microsoft-edge-surface-lede

کلیدهای میانبر در نرم افزارهای مختلف به منظور بهبود تجربه‌ی کاربری و سادگی کار با نرم افزار‌ها طراحی شدند که به کاربر اجازه می‌دهند که به سادگی و تنها با فشار دادن دو یا چند دکمه‌ی صفحه کلید، دستور مد نظر خود را به نرم افزار بدهد. همیشه یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد در سیستم‌عامل ویندوز نیز امکان استفاده از همین میانبر‌ها بوده است. حالا قصد داریم شما را با میانبر‌های کاربردی مرورگر اج آشنا کنیم. با وینفون همراه باشید.

این میانبر‌ها به شما این امکان را می‌دهند که تجربه‌ی بهتری را در مرور صفحات وب داشته باشید و کار‌های خود را با سرعت بیش تری انجام دهید. البته به علت اشتراک برخی از میانبر‌های مرورگر مایکروسافت اج با سایر بخش‌های سیستم عامل ویندوز، ممکن است برخی از کاربران از پیش با بعضی از این میانبر‌ها آشنایی داشته باشند.

مدیریت زبانه‌ها (تب‌ها) و پنجره‌ها:

۱. رفتن به زبانه‌ی بعدی یا قبلی: از کلیدهای Ctrl+Tab برای رفتن از یک زبانه به زبانه‌ی سمت راست و از کلیدهای Ctrl+Shift+Tab برای رفتن از یک زبانه به زبانه‌ی سمت چپ استفاده کنید.

۲. رفتن به یک زبانه‌ی خاص: برای رفتن به یک زبانه‌ی خاص در میان چندین زبانه‌ی باز، کلید Ctrl را فشار داده و سپس دکمه‌ی یکی از اعداد بین ۱ و ۹ را انتخاب کنید. برای مثال کلیدهای Ctrl+۱، شما را به اولین زبانه (چپ‌ترین)، کلیدهای Ctrl+۵، شما را به زبانه‌ی پنجم از سمت چپ و کلیدهای Ctrl+۹ شما را به راست‌ترین زبانه منتقل می‌کند. بنابراین در واقع این میانبر‌، فقط زمانی که تعداد زبانه‌های باز شما تک رقمی باشند، کاربرد دارد.

۳. باز کردن لینک در زبانه‌ی جدید:‌‌ همان طور که دیده‌اید، برخی لینک‌ها طوری قرار داده شده‌اند که در‌‌ همان زبانه‌ی فعلی باز شوند، در حالی که برخی در زبانه‌ای جدید باز می‌شوند. برای تحت کنترل گرفتن این رفتار، شما می‌توانید برای ماندن در صفحه فعلی و باز شدن لینک در یک زبانه‌ی جدید در پس زمینه، در هنگام کلیک بر روی یه لینک، همزمان کلید Ctrl را فشار دهید. به همین ترتیب، برای باز کردن لینک در یک زبانه‌ی جدید و انتقال به آن زبانه، همراه با کلیک بر روی لینک، کلیدهای Ctrl+Shift را نیز فشار دهید. همچنین برای باز شدن یک لینک در یک پنجره‌ی جدید نیز باید به همراه کلیک بر روی لینک، کلید Shift را فشار دهید.

در صورتی که شما از ماوس استفاده می‌کنید، برای باز کردن یک لینک در یک زبانه‌ی جدید. چرخ ماوس و یا دکمه‌ی وسط ماوس را فشار دهید. همچنین برای باز کردن لینک در پنجره‌ی جدید، باید دکمه‌ی وسط ماوس و کلید Shift صفحه کلید را همزمان فشار دهید.

۴. بستن زبانه‌ی کنونی: به جای کلیک بر روی علامت X کوچک موجود بر روی زبانه، برای بستن یک زبانه تنها کافیست از کلیدهای Ctrl+W استفاده کنید. اگر زمانی اشتبا‌ها به این روش زبانه‌ای را بستید، برای باز کردن مجدد آن می‌توانید از کلیدهای Ctrl-Shift+T استفاده کنید.

EDGE shortcuts 1

۵. انتقال زبانه به پنجره‌ی جدید: برای باز کردن زبانه‌ی کنونی خود در یک پنجره‌ی جدید، از کلیدهای Ctrl+Shift+N استفاده کنید.

۶. باز کردن یک صفحه در ۲ زبانه‌ی مجزا: برای باز کردن یک زبانه‌ی کپی از زبانه‌ی فعلی خود، از کلیدهای Ctrl+K استفاده کنید.

۷. کشیدن (Drag) زبانه: مانند بسیاری از مرورگر‌های مدرن، اج نیز کاملا انعطاف پذیر است و اجازه می‌دهد که زبانه‌ی مورد نظر خود را جا به جا کنید. شما می‌توانید بر روی یک زبانه کلیک کرده و آن را به نقطه‌ی دیگری در میان ردیف زبانه‌های های باز در پنجره فعلی، حرکت دهید. شما همچنین می‌توانید یک زبانه از پنجره‌ی فعلی را کشیده و با آن یک پنجره‌ی جدید ایجاد کنید و یا آن زبانه را از یک پنجره به پنجره‌ی دیگر انتقال دهید.

۸. مشاهده‌ی نوار جانبی (sidebar): مرورگر اج یک نوار جانبی سودمند دارد (مایکروسافت آن را Hub نامیده است) که در امتداد لبه‌ی سمت راست پنهان شده و شامل بخش‌های علاقه مندی‌های شما، فهرست خواندنی‌ها، تاریخچه و دانلود‌ها می‌باشد. برای فراخواندن هر کدام از آن‌ها یک کلید میانبر‌ وجود دارد:

Ctrl+I برای مشاهده‌ی علاقه‌مندی‌ها

Ctrl+M برای مشاهده‌ی فهرست خواندنی‌ها

Ctrl+H برای مشاهده‌ی تاریخچه

Ctrl+J برای مشاهده‌ی دانلود‌ها

برای بستن این نوار جانبی می‌توانید از کلید Esc استفاده کنید.

در ‌‌نهایت، برای ذخیره‌ی صفحه کنونی در علاقه‌مندی‌ها و یا فهرست خواندنی‌ها، از کلیدهای Ctrl+D استفاده کنید.

EDGE shortcuts 2

۹. پنجره‌ی خصوصی: برای باز کردن یک پنجره‌ی خصوصی برای مرور محرمانه‌ی وب، کلیدهای Ctrl+Shift+P را فشار دهید.

۱۰. کمینه ساختن (Minimize) پنجره: برای کمینه کردن پنجره‌ی مرورگر اج از کلیدهای Alt+spacebar+N استفاده کنید.

۱۱. حرکت دادن و یا تغییر اندازه: شما می‌توانید پنجره‌ی مرورگر اج خود را بدون نیاز به کلیک و کشیدن، حرکت و یا تغییر اندازه دهید. برای حرکت دادن، کلیدهای Alt+spacebar+M را زده و با کلیدهای جهت دار و یا با استفاده از ماوس یا صفحه‌ی لمسی آن را هدایت کنید. به همین ترتیب، برای تغییر اندازه‌ی پنجره، از کلیدهای Alt+spacebar+S و کلیدهای جهت دار استفاده کنید.

گشت و گذار در صفحات:

۱۲. حرکت یک صفحه به عقب یا جلو: از کلید Alt و سمت چپ برای حرکت به عقب یک صفحه در زبانه‌ی فعلی و کلید Alt و سمت راست برای حرکت به جلو استفاده کنید.

۱۳. در دست گرفتن کنترل نوار URL: به جای کلیک کردن بر روی نوار آدرس، شما می‌توانید از کلیدهای Ctrl+E برای انتقال مکان نما به نوار آدرس و برجسته کردن تمام متن موجود در آن، استفاده کنید.

۱۴. جستجو با متن کپی شده: شما می‌توانید از کلیدهای Ctrl+Shift+L برای شروع یک جستجوی بینگ از هر متنی که در کلیپ بورد کپی کرده‌اید، استفاده کنید. توجه داشته باشید که نتایج در زبانه‌ی کنونی باز خواهد شد.

EDGE shortcuts 3

۱۵. نوار یافتن (Find): می‌توان از کلیدهای Ctrl+F برای باز کردن «Find» به منظور جستجوی یک کلمه کلیدی یا عبارت در آن صفحه، استفاده کرد. برای حرکت به مورد یافته شده‌ی بعدی، کلید Enter و برای حرکت به مورد قبلی، کلیدهای Shift+Enter را فشار دهید.

۱۶. حرکت کامل به بالا یا پایین صفحه: برای رفتن به پایین صفحه، از کلید End و سپس برای بازگشت به بالای صفحه، از کلید Home استفاده کنید.

۱۷. حرکت پلکانی به پایین یا بالا: از دکمه‌ی spacebar برای حرکت به سمت پایین‌تر و از کلیدهای Shift+spacebar برای حرکت با سمت بالا‌تر استفاده کنید.

۱۸. کنترل بزرگنمایی: اگر شما با خواندن فونت‌های کوچک بر روی صفحه نمایش مشکل دارید، کلیدهای Ctrl+[علامت مساوی] را بزنید تا بزرگنمایی شود. برای کوچک‌تر کردن نیز از کلیدهای Ctrl+[علامت منفی] استفاده کنید. برای بازگشت به سطح بزرگنمایی پیش فرض، از کلیدهای Ctrl+۰ (صفر) استفاده کنید.

EDGE shortcuts 4

۱۹. حالت مطالعه: کلیدهای Ctrl+Shift+R را بزنید تا وارد حالت مطالعه شده و با یک نسخه‌ی تمیز و به دور از تشریفات از آن صفحه رو به رو شوید.

۲۰. توقف یا بارگذاری مجدد یک صفحه: برای متوقف کردن بارگذاری یک صفحه، از کلید Esc و برای بارگذاری مجدد صفحه، از کلیدهای Ctrl+R یا F۵ استفاده کنید.

۲۱. رفتن به صفحه‌ی خانگی: از کلیدهای Alt+Home برای رفتن به صفحه‌ی اصلی مرورگر استفاده کنید.

آیا شما نیز در هنگام استفاده از مرورگر اج از این میانبر‌ها استفاده می‌کنید؟

منبع :

CNET

1809 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
sadegh
پاسخ دهید دوشنبه 27 تیر 1395

چند تا مورد
با Esc نمیشه برای موقف کردن بارگذاری صفحه استفاده کرد. فقط در حالتی که بخش آدرس بار رو کلیک کنید میتونید با زدن دکمه Esc از بارگذاری صفحه جلوگیری کنید!
وقتی صفحه لود نشه، یک صفحه ای نمایش داده میشود با پیغام این که لود نشد مثلا. حالا وقتی ریفرش رو میزنید همون صفحه ی خطا دوباره لود میشه!! (برای اینکه بتونید صفحه رو ریفرش کنید باید بر روی آدرس بار کلیک کنید بعد اینتر رو بزنید!!)
دو مورد بالا اذیت کننده ترین باگ های اج برای من بوده
و این که Ctrl+E بک علامت سوال در نوار آدرس بار میذاره، در حالیکه اگر میخواهید مورد ۱۳ رو انجام بدید (در دست گرفتن کنترل نوار URL) باید دکمه های Ctrl+L رو بزنید

  sadegh
  پاسخ دهید دوشنبه 27 تیر 1395

  الان عملکرد Ctrl+E رو بررسی کردم
  یک علامت سوال در آدرس بار میذاره، و جلوی اون هرچی بنویسید فقط سرچ میشه (در واقع هیچ سایتی رو نمی تونید مستقیما باز کنید)

A.R.B
پاسخ دهید دوشنبه 27 تیر 1395

میشه یه چیز شکن خوب معرفی کنید

sabzoghab.so
پاسخ دهید دوشنبه 27 تیر 1395

سلام به ویندوزی های عزیز.
لطفاً
با توسعه دهندگان این اپ ها همکاری بکنید.
Ezdictionary and metro file manager and shareit and ccplayer pro and windows calendar and Omni Mc and surfy browser and loadkit download manager

کیارش
پاسخ دهید سه شنبه 28 تیر 1395

بچه ها ، چرا وقتی با اینترنت همراه وصل میشم ، نمی تونم از اج استفاده کنم در حالی که سایر بخش های مربوط به اینترنت کار میده ، مثه تلگرام ، اسپاتیفای و …
سوال دیگه ام اینه که ، چطوری مشکل وصل نشدن هات اسپات سیلد رو رفع کنم ؟
آخرین بیلد Release Previwe رو گوشیم نصبه

  samir1374
  پاسخ دهید سه شنبه 28 تیر 1395

  به خاطر APN هست مورد اول. توی تنظیمات اینترنت سیم کارت یک APN جدید درست کنید و همه ی فیلدهاش رو خالی بذارید. بعد Apply کنید تا از اون استفاده بشه مشکلتون حل میشه.

   کیارش
   پاسخ دهید سه شنبه 28 تیر 1395

   samir1374 ببیخشید اصلا متوجه نشدم ، اگه فیلد های APN خالی باشه ، اجازه ساختنش رو نمیده که.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,