satya-nadellaمایکروسافت تغییر کرده! این جمله‌ای است که این روزها اکثر کاربران به آن یقین پیداکرده‌اند؛ تغییری که باعث ایجاد دگرگونیِ اساسی در خیلی از سیاست‌های این شرکت شده است. از سیاست سرویس‌های ابری گرفته تا ارائه برنامه‌های این شرکت برای دیگر سیستم‌عامل‌ها، نظیر iOS و Android. اکنون این شرکت به‌جای نفرت پراکنی، به دیگر شرکت‌ها عشق می‌ورزد و به‌جای انحصارطلبی، علاقه به همکاری با آن‌ها دارد. تغییراتی که همگی در طی ۲ سالِ گذشته رخ‌داده است و مایکروسافت باید تمام این‌ها را مدیون یک شخص باشد؛ ساتیا نادلا. در ادامه با وینفون همراه باشید.

در طول ریاست استیو بالمر، مایکروسافت دوران سختی را سپری می‌کرد. دورانی که بیش‌تر شبیه به گیر افتادن یک کشتی بزرگ در دریای طوفانی و متلاطم بود. مایکروسافت نوآوری روزهای گذشته خود را ازدست‌داده بود. در این دوران تمام فکر این شرکت، درآمد بیشتر از مشتریان بود. با هر موجی که از دریا به بدنه این کشتی برخورد می‌کرد، این شرکت وجهه خود را بیش‌ازپیش در مقابل کاربران از دست می‌داد. دیگر این شرکت نمی‌توانست به این شکل راهش را ادامه دهد. سرانجام هیئت‌مدیره تصمیم گرفت تا استیو بالمر را برکنار کنند و سکان هدایت کشتی را به‌دست ناخدایی بسپارند تا این شرکت را از این طوفان رهایی دهد. با انتخاب ساتیا نادلا به‌عنوان مدیرعامل جدید مایکروسافت، این بار طوفانی در دل مایکروسافت شکل گرفت. او سعی داشت تا با کمترین ضرر، خسارت‌های تصمیماتِ اشتباهِ مدیریت قبل را جبران کند، خسارت‌هایی که برای جبران آن‌ها، نادلا مجبور به اخراج هزاران کارمند این شرکت شد.

به لطف هدایت این شخص، حال این شرکت به نظر می‌رسد که به ساحل امن رسیده است و می‌تواند بی‌هیچ هراسی از شکست، دست به اقدامات نوآورانه‌ای بزند. اقداماتی که وجهه این شرکت را در بین شرکت‌های همکار تغییر داده و دیگر آن‌ها مایکروسافت را به شکل شرکتی پول‌پرست نمی‌نگرند.

در همین رابطه، سایت بیزینس اینسایدر، با ساتیا نادلا، مصاحبه‌ای را انجام داده که در آن نادلا از برنامه‌های آینده‌ی شرکت مطبوعش سخن می‌گوید.

مت روسوف؛ مصاحبه‌کننده: در کنفرانس بیلد امسال، شما درباره‌ی چت بات ها و هوش مصنوعی صحبت کردید. این ایده‌ی جدیدی نیست، درسته؟ من فکر می‌کنم که این سخنان را ۱۵ سال پیش از بیل گیتس شنیدم. چه عاملی باعث شده تا شما فکر کنید اکنون بهترین زمان برای اجرایی کردن این ایده است؟

ساتیا نادلا: چیزی که از آن زمان تابه‌حال تغییر کرده، نحوه‌ی محاسبات کامپیوتری است که باعث انجام کارهای پیشرفته‌تری می‌شود. ما برای انجام این کار نیاز به مقادیر زیادی داده داشتیم که مداوما حوزه‌ی آن افزوده شود. در گام نخست، ما به آن داده‌ها دست پیدا کردیم. داده‌هایی درباره‌ی اولویت‌های شما، سازمان شما و دنیایی که در آن حضور داریم. برای انجام این کار به‌طور مداوم، نیاز به مقدار خیلی خیلی زیاد از قدرت محاسباتی داشتیم. حال ما این خلا را از طریق فضای ابری پر کردیم.

حال که ما به این نقطه رسیده‌ایم، نیاز داریم که این قدرت محاسباتی را در همه‌ی دستگاه‌ها داشته باشیم؛ از کامپیوترهای رومیزی تا سنسورها و هالولنز. برای این گستره از دستگاه‌ها، تنها محاسبات ابری می‌تواند جواب گو باشد.

روسوف: برای من دلیل محکمی بیاورید! چرا من باید دراین‌باره هیجان‌زده باشم؟ نمونه‌ای بیاورید که این هوش مصنوعی بتواند من را در کارهایم کمک کند.

Grow Chart of Microsoft under Satya Nadella CEO
رشد مایکروسافت، تحت مدیریت نادلا

نادلا: کرتانا را در نظر بگیرید. دستیار دیجیتالی‌ای که اولویت‌های شما را می‌داند، به اطلاعات سازمان شما دسترسی دارد و با استفاده از اطلاعات شما می‌تواند شما را در انجام کارها یاری برساند. اول از همه، این دستیار محدود به یک سیستم‌عامل خاص نشده است، چون ما به این رویه باور نداشتیم. این دستیار بر روی همه دستگاه‌های شما حضور دارد و تجربه‌ای یکتا برای شما فراهم می‌آورد.

بارها پیش‌آمده تا من دیر به جلسه برسم. کرتانا با نگاه کردن به زمان‌بندی تقویم من، این مسئله را درک می‌کند و بدون اینکه نیاز باشد من برای همه پیام بفرستم، به تمام حضار این مسئله را اطلاع می‌دهد. این یک نمونه بدیهی است. کرتانا می‌تواند مناسبت‌های آینده من را بررسی کند. هرروز که من از خواب بیدار می‌شوم، به کرتانا نگاه می‌کنم تا ببینم او چه چیزهایی را برای من هایلایت کرده است و چه جلساتی در پیش رو دارم. هرروز قبل از اینکه از سر کار به خانه بروم به کرتانا می‌گویم که “وضع ترافیک چه طور است؟” و او چون دقیقاً محل خانه‌ی من را می‌داند، وضعیت را به من اطلاع می‌دهد.

این‌ها کارهای روزمره‌ای هستند که دستیارهای دیجیتالیِ هوشمندی مانند کرتانا، از پس انجام آن‌ها برمی‌آید.

حال برای اهالی کسب‌وکار، خدمات مشتریان بسیار ارزشمند است. به‌جای اینکه برای کسب اطلاعات و یا انجام یک سری از کارها به ۲۰ اپلیکیشن مختلف سر بزنید می‌توانید کاری کنید که تمام آن ۲۰ اپلیکیشن، به شما سر بزنند. خواه از طریق بات های اسکایپ و خواه از طریق کرتانا.

روسوف: شرکت‌های زیادی هستند که از این روش استفاده نمی‌کنند. در خدمات مشتریان، شما با شرکت‌هایی نظیر فیس‌بوک، گوگل و اپل طرف هستید که تلاش‌های مفیدی را در این زمینه انجام داده‌اند. سال‌ها پیش IBM، با استفاده از ابررایانه Watson، در حال انجام ایده‌ای که اکنون دارید، بود. حال مایکروسافت چه چیزی را در چنته دارد که فکر می‌کند با استفاده از آن می‌تواند در این راه موفق شود؟

نادلا: برای پاسخ به این پرسش، من به بیان هدف اصلی شرکتمان بسنده می‌کنم. در خیلی از مواقع، افراد از من سؤال می‌کنند که، شرکت شما مشتریان عادی را هدف قرار داده یا مشتریان تجاری را؟ هرگاه با این سؤال مواجه می‌شوم، به آن‌ها می گویم که تمرکز ما بر روی ارائه خدمات برای همه‌ی مشتریان است که شامل مشتریان عادی و حرفه‌ای نیز می‌شود.

در این مواقع من به کرتانا فکر می‌کنم. این دستیار به این دلیل در بین دیگر رقبا یکتا شده چون، می‌تواند به داده‌های شخصی شما و داده‌های آفیس ۳۶۵، دسترسی داشته باشد و شما نیز می‌توانید به این اطلاعات بر روی هر پلتفرمی دسترسی داشته باشید. شما هرگز نخواهید توانست شرکتی را پیدا کنید که چنین رویکردی را از خود نشان دهد. ما دستیار صوتی خودمان را بر روی دستگاه‌ها و سیستم عامل‌های دیگر منتشر کردیم؛ درحالی‌که دستیارهای دیگر شرکت‌ها، تنها بر روی دستگاه خودشان حضور دارند.

nadella and cortana

بات ها را در نظر بگیرید. در حال حاضر هیچ‌کس در مورد پتانسیل بالای شناختیِ این تکنولوژی، سخن نمی‌گوید. چگونه یک فرد می‌تواند به یک بات، آموزش درک مکالمات انسانی را بدهد؟ برای این کار نیاز به سیستمی است تا به وسیله‌ی آن بتوان توانایی درک مکالمات بین انسانی را به این بات ها اضافه کرد. حال ما API هایی را در اختیارداریم که می‌تواند این کار را در فضای ابری آژور انجام دهد. شما می‌توانید به وسیله‌ی آن‌ها، باتی برای برنامه Slack بسازید، باتی برای Line بسازید و یا حتی برای فیس‌بوک نیز یک بات طراحی کنید. شما می‌توانید به‌راحتی از این بات ها استفاده کنید؛ درست مانند ساخت یک اپلیکیشن و یا وب‌سایت در گذشته.

همچنین ما برنامه‌هایی را در اختیارداریم که مانند یک جامعه برای این بات ها عمل می‌کنند؛ برنامه‌هایی مانند اسکایپ که شما می‌توانید برای آن‌ها بات های دلخواه خود را بسازید. این‌ها تماماً نشانگر رویکرد شرکت ما است؛ شرکتی که هیچ تفاوتی بین کاربران عادی و تجاری نخواهد گذاشت.

روسوف: به نظر می‌رسد که مفهوم “پلتفرم”، از دید مایکروسافت، به طرز چشمگیری تغییر کرده است. زمانی که کلمه‌ی “پلتفرم” به گوش من می‌خورد، بلافاصله ذهنم به سویسیستم عامل” سوق پیدا می کند. حال با توجه به گفته‌ی شما، پلتفرمی به وجود آمده تا عملیات محاسباتی را فارغ از هر سیستم‌عاملی انجام دهد.

نادلادرست است.

روسوف: به نظر می‌رسد که دیدگاه شما با استراتژیِ زامارین (شرکتی که مایکروسافت در فوریه سال گذشته خریداری کرد و هدفش تولید آسان اپلیکیشن های اندروید و iOS است) گره‌خورده است. کمی بیش‌تر برای ما توضیح دهید.

نادلا: دقیقاً! یکی از چیزهایی که من فکر می‌کنم نشانگر کاری است که ما در دنیای تکنولوژی در حال انجام دادنش هستیم، همین موضوع است. در مورد زامارین و ویژوال استودیو، راهی که ما در پیش‌گرفته‌ایم سرراست است. ما می‌خواهیم توسعه‌دهندگان را تواناتر از گذشته کنیم. ما ابزارهای قدرتمندی را در ویژوال استودیو داریم منتها نه برای توسعه‌دهندگان موبایل؛ این بسیار دردآور است.

حال شما به لطف این پلتفرم، می‌توانید برنامه‌های خود را به‌صورت بومی، برای اندروید، iOS و ویندوز ۱۰ موبایل منتشر کنید.

nadella history
مروری کوتاه بر زندگی نادلا

روسوف: شما اکنون در مورد سختی‌های توسعه دهنگان موبایل سخن می‌گویید که برای انتشار اپلیکیشن خود برای چندین سیستم‌عامل، مجبور به کد نویسی دوباره آن‌ها به زبان برنامه‌نویسیِ دیگر بودند. این مسئله را کنار بگذارید، وقتی‌که من به کنفرانس بیلد امسال شما نگاه می‌کردم، متوجه شدم که شما هیچ سخنی از پلتفرم موبایل خود به میان نیاوردید. مایکروسافت با ادامه توسعه ویندوز ۱۰ موبایل، به دنبال کسب چه چیزی است؟

نادلا: در وهله نخست، من هیچ تفاوتی را بین ویندوز ۱۰ موبایل با ویندوز ۱۰ هالولنز و یا اکس باکس قائل نیستم. ما تنها یک ویندوز ۱۰ داریم. این ویندوز بر روی دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود؛ یک فروشگاه نرم‌افزاری دارد، یک هسته دارد و یک ابزار برای توسعه اپلیکیشن هایش دارد. تنها کاری که شما باید انجم بدهید این است که برنامه‌ی خود را برای صفحه‌نمایش مختلف بهینه کنید. حال اگر بخواهم در مورد گوشی‌های خودمان سخن بگویم، باید بگویم که رویه ما با دیگر شرکت‌ها متفاوت است. چیزی که تلفن‌های ما را خاص و یکتا می‌کند، ویژگی کانتینیوم است. در این راه هر اتفاقی هم بیفتد، ما به ساخت این ویژگی ادامه خواهیم داد.

از شما می‌خواهم به برند سرفس فکر کنید. سه سال پیش هیچ‌کس نمی‌دانست دستگاه‌های ۲ در ۱ و یا TabletPC چیست اما، حالا حتی اپل هم یکی از این دستگاه‌ها تولید کرده است و من فکر می‌کنم که همین قضیه در سه سال آینده برای گوشی‌های ویندوزی و ویژگی کانتینیوم رخ دهد. سه سال بعد، زمانی که مردم با این گوشی‌ها مواجه شوند از این قابلیت کاربردی و عالی شگفت‌زده خواهند شد.

بازارهای نوظهور را در نظر بگیرید. هند کشوری است که موبایل حرف اول را در آن می‌زند اما، من فکر نمی‌کنم که این رویه به همین شکل باقی بماند. هرچه تولید ناخالص یک کشور بیش‌تر باشد، مطمئناً برای انجام عملیات محاسباتی، نیاز به قدرت پردازشی بیشتری است؛ این درست همان نقطه‌ای است که نیاز به رایانه‌ها نمود پیدا می‌کنم و به عقیده‌ی من ویژگی کانتینیوم، می‌تواند این خلأ را به خوبی پر کند.

پایان بخش اول مصاحبه/

منبع :

BUSINESS INSIDER

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
metallica
پاسخ دهید سه شنبه 2 شهریور 1395

گاندی 😌

محمد نظری
پاسخ دهید سه شنبه 2 شهریور 1395

قطعا آینده خوبی در پیش رو هست…نو آوری های مایکروسافت قطعا آینده رو خواهند ساخت

Samalra
پاسخ دهید سه شنبه 2 شهریور 1395

با سلام . دوستانی که گوشی لومیا ۶۳۵ با رم ۵۱۲ دارند و مایلند آپدیت رداستون را دریافت نمایند چه در بیلد ۱۰۵۸۶.۱۰۷ باشند و چه در ویندوز ۸.۱ می توانند به پست الکترونیکی زیر ایمیل زده و آموزش را دریافت نمایند.
vaja.alra@hotmal.com

تهی
پاسخ دهید سه شنبه 2 شهریور 1395

ما یه گدا تو محلمون داریم هر وقت ساتیا رو میبینم یاد اون میوفتم….این حجم از شباهت بی سابقه هست واقعا… ۰_o

Microsoft Lumia 640 XL Dual SIM 3G
پاسخ دهید سه شنبه 2 شهریور 1395

باشه . صبر میکنیم سرفس فون هم بیاد . ببینیم بعدش چه بهانه ای دارید !

Beravandi
پاسخ دهید سه شنبه 2 شهریور 1395

” من هیچ تفاوتی را بین ویندوز ۱۰ موبایل با ویندوز ۱۰ هالولنز و یا اکس باکس قائل نیستم. ما تنها یک ویندوز ۱۰ داریم. این ویندوز بر روی دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود؛ یک فروشگاه نرم‌افزاری دارد، یک هسته دارد و یک ابزار برای توسعه اپلیکیشن هایش دارد ” – با تشکر از جناب زرعکانی بابت به اشتراک قرار دادن این مطلب – فقط جا داره که اینو بگم : ” مایکروسافت دوستداشتنی “

the13eauty
پاسخ دهید چهارشنبه 3 شهریور 1395

درود بر شما ببخشید بی ربط میگم ولی عکس اولیو دیدم فکر کردم رامبد جوانه خخخ

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,