در کنفرانس گلکسی Unpacked سامسونگ اعلام شد که از نرم‌افزارهای اندروید مایکروسافت در نوت ۱۰ استفاده می‌شود. و حتی سامسونگ برای اینکه چه برنامه‌هایی پیش‌فرض روی این گوشی باشد از کاربران ساکن آمریکای خود نظرسنجی کرده است.

این همکاری و دیگر همکاری‌های موفق سامسونگ باعث شد تا این شرکت گوی سبقت را از اپل و گوگل که در آینده‌ای نزدیک پیکسل 4 را معرفی خواهد کرد، برباید. شاید شخص ساتیا نادلا در کنفرانس سامسونگ حاضر شد تا یاد‌آور اهمیت همکاری شرکتش با سامسونگ باشد. او در این کنفرانس به “حذف فضای بین گوشی‌های موبایل و کامپیوتر” اشاره کرد. برنامه‌ی Your Phone مایکروسافت روی نوت ۱۰ به طور پیش فرض نصب شده است که اعلانات شما و دیگر چیز‌های شما را در ویندوز ۱۰ نمایش دهد. همچنین دیگر می‌توانید با استفاده از DeX سامسونگ صفحه نمایش گوشی‌تان را در کامپیوتر ببینید. (این قابلیت در مک هم کار می‌کند)

همکاری سامسونگ با مایکروسافت علاوه بر بخش‌های نرم‌افزاری، شامل فروش محصولات سامسونگ از طریق فروشگاه‌های مایکروسافت نیز می‌شود. مایکروسافت سعی می‌کند محصولات خود و سامسونگ را در قالب پکیج‌هایی به فروش برساند. مطمئنا این کارها به هردوی آن‌ها جهت فروش محصولاتشان کمک خواهد کرد مخصوصا در این بازه‌ی زمانی که به معرفی آیفون‌های 2019 اپل در سپتامبر نزدیک می‌شویم.

در ادامه این همکاری‌ها نشان می‌دهد که حتی بزرگترین تولید کننده‌ی گوشی دنیا هم نمی‌تواند به‌تنهایی کاری از پیش ببرد. گوشی‌های سامسونگ بسیار خوب‌اند ولی اگر برنامه‌های کاربردی روزانه روی آن‌ها نباشد یا نتوانند به دستگاه‌های دیگر متصل شوند، کسی به فکر خرید آن‌ها نمی‌افتد.

برای مثال همان DeX  زمانی که در سال 2017 برای گلکسی s8 معرفی شد و همچنین سال پیش سامسونگ آن را برای نوت 9 ارتقا داد، هدفش این بود که گوشی شما را به یک مانتیتور با استفاده از کابل مبدل تایپ c به HDMI متصل کند. DeX  هیچوقت محصول بدی نبود ولی هیچ‌وقت نتوانست گوشی شما را به یک کامپیوتر دسکتاپ تبدیل کند.

اما امسال تمرکز سامسونگ از پیدا کردن جایگزین برای کامپیوتر شما به سمت تلاش برای استفاده بهتر از DeX و کامپیوتر در کنار هم رفته است. همان‌طور که نادلا اشاره کرد سامسونگ و مایکروسافت تلاش می‌کنند که فضای خالی بین دستگاه‌هایشان را از بین ببرند. DeX مثل سابق می‌تواند به مانیتور متصل شود و مثل یک کامپیوتر کار کند ولی همچنان می‌تواند به کامپیوتر یا مک متصل شود و صفحه‌ی گوشی‌ شما را در یک پنجره نمایش دهد. به روایتی سامسونگ DeX را به راه جدیدی هدایت می‌کند و آن تعامل با کامپیوتر حال حاضر شما به جای تنها رفتن و جایگزین آن شدن است.

DeX تنها جایی نیست که سامسونگ متهم به تنها رفتن راه است. تا الان این کمپانی تلاش کرده است که بیکسبی را به رقیبی برای گوگل اسیستنت تواناتر تبدیل کند. اگرچه در گوشی‌های قبلی سامسونگ به شما اجازه می‌داد که از دکمه‌ی بیکسبی استفاده دیگری کنید ولی این اجازه هم نمی‌داد که گوگل اسیستنت با این دکمه فعال شود. اما نشانه‌های تغییر رویکرد سامسونگ در قبال بیکسبی از راه رسیده‌اند. اگرچه شرکت تریلرهای زیادی قبل از مراسم برای بیکسبی نمایش داد ولی حتی یک بار هم در طول مراسم به بیکسبی اشاره نشد! در نوت ۱۰ مثل پرچم‌داران قبلی دکمه‌ی فیزیکی برای بیکسبی وجود ندارد. (اگرچه با نگه‌ داشتن پاور می‌توان به آن دست یافت)

سامسونگ تنها شرکتی نیست که به ارزش همکاری‌ها پی برده است. اپل مدت‌ها است که با شرکت‌های دیگر در جریان معرفی دستگاه‌های جدیدش همکاری می‌کند. مثلا شیگرو میاموتو در کنفرانس 2016 اپل برای اعلام حضور اختصاصی بازی سوپر ماریو ران در اپ استور، حاضر بود. و مثلا کاربران از نسخه‌های نایک اپل واچ بسیار استقبال کردند. حتی مایکروسافت برای معرفی برنامه keynote اپل در سال 2015 روی صحنه آمد.

سامسونگ همچنین با نصب پیش‌فرض برنامه‌ی Global Goals، از همکاری‌اش با UN پرده‌برداری کرد. نرم‌افزاری که برای هشیاری و حقوق برنامه‌ی توسعه ساکنان آمریکا طراحی شده است. و همچنین سامسونگ لوازم جانبی اختصاصی گلکسی برای این برنامه را به فروش می‌رساند که سود حاصل از آن در جهت پشتیبانی اهداف جهانی استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه گوگل و اپل نیز قسمت‌های عمده‌ای از کنفرانس‌های اخیر خود را به صحبت حول امنیت کاربر و ارتقا زندگی دیجیتالی پرداخته‌اند حضور UN در کنفرانس دلگرم‌کننده‌تر می‌شود. حال که صنعت دیجیتال باعث عصبانیت بیشتر قانون‌گذاران، مشتریان و حتی کارگذاران شده است، شرکت‌های فناوری سخت تلاش می‌کنند که نشان دهند از بالا بودن حساسیت این اعتماد باخبر هستند. سامسونگ به اندازه اپل و گوگل کنترل در سطح سیستم‌عامل کاربران را در دست ندارد پس کمتر از آن‌ها می‌تواند از قابلیت‌های مفید دیجیتالی خود در زندگی روزمره صحبت کند. اما همکاری با UN دقیقا چیزی است که می‌تواند همه را نسبت به سامسونگ خوش‌بین کند.

پشت معرفی‌های دستگاه‌های مختلف در آخرین کنفرانس سامسونگ این بود که وقتی شما سامسونگ را انتخاب می‌کنید فقط به محصولات سخت‌افزاری این شرکت دسترسی نخواهید داشت بلکه کل اکوسیستم نرم‌افزارهای این شرکت، همکاری‌های دستگاه‌های این شرکت و نفوذ بازاریابی این شرکت را نیز خواهید داشت. این همکاری‌ها وقتی مهم می‌شوند که بفهمیم سامسونگ با گوگلی رقابت می‌کند که به‌زودی پیکسل 4 را معرفی خواهد کرد. همچنین سامسونگ کنفرانس سپتامبر معرفی آیفون‌های جدید را نیز پیش رو دارد. در پایان باید گفت در این بازار رقابتی به تنهایی نمی‌توانید کاری از پیش ببرید حتی اگر بزر‌گ‌ترین تولید کننده گوشی دنیا باشید.

منبع :

THEVERGE

72 پست
امیر محمد امانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Hooman
پاسخ دهید سه شنبه 22 مرداد 1398

سامسونگ عادت داره تا براي يك يك برنامه هاي پيش فرض يك رقيب داخالي داشته باشه..
كه اغلبم ضعيف تر از نمونه اصلي هستن و بعد يك مدت تعطيل هم ميشن…و هيچوقت متمركز يك سرويس رو جلو نميبره كه آينده دار باشه…فقط طي هر دوره دگرديسي ميكنن و اسم عوض ميكنن و كاربرهاي سرويس قبلي رو رها ميكنن… نمونه اش همين بيكسبي هست كه وقتي اپل سيري رو معرفي كرد سامسونگ اس وويس رو معرفي كرد ولي هيچوقت رقيب سيري نشد هيچ بي سر و صدا با بيكسبي جايگزين شد..الانم بيكسبي همينه بعد يك مدت اينقدر كمرنگ ميشه كه سامسونگ مجبوره باز با يك اسم ديگه يك دستيار ديگه معرفي كنه كه از قافله عقب نمونه…

از طرفي پول ميگيره و نرمافزار هاي مختلف شركت هاي مختلف رو پيش فرض نصب ميكنه و غير قابل حذفشونم ميكنه…

در واقع يك گوشي سامسونگ عملا يك تريبون تبليغاتي شلوغ پلوغ هست

سامسونگ بجاي رقابت با گوگل بايد با گوگل همكاري كنه و اكوسيستم بومي اندرويد رو توسعه بده و نه مايكروسافت ،
من طرفدار مايكروسافت هستم،

اما اخرين باري كه بزرگترين كمپاني سخت افزار موبايل با بزرگترين كمپاني نرم افزار شروع به همكاري كردن نتيجه فاجعه بار بود!!!
دلم نميخواد يك بازيگر قديمي موبايل غير چيني از بازار حذف بشه😐

hamed
پاسخ دهید سه شنبه 22 مرداد 1398

پسرم نگران نباش، قرار نیست مایکروسافت جای گوگل رو تو گوشیای اندرویدی بگیره ، همه این سرویس ها در کنار سرویس های گوگل و قرار نیست سرویس های گوگل واسه محوصلات سامسونگ حذف یا از دسترس خارج بشه و در کل این همکاری همش سرویس زیان دهی داشته باشه قطعا همکاری قطع میشه سامسونگ از بازار حذف نمیشه با 4 تا سرویس مایکروسافت:/

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,