سو شاداب به‌نظر می‎آیند. در مجموع حسی که هنگام کار کردن با این هدست ایجاد می‌شود “کالایی با کیفیت” است.یکی دیگر از بخش های مهم هر هدست واقعیت ترکیبی کنترلر آن است، مایکروسافت طراحی پایه ای برای این کنترلرها درنظر گرفته و حتی نمونه های اولیه آن را در اختیار تولیدکنندگان قرار داده است. با توجه به طراحی بسیار خوب و ارگونومیک مایکروسافت بسیاری از شرکت ها این کنترلرها را بدون تغییر تولید انبوه کرده اند، کنترلرهای هدست سامسونگ نیز در کلیت مشابه رقبا هستند ظاهرا سامسونگ نیز طراحی خوب این کنترلرها را پذیرفته است، البته کره ای ها یک تغییر کوچک در این کنترلرها ایجاد کرده اند، پلاستیک بنده کنترلر زاویه کمتری داشته و در نتیجه در دست گرفتن آن حس بهتری را القا می‌کند.

در مجموع هدست سامسونگ را باید یک هدست باکیفیت دانست، اما این مسئله به این معنی نیست که این هدست بهترین گزینه برای شما است، چرا که اصولا انتخاب بر عهده هر فرد است و شما باید با توجه به نیازهای خود و قیاس هدست با نمونه های مشابه نسبت به خرید آن اقدام کنید.

 

1310 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,