_سرفیس پنل جدید

ساتیا نادلا در مصاحبه با گیک وایر: اتفاقات بسیار هیجان انگیزی در تیم سرفس در حال وقوع است آیا مایکروسافت قواعد بازی را تغییر خواهد داد؟

ساتیا نادلا پس از انتشار کتاب جدید خود با نام “شروع مجدد” مصاحبه های متعددی را با رسانه های مختلف انجام داده است، وی در تمامی این مصاحبه ها توانسته به‌خوبی در مقابل سوالات بعضا تند خبرنگاران پاسخ های واضح و خوبی بدهد. امروز نادلا مصاحبه ای با تاد بیشاپ سردبیر معروف سایت GeekWire نکات بسیار جالبی در مورد گذشته و آینده این شرکت، دلیل رها کردن ویندوز 10 موبایل گفته که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

ساتیا نادلا شاید یکی از عجیب ترین رهبران دنیای فناوری باشد، عجیب نه از بابت ظاهری که برای بسیاری از ما ایرانیان آشنا است، یا حتی لهجه‌ی هندی و خاص خودش، شاید در میان تمامی مدیران دنیای فناوری مدیری را سراغ نداشته باشیم که به تعداد نادلا موافق و مخالف داشته باشد.

مصاحبه شب گذشته وی شامل فراز و فرودهای مختلفی است، اما اولین نکته جالب در این مصاحبه در لحظات اول آن رقم می‌خورد، جایی که مجری برنامه هنگام معرفی نادلا وی را عامل و رهبر ایجاد رنساس در فرهنگ سازمانی مایکروسافت معرفی می‌کند، مسئله‌ای که تمامی دنبال کنندگان این شرکت بدان اذعان دارند. نادلا در بخش مقدماتی صحبت های خود در مورد آینده مایکروسافت و سرمایه‌گذاری سنگین این شرکت در حوزه رایانش ابری و هوش مصنوعی به‎‌عنوان آینده نزدیک دنیای فناوری و در نهایت اهمیت رایانش ابری به‌عنوان فناوری مهم دنیای فناوری در آینده طولانی مدت صحبت کرده است.

نادلا در بخشی از صحبت های خود در مورد علت کنار گذاشتن ویندوز 10 موبایل صحبت کرده است:

باید پذیرفت که ما سهم کافی از بازار برای ساخت افزار گوشی هوشمند نداریم، شاید برخی بگویند که ساخت گوشی مگر چه میزان هزینه دارد، اما در هر اکوسیستم تنوع سخت‌افزاری یکی از علل جذب کاربران است، ما هیچ‌گاه نتوانستیم در حوزه موبایل شرکت های زیادی را همراه خود سازیم… حقیقت این است که ما نمی‌توانیم به‌عنوان یک اکوسیستم سوم در بازار گوشی های هوشمند آن هم با سهمی که در بهترین حالت 4 درصد بوده رقابت کنیم. کاری که در حال حاضر در پی آن هستیم حصول اطمینان از ارایه بهترین سرویس برای مشتریان سازمانی است، مشتریانی که به بسیاری از مسایلی که برای کاربران معمولی مهم است، اهمیت نمی‌دهند.

در بخشی دیگر از مصاحبه، بیشاپ در مورد عرضه اپلیکیشن های مایکروسافت در پلتفرم های دیگر اظهار داشته:

بیایید به گذشته برگردیم، آفیس اولین بار پیش از عرضه در پلتفرم ویندوز روی مک عرضه شده بود.

او به حقیقتی درست اشاره کرده، مایکروسافت در وهله اول غول نرم‌افزاری دنیا است و پیش از هر چیز دغدغه فروش بیشتر نرم‌افزاری دارد. این مسئله به‌نوعی ریشه در DNA مایکروسافت دارد که هیچ‌گاه از ارایه سرویس ها و نرم‌افزارهای خود برای دیگر پلتفرم ها هراسی نداشتند و حتی از آن استقبال کرده‌اند.

در بخش دیگری از این مصاحبه طولانی مدت مجری برنامه سراغ برند سرفس می‌رود، و از وی در مورد آینده این برند سوال می‌کند که مدیرعامل هندی در پاسخ می‌گوید:

سرفس مثال بسیار خوبی از آینده‌نگری ما است، ما در تیم سرفس توانستیم دسته‌بندی های جدیدی در حوزه کامپیوترها ایجاد کنیم که در نهایت باعث شد بسیاری از این دستگاه ها کپی کنند. ما این دسته بندی جدید را معرفی کردیم و با پیگیری های خود آنها را محبوب کردیم… بنابراین ما به این روال ادامه می‌دهیم تا بتوانیم دسته‌بندی های آتی و جدیدتری را نیز ارایه کنیم… در هر صورت ما در کنار ارایه اپلیکیشن های ابری خود در تمامی پلتفرم ها به خلاقیت در ایجاد دستگاه های جدید و دسته‌بندی های نو ادامه خواهیم داد… حقیقت این است که در بحث گوشی های هوشمند با وضعیت فعلی ما امکان رقابت نداشتیم، اما درنظر داریم تا روندی را که با برند سرفس برای جابجا کردن مرزهای دستگاه ها آغاز کردیم، ادامه دهیم و حتی مفهوم کامپیوتر را تغییر دهیم.

وقتی که نادلا از تغییرات سرفس صحبت می‌کند، بیشاپ در مورد نقشه نادلا در مورد اتفاقات آتی و آینده سرفس می‌پرسد، پاسخ نادلا البته پر از نشانه هایی مهم است:

من باید به شما بگویم که درحال حاضر وقایع بسیار هیجان‌انگیزی در بخش سرفس درحال جریان است.

در ادامه مجری سوال می‌کند که آیا دستگاه جدیدی با فرم فکتور جدید وجود دارد که شما معرفی نکرده باشید، نادلا با خنده جواب می‌دهد:

من مشخصا پیش از استفاده شخصی از آن دستگاه با شما در مورد آن صحبت نخواهم کرد.

البته الان برای اظهار نظر قطعی در مورد برنامه های آتی مایکروسافت در عرصه گوشی های هوشمند بسیار زود است، اما نادلا در صحبت های خود تاکید داشته که مایکروسافت در هفت سال اخیر به سطحی رسیده که قادر به ایجاد دسته‌بندی های جدید در سخت افزار شده است. آنچه که با قاطعیت می‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد تطابق صحبت های نادلا با پتنت های ثبت شده مایکروسافت و اخباری است که در مورد توسعه Windows Core OS در روزهای اخیر منتشر شده است.

 

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
کیان
پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

فکر کنم نسل بعدی گوشی های میکروسافت با تعریف پاکت پی سی باشه
در واقع یک گوشی هوشمند با سخت افزار قویی بر پایه هوش مصنوعی
شاید برگ برنده میکروسافت همین باشه که وقتی تمام نرم افزارهاشو برای پلت فرم های مختلف میدهی یک بستر هوش مصنوعی با بیشترین کانفیگ روی گوشی های هوشمند خودش داره و همین میشه یک تبلیغ برای خرید سورفیس فون که اگه میخواهید این نرم افزار رو با امکانات بیشتر داشته باشید باید یک گوشی سورفیس فون داشته باشید

  امیر
  پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

  بله ایشالا یه دونشو دست نوه نتیجه هامون میبینیم !

h
پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

اره این ایده خوبی به نظر میاد ولی یک همچین گوشی حتما کالای لوکس محسوب میشه و عام مردم توان دست رسی بهش را نخواهند داشت مایکروسافت باید برنامه هایی برای اکثریت مردم ارایه بده و گرنه باز هم سهمش تو بازاری که تازه میخواد خودشو نشون بده کم به نظر میاد
بدشم خونسرد میاد میگه نشد
سابقه رها کردن سیستم عامل موبایل از طرف مایکروسافت کم نیست

ss
پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

“من باید به شما بگویم که درحال حاضر وقایع بسیار هیجان‌انگیزی در بخش سرفس درحال جریان است.”
اینقدر از این قضیه صحبت کردن آخرش هم از بقیه شرکت ها عقب میمونن…
الان شایعه شده گوشی بعدی اپل و سامسونگ ممکنه چیزی شبیه همون سرفس موبایل باشه…حالا مایکروسافت تا ابد از این چیز هیجان انگیز صحبت کنه!!! وقتی طرح رو سامسونگ داد بیرون و اپل هم مثل همیشه رو طرح شرکت های دیگه مانور داد و کاملش کرد ، اونموقع باز دوباره همین آقای نادلا میاد میگه سهم سرفس موبایل کم بود و ما نتونستیم بعنوان شرکت سوم در این بازار رقابت کنیم!!!!
در ضمن اگه توجه کرده باشین نادلا یجورایی به طرفداران و حامیان ویندوز موبایل توهین کرد…و اصلا هیچ صحبتی از دوستداران این سیستم عامل نکرد و خیلی صریح گغت ” ما از ارائه ی خدمات و نرم افزارهای خود در سایر پلتفرم ها و سیستم عامل ها ترسی نداریم” یعنی عملا گفت که به شما هیچ ربطی نداره که ما ویندوز موبایل رو بیخیال شدیم و رفتیم واسه اندروید و ای او اس اپ باکیفیت تر و تکمیل تر میزنیم.
خیلیها میگن مایکروسافت با کارهایی که نادلا میکنه قراره بشه IBM دوم…منم کاملا موافق هستم.

  آرش
  پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

  چنین شایعه ای تا حالا نشنیدم من . یه خبر چند روز پیش اومد که قراره سامسونگ گوشیاش در حالت معمولی اندورید اجرا کنه در حالتی که به مانیتور وصل میشه ویندوز 10 کامل رو که این هم چیز بدی نیست . اما در مورد اپل چنین شایعه ای تا حالا نیومده . اینکه به قول شما آی او اس و اندروید قراره برنامه های دسکتاپ رو اجرا بکنن غیر ممکنه . خالا درسته هممون از سیاست مایکروسافت تو بخش موبایل دل خوشی نداریم اما دلیل نمیشه دیگه هر چیزی از خودمون در بیاریم تا علیهش حرف بزنیم!!!

شهرام
پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

بازم خوبه که شفاف صحبت کرد و گفت که دیگه ادامه نمیدیم و قبول کرد یکجای کار درست نیست .

ritardando
پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

این اقا همونه که دو سال پیش میگفت اکوسیستم بدون موبایل قابل تصور نیست و ما حتی اگه هیچ شرکتی با ما همکاری نکرد خودمون گوشی های خودمون رو میسازیم

javad
پاسخ دهید پنجشنبه 20 مهر 1396

قدیما کسی رو میخواستن نفرین کنند میگفتن الهی بری کاسه چکنم چکنم دست بگیری من هم میگم نادلا بری که توی خیابونای هندوستان کاسه دستت بگیری و روپیه گدایی کنی که ویندوزفون رو به خاک سیاه نشوندی

amin
پاسخ دهید جمعه 21 مهر 1396

شما نتونستید شرکتای زیادی رو طرف ویندوز بکشین؟ اچ پی بدبخت تا اخر جون پاتون وایساد بعد خودش اعتراف کرد که کوتاهی از طرف شما بوده، انقدر کم کاری خودتونو گردن بقیه نندازین

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,