excluxive header-augmented-reality

اکنون سرعت رشد علم سریع‌تر از هر زمان دیگری است. بشر هیچ‌گاه در جایگاه کنونیِ خود نبوده و هیچ‌کس نیز نمی‌تواند تصور کند که در ۱۰۰ سال آینده چه اتفاقی برای دنیای پیرامون و نحوه‌ی تعامل ما با آن خواهد افتاد اما، تکنولوژی‌هایی که امروزه در حال روبرو شدن با آن‌ها هستیم، بیش‌تر از هر وقت دیگر، مشابه با نمونه‌های موجود در فیلم‌های علمی‌تخیلی است. وسایلی که از قضا خیلی از آن‌ها را اکنون مایکروسافت در حال توسعه دادن‌شان است. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش‌تر با وینفون همراه باشید.

 چندی پیش با سریال جدیدی آشنا شدم که موضوع داستانش، حول محور آینده‌ی تکنولوژی می‌گشت. البته نه تکنولوژی‌ای که ما اکنون می‌شناسیم بلکه بُعد تاریک تکنولوژی که به احتمال زیاد در سال‌های نه‌چندان دور با آن روبرو خواهیم شد. نام این سریال اپیزودیک ( هر قسمت داستانِ شخصیت‌های متفاوتی را روایت می‌کند) Black Mirror است و پخش آن نیز از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شده است. اگرچه خیلی از قسمت‌های این سریال دیدی بیش‌از اندازه بدبینانه به تکنولوژی‌های آینده دارد اما در این بین، قسمت‌هایی نیز وجود دارد که فارغ از داستانی که در آن روایت می‌شود، چشم اندازی از دستگاه‌های الکترونیکی‌ای که می‌توان در آینده آن‌ها را مشاهده کرد، برای ما تصویر می‌کند.

البته من در این مقاله قصد ندارم که تنها درباره‌ی این سریال صحبت کنم زیرا، اولا موضوع سایت مناسب برای نقد فیلم نیست و در وهله‌ی بعدی، دانش زیادی درباره‌ی سینما ندارم. این سریال تنها باعث ایجاد جرقه‌ای در من شد تا بتوانم چشم‌اندازی هرچند اندک را برای شما تصویر کنم.

از حوزه‌ی سینما خارج می‌شویم و به حوزه‌ی اصلی‌مان، یعنی تکنولوژی بر می‌گردیم.

بیش‌از هرچیز، برای من تخیلی که نویسنده‌ی این سریال درباره‌ی تکنولوژی‌های آینده داشته جذاب بود. در قسمت‌های زیادی از این سریال مشاهده می‌کنیم که تکنولوژی‌های تصویر شده در این سریال به صورت مستقیم با رویاپردازی‌های مایکروسافت رابطه‌ای تگاتنگ دارد. برای نمونه در قسمتی از این سریال می‌بینیم که افراد به‌جای اینکه با تلفن همراه خود و یا دوربین عکاسی، اقدام به ثبت تصویر کنند، از گجتی استفاده می‌کنند که از لحاظ ظاهر و اندازه شباهتی بی‌اندازه به کنترلرهای پخش‌کننده موسیقی در خودروها دارد اما، کاری که این دستگاه انجام می‌دهد بی‌نهایت شبیه به‌ هالولنزی است که مایکروسافت در حال توسعه دادنش است. کاربر با استفاده از این وسیله، تصویری را در مقابل خود مشاهده می‌کند که خود شامل گزینه‌های متفاوتی برای انجام کارهای مختلف است و فَرد، تنها با حرکات انگشتان دستش، می‌تواند آن‌ها را کنترل کند.

argumented-reality-gadget

حال سوالی که پیش می‌آید، ارتباط این وسیله با تکنولوژی‌هایی است که مایکروسافت در حال توسعه‌شان است. به‌شخصه، یکی از جذاب‌ترین دستگاه‌هایی که در سال‌های اخیر معرفی شده است را بی‌شک هالولنز می‌دانم. پتانسیلی که این وسیله برای تغییر دنیای پیرامون ما دارد را تا به حال هیچ وسیله‌ای نداشته است؛ حتی زمانی که تلفن‌های هوشمند معرفی شدند. البته هالولنز اولین دستگاه در این حوزه نبوده اما، این وسیله در عرصه‌ی واقعیت افزوده حکم اولین آیفون در حوزه‌ی تلفن‌های هوشمند را بازی می‌کند. آیفون آمد و آغازگر راهی شد که اکنون هالولنز قصد دارد آن را در حوزه‌ای دیگر آغاز کند.

روز‌به‌روز به تعداد تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند افزوده می‌شود اما، باید قبول کرد که دیگر نباید انتظار نوآوریِ چشم‌گیری را در این حوزه شاهد بود. اکنون تلفن‌های هوشمند به بالاترین نقطه‌ی خود رسیده‌اند و از این پس تولیدکنندگان باید انتظار شیب رو به پایین را داشته باشند. دیگر به مانند گذشته، شاهد ویژکی‌های جذاب در این دستگاه‌ها نیستیم و دستگاهی که دو سال گذشته تولید شده است، تفاوت چشم‌گیری با دستگاه‌های امروزی ندارد؛ در حقیقت این تفاوت تنها به مقدار رم و یا مگاپیکسل دوربین ختم می‌شود.

اکنون در برهه‌ای قرار داریم که کاربران تشنه‌ی تکنولوژیِ جدید هستند و فعلا نزدیک‌ترین گزینه، عینک‌های واقعیت‌افزوده است. مطمئنا با عرضه‌ی این عینک‌ها، زندگیِ همگی آسان‌تر از گذشته خواهد شد. تنها به پتانسیلی که این تکنولوژی در زمینه‌های علمی و یا تحقیقاتی دارد فکر کنید. اکنون ناسا از این عینک برای آموزش فضانوردان خود برای کاوش بر سطح مریخ استفاده می‌کند. ارتش‌ها از این وسیله برای تربیت نیروهای کارآمد و هوشمند استفاده می‌کنند. حال اگر کمی گستره‌ی این تکنولوژی را بیش‌تر کنیم و به زندگی روزمره افراد بسط دهیم، شاهد ایجاد معجون شگفت‌انگیزی خواهیم بود که هر کسی را شیفته‌ی خود خواهد کرد.

به لطف این تکنولوژی دیگر چه نیازی به تلویزیون‌های فیزیکی داریم که روز‌به‌روز نیز به اینچ و مدل آن‌ها افزوده می‌شود. در تصویر زیر مشاهده می‌کنیم که تصاویر را می‌توان به راحتی بر روی دیوار و یا هر سطح دیگری مشاهده کرد. بدون ایمکه وسیله‌ای فیزیکی در کار باشد و تمام این مسائل به لطف تکنولوژی واقعیت افزوده امکان‌پذیر شده است.

argumented-reality-tv

اگرچه این دستگاه‌ها مراحل اولیه تولید خود را سپری می‌کنند اما با روند پیش‌رو، باید انتظار داشت که تا سال ۲۰۲۰، تعداد بیش‌تری از این دستگاه‌ها را بر روی سر افراد مشاهده کنیم. اکنون زمانی که از مدیرعامل اپل درباره‌ی تکنولوژی واقعیت افزوده و مجازی سوال پرسیده می‌شود، او اعلام می‌کند که پتاسیل و جذابیت بیش‌تری را در دستگاه‌های مبتنی بر واقعیت افزوده مشاهده می‌کند. حال با تکیه بر این سخن، دیر یا زود باید منتظر ورود اپل به این عرصه بود.

چشم‌انداز پیشرفت تکنولوژی واقعیت افزوده

اگرچه دستگاه‌های مانند هالولنز که بر مبنای تکنولوژی مورد بحث شکل گرفته‌اند در زمان فعلی، شکلی ناهنجار دارند و استفاده از آن‌ها برای مدت طولانی، کمی مشکل است اما، این روند تغییر خواهد کرد و این دستگاه‌ها هم مانند هر دستگاه دیگر پیشرفت‌های زیادی را در طراحی به خود خواهند دید. از شما می‌خواهم به اولین تلفن‌های هوشمندی که در دست مردم دیدید فکر کنید. اولین آیفون شکلی به مراتب زشت‌تر از آیفون‌های کنونی دارد و اکنون امکانات و قابلیت‌های تلفن‌های هوشمند به مراتب بیش‌تر از ۸ سالِ پیش است. روز به روز تلفن‌های همراه رو به باریکی رفتند اما، الان در زمانی قرار داریم که این پیشرفت متوقف شده و نباید انتظار تفاوت شگرف را در طراحی تلفن‌های هوشمند داشت. مطمئنا در آینده، تکنولوژی واقعیت افزوده به یک لنز خلاصه خواهد شد و شما به‌لطف پردازش ابری، بدون هیچ قطعه‌ی سخت‌افزاری‌ای می‌توانید واقعیت افزوده را بر روی چشمان خود تجربه کنید.

argumented-reality-lenses

به تصویر بالا دقت کنید! لنزهای که بر روی چشم این فرد قرار دارد او را قادر می‌سازد تا محتوای مورد نظر خود را تماشا کند. مطمئنا خیلی از افراد پیشِ خود می‌گویند که همچین کاری رویابافی محض است اما، آن روز خواهد رسید که بر روی چشم افراد، این وسیله‌ی کوچک را نظاره کرد. وسیله‌ای که شاید در ابعاد کوچک باشد اما وسعت کارهایی که قادر به انجام آن است از وسعت فکر افراد نیز بیش‌تر خواهد بود.

خواه نا خواه این دستگاه‌ها به زندگیِ ما وارد خواهد شد و شیوه‌ی تعامل ما را دگرگون خواهند کرد. وقتی که به این وسیله فکر می‌کنم، پیشِ خود می‌گویم چرا این آینده‌ زودتر از راه نمی‌رسد. چرا من هنوز از این دستگاه‌ها در زندگی‌ام استفاده نکردم و چرا باید شرکت‌های فعال در حوزه‌ی تکنولوژی این‌قدر دیر عمل کنند اما، مطمئنا تمام این پرسش‌ها، برخاسته از اشتیاق بی‌حصر و اندازه‌ی من است که کمی مرا در رابطه با این تکنولوژی هول کرده ولی، هنوز قطعه‌ای از این پازل در جای مناسبی قرار ندارد؛ قطعه‌ای که با نام هوش‌مصنوعی شناخته می‌شود و واقعیت افزوه برای موفقیت در راهش، قطعا نیاز به این هوش دارد. هوشی که در قسمت آینده‌ی این مقاله، مفصلا در رابطه با آن بحث خواهیم کرد و از تاثیر آن در زمینه‌ی واقعیت افزوده سخن خواهیم گفت.


همان‌طور که من ایده‌ی خود، در رابطه با این تکنولوژی را به نوشته تبدیل کردم، دوست دارم تا شما هم با من همراه شوید و ایده‌ی خود را در بخش دیدگاه‌ها بیان کنید. مسلما ایده‌های مختلف از افراد متفاوت جذاب است و من به‌شخصه دوست دارم تا دیدگاه شما را در این رابطه بدانم. منتظر گفت‌وگو و تبادل نظر در بخش دیدگاه‌ها هستم.

منبع : وینفون
417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ایمان
پاسخ دهید یکشنبه 27 شهریور 1395

یادمه سر یه کلاس از استادم پرسیدم واقعیت افزوده یعنی چی ، گقت اصلا واقعیت افزوده نداریم !
در این حد عقب مونده ایم ! همه اخبار تکنولوژی از سمت کشور های امریکایی میاد و شاید هم از طرف چین و ژاپن
یه بار نشد توی سایتی در مورد تکنولوژی ایرانی خونده باشم .اونم توی حوزه تکنولوژی پیشرفته !
فقط تو صنایع موشکی و نظامی اخبار میشنوم بقیه صنایع خوابن انگار !

pouriaoop
پاسخ دهید یکشنبه 27 شهریور 1395

چه میکنه پردازش تصویر!!!

عرفان الهامی
پاسخ دهید جمعه 15 مهر 1395

خیلی عالی بود، بنظر من دقیقا آینده اینه مخصوصا بخش لنز و پردازش ابریش . میشه گفت ما در آینده یه جورایی برگشت به عقب خواهیم داشت و مثل زمان مین فریم ها پردازش و حتی ذخیره سازی متمرکز به صورت ابری خواهیم داشت و دیوایس ها در این بستر کار می کنند. جنبه ی ترسناک این تکنولوژی هم مرگ زندگی شخصی به تمام معنا خواهد بود

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,